Hrubý povrch kůže je stejně nepříjemná potíž jako červené skvrny a vyrážka. Zvláště trýznivá je celulitida v době, kdy pomalu začínáme myslet na letní dovolenou..
S nabranými kily se dá ještě něco dělat, ale co s těmi ošklivými dolíčky na našich stehnech a na pozadí?
Celulitida trápí 90 % žen. Vzniká zvětšením objemu podkožních tukových buněk, které jsou natlačené proti povrchu kůže, a vytvářejí tak na ní nevzhledné dolíčky. V těchto místech je značně omezen průtok krve a lymfy.
Rozvoj potíží ovlivňuje dědičnost, ale také sedavé zaměstnání a hromadění toxinů v těle. Vliv mají i hormonální změny, ať už přirozené nebo například způsobené hormonální antikoncepcí. Mezi další faktory patří kouření, nedostatečný pitný režim nebo dlouhé stání.
Koho celulitida postihuje?
Ženy trpí celulitidou častěji než muži. Nepostihuje však jen lidi s nadváhou, dovede potrápit i mladé a štíhlé ženy.
To je způsobeno jednak tím, že ženy mají v místech, kde se celulitida objevuje nejčastěji, tenčí kůži a více se jim v těchto partiích ukládají tuky. Druhý důvod souvisí s již zmiňovanými hormony.
Nepřítel estrogen
Ženský hormon estrogen blokuje působení vitaminu E, podporujícího oběh krve, a dále vitaminu B6, který má močopudný efekt a odstraňuje zadržovanou tekutinu z tkání.
Narušením funkcí těchto dvou vitaminů dojde k poruše ve výměně tekutin a ke hromadění tuků, což je předpoklad pro vznik celulitidy.
Estrogeny navíc spalují kyselinu listovou, velmi cenný prvek ze skupiny vitaminů B, blokují funkci vitaminu C, působícího proti stárnutí, a vitaminu B12 (důležitý pro fyziologii kůže).
Hormonální antikoncepce obsahuje estrogen v relativně vysokém množství, nehodí se proto pro ženy, které se celulitidě chtějí vyhnout. Na její vznik má určitý vliv i věk a nadváha.
Jak na „kůru z pomerančů“?
Do určité míry lze snížit riziko vzniku celulitidy zdravým jídelníčkem, dostatečnou pohybovou aktivitou a zodpovědným dodržováním pitného režimu.
Mnoho žen také používá rozličné krémy a peelingy, které mají podpořit krevní oběh a látkovou výměnu (rozhodně nejsou zázračným prostředkem, kterým natřete kůži, a celulitida zmizí). Příznivý efekt má na pokožku i saunování a otužování.
Odstranění celulitidy
Existuje mnoho více či méně účinných metod a přístrojů, které mají s celulitidou bojovat. Většina z nich funguje na podobném principu – podpoří krevní oběh v místě celulitidy, a tím urychlí látkovou výměnu.
Mezi nejčastěji užívané metody odstranění celulitidy patří v kosmetických salonech:
Radiofrekvence je neinvazivní metoda, při které se pomocí čtyř elektrod zahřívá pokožka na vysokou teplotu, a dochází tak přeskupení kolagenových vláken.
Během zákroku přístroj střídá mono a bipolární radiofrekvenční vlnění, což podporuje vypnutí pokožky. Výhodou metody je působení do hloubky a její bezbolestnost.
Karboxyterapie spočívá v zavedení oxidu uhličitého do tkáně pomocí velmi tenké jehly. Plyn způsobí v místě větší prokrvení a následně se odplaví do plic, odkud je přirozenou cestou vydýchán. Provádí se obvykle v sérii šesti ošetření, počtu minimálně 2x týdně.
Lymfodrenáž (lymfatická masáž či lymfomasáž), jak již název napovídá, působí na lymfatický systém těla. Jde o speciální masáž, podporující odplavování toxických zplodin a odpadních látek z buněk.
Kavitace (ultrazvuková liposukce či bezbolestná liposukce) je zeštíhlující metoda, která pomocí ultrazvuku rozbíjí tukové buňky. Ultrazvuk naruší obal buněk, jejichž obsah se pak vylije do okolí a následně odplaví močí. Odbourávání tukových buněk má právě pozitivní účinek i na zmírnění celulitidy.
Léčba celulitidy z pohledu čínské medicíny
Celulitida se objevuje v dnešní době stále častěji i v mladém věku a pozvolna se stává civilizační nemocí.
Z pohledu západní medicíny to není nemoc, spíše se jedná o estetický handicap, ale z hlediska čínské medicíny je to známka určité nerovnováhy v organismu. Kromě úpravy doporučuje hlavně užívání speciálních bylinných směsí. Více na patentnimedicina.cz/cz/ze-supliku-tcm/celulitida
K úspěšnému boji s celulitidou jsou nutné dvě podmínky:
1. vysazení hormonální antikoncepce (včetně hormonálních tělísek)
2. dodržování správného stravování
Stejně jako u mnoha jiných zdravotních obtíží pomůže i se zmírněním, či dokonce odstraněním celulitidy přechod na zdravý a vyvážený jídelníček, který se dá shrnout do 5 základních bodů:
Jezte pět porcí ovoce a zeleniny za den.
Jezte každý den tři porce bílkovin.
Jezte pětkrát až šestkrát denně.
Nikdy nezapomeňte snídat.
Dostatečně pijte.
a) Jaké jídlo omezit
Především je nutné vynechat černou kávu, tvrdý alkohol (větší množství brání zpracování vitaminu C, zinku a vápníku), smažená a mastná jídla, nasycené tuky (pouze na 10 %), sladkostí, obzvláště z rafinovaného bílého cukru (zvyšuje množství volných radikálů v organismu, což způsobuje tvrdnutí kolagenových vláken, která pak tlačí na pokožku), omezit výrobky z bílé mouky, mléko a mléčné výrobky (kromě nepasterizovaného kravského mléka či ovčího a kozího mléka a produktů z nich) a příliš slané potraviny (vysoká koncentrace sodíku v organismu zadržuje vodu).
b) Co zařadit do jídelníčku
Naopak je zapotřebí zařadit do jídelníčku jídla posilující slezinu a ledviny, jako je slzovka, jáhly, pohanka, kroupy, obilné kaše, kukuřice (polenta), celozrnná rýže, amarant, veškeré luštěniny, obzvláště pak fazole a hrách, houby a veškerá vařená zelenina, hlavně pak dýně, špenát a mrkev.
Z masitých potravin jsou nejvhodnější ryby a krůta. Z dalších pak čerstvé okurky a rajčata, banány, pomeranče, avokádo a další potraviny, které obsahují vysoký podíl vlákniny a nasycené mastné kyseliny.
Ideální kombinací je jídlo s vysokým obsahem bílkovin, vitaminu C a zinku. Důvod je jednoduchý: bez nich nevznikne kolagen, důležitá část vazivové tkáně.
Tip Paní domu: Dejte si k večeři ovesnou kaši, zasypte ji slunečnicovými semínky a zapijte čerstvou šťávou z citrusů.
Ukázkový jídelníček
Snídaně: plátek celozrnného chleba s rostlinnou pomazánkou a 2 rajčata
Svačina: 1 grep nebo pomeranč
Oběd: 100 g dušeného krůtího masa, zeleninová obloha a ½ porce rýže
Svačina: okurka
Večeře: salát se zeleninou a tofu
Nezapomeňte na pitný režim. Už dopoledne vypijte alespoň litr vody – tělo se dopoledne lépe zbavuje odpadních látek. Doplňte i jiné zbraně proti celulitidě. Pouhá změna stravy nestačí.
Chce to pohyb
Pokud správný jídelníček podpoříte ještě cvičením, masážemi, kvalitními kosmetickými prostředky a výživovými doplňky, zvýšíte efektivitu na maximum.
A rozhodně nezapomínejte posilovat svoje sebevědomí a naladit si pozitivní myšlení, abyste léto uvítaly nejen s pevným zadečkem, ale jaksepatří s úsměvem!
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock