I když si to mnozí, kteří jí netrpí, myslí a mají tendenci ji zlehčovat.
Přitom jde o chronické onemocnění, které může vážně komplikovat osobní i pracovní život. Jen si představte, že se několikrát do měsíce potýkáte se záchvatem, který může trvat několik hodin i dnů.
Záchvat neznamená jen silnou bolest hlavy, ale také akutní neurologické potíže, které nemocného v podstatě ochromí a znemožní mu smysluplnou činnost. I klid na lůžku je bez léčby utrpením. A lidí, kteří jsou takto nemocní, není málo. Jen v naší republice se odhaduje počet migreniků asi na 1,72 milionu.
Léčba migrény patří do rukou neurologa. Pomoc najdete také v Centrech pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, kde vám předepíšou léky na míru. Jsou ale i některé věci, které můžete udělat sami, když o nemoci budete vědět, jak probíhá a co ji zapříčiňuje.
Má čtyři fáze
1) předzvěst nemoci 4 až 48 hodin
změna nálady, neklid, nervozita
únava, deprese, podrážděnost, ztráta energie
zívání, hlad, mrazení, pocení
2) Aura 30 až 60 minut
poruchy vidění, ochromení, pocit nepohodlí, špatná koordinace těla, poruchy řeči, poruchy vědomí
3) Bolest hlavy 4 až 72 hodin
silně pulzující bolest, přecitlivělost na hluk a světlo, neschopnost jakékoliv aktivity, nevolnost, zvracení
4) Remise 4 až 48 hodin
vyčerpání, snížená schopnost přemýšlet a komunikovat, sociální uzavření
Záchvatu lze někdy předejít
K hlavním spouštěčům migrény patří stres a hormonální výkyvy. S hormony mnoho nesvedete, ale metod, jak snížit míru stresu, je řada. Můžete vyzkoušet zklidňující byliny, především třezalku nebo kozlík.
Při dlouhodobém provádění mají dobré výsledky meditace a další techniky na zklidnění psychiky. Příznivý vliv má i cvičení, ale volte spíš jógu, pilates a protahovací cvičení a jen postupně zvyšujte zátěž. Intenzivní sporty nejsou vhodné.
* Dráždivě na mozek působí také toxiny v cigaretách a alkohol. Těm je třeba se vyhýbat, což se týká i pobytu v zakouřeném prostředí. Pokud to neumožňuje vaše práce, je vhodné uvažovat o změně.
* Záchvat spouští i nevyspání. Neponocujte a choďte pravidelně spát pokud možno ve stejnou hodinu a včas vstávejte. Spát příliš dlouho se také nedoporučuje.
* Hladovění a špatné složení jídelníčku je další rizikový faktor. Někteří migrenici jsou kromě toho citliví na konkrétní potraviny, které u nich mohou vyvolat záchvat. Těm je samozřejmě třeba se vyhnout.
Pozor také na:
– prudké nebo blikavé světlo, výrazný hluk
– silný zápach či intenzivní vůně
– příliš intenzivní pohyb
– bolest hlavy, i ta se může proměnit v migrénu
Cukr v pravou chvíli
Nejen diabetici léčení inzulínem mohou mít problémy s poklesem cukru v krvi. K podobnému problému může dojít i v mozku migreniků. Ten má totiž sklon k hektické aktivitě, kdy naráz zpracovává obrovské množství vjemů.
To ale znamená také nesmírnou spotřebu energie, v případě mozku glukózy. Jakmile její hladina v mozku výrazněji klesne, začnou se vyplavovat látky, které vyvolají zánět a otok mozkových cév, jinak řečeno, spustí migrénu.
Pokud si v tu chvíli dáte malou sladkost, máte určitou šanci, že se záchvat ještě zastaví. Jak správnou chvíli poznat? Migrenici budou vědět. V hlavě hučí a vy se nedokážete správně soustředit.
Ještě účinnější tento zásah bude, pokud ho spojíte s pauzou a sladkou svačinku si odejdete sníst na klidné místo bez hluku a ruchu, aby se snížil příval vjemů v mozku.
Pomáhají i byliny
Výzkum vlivu bylin na migrénu stále probíhá, ale zatím neexistuje vědecká studie, která by tento vliv potvrzovala. Přesto lékaři byliny nezavrhují a doporučují některé bylinné preparáty, které by mohly s migrénou pomoci.
Je to ale spíš léčba preventivní a dlouhodobá a samozřejmě na každého účinkuje jinak. A o kterých bylinkách je řeč?
Kopretina řimbaba
Většinou se doporučuje žvýkat list, ale vzhledem k tomu, že v tom případě se těžko odhaduje jak často, je lepší spolehnout se na tinkturu, kterou dostanete v lékárnách.
Devětsil
K léčení se používá sušený kořen, ze kterého připravíte nálev. Jednu lžičku drceného kořene zalijte 200 ml vody a nechte 10 až 15 minut louhovat. Vzhledem k tomu, že je hořký, je lepší ho kombinovat s jinými bylinami nebo osladit.
Tip: Obě bylinky se také prodávají v kapslích, k dostání je i jejich kombinace v jedné kapsli.
Zkuste aplikaci
Pro lidi trpící migrénou vznikla aplikace s názvem Migréna kompas, kterou si stáhnete do chytrého telefonu. Můžete si v ní vést deník, tedy záznamy o bolestech i užívaných lécích i činnostech před záchvatem. Tak získáte přehled vy i váš lékař.
Také jsou tu šikovné tipy, co dělat, když vás přepadne náhlý záchvat, i rady pro vaše blízké. Najdete tu i odkazy na seriózní webové stránky, kde jsou další důležité informace. A také odpovědi na nejčastější otázky.
Text: Eva Hořánková, Lenka Korandová
Foto: Shutterstock