Domů     Ivan Trojan: Má žena mě zachránila
Ivan Trojan: Má žena mě zachránila
22.4.2020
Karamazovi

Jeden z nejoblíbenějších a také nejoceňovanějších českých herců původně pomýšlel na kariéru profesionálního sportovce. Jenže dost nevyrostl. Pro nás diváky naštěstí.

Vyrůstal v době, kdy byl jeho otec nejmladším Potůčkem ze slavných Tří chlapů v chalupě. Seriál i jeho protagonisté (vedle Ladislava Trojana to byli Lubomír Lipský a Jan Skopeček) byli velmi populární a právě ta popularita Ivana od hraní odrazovala.

„Tátu pořád někdo zdravil a on mě pořád někomu představoval…“ Byl živé dítě a jeho velkou vášní byl sport. „Na co jsem sáhnul, to mi šlo.“ Po pláccích hrával fotbal a v minibasketbalu se stal dokonce mistrem republiky.

Po základní škole proto studoval na sportovním gymnáziu a plánoval jít na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Dnes to komentuje lapidárně: „Kdybych měl o deset centimetrů víc, nebyl bych hercem, ale basketbalistou.“

Přece jen na jevišti

Sportovní kariéře tedy nedorostl, a tak se přece jen vydal ve stopách svého otce. Už před maturitou měl v kapse dopis o přijetí na DAMU. Jeho spolužáky pak byli například Lukáš Hlavica a nebo Jan Šťastný.

Hned po škole se stal členem souboru pražského Realistického divadla (dnes Švandovo). „To bylo moje vysněné divadlo. Hráli tam např. Honza Hartl, Zdeněk Žák, Marta Vančurová … I oni byli vlastně jedním z důvodů, proč jsem chtěl divadlo dělat.

A chtěl jsem právě do tohohle angažmá.“ Přitom dostal hned po absolvování DAMU nabídku jít hrát do pražského Národního divadla, ale odmítl ji. „Dal jsem přednost srdci před rozumem.“

Zelená odyssea

Realistické si ale užil jen krátce a byl povolán „do zbraně“.

Sloužil nejprve v Armádním uměleckém souboru, ale protože v roce 1989 podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení a poté i Několik vět, pohodová vojna skončila a on byl už za dva dny v Humenném (nejvýchodnější cíp Slovenska).

„Byl strašný pocit, když jsem tam vyšel z nádraží a viděl nad jedním obchodem ceduli ve dvou jazycích – MLIEKO a МОЛОКО! Řekl jsem si: Tak to je teda konec!“ V Humenném pak působil jako zdravotník.

Naštěstí přišla sametová revoluce a on se záhy do Prahy a do AUS vrátil. S kolegy pak hned nacvičil pásmo s autory, kteří byli do té doby zakázaní. „Vrátil jsem se jako vítěz.“

Druhé NE Národnímu

Po návratu do civilu dostal Trojan opět nabídku z Národního.

„Nastoupil jsem tam, byl jsem na třech zkouškách na první roli, ale pak mi zavolala paní Jirásková a já jsem se v Národním omluvil, že půjdu radši na Vinohrady.“ Ve Vinohradském divadle to první léta neměl jednoduché, trvalo dlouho, než se prosadil.

Nakonec zůstal sedm sezon, rád vzpomíná a skvělé představení Brouk v hlavě, v němž partneří s Viktorem Preissem, tam hraje jako host dodnes. „Odchod z Vinohradského divadla byl dramatický a smutný.

Paradoxně jsem odcházel v době, kdy už krásné velké role přišly a paní ředitelka Jiráskové mě velmi přemlouvala. Jenže moje rozhodnutí nebylo o tom, jestli hraju velké nebo malé role, bylo o tom, jaké chci dělat divadlo.

A mě bylo třiatřicet a věděl jsem, že je to jen tak tak na to, abych mohl ještě riskovat.“

Svěží dejvický vítr

Rozhodl se pro Dejvické divadlo, v té době ještě neznámé a rodící se, a bylo to pro něj po všech stránkách jiné a osvěžující. „Občas jsme i stavěli scénu, připravovali jsme si rekvizity. Dodnes se sám líčím, starám se o kostým.

Připadá mi to poctivější, je to podobné studentským začátkům.“ Ivan Trojan hraje i dnes, kdy je velmi využívaným filmovým hercem, spoustu představení. Pro příklad: na lednovém programu Dejvického divadla je 22 představení.

Z toho je Ivan Trojan na jevišti dvanáctkrát. Komentuje to stručně: „Divadlo je grunt. Jsem v divadle, které mám rád a které jsme si stvořili.“

Začalo to veselým četníkem

Do povědomí širší, i nedivadelní veřejnosti se Ivan Trojan dostal asi nejvíc díky Četnickým humoreskám, televiznímu seriálu z prostředí prvorepublikového četnictva, konkrétně brněnské „pátračky“.

Často právě jeho postava štábního strážmistra Bedřicha Jarého vnášela do děje úsměvné okamžiky – schválně, zkuste si při některé příští repríze Četníků všimnout, kolika různými způsoby dokáže Trojan alias Béďa nasednout na „motokolo“ a nebo spadnout ze židle!

Václav se rodil v lese

Dnes je Ivan Trojan jedním z nejvytíženějších a zároveň nejuznávanějších herců. Pro diváky je jeho jméno do značné míry zárukou kvality. „Udržet si laťku je velmi obtížné a začíná to u výběru role.

Například už nevezmu roli, která je třeba hezká, ale už jsem ten podobnou hrál.“ Když měl Ivan v jednom interview zavzpomínat a vybrat postavu, která mu dala nejvíc vymýšlení, jmenoval Václava ze stejnojmenného filmu režiséra Jiřího Vejdělka.

„Bylo strašně málo času na přípravu a měl jsem hrát retardovaného člověka.

Bál jsem se, aby z toho nevznikla karikatura,“ vyprávěl s tím, že to, jak by měla postava vypadat, konzultoval i s psycholožkou. „Snažil jsem se dosadit chůzi, způsob běhu, tenze těla, mluvu.

Pak jsem odjel na chalupu, navlékl jsem na sebe staré hadry a chodil jsem po lese a Václava jsem si zkoušel.“ Nazkoušel ho výborně, za tu roli dostal jednoho z pěti svých Českých lvů.

Svatba na dovolené

Já jsem měl, dá se říct, jen tři vážnější vztahy v životě. Bral jsem to zodpovědně a rozchodem jsem se vždycky protrápil.

Ten poslední vztah je nejlepší…“ Takzvaná jiskra mezi ním a jeho budoucí ženou Klárou Pollertovou, tehdy ještě studentkou DAMU, přeskočila na Pražském hradě, při zkoušení Snu noci svatojánské v rámci Letních shakespearovských slavností.

„Já byl tehdy zrovna ve fázi rozejití a Klára mě zachránila.“ Po třičtvrtiroce chození ji na dovolené požádal o ruku a ona souhlasila. „Koupili jsme si ve zlatnictví v Českém Krumlově laciné prstýnky a vzali jsme se. Rodičům jsme to oznámili, když jsme se z dovolené vrátili.“

V dobrém i zlém…

Dnes jsou spolu přes dvacet let a mají čtyři syny. Mají ale i svou třináctou komnatu a tou je Klářina nemoc, endogenní depresivní porucha, která ji před lety dostala téměř až na samé dno. „Vždycky jsem byla člověk, který nad vším mávl rukou:

Něco se nedařilo? No a co? To půjde. Ivanovi se tohle na mě líbilo. To on byl ten nervák. Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla mít psychické problémy.

Pak ale najednou přestal být život optimistický, vytratila se radost…“ Její stav se postupně zhoršoval, až nakonec musela vyhledat lékařskou pomoc. „Myšlenka sáhnout si na život tam byla…,“ přiznala zpětně paní Klára.

Ivan Trojan dlouho nevěděl, jak jí pomoci, navíc byl neustále velmi zaměstnaný.

„Pomohl mi dialog s psychiatrem, který mi řekl, že to budu mít jako partner velmi obtížné, ale že ona na tom vždycky bude hůř.“ Trvalo velmi dlouho, léta, než se její stav zase zlepšil a stabilizoval.

Věděl jsem, že Kláru nikdy neopustím, ale někdy bylo příšerné si připustit, že budeme žít v takové temnotě a že to může být na celý život…“

Ivan Trojan (49) ve zkratce:

Narodil se 30. června 1964 v Praze-Podolí. Maturoval na sportovním gymnáziu, 1988 absolvoval DAMU.

Angažmá: 1988 – Realistické divadlo v Praze, 1990–1997 Divadlo na Vinohradech, od 1997 dodnes Dejvické divadlo

Filmy: např. Samotáři (2000), Smradi (2002), Jedna ruka netleská (2003), Příběhy obyčejného šílenství (2005), Ve stínu (2012), Hořící keř (2013), Anděl páně (2005), Šťastný smolař (2012), Osmy (2014)

Seriály: např. Četnické humoresky (1997), Okresní přebor (2010), České století (2013), Vraždy v kruhu (2014)

Ceny: 1x Cena Thálie, 1x Cena Alfréda Radoka, 1x TýTý, 1x Zlatá nymfa pro nejlepšího herce z Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu, 5x Český lev (z toho 3x za hlavní roli)

Manželka: herečka Klára Trojanová- Pollertová (42), děti: František (15), Josef (14), Antonín (5), Václav (2), příbuzní: bratr Ondřej (54), producent a režisér; švagr Lukáš Pollert (43), někdejší kanoista, olympijský vítěz, dnes lékař-anesteziolog

Co řekl o …:

… o hraní: „Každá nová práce je pro mě velký strach a ostych.“

… o ženách: „Role ženy se mění, což je v pořádku, ale někdy mám pocit, že ženy zapomínají, že tato situace je nová i pro muže.“

… o štěstí: „Měl jsem kliku na rodiče, na školu, na spolužáky, na angažmá a samozřejmě na Kláru…“

Text: Helena Leitlová; foto: čtk, Dejvické divadlo v Praze, Divadlo na Vinohradech v Praze

Další článek
reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn