Domů     Nakládání: Doma a chutně
Nakládání: Doma a chutně
11.1.2021

Toužíte po polici plné zavařovaček jen s domácími zeleninovými nebo houbovými dobrůtkami? Není nic jednoduššího, než si je pořídit. Stačí trochu práce a až se zima zeptá, budete znát odpověď.

Všichni samozřejmě nemáme možnost vypěstovat si vlastní zeleninu, ale nakupovat ji v sezoně od pěstitelů klidně můžeme.

Pokud je pro vás důležité vědět, co jíte a pijete, a k průmyslovým přísadám se stavíte podezřívavě, pusťte se do výroby lahodných domácích pochoutek sami.

Uvidíte, že budete mít radost z dobře vykonané práce a za čas, až budete předkládat své laskominy rodině či přátelům, vás zasloužená pochvala nemine.

Kde vzít

Je jasné, že ze nejlepší jsou čerstvé ingredience. A protože nepátráme po exotice, klidně vynecháme supermarkety a obrátíme se k místním pěstitelům. Zajděte na trh nebo na farmu, domluvte se se sousedy a kupte od nich jejich přebytky. Uvidíte, že budou rádi.

Když se totiž rozhodnete zavařovat, nemá smysl vkládat své úsilí do něčeho, co není té nejlepší kvality. Projevilo by se to na konečném výsledku. Pak je zde i otázka ceny. Vše je vždycky levnější v období, kdy je toho na trhu dostatek.

A pokud si něco vypěstujete sami, vyjde to ještě levněji. Pokud ne, alespoň vás vaše výpěstky potěší. Sbírání hub zase prospěje dvakrát. Poprvé vaší kondici, a podruhé, až je budete jíst.

Příprava sklenice

Začíná u většiny z nás hned poté, co vypotřebujeme původní obsah. Některé sklenice musíme koupit, ale dělat to při každém nakládání se nevyplatí.

Určitě s je dobré schraňovat sklenice, které mají třeba zvláštní tvar, protože právě do nich můžete zavařit to, čím chcete potěšit přátele. Dejte však pozor, aby sklenice a víčka byly neporušené.

Stačí totiž netěsnící víčko, či odštípnutý okraj a vaše práce přijde nazmar. Takže bez milosti vyhodit, i kdyby byla sebekrásnější. Navíc je před zavařováním nutné sklenice i víčka sterilizovat.

Sterilizace

Existují četné způsoby sterilizování, určitě znáte ten, kdy se sklenice vaří ve vodě. Ale možná vás nenapadlo zkusit to v troubě.

• Předehřejte troubu na 140 °C

• Rozložte na mřížku sklenice a víčka tak, aby se nedotýkaly

• Vždycky si připravte víc sklenic a víček, protože se může stát, že bude víc směsi, než jste očekávali.

• Zavřete dvířka a nechte sklenice 20 minut v žáru.

• Používáte-li k plnění trychtýř, musíte ho sterilizovat také. Je-li z plastu ponořte ho na několik minut do vařící vody.

Plnění sklenic

Pomocí chňapky vyjměte sklenice z trouby a postavte je na ohnivzdornou podložku. S plněním začněte, až když má budoucí obsah podobnou teplotu jako sklenice. To proto, že při velkých teplotních rozdílech by mohla sklenice prasknout.

Uzavření

Vždy před uzavřením otřete okraj sklenice, nejlépe vlhkou utěrkou, protože zbytky náplně brání neprodyšném uzavření, navíc se víčko přilepí. Chvilku nechte naložený produkt usadit a zavřete víčkem.

Sterilování

Asi nejoblíbenější a u nás nejznámější je nakládání zeleniny a hub do octa s kořením a následné sterilování. Většina lidí má už svůj recept, který se dědí, nebo od sousedů nebo ho někde vyčetli a zalíbil se jim.

Někdo zase používá nálev univerzální a nechá vyniknout ingrediencím. Zejména u hub oceníte jaké zajímavé chutě jednotlivé druhy mají, pokud se vám jich podaří nasbírat dost, abyste je mohli zavařovat podle zvlášť.

K tomu je třeba jen podotknout, že v receptu bývá pouze napsáno ocet, ale ne jaký. A tom bohužel může být kámen úrazu. Ocet totiž nejvýrazněji ovlivňuje chuť a kvalitu nakládané zeleniny.

Může se vám stát, že zavařovačku po čase otevřete a už po prvním kousnutí cítíte, že to není ono. I když jste použili stejný postup jako dřív, je vše úplně jiné, než jste byli zvyklí. Proto doporučujeme vždy používat kvalitní český 8% ocet. Tady se totiž šetření nemusí vyplatit.

Univerzální nálev na houby i zeleninu

2 ½ l vody

½ l octa

160 g cukru

80 g soli

13 kuliček nového koření

13 kuliček celého pepře

1 větší bobkový list

13 cukerínů (Ty dejte až do svařeného nálevu)

Vodu se solí a cukrem uvedeme do varu, krátce povaříme a pak přilijeme ocet. Necháme přejít varem a přidáme sladidlo.

Houby nakyselo

• Houby očistíme, nakrájíme na větší kousky a pořádně propereme ve vodě.

• Dáme vařit do osolené vody na deset minut. Během vaření se tvoří pěna, kterou sbíráme.

• Uvařené houby opět pořádně propláchneme vodou a dáme do skleniček. Navrch každé skleničky přidáme kolečko cibule. Zalijeme nálevem zavřeme a sterilujeme.

Náš tip: Pokud nemáte třeba na chatě zavařovací hrnec, stačí dát na dno obyčejného hrnce utěrku,nalít vodu, vložit sklenice a počkat až začne voda vařit. Pak vypněte a nechte pod pokličkou ještě 20 minut. Poté sklenice vyndejte a překlopte na víčka.

Na sklenice přilepte štítek s označením obsahu a datem výroby, abyste se později orientovali

Studené nakládání

Tento způsob konzervace uchová vzhled i texturu ingrediencí. Například takto naložené okurky si uchovají jasnou barvu a křupavost. Příprava zastudena spočívá zejména v nachystání zeleniny a jejím oloupání a pokrájení, jak je třeba.

Základní technika vyžaduje použití soli, aby vytáhla ze zeleniny co nejvíc vody, než ji naložíte.

Příprava

• Zeleninu očistěte. Odřízněte stonky nebo kořínky, oloupejte, nasekejte nebo pokrájejte na kolečka. Začněte klást do mísy nebo plastové nádoby a mezi jednotlivé vrstvy nasypte tenkou vrstvu soli. To opakujte, dokud nebude všechna zelenina spotřebovaná. Nechte přes noc stát v pokojové teplotě.

• Následujícího rána zbylou sůl pod tekoucí vodou smyjte. Zeleninu vložte do vysterilizovaných sklenic, smíchejte ocet s kořením a směsí pak přelijte zeleninu ve sklenicích, aby zůstala ponořená.

• Sklenice zavřete a před konzumací nechte několik týdnů dozrát. Nakládaná vydrží 6 měsíců.

Picalilly

Sametová omáčka a křehká zelenina povyšují tento způsob nakládání na speciální pochoutku. Dá se jíst k sýrům, studeným masům. S klobásou, prostě seznam by byl nekonečný.

Recept

Na 2,5 až 3 kg

1 květák, 1 cuketa, 3 cibule pokrájené na kostičky, 3 mrkve, pokrájené na kostičky, 1 okurka oloupaná a zbavená semínek a pokrájená na kostičky, 200 g zelených fazolek pokrájených na kousky (kostičky a kousky 1 cm)

100 g soli, 75 g hladké mouky, 1 lžíce mletého kari, 15 g čerstvé kurkumy, 45 g hořčičných semínek, 25 g čerstvého zázvoru 1 litr bílého sladového octa, 600 g cukru

Zeleninu vložte do velké mísy a promíchejte se solí, pak ji zakryjte an nechte 24 hodin stát. Poté dobře properte a nechte v cedníku 30 minut okapat.

Prosijte mouku a koření do velkého hrnce a postupně přilévejte ocet a za stálého míchání vytvořte hladkou pastu. Přilijte zbytek octa a přidejte zbytek cukru. Uveďte do varu a za stálého míchání povařte do zhoustnutí. Přidejte připravenou zeleninu a povařte 2 minuty.

Piccalilly nandejte do sterilizovaných sklenic a zavřete je. Před použitím nechte alespoň měsíc dozrát.

Tip: neotevřené sklenice vydrží 18 měsíců, pokud jsou uloženy v chladu a temnu. Po otevření vydrží v ledničce 6 týdnů.

Spoustu dobrých nápadů na zavařování najdete v knížce Dicka a Jamese Strawbridgeových Doma a chutně! Konzervování a zavařování, kterou vydal nakladatelství Metafora. www.metafora.cz

Text: Eva Hořánková

Foto: PX FUEL, Doma a chutně nakl. Metafora

Štítky:
Související články
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Maďarský rybí paprikáš
nejsemsama.cz
Maďarský rybí paprikáš
Skvělé kotlíkové jídlo, které můžete připravit také na chalupě. Ingredience: 800 g filetů ze sladkovodní ryby 3 rajčata 1 žlutá a 1 červená paprika 2 cibule 100 ml smetany 33% 100 g anglické slaniny 1 lžíce sádla 2 lžičky mleté sladké papriky ½ lžičky mleté pálivé papriky sůl Postup: Rajčata spařte, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky. Rybu nakrájejte na kusy o velikosti sousta. Slaninu nakrájejte
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
iluxus.cz
Udržitelná móda v souladu s přírodou: TATUUM
Nová kampaň TATUUM SENSES AT EASE je věnovaná udržitelné módě. Kolekce z přírodních materiálů zdůrazňuje, že móda může být stylová, nadčasová, ale i zodpovědná k planetě. Je tak skvělou volbou pro ty,
Styděla se, že ji okradla!
skutecnepribehy.cz
Styděla se, že ji okradla!
Jsem už v důchodu a mou největší radostí je občasná návštěva vnučky. Někdy si ke mně rovnou po škole zajde na oblíbený koláč. Je to taková malá slečna a já si chvíle s ní moc užívám. Povídáme si o všem možném, probereme její kamarádky, co poslouchá za hudbu a někdy chce, abych jí vyprávěla, jak zlobila její maminka, když byla malá. Tak jsem ji neznala
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
epochaplus.cz
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
21stoleti.cz
Česká republika vstupuje do polovodičové ligy: Brno otevřelo nové inovační centrum
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu.
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
historyplus.cz
Bouchalo cestou do Brixenu šampaňské?
Brodí se sněhem, který leží na silnici na Vysočině. „Co mi to dali za starou špatnou bednu,“ rozčiluje se Franz Dedera. Jen co vyjeli, vůz museli opravovat. Teď si tu vykračuje pustinou s tím buřičem Havlíčkem. „No nic, aspoň se podívám domů,“ říká si komisař, rodák z Jindřichova Hradce. Sníh málem nevnímá. Karel Havlíček (1821–1856) má
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
nasehvezdy.cz
Má Randová deprese kvůli nesplněným snům?
Chtěla milujícího chlapa, nedočkala se. Toužila po miminku, které nemá. Martina Randová (53) se však musela rozloučit i s dalšími sny, jež se jí nikdy nesplnily. Poslední dobou ji prý kolegové víd
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
enigmaplus.cz
Záhadný mrak nad Novým Mexikem: Prováděli zde Američané tajné jaderné zkoušky?
V březnu 2014 zaznamenali meteorologické radary nad americkou raketovou střelnicí White Sands v Novém Mexiku zvláštní bouřkový mrak. Na první pohled připomínal atomový hřib. Testuje zde americká armád
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
epochalnisvet.cz
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků.   Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi