Domů     Na zařizování kuchyně jděte od lesa
Na zařizování kuchyně jděte od lesa
21.4.2020

Pouštíte se do do plánování kuchyně? Rozvrhněte si umístění spotřebičů i skříněk tak, abyste se při vaření a mytí zbytečně nenaběhali. Stačí se řídit jednoduchými pravidly a neuděláte chybu.

V kuchyni jsou tři nejdůležitější pracovní centra: lednice a spížní skříň, sporák neboli varná zóna a mycí zóna, ke které patří dřez i myčka.

Při plánování se vyplatí vycházet právě z rozmístění těchto tří „pracovních zón“, protože mezi nimi se budeme v kuchyni pohybovat stále dokola.

Podle jednoduchého pravidla by neměla být jednotlivá centra od sebe vzdálenější než na délku dvou natažených paží, jinak budeme dělat zbytečné kroky navíc.

Z toho plyne, že ideálním řešením je takový tvar linky, který umožňuje vytvořit jakýsi trojúhelník mezi sporákem, lednicí a dřezem.

Pracovní trojúhelník

Náš pomyslný trojúhelník mezi lednicí, dřezem a sporákem by neměla protínat žádná průchozí ulička, abychom se zbytečně nemuseli vyhýbat třeba někomu, kdo přes kuchyni míří do obýváku.

Při práci v kuchyni by praváci měli postupovat  zprava do leva, leváci samozřejmě obráceně. V praxi to znamená vpravo spíž, lednička, pracovní plocha, sporák, pracovní plocha a dřez, odkapávač a myčka na nádobí, a nakonec příborník a skříň na talíře. Ideální uspořádání pro leváky je opačné.

Tip

Nejdůležitější pracovní část v kuchyni je mezi dřezem a sporákem, protože tady se odehrává nejvíc práce.

Pracovní plocha by měla být nejméně 90 cm x 60 cm veliká, nejlépe ale 120 cm x 60 cm, aby se na ni vešlo všechno, co při vaření potřebujeme, a ještě zbylo místo na práci.

Jednoduchá kuchyň

V úzkém a malém prostoru je jednoduchá kuchyň „při jedné zdi“ jediným možným řešením. V ideálním případě ve zdi nejsou okna ani dveře a máme k dispozici aspoň 3 metry délky. Tento tvar kuchyně má své jasné nevýhody: tady se nejvíc nachodíme.

Dřez by měl být umístěný uprostřed linky a měl by být přiměřeně daleko od sporáku.

Kuchyně ve dvou liniích proti sobě

Tato kuchyně využívá prostor nejlépe, protože dvě paralelní linky proti sobě poskytují dostatek místa k odkládání věcí při přípravě jídla i pro práci. Cesty mezi jednotlivými pracovními zónami jsou v kuchyni tohoto tvaru relativně krátké.

Na co dát pozor

Vzdálenost mezi protilehlými stěnami, na které budeme linku montovat, by měla být nejméně 2,40 cm, to znamená 2 x 60 cm na dvě standardně hluboké dolní skříňky = zastavěných 120 cm. K tomu připočteme minimálně 1,20 cm prostoru pro pohyb v kuchyni.

V ideálním případě bychom měli mít možnost úplně vysunout dva protilehlé šuplíky, nebo bez problémů otevřít dvířka skříňky a třeba myčku na druhé straně linky.

Tip: Náhradní řešení

Tam, kde velikost kuchyně takhle velkorysé rozložení skříněk nedovolí, musíme samozřejmě z něčeho slevit. Například skříňky na protilehlé straně zvolíme mělčí (stejně hluboké jako skříňky horní, tedy obvykle 40 cm).

Místo dvířek, otvírajících se do prostoru, se nabízí chytré řešení v podobě dvířek, která se různým způsobem skládají do skříňky nebo vyklápějí nahoru (u horních skříněk). U atypické kuchyně nám pomohou posuvná dvířka nebo obyčejný závěs.

Kuchyně ve tvaru U

Tento tvar kuchyně si můžeme dovolit, pokud máme k dispozici tři volné stěny. Máme-li hodně prostoru, je tento tvar kuchyně ideální.

Místo můžeme optimálně využít, máme k dispozici dostatečně velikou pracovní plochu a lednice, sporák i dřez můžeme rozmístit tak, abychom se mezi jednotlivými pracovními zónami mnoho nenaběhali.

Na co dát pozor: I tady by mezi protilehlými skříňkami mělo zůstat 120 cm prostoru, abychom mohli pohodlně otevírat protilehlé skříňky nebo aby se mohli v kuchyni pohodlně pohybovat dva lidé.

Kuchyňská linka ve tvaru L

Rohová kuchyně je oblíbená forma linky, mimo jiné proto, že umožňuje připojit k lince jídelní stůl a židle.

Je to ideální řešení pro obytnou kuchyň. Kuchyně do L je dobrým řešením, když potřebujeme využít roh místnosti. Opticky zajímavé řešení je zabudovat dřez nebo varnou desku právě do rohu.

I tady platí, že jednotlivé pracovní zóny by měly být oddělené dostatečně velkou pracovní plochou.

Ostrůvková kuchyně

Centrum této kuchyně tvoří volně stojící kuchyňský ostrůvek. Ostrůvek je ideální pro ty z nás, kdo milují společnost a rádi hostům vaří. Umístíme-li ho tak, abychom viděli na jídelní zónu nebo přímo do obýváku, můžeme se při vaření nerušeně bavit s hosty.

Ostrůvek můžeme používat jako další pracovní plochu a skladovací prostor zároveň, nebo do něj umístit varné či mycí centrum. Efektní je i spojení ostrůvku s barovým pultem. Doporučené rozměry ostrůvku jsou 90 x 60 cm, případně 90 x 90 cm.

1. Zóna ukládání potravin: lednice a potravinová skříň

Lednice: Pokud bude lednice stát na kraji linky u zdi, musíme nechat ještě 10 cm ke zdi volných. Dveře lednice totiž potřebujeme otevírat v úhlu víc než 90 stupňů, abychom mohli bez problémů vysunout zásuvku v lednici.

Dobrým tipem jsou vysouvací skříně: jsou výrazně přehlednější a daleko snáz se v nich ukládají věci.

Umístěte skříň na potraviny blízko pracovní plochy.

2. Mycí zóna: dřez a myčka

Myčku na nádobí je vhodné umístit vedle dřezu.

Místo na příbory, sklenice a talíře by mělo být u dřezu/u myčky. Usnadníte si tím uklízení umytého nádobí.

Pokud si přejete umístit dřez pod okno, měl by mít okenní parapet výšku alespoň 110 cm, abychom mohli okno bez problémů otevírat. Tam, kde to není možné, můžeme použít speciální sklopnou vodovodní baterii. Tu můžeme uvolnit z uchycení a sklopit k dřezu, když potřebujeme okno otevřít.

Kdo myje nádobí v ruce nebo pořád něco oplachuje, ocení, když bude dřez umístěný naopak asi o 15 cm výše než zbytek desky. Vyšší dřez totiž při mytí šetří naše záda.

3. Varné centrum: sporák, mikrovlnka

Varné centrum nepatří vedle lednice, jinak budete zbytečně plýtvat energií.

Po obou stranách sporáku by měla být alespoň 50 cm široká pracovní plocha, aby bylo kam odkládat vše potřebné během vaření.

Jestliže plánujete umístit sporák do rohu, na který navazuje okno, mělo by okno být alespoň 105 cm od rohu. Digestoř nad sporákem by jinak bránila okno otevírat.

Hitem je i trouba nebo mikrovlnka, umístěná ve výši očí, abychom se nemuseli pro pokrmy zbytečně shýbat.

Pokud uvažujeme třeba o zabudování mikrovlnky do horní skříňky, měli bychom nejdřív vyzkoušet, v jaké výšce třeba dokážeme zacházet s talířem plným polévky, abychom ji nerozlili.

Hrnce, pánve, vařečky a naběračky bychom měli mít co nejblíže ke sporáku.

Sporák, přesněji řečeno varná deska sporáku má být o trochu níž než ostatní kuchyňská deska.

Podle odborníků totiž potřebujeme do hrnců pohodlně vidět a navíc při míchání používáme vařečku jako „prodlouženou ruku“, takže míchat níž položený hrnec je daleko pohodlnější.

Správná výška desky podle výšky postavy:

150 cm (80 cm)

155 cm (85 cm)

160 cm (90 cm)

165 cm (90 cm)

170 cm (95 cm)

175 cm (95 cm)

180 cm (100 cm)

185 cm (100 cm)

190 cm (105 cm)

A navíc…

V kuchyni nezapomeňte na místo, kde se dá sedět.

Těžké předměty, pokud je ukládáte do horních skříněk, by nikdy neměly být uloženy výš než ve výšce vašich ramenních kloubů.

Kritické místo je v rozích: rohový výsuvný šuplík nesmí narážet na úchytky sousední rohové skříňky.

Stejný problém by mohl nastat u šikmých rohových skříněk – i tady by dvířka při otevření neměla narážet do úchytky sousední skříně.

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
4.4.2024
Aby ne, jeho pověst je hodně pošramocená. Kolem glutamátu se vznáší strašák alergie, syndromu čínské restaurace, nabírání na váze i vážných nemocí, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Stačí říct glutamát a vybavíte si vydatně přichucenou nudlovou polévku z podřadných surovin nebo misku s chipsy, od níž se nedá odtrhnout, dokud není prázdná. Kaloricky často bohaté, ale výživově chudé jídl
1.4.2024
V obchodech se objevují už nějaký ten rok, přesto v naší kuchyni ještě nezdomácněly. A co je škoda. Díky své  krásně oranžové barvě jsou na talíři lákavé a nezklamou ani chuťově. Batáty jsou hlízy rostliny povijnice batátové nebo také jedlé. Pochází ze Střední Ameriky, a i když jsou některé tvarem trochu podobné bramborům, společného s nimi nemají nic. Dokonce batáty do Evropy přicestovaly dale
24.3.2024
Z domácího pečení chleba se stala velká móda. Někteří nedají dopustit na kváskové chleby pečené v troubě, ale jsou i tací, kteří si netroufají, a raději by se svěřili domácí pekárně. Musíte se prostě rozhodnout. Jste-li hraví, bude vás bavit stále dokrmovat kvásek a tvořit krásné bochníky, které vypadají, jako by je vyndala z pece vaše babička, pak je vaší nejlepší volbou trouba. Z pekárny totiž
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn