Domů     S holemi na zdravé srdce
S holemi na zdravé srdce
6.6.2022

Ani ve zralejším věku nás nemusí postihnout srdeční a oběhové problémy. Účinnou prevencí je i cvičení pro posilování srdce. Pojďte si ho zkusit s námi.

A protože je jaro, je úplně nejlepší cvičit venku. Pobyt v přírodě má na nás ohromně pozitivní vliv. Pro posílení srdce člověka je ideální chůze ve svižném tempu, a to alespoň každý druhý den. Skvělé je, když se tato aerobní (tzv.

kardio) aktivita spojí s protahovacími cviky v oblasti hrudníku. Díky správnému dýchání dochází k uvolňování svalů v oblasti hrudníku a tím k pozitivnímu vlivu na srdce. Při dnešním cvičení si pomůžeme nordic walking holemi.

1. VSTŘÍC SLUNCI

a) Postavíme se rovně, nohy mírně rozkročíme (na šířku pánve) ruce pokrčíme v loktech do pravého úhlu. Hole držíme kolmo dolů. Stoj, nohy na šířku pánve, ruce pokrčeny v loktech v pravém úhlu.

b) Pomalu rolujeme hlavu směrem dolů až do mírného vyhrbení, ruce protahujeme dopředu. Špičky holí zůstanou na místě. Uvolníme co nejvíce svaly okolo šíje, uvolníme držení hlavy.

V této pozici vydržíme 3 nádechy, výdechy a pomalu se vrátíme zpět do rovného stoje.

c) Provedeme lehký výpad vpřed a ruce vedeme přes upažení do mírného zapažení. Hlavu mírně zakloníme a zhluboka nadechneme. Necháme hrudník co nejvíce otevřít. V této pozici vydržíme 3 nádechy, výdechy.

2. POZDRAV ZEMI

a) Postavíme se rovně, nohy rozkročíme na šířku pánve, mírně pokrčíme kolena. Ruce máme volně spouštěné podél těla. Hole jsou opřené vzadu.

b) Pomalu rolujeme hlavu směrem dolů a zastavíme v pozici, kdy je hlava na úrovni pánve. Ruce i nohy co nejvíce uvolníme. V této pozici zhluboka dýcháme, vydržíme 3 nádechy, výdechy.

3. UVĚDOMĚNÍ SI SEBE

a) Postavíme se, roznožíme, hole uchopíme oběma rukama a zvedneme nad hlavu. Ruce vytáhneme co nejvíce nad hlavu, paty jsou stále pevně na podložce. Mírně se zakloníme. Nádech.

b) Pomalu, plynule s holemi v natažených rukách předkláníme až dolů, hole se dotknou země. Nohy nekrčíme. Uvolníme oblast šíje a hlavy. Vydechneme.

4. PŘIVÍTÁNÍ PŘÁTEL

a) Ve stoji překřížíme pravou nohu před levou. Obě hole držíme v levé natažené ruce na straně. Pravou ruku zvedneme co nejvíce nahoru. Nádech.

b) Ukloníme se k holím, pánev se snažíme odtlačit opačným směrem (od holí) co nejdále to půjde. V pozici vydržíme 3 nádechy, výdechy. Pak si dáme hole do pravé ruky, překřížíme levou nohu před pravou a cvik zopakujeme.

5. POKLONA ZVÍŘÁTKŮM

a) Postavíme se rovně do stoje rozkročného, ruce natáhneme před tělo a opřeme se o hole. Nádech.

b) Předkloníme se do pravého úhlu, snažíme se narovnat záda především v oblasti hrudní páteře. Hole lehce oddálíme od těla, jejich spodní část zůstává na místě. Výdech.

6. S RADOSTÍ DO NOVÉHO DNE

Nakonec si lehce protáhneme nohy a můžeme vyrazit na svižný výlet.

a) Stojíme rovně, nohy na šířku pánve, ruce před sebou, hole kolmo. Levou nohu lehce pokrčíme, chodidlo zůstane celé na zemi. Pravou nohu napneme k holi, špičku vytrčíme. Nádech. Vrátíme zpět. Výdech.

b) Provedeme stejný cvik, jen pravou nohu napneme na bok. Vrátíme zpět. Následně obrátíme nohy a cviky opakujeme.

Cviky pro Paní domu sestavila a předvedla Mgr. Zuzana Borkovcová, spolumajitelka organizace provozující cvičení v Praze pro dospělé i rodiče s dětmi pod názvem Cviko.cz.

Nordic walking má své výhody – už samotný pohyb venku je pro organismus prospěšný. Vyrazit můžete podle svých časových možností a nemusíte se řídit rozpisy ve fitness centru.

Navíc se můžete rozhodnout, jestli půjdete sami, ve dvou nebo s partou přátel. A právě tato psychická pohoda se ještě pozitivněji promítne do vašeho srdce.

Jaké jídlo nám posílí srdce?

Nejprve si připomeňme, co našemu srdci škodí. Vedle kouření a stresu jsou to tučná jídla, bílý cukr a nadmíra soli. Proti ucpávání cév a pro zdravé srdce používejte kvalitní rostlinné oleje, dopřejte si čerstvou zeleninu a ovoce, ořechy a také mořské ryby.

Pohanka udržuje pružné cévní stěny a zabraňuje shlukování cévních destiček. Avokádo má v sobě kvalitní a „zdravý“ tuk (kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou), který pomáhá snižovat množství cholesterolu v těle.

Čekanka umí z našeho těla vyhnat tuk, je proto účinná v prevenci nemocí kardiovaskulárního systému. A také červené víno funguje jako prevence, a to díky látce resveratrol, které se přisuzuje pozitivní vliv na krevní tlak i celý imunitní systém.

Ostatně tu najdete i v borůvkách, v černém rybízu, v moruších a v kakaových bobech.

Ve spolupráci s cvičitelkou Mgr. Zuzanou Borkovcovou (www.cviko.cz) připravila Dana Pešková

Štítky:
reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot