Domů     Ivan Trojan: Má žena mě zachránila
Ivan Trojan: Má žena mě zachránila
22.4.2020
Karamazovi

Jeden z nejoblíbenějších a také nejoceňovanějších českých herců původně pomýšlel na kariéru profesionálního sportovce. Jenže dost nevyrostl. Pro nás diváky naštěstí.

Vyrůstal v době, kdy byl jeho otec nejmladším Potůčkem ze slavných Tří chlapů v chalupě. Seriál i jeho protagonisté (vedle Ladislava Trojana to byli Lubomír Lipský a Jan Skopeček) byli velmi populární a právě ta popularita Ivana od hraní odrazovala.

„Tátu pořád někdo zdravil a on mě pořád někomu představoval…“ Byl živé dítě a jeho velkou vášní byl sport. „Na co jsem sáhnul, to mi šlo.“ Po pláccích hrával fotbal a v minibasketbalu se stal dokonce mistrem republiky.

Po základní škole proto studoval na sportovním gymnáziu a plánoval jít na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Dnes to komentuje lapidárně: „Kdybych měl o deset centimetrů víc, nebyl bych hercem, ale basketbalistou.“

Přece jen na jevišti

Sportovní kariéře tedy nedorostl, a tak se přece jen vydal ve stopách svého otce. Už před maturitou měl v kapse dopis o přijetí na DAMU. Jeho spolužáky pak byli například Lukáš Hlavica a nebo Jan Šťastný.

Hned po škole se stal členem souboru pražského Realistického divadla (dnes Švandovo). „To bylo moje vysněné divadlo. Hráli tam např. Honza Hartl, Zdeněk Žák, Marta Vančurová … I oni byli vlastně jedním z důvodů, proč jsem chtěl divadlo dělat.

A chtěl jsem právě do tohohle angažmá.“ Přitom dostal hned po absolvování DAMU nabídku jít hrát do pražského Národního divadla, ale odmítl ji. „Dal jsem přednost srdci před rozumem.“

Zelená odyssea

Realistické si ale užil jen krátce a byl povolán „do zbraně“.

Sloužil nejprve v Armádním uměleckém souboru, ale protože v roce 1989 podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení a poté i Několik vět, pohodová vojna skončila a on byl už za dva dny v Humenném (nejvýchodnější cíp Slovenska).

„Byl strašný pocit, když jsem tam vyšel z nádraží a viděl nad jedním obchodem ceduli ve dvou jazycích – MLIEKO a МОЛОКО! Řekl jsem si: Tak to je teda konec!“ V Humenném pak působil jako zdravotník.

Naštěstí přišla sametová revoluce a on se záhy do Prahy a do AUS vrátil. S kolegy pak hned nacvičil pásmo s autory, kteří byli do té doby zakázaní. „Vrátil jsem se jako vítěz.“

Druhé NE Národnímu

Po návratu do civilu dostal Trojan opět nabídku z Národního.

„Nastoupil jsem tam, byl jsem na třech zkouškách na první roli, ale pak mi zavolala paní Jirásková a já jsem se v Národním omluvil, že půjdu radši na Vinohrady.“ Ve Vinohradském divadle to první léta neměl jednoduché, trvalo dlouho, než se prosadil.

Nakonec zůstal sedm sezon, rád vzpomíná a skvělé představení Brouk v hlavě, v němž partneří s Viktorem Preissem, tam hraje jako host dodnes. „Odchod z Vinohradského divadla byl dramatický a smutný.

Paradoxně jsem odcházel v době, kdy už krásné velké role přišly a paní ředitelka Jiráskové mě velmi přemlouvala. Jenže moje rozhodnutí nebylo o tom, jestli hraju velké nebo malé role, bylo o tom, jaké chci dělat divadlo.

A mě bylo třiatřicet a věděl jsem, že je to jen tak tak na to, abych mohl ještě riskovat.“

Svěží dejvický vítr

Rozhodl se pro Dejvické divadlo, v té době ještě neznámé a rodící se, a bylo to pro něj po všech stránkách jiné a osvěžující. „Občas jsme i stavěli scénu, připravovali jsme si rekvizity. Dodnes se sám líčím, starám se o kostým.

Připadá mi to poctivější, je to podobné studentským začátkům.“ Ivan Trojan hraje i dnes, kdy je velmi využívaným filmovým hercem, spoustu představení. Pro příklad: na lednovém programu Dejvického divadla je 22 představení.

Z toho je Ivan Trojan na jevišti dvanáctkrát. Komentuje to stručně: „Divadlo je grunt. Jsem v divadle, které mám rád a které jsme si stvořili.“

Začalo to veselým četníkem

Do povědomí širší, i nedivadelní veřejnosti se Ivan Trojan dostal asi nejvíc díky Četnickým humoreskám, televiznímu seriálu z prostředí prvorepublikového četnictva, konkrétně brněnské „pátračky“.

Často právě jeho postava štábního strážmistra Bedřicha Jarého vnášela do děje úsměvné okamžiky – schválně, zkuste si při některé příští repríze Četníků všimnout, kolika různými způsoby dokáže Trojan alias Béďa nasednout na „motokolo“ a nebo spadnout ze židle!

Václav se rodil v lese

Dnes je Ivan Trojan jedním z nejvytíženějších a zároveň nejuznávanějších herců. Pro diváky je jeho jméno do značné míry zárukou kvality. „Udržet si laťku je velmi obtížné a začíná to u výběru role.

Například už nevezmu roli, která je třeba hezká, ale už jsem ten podobnou hrál.“ Když měl Ivan v jednom interview zavzpomínat a vybrat postavu, která mu dala nejvíc vymýšlení, jmenoval Václava ze stejnojmenného filmu režiséra Jiřího Vejdělka.

„Bylo strašně málo času na přípravu a měl jsem hrát retardovaného člověka.

Bál jsem se, aby z toho nevznikla karikatura,“ vyprávěl s tím, že to, jak by měla postava vypadat, konzultoval i s psycholožkou. „Snažil jsem se dosadit chůzi, způsob běhu, tenze těla, mluvu.

Pak jsem odjel na chalupu, navlékl jsem na sebe staré hadry a chodil jsem po lese a Václava jsem si zkoušel.“ Nazkoušel ho výborně, za tu roli dostal jednoho z pěti svých Českých lvů.

Svatba na dovolené

Já jsem měl, dá se říct, jen tři vážnější vztahy v životě. Bral jsem to zodpovědně a rozchodem jsem se vždycky protrápil.

Ten poslední vztah je nejlepší…“ Takzvaná jiskra mezi ním a jeho budoucí ženou Klárou Pollertovou, tehdy ještě studentkou DAMU, přeskočila na Pražském hradě, při zkoušení Snu noci svatojánské v rámci Letních shakespearovských slavností.

„Já byl tehdy zrovna ve fázi rozejití a Klára mě zachránila.“ Po třičtvrtiroce chození ji na dovolené požádal o ruku a ona souhlasila. „Koupili jsme si ve zlatnictví v Českém Krumlově laciné prstýnky a vzali jsme se. Rodičům jsme to oznámili, když jsme se z dovolené vrátili.“

V dobrém i zlém…

Dnes jsou spolu přes dvacet let a mají čtyři syny. Mají ale i svou třináctou komnatu a tou je Klářina nemoc, endogenní depresivní porucha, která ji před lety dostala téměř až na samé dno. „Vždycky jsem byla člověk, který nad vším mávl rukou:

Něco se nedařilo? No a co? To půjde. Ivanovi se tohle na mě líbilo. To on byl ten nervák. Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla mít psychické problémy.

Pak ale najednou přestal být život optimistický, vytratila se radost…“ Její stav se postupně zhoršoval, až nakonec musela vyhledat lékařskou pomoc. „Myšlenka sáhnout si na život tam byla…,“ přiznala zpětně paní Klára.

Ivan Trojan dlouho nevěděl, jak jí pomoci, navíc byl neustále velmi zaměstnaný.

„Pomohl mi dialog s psychiatrem, který mi řekl, že to budu mít jako partner velmi obtížné, ale že ona na tom vždycky bude hůř.“ Trvalo velmi dlouho, léta, než se její stav zase zlepšil a stabilizoval.

Věděl jsem, že Kláru nikdy neopustím, ale někdy bylo příšerné si připustit, že budeme žít v takové temnotě a že to může být na celý život…“

Ivan Trojan (49) ve zkratce:

Narodil se 30. června 1964 v Praze-Podolí. Maturoval na sportovním gymnáziu, 1988 absolvoval DAMU.

Angažmá: 1988 – Realistické divadlo v Praze, 1990–1997 Divadlo na Vinohradech, od 1997 dodnes Dejvické divadlo

Filmy: např. Samotáři (2000), Smradi (2002), Jedna ruka netleská (2003), Příběhy obyčejného šílenství (2005), Ve stínu (2012), Hořící keř (2013), Anděl páně (2005), Šťastný smolař (2012), Osmy (2014)

Seriály: např. Četnické humoresky (1997), Okresní přebor (2010), České století (2013), Vraždy v kruhu (2014)

Ceny: 1x Cena Thálie, 1x Cena Alfréda Radoka, 1x TýTý, 1x Zlatá nymfa pro nejlepšího herce z Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu, 5x Český lev (z toho 3x za hlavní roli)

Manželka: herečka Klára Trojanová- Pollertová (42), děti: František (15), Josef (14), Antonín (5), Václav (2), příbuzní: bratr Ondřej (54), producent a režisér; švagr Lukáš Pollert (43), někdejší kanoista, olympijský vítěz, dnes lékař-anesteziolog

Co řekl o …:

… o hraní: „Každá nová práce je pro mě velký strach a ostych.“

… o ženách: „Role ženy se mění, což je v pořádku, ale někdy mám pocit, že ženy zapomínají, že tato situace je nová i pro muže.“

… o štěstí: „Měl jsem kliku na rodiče, na školu, na spolužáky, na angažmá a samozřejmě na Kláru…“

Text: Helena Leitlová; foto: čtk, Dejvické divadlo v Praze, Divadlo na Vinohradech v Praze

Další článek
reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,