Domů     Hojení ran se dá urychlit
Hojení ran se dá urychlit
od 2.6.2022

Znáte to, člověk se i při vší opatrnosti někdy poraní. Nejčastěji se řízneme v kuchyni, ale od jara do podzimu se nám nevyhnou ani odřená kolena a lokty.

Samozřejmě že každé zranění nás zamrzí, už proto, že nás omezuje a potřebujeme je vyléčit co nejrychleji. Při vší snaze se to někdy nedaří tak, jak bychom chtěli. Jak si tedy můžeme pomoci?

Nejdřív vyčistit

Pokud je poranění menší a vidíte, že ošetření zvládnete sami, začněte tím, že ránu vyčistíte. Omyjte ránu i její okolí vodou a poté aplikujte dezinfekci. Tyhle dvě fáze jsou důležité proto, aby se rána dokonale vyčistila.

reklama

Dezinfekčních přípravků je mnoho a určitě nějaký máte ve své lékárničce. Většinou alespoň peroxid vodíku nebo jodovou tinkturu. Existují i dezinfekce, které nepálí. Ty můžete aplikovat dětem nebo citlivým dospělým.

Vždycky zakrýt

Většinou se k zakrytí rány používá sterilní čtvereček gázy a přes něj sterilní obvaz. Na menší zranění postačí náplast. Ránu bychom měli kontrolovat a v případě prosáknutí obvaz vyměnit.

Kontrolovat ale neznamená neustálé převazování, protože tím se rána jen jitří a hojení se prodlužuje. Když se rána částečně zacelí, zakrývat ji nemusíte, ale to pouze v případě, kdy nehrozí, nové poškození.

reklama

Například řezná rána na prstu se daleko lépe hojí, pokud vydržíte mít prst zalepený do skoro úplného zhojení (samozřejmě náplast vyměňujete). Pak totiž nehrozí opětovné rozšklebení rány.

Jakou náplast?

Na trhu je náplastí velké množství, takže si určitě vyberete. Ale pozor, každá se hodí na něco jiného.

Klasické textilní s polštářkem

Jsou určené na ošetření drobných ran všeho druhu. Nejčastěji je koupíme v šířce 6 cm nebo 8 cm a v délce 1 m a jsou určené na stříhání. K dostání jsou i po jednotlivých kusech.

Odolné pružné

Textilní elastické prodyšné náplasti se hodí hlavně na části těla, které ohýbáme (prsty, klouby, kolena, lokty). Polštářek může být zesílený, aby odolával nárazům a ráně poskytoval maximální ochranu, což se hodí zejména sportovcům. Bývají i voděodolné.

Hypoalergenní na citlivou pokožku

Měli by ji používat hlavně ti, kteří mají citlivou pokožku se sklonem ke kožním alergiím, ale protože méně dráždí, je vhodná pro každého.

Omyvatelné a voděodolné

Omyvatelné náplasti fungují hlavně při kratším kontaktu s vodou (např. mytí rukou). Voděodolné se hodí při koupání ve vaně, bazénu či v moři. Ty poznáte podle toho, že mají centrálně umístěný polštářek, aby bylo místo před vodou chráněné ze všech stran.

Zvláštní náplasti

Asi je mít doma nebudete, ale je dobré o nich vědět, protože po prvním ošetření rány si je můžete opatřit.

Hydrokoloidní

Fungují na principu tzv. vlhkého hojení. Zajišťují vlhkost v ráně, která je potřebná k rychlému hojení. Gelový polštářek náplasti reaguje se sekretem z rány a vzniká vlhký gel, který chrání ránu jako druhá kůže.

reklama

Náplast tlumí bolest, je prodyšná a k ráně se nepřilepí. Většinou se několik dní nevyměňuje. Používá se nejen na řezné rány, ale je skvělá i na puchýře. Nezastupitelná je tato náplast při popáleninách. Na podobném principu funguje i náplast na opary.

Když se rána nehojí

Může to mít více důvodů. Tím nejčastějším je cukrovka nebo ateroskleróza, ale i to, že se do rány dostala infekce. U starších osob může hrát roli nedostatečná výživa, která nemusí být patrná na první pohled.

Je tedy třeba dbát na rozmanitou stravu s dostatkem bílkovin, vitaminu C a prvků, jako je železo, měď či zinek.

Přírodní lékárna

V době, kdy nebyla antibiotika a o různých léčebných preparátech se mohlo lidem jen zdát, si naši předkové dovedli poradit s tím, co bylo nejblíž. Znali účinky léčivých rostlin a s úspěchem je používali na velké množství chorob. Samozřejmě i na rány se našlo mnoho léčivek.

Šalvěj

Má svíravé a dezinfekční účinky. Rána se vymývá odvarem nebo se přiloží obklad.

Heřmánek

Na hojení je skvělý, bohužel u některých lidí vyvolává alergické reakce a může ránu vysušovat, což je v některých případech nežádoucí.

Měsíčková mast

Dříve se vyráběla v každém selském stavení a mnozí si ji dělají i dnes. U nehojících se ran se mažou jen okraje. Mast pomáhá ale i na spálenou kůži, opařeniny i omrzliny. Zklidní také kůži, která je popálená od sluníčka. Pomáhá na záděry, prasklinky kůže i boláky.

Jitrocel kopinatý

Má výrazné protizánětlivé a antibiotické účinky. Díky vysokému obsahu zinku a křemíku napomáhá rychlému a bezproblémovému zhojení rány. Rozmačkané listy jitrocele se přiloží přímo na postižené místo.

Aloe vera

Gel z aloe vytvoří na ráně jakýsi vlhký film, který zabraňuje pronikání infekce do rány a zároveň se rána moc nevysušuje. Jde vlastně o vlhké hojení ran, které je prosazováno v moderní medicíně. Ale pozor!

Gel z aloe je vhodný především na menší poranění, na rozsáhlé rány se nedoporučuje.

Med

Jeho užití je známé již po staletí. Na povrchu rány se z medu a bílých krvinek vytváří peroxid vodíku, který ránu dezinfikuje, antibakteriální látky zabraňují napadení rány bakteriemi. Působí jako ochranná bariéra.

Vysoký obsah glukózy a fruktózy podporuje růst a regeneraci kožních buněk. Rozpory panují v názorech odborníků na to, jaký med použít. Nejčastěji se doporučuje drahý med manukový, ale někteří odborníci tvrdí, že tytéž účinky má květový med. Musí být ovšem z čistého prostředí bez pesticidů.

Štítky:
reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel