reklama

S holemi na zdravé srdce

Ani ve zralejším věku nás nemusí postihnout srdeční a oběhové problémy. Účinnou prevencí je i cvičení pro posilování srdce. Pojďte si ho zkusit s námi.

A protože je jaro, je úplně nejlepší cvičit venku. Pobyt v přírodě má na nás ohromně pozitivní vliv. Pro posílení srdce člověka je ideální chůze ve svižném tempu, a to alespoň každý druhý den. Skvělé je, když se tato aerobní (tzv. kardio) aktivita spojí s protahovacími cviky v oblasti hrudníku.

Díky správnému dýchání dochází k uvolňování svalů v oblasti hrudníku a tím k pozitivnímu vlivu na srdce.

Při dnešním cvičení si pomůžeme nordic walking holemi.

1. VSTŘÍC SLUNCI

a) Postavíme se rovně, nohy mírně rozkročíme (na šířku pánve) ruce pokrčíme v loktech do pravého úhlu. Hole držíme kolmo dolů. Stoj, nohy na šířku pánve, ruce pokrčeny v loktech v pravém úhlu.

b) Pomalu rolujeme hlavu směrem dolů až do mírného vyhrbení, ruce protahujeme dopředu. Špičky holí zůstanou na místě. Uvolníme co nejvíce svaly okolo šíje, uvolníme držení hlavy. V této pozici vydržíme 3 nádechy, výdechy a pomalu se vrátíme zpět do rovného stoje.

c) Provedeme lehký výpad vpřed a ruce vedeme přes upažení do mírného zapažení. Hlavu mírně zakloníme a zhluboka nadechneme. Necháme hrudník co nejvíce otevřít. V této pozici vydržíme 3 nádechy, výdechy.

2. POZDRAV ZEMI

a) Postavíme se rovně, nohy rozkročíme na šířku pánve, mírně pokrčíme kolena. Ruce máme volně spouštěné podél těla. Hole jsou opřené vzadu.

b) Pomalu rolujeme hlavu směrem dolů a zastavíme v pozici, kdy je hlava na úrovni pánve. Ruce i nohy co nejvíce uvolníme. V této pozici zhluboka dýcháme, vydržíme 3 nádechy, výdechy.

3. UVĚDOMĚNÍ SI SEBE

a) Postavíme se, roznožíme, hole uchopíme oběma rukama a zvedneme nad hlavu. Ruce vytáhneme co nejvíce nad hlavu, paty jsou stále pevně na podložce. Mírně se zakloníme. Nádech.

b) Pomalu, plynule s holemi v natažených rukách předkláníme až dolů, hole se dotknou země. Nohy nekrčíme. Uvolníme oblast šíje a hlavy. Vydechneme.

4. PŘIVÍTÁNÍ PŘÁTEL

a) Ve stoji překřížíme pravou nohu před levou. Obě hole držíme v levé natažené ruce na straně. Pravou ruku zvedneme co nejvíce nahoru. Nádech.

b) Ukloníme se k holím, pánev se snažíme odtlačit opačným směrem (od holí) co nejdále to půjde. V pozici vydržíme 3 nádechy, výdechy. Pak si dáme hole do pravé ruky, překřížíme levou nohu před pravou a cvik zopakujeme.

5. POKLONA ZVÍŘÁTKŮM

a) Postavíme se rovně do stoje rozkročného, ruce natáhneme před tělo a opřeme se o hole. Nádech.

b) Předkloníme se do pravého úhlu, snažíme se narovnat záda především v oblasti hrudní páteře. Hole lehce oddálíme od těla, jejich spodní část zůstává na místě. Výdech.

6. S RADOSTÍ DO NOVÉHO DNE

Nakonec si lehce protáhneme nohy a můžeme vyrazit na svižný výlet.

a) Stojíme rovně, nohy na šířku pánve, ruce před sebou, hole kolmo. Levou nohu lehce pokrčíme, chodidlo zůstane celé na zemi. Pravou nohu napneme k holi, špičku vytrčíme. Nádech. Vrátíme zpět. Výdech.

b) Provedeme stejný cvik, jen pravou nohu napneme na bok. Vrátíme zpět. Následně obrátíme nohy a cviky opakujeme.

Cviky pro Paní domu sestavila a předvedla Mgr. Zuzana Borkovcová, spolumajitelka organizace provozující cvičení v Praze pro dospělé i rodiče s dětmi pod názvem Cviko.cz.

Nordic walking má své výhody – už samotný pohyb venku je pro organismus prospěšný. Vyrazit můžete podle svých časových možností a nemusíte se řídit rozpisy ve fitness centru. Navíc se můžete rozhodnout, jestli půjdete sami, ve dvou nebo s partou přátel. A právě tato psychická pohoda se ještě pozitivněji promítne do vašeho srdce.

Jaké jídlo nám posílí srdce?

Nejprve si připomeňme, co našemu srdci škodí. Vedle kouření a stresu jsou to tučná jídla, bílý cukr a nadmíra soli. Proti ucpávání cév a pro zdravé srdce používejte kvalitní rostlinné oleje, dopřejte si čerstvou zeleninu a ovoce, ořechy a také mořské ryby. Pohanka udržuje pružné cévní stěny a zabraňuje shlukování cévních destiček.

Avokádo má v sobě kvalitní a „zdravý“ tuk (kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou), který pomáhá snižovat množství cholesterolu v těle. Čekanka umí z našeho těla vyhnat tuk, je proto účinná v prevenci nemocí kardiovaskulárního systému. A také červené víno funguje jako prevence, a to díky látce resveratrol, které se přisuzuje pozitivní vliv na krevní tlak i celý imunitní systém.

Ostatně tu najdete i v borůvkách, v černém rybízu, v moruších a v kakaových bobech.

Ve spolupráci s cvičitelkou Mgr. Zuzanou Borkovcovou (www.cviko.cz) připravila Dana Pešková

Štítky: ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Cyklostezka okolo Neziderského jezera
21stoleti.cz

Cyklostezka okolo...

5 tipů, jak se dostat do dobré fyzické i psychické kondice
epochaplus.cz

5 tipů, jak se dostat do...

Říká se, že ve zdravém těle je zdravý...
Cheesecake z Blízkého východu
tisicereceptu.cz

Cheesecake z Blízkého východu

Tento stále oblíbenější dort (čtěte čískejk) je sice...
Jméno Robot na číselnících Bohematic
iluxus.cz

Jméno Robot na číselnících...

Hodinky od české značky Bohematic nově nesou jméno ROBOT....
Hrad Radyně: Za dominantou Plzeňského kraje
epochanacestach.cz

Hrad Radyně: Za dominantou...

Asi devět kilometrů od Plzně se...
Vesnice Kisiljevo: Pozor na upíry
enigmaplus.cz

Vesnice Kisiljevo: Pozor na...

Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro...
Neutuchající touha po dítěti
skutecnepribehy.cz

Neutuchající touha po dítěti

Potkala jsem ji nedaleko našeho...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Zhrzená Žilková se s odchodem Stropnického nesrovná!
nasehvezdy.cz

Zhrzená Žilková se s odchodem...

Herečce Veronice...
Dravec versus šelma: Kdo zvítězil v souboji orlice se lvem?
epochaplus.cz

Dravec versus šelma: Kdo...

Prvním symbolem českého státu se stává...
Sesypala se kvůli partnerovi?
nasehvezdy.cz

Sesypala se kvůli partnerovi?

Za úsměvem od ucha k uchu se...
Na Marsu rostou houby! Tvrdí to vědecká studie z roku 2021
epochalnisvet.cz

Na Marsu rostou houby! Tvrdí...

Existuje na Marsu život? Nové poznatky do této...
0 shares