Špaldová káva, cikorka, melta, ajurvédské kafe, žaludovka… Také se některá z těchto (ne)káv uhnízdila ve vaší kuchyni? A víte, co vlastně pijete?
Máte pocit, že byste svou oblíbenou černou kávu měli občas vyměnit za nějakou náhražku? Proč ne, může to být dokonce zdravější alternativa. Ale ne vždy. Jaké jsou tedy klady a jaké nedostatky kávovinových nápojů? Kávoviny se mohou vyrábět prakticky z čehokoli.
Laskavá a lahodná čekanka
Nejčastěji se setkáte s čekankou. Podle latinského názvu se jí říká cikorka. Z rostliny se používá kořen, který se drtí a pak praží. Díky blahodárným účinkům byla čekanka oblíbena již v době antiky.
Obsahuje látku inulin, tolik prospěšnou tlustému střevu, v němž zároveň sídlí naše imunita. Vedlejším účinkem inulinu je jeho příjemně nasládlá chuť, takže i když nepatří mezi sladivé cukry, dodává cikorce na lahodnosti.
Účinky na zdraví: Je výborná pro naše střeva – zlepšuje jejich činnost, působí proti střevním potížím, udržuje optimální střevní flóru a regeneruje střevní sliznice. Posiluje imunitu. Poradí si s vysokým cholesterolem v krvi.
Má příznivý vliv na trávení, zasáhne při potížích s játry a slinivkou. Pomáhá při zánětech močových cest a ledvinových kamenech.
Celá řada zrn
Pražená zrna ječmene, pšenice, špaldy či žita jsou adepty na další chuťově atraktivní teplé cereální nápoje. Některá zrna, která jsou k tomu vhodná (např. ječmen) se ještě před pražením upraví sladováním. Jak? Prostě se nechají naklíčit. Tato úprava dodá nápoji sladce příjemnou chuť s typickým sladovým nádechem.
Účinky na zdraví: O cereáliích je všeobecně známo, že obsahují hodně vlákniny a minerálů a některé vitaminy skupiny B. Špalda má ve srovnání s ostatními nejvyšší obsah rostlinných bílkovin.
Káva ze svatojánského chleba
Kávoviny se mohou vyrábět prakticky z čehokoli. Třeba z pražených a rozemletých lusků rostliny s názvem rohovník obecný. Známý je také pod názvem svatojánský chléb nebo karob.
Rozemleté lusky se upraží a výsledný nápoj je přirozeně sladký a navíc neobsahuje lepek.
Účinky na zdraví: Karob obsahuje 3x víc vápníku než mléko, minerály (hořčík, železo, fosfor) a vitaminy (A, B, B2, B3 a D). Zároveň je zdrojem rostlinných bílkovin a vlákniny. Je dietní, neobsahuje žádný tuk.
Žaludovka překvapí
Ano, i nápoj z pražených žaludů si můžete koupit. Starými Slovany byla žaludová káva ceněna pro významné dietetické účinky.
Je překvapující alternativou, filtrovaná je jemnější, nefiltrovaná má hořkou až svíravou chuť, kterou si můžete – ostatně jako u všech alternativ – vylepšit přidáním mléka a medu.
Účinky na zdraví: O žaludovce se traduje, že slouží ke zklidnění a posílení žaludku, jater a sleziny. Doporučuje se také při střevních těžkostech a poruchách zažívání, při oslabení organismu nebo po nemoci.
Ajurvédské kafe
Tento nápoj ocení příznivci tradiční čínské medicíny. Podle druhu obsahuje výtažky z bylin brahmi, ašvagandy nebo garcínie, které jsou považovány za léčivé.
Účinky na zdraví: Bylina brahmi (Bacopa monnieri) pomáhá stimulovat paměť a koncentraci, při dlouhodobějším užíváním se můžete těšit na celkové zklidnění, zlepšení schopnosti učit se, jasně uvažovat a rychle reagovat.
Garcinia (tamarind malabarský) obsahuje hydroxycitronovou kyselinu, která brání ukládání tuků v těle, omezuje tvorbu cholesterolu a snižuje chuť k jídlu. Díky ní tak můžete snížit svou tělesnou hmotnost a netrápit se chutí na sladké.
Aby více chutnala
Přísady do kávovinových nápojů mohou mít nevýraznou chuť, některé jsou nahořklé až svíravé. Pro vylepšení se proto často používají další přísady, které jim dodají lahodnost.
Třeba melasa (což je tekutý zbytek po zcukernění cukrové řepy nebo třtiny), různé sirupy (kukuřičný, javorový, …), karamel.
Účinky na zdraví: Například melasa, které se přezdívá černý zázrak, obsahuje celou řadu vitaminů a minerálních látek (jmenujme např. vitaminy B1, B2, B6, vápník, hořčík, draslík, zinek, sodík, chrom, selen, mangan, fosfor, železo a měď).
Působí příznivě na cévní systém a posiluje srdeční sval.
Kamarádi do nepohody
Nejvíce kávovinových nápojů je mixem více surovin (například melta je směsí cikorky, obilovin a cukrové řepy). Kdybychom měli doplnit jejich blahodárné účinky, neobsahují kofein, proto si je mohou dopřát i děti, lidé s onemocněním srdce a těhotné ženy. Zdálo by se tedy, že se jedná o dokonalé a zdraví prospěšné nápoje.
Zdravotní rizika
Přesto mají odborníci na výživu určité výhrady. V některých případech doporučují pití kávovinových nápojů zvážit.
* Většina z nich obsahuje lepek, a tudíž není vhodná pro lidi s celiakií.
* Jsou v nich škroby a sacharidy, a to v takovém množství, že mají až trojnásobnou energetickou hodnotu proti kávě. Pozor byste si proto měli dát zvlášť tehdy, když bojujete s nadváhou.
Když si dáte některý z teplých cereálních nápojů ke snídani, je to v pořádku. Pokud jej však popíjíte ve větším množství během celého dne, už je to na pováženou.
Zdroj: www.viscojis.cz a info výrobců, Foto: Shutterstock