Domů     Ivan Trojan: Má žena mě zachránila
Ivan Trojan: Má žena mě zachránila
22.4.2020
Karamazovi

Jeden z nejoblíbenějších a také nejoceňovanějších českých herců původně pomýšlel na kariéru profesionálního sportovce. Jenže dost nevyrostl. Pro nás diváky naštěstí.

Vyrůstal v době, kdy byl jeho otec nejmladším Potůčkem ze slavných Tří chlapů v chalupě. Seriál i jeho protagonisté (vedle Ladislava Trojana to byli Lubomír Lipský a Jan Skopeček) byli velmi populární a právě ta popularita Ivana od hraní odrazovala.

„Tátu pořád někdo zdravil a on mě pořád někomu představoval…“ Byl živé dítě a jeho velkou vášní byl sport. „Na co jsem sáhnul, to mi šlo.“ Po pláccích hrával fotbal a v minibasketbalu se stal dokonce mistrem republiky.

Po základní škole proto studoval na sportovním gymnáziu a plánoval jít na Fakultu tělesné výchovy a sportu. Dnes to komentuje lapidárně: „Kdybych měl o deset centimetrů víc, nebyl bych hercem, ale basketbalistou.“

Přece jen na jevišti

Sportovní kariéře tedy nedorostl, a tak se přece jen vydal ve stopách svého otce. Už před maturitou měl v kapse dopis o přijetí na DAMU. Jeho spolužáky pak byli například Lukáš Hlavica a nebo Jan Šťastný.

Hned po škole se stal členem souboru pražského Realistického divadla (dnes Švandovo). „To bylo moje vysněné divadlo. Hráli tam např. Honza Hartl, Zdeněk Žák, Marta Vančurová … I oni byli vlastně jedním z důvodů, proč jsem chtěl divadlo dělat.

A chtěl jsem právě do tohohle angažmá.“ Přitom dostal hned po absolvování DAMU nabídku jít hrát do pražského Národního divadla, ale odmítl ji. „Dal jsem přednost srdci před rozumem.“

Zelená odyssea

Realistické si ale užil jen krátce a byl povolán „do zbraně“.

Sloužil nejprve v Armádním uměleckém souboru, ale protože v roce 1989 podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení a poté i Několik vět, pohodová vojna skončila a on byl už za dva dny v Humenném (nejvýchodnější cíp Slovenska).

„Byl strašný pocit, když jsem tam vyšel z nádraží a viděl nad jedním obchodem ceduli ve dvou jazycích – MLIEKO a МОЛОКО! Řekl jsem si: Tak to je teda konec!“ V Humenném pak působil jako zdravotník.

Naštěstí přišla sametová revoluce a on se záhy do Prahy a do AUS vrátil. S kolegy pak hned nacvičil pásmo s autory, kteří byli do té doby zakázaní. „Vrátil jsem se jako vítěz.“

Druhé NE Národnímu

Po návratu do civilu dostal Trojan opět nabídku z Národního.

„Nastoupil jsem tam, byl jsem na třech zkouškách na první roli, ale pak mi zavolala paní Jirásková a já jsem se v Národním omluvil, že půjdu radši na Vinohrady.“ Ve Vinohradském divadle to první léta neměl jednoduché, trvalo dlouho, než se prosadil.

Nakonec zůstal sedm sezon, rád vzpomíná a skvělé představení Brouk v hlavě, v němž partneří s Viktorem Preissem, tam hraje jako host dodnes. „Odchod z Vinohradského divadla byl dramatický a smutný.

Paradoxně jsem odcházel v době, kdy už krásné velké role přišly a paní ředitelka Jiráskové mě velmi přemlouvala. Jenže moje rozhodnutí nebylo o tom, jestli hraju velké nebo malé role, bylo o tom, jaké chci dělat divadlo.

A mě bylo třiatřicet a věděl jsem, že je to jen tak tak na to, abych mohl ještě riskovat.“

Svěží dejvický vítr

Rozhodl se pro Dejvické divadlo, v té době ještě neznámé a rodící se, a bylo to pro něj po všech stránkách jiné a osvěžující. „Občas jsme i stavěli scénu, připravovali jsme si rekvizity. Dodnes se sám líčím, starám se o kostým.

Připadá mi to poctivější, je to podobné studentským začátkům.“ Ivan Trojan hraje i dnes, kdy je velmi využívaným filmovým hercem, spoustu představení. Pro příklad: na lednovém programu Dejvického divadla je 22 představení.

Z toho je Ivan Trojan na jevišti dvanáctkrát. Komentuje to stručně: „Divadlo je grunt. Jsem v divadle, které mám rád a které jsme si stvořili.“

Začalo to veselým četníkem

Do povědomí širší, i nedivadelní veřejnosti se Ivan Trojan dostal asi nejvíc díky Četnickým humoreskám, televiznímu seriálu z prostředí prvorepublikového četnictva, konkrétně brněnské „pátračky“.

Často právě jeho postava štábního strážmistra Bedřicha Jarého vnášela do děje úsměvné okamžiky – schválně, zkuste si při některé příští repríze Četníků všimnout, kolika různými způsoby dokáže Trojan alias Béďa nasednout na „motokolo“ a nebo spadnout ze židle!

Václav se rodil v lese

Dnes je Ivan Trojan jedním z nejvytíženějších a zároveň nejuznávanějších herců. Pro diváky je jeho jméno do značné míry zárukou kvality. „Udržet si laťku je velmi obtížné a začíná to u výběru role.

Například už nevezmu roli, která je třeba hezká, ale už jsem ten podobnou hrál.“ Když měl Ivan v jednom interview zavzpomínat a vybrat postavu, která mu dala nejvíc vymýšlení, jmenoval Václava ze stejnojmenného filmu režiséra Jiřího Vejdělka.

„Bylo strašně málo času na přípravu a měl jsem hrát retardovaného člověka.

Bál jsem se, aby z toho nevznikla karikatura,“ vyprávěl s tím, že to, jak by měla postava vypadat, konzultoval i s psycholožkou. „Snažil jsem se dosadit chůzi, způsob běhu, tenze těla, mluvu.

Pak jsem odjel na chalupu, navlékl jsem na sebe staré hadry a chodil jsem po lese a Václava jsem si zkoušel.“ Nazkoušel ho výborně, za tu roli dostal jednoho z pěti svých Českých lvů.

Svatba na dovolené

Já jsem měl, dá se říct, jen tři vážnější vztahy v životě. Bral jsem to zodpovědně a rozchodem jsem se vždycky protrápil.

Ten poslední vztah je nejlepší…“ Takzvaná jiskra mezi ním a jeho budoucí ženou Klárou Pollertovou, tehdy ještě studentkou DAMU, přeskočila na Pražském hradě, při zkoušení Snu noci svatojánské v rámci Letních shakespearovských slavností.

„Já byl tehdy zrovna ve fázi rozejití a Klára mě zachránila.“ Po třičtvrtiroce chození ji na dovolené požádal o ruku a ona souhlasila. „Koupili jsme si ve zlatnictví v Českém Krumlově laciné prstýnky a vzali jsme se. Rodičům jsme to oznámili, když jsme se z dovolené vrátili.“

V dobrém i zlém…

Dnes jsou spolu přes dvacet let a mají čtyři syny. Mají ale i svou třináctou komnatu a tou je Klářina nemoc, endogenní depresivní porucha, která ji před lety dostala téměř až na samé dno. „Vždycky jsem byla člověk, který nad vším mávl rukou:

Něco se nedařilo? No a co? To půjde. Ivanovi se tohle na mě líbilo. To on byl ten nervák. Nikdy by mě nenapadlo, že bych mohla mít psychické problémy.

Pak ale najednou přestal být život optimistický, vytratila se radost…“ Její stav se postupně zhoršoval, až nakonec musela vyhledat lékařskou pomoc. „Myšlenka sáhnout si na život tam byla…,“ přiznala zpětně paní Klára.

Ivan Trojan dlouho nevěděl, jak jí pomoci, navíc byl neustále velmi zaměstnaný.

„Pomohl mi dialog s psychiatrem, který mi řekl, že to budu mít jako partner velmi obtížné, ale že ona na tom vždycky bude hůř.“ Trvalo velmi dlouho, léta, než se její stav zase zlepšil a stabilizoval.

Věděl jsem, že Kláru nikdy neopustím, ale někdy bylo příšerné si připustit, že budeme žít v takové temnotě a že to může být na celý život…“

Ivan Trojan (49) ve zkratce:

Narodil se 30. června 1964 v Praze-Podolí. Maturoval na sportovním gymnáziu, 1988 absolvoval DAMU.

Angažmá: 1988 – Realistické divadlo v Praze, 1990–1997 Divadlo na Vinohradech, od 1997 dodnes Dejvické divadlo

Filmy: např. Samotáři (2000), Smradi (2002), Jedna ruka netleská (2003), Příběhy obyčejného šílenství (2005), Ve stínu (2012), Hořící keř (2013), Anděl páně (2005), Šťastný smolař (2012), Osmy (2014)

Seriály: např. Četnické humoresky (1997), Okresní přebor (2010), České století (2013), Vraždy v kruhu (2014)

Ceny: 1x Cena Thálie, 1x Cena Alfréda Radoka, 1x TýTý, 1x Zlatá nymfa pro nejlepšího herce z Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu, 5x Český lev (z toho 3x za hlavní roli)

Manželka: herečka Klára Trojanová- Pollertová (42), děti: František (15), Josef (14), Antonín (5), Václav (2), příbuzní: bratr Ondřej (54), producent a režisér; švagr Lukáš Pollert (43), někdejší kanoista, olympijský vítěz, dnes lékař-anesteziolog

Co řekl o …:

… o hraní: „Každá nová práce je pro mě velký strach a ostych.“

… o ženách: „Role ženy se mění, což je v pořádku, ale někdy mám pocit, že ženy zapomínají, že tato situace je nová i pro muže.“

… o štěstí: „Měl jsem kliku na rodiče, na školu, na spolužáky, na angažmá a samozřejmě na Kláru…“

Text: Helena Leitlová; foto: čtk, Dejvické divadlo v Praze, Divadlo na Vinohradech v Praze

Další článek
Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk