Domů     Dovolená s domácími mazlíčky
Dovolená s domácími mazlíčky
od 7.3.2023

komerční sdělení

Rádi byste vyrazili na dovolenou, ale nevíte, co se svým zvířecím členem rodiny? Nechce se vám ho nechávat doma nebo ho umisťovat do zvířecího hotelu? Vezměte ho s sebou!

Dovolená je časem vyhrazeným pro nás a ty nejbližší, kam většinou počítáme i domácí mazlíčky, ať už se jedná o psi, kočky, králíky či jiná zvířata.

Pokud chcete svého parťáka vzít s sebou, nemusíte jet jen na chalupu – v České republice i v zahraničí přibývají ubytování, kde tolerují nebo dokonce vítají návštěvníky se zvířaty. Většinou však musíte počítat s příplatkem.

Existují dokonce hotely s označením Pet friendly a logem oranžové psí tlapky, které jsou na čtyřnohé návštěvníky připraveny a poskytují jim i jejich páníčkům skvělé zázemí.

reklama

Půjčí vám zde například misku a pelíšek, můžete tu zakoupit krmivo a hračky a k dispozici jsou i ručníky pro utírání mokrých psích tlapek. Chlupáči smí většinou také do hotelové restaurace.

V okolí ubytování jsou samozřejmě prostory na venčení a sáčky i koše na exkrementy.

V některých zemích (Itálie, Chorvatsko atd.) najdete také psí pláže, které jsou vybavené lavičkami, zdroji pitné vody, sprchami pro psi a samozřejmě opět koši a sáčky na exkrementy. Svého čtyřnohého kamaráda můžete vzít dokonce na výlet i lodí!

Například na vyhledávači jachet Boataround.com lze přímo vyhledat plavidla, na které smíte se zvířaty.

Cestování se psem či jiným domácím mazlíčkem do zahraničí může být velké dobrodružství, ale také zodpovědnost.

Dlouhá jízda nebo let letadlem však může být pro vašeho miláčka velmi stresující, proto si to vždy nejprve dobře promyslete, zvažte schopnosti konkrétního zvířete a na cestu se dobře připravte.

Pokud se rozhodnete se svým čtyřnohým miláčkem cestovat letecky, informujte se u dané letecké společnosti o podmínkách přepravy.

reklama

Kočky a malá plemena psů smějí většinou na palubu ve schránce s nepropustným dnem, která se vejde pod sedadlo a nepřekročí hmotnost 8 kilogramů (včetně hmotnosti zvířete). Mazlíčka samozřejmě nesmíte pouštět během cesty ven. Větší zvířata musí být přepravována v nákladním prostoru.

Kromě pravidel letecké společnosti si samozřejmě musíte zjistit i podmínky pobytu se zvířetem v dané destinaci. Každý stát má totiž určité požadavky na vstup se zvířaty, kterými je třeba se řídit. Návštěva veterináře před cestou vás pravděpodobně nemine.

V zemích EU je nutné označení psa mikročipem s příslušnou ISO normou pro mikročipy a čtecí zařízení, očkování proti vzteklině a průkaz zvířete (tzv. petpas) vystavený veterinářem, v kterém je zaznamenané číslo čipu, provedená očkování a další informace o zvířeti.

Některé země navíc vyžadují například odčervení psa před cestou (většinou 120 až 24 hodin před vstupem do země), pohyb psa pouze na vodítku či s náhubkem a podobně.

V případě mikročipů existuje výjimka pro zvířata s čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Jak už bylo řečeno, očkování proti vzteklině je povinné a každý rok se přeočkovává.

reklama

Za hranice pak můžete vycestovat až jednadvacet dní po aplikaci vakcíny. Výjimkou jsou zvířata mladší dvanácti týdnů, s nimiž lze do některých zemí vstoupit bez potřebného očkování, avšak u některých destinací je třeba zažádat o výjimku z povinného očkování.

Také není od věci zjistit si rizika nákazy různými nemocemi, jako je například  psinka, ničivka a podobně.

Pokud cestujete do země mimo Evropskou unii, budete si muset opatřit veterinární osvědčení, kterým budete schopni doložit, že je váš pes zdravý a splňuje podmínky pro vstup do dané destinace.

V rámci EU smí jednoho člověka při cestování doprovázet maximálně pět zvířat. K navýšení může dojít jen v případě uvedení relevantního důvodu, jako je účast na soutěži, výstavě, sportovní akci a tak dále. Uvedený důvod musíte samozřejmě písemně doložit.

Dalším pravidlem je zákaz nebo omezení vstupu bojových a nebezpečných psích plemen do některých zemí. Mezi takové rasy patří například americký pitbulteriér, americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér nebo anglický bulteriér.

Pokud vlastníte některé z těchto plemen, bohužel se svým miláčkem pravděpodobně nepodíváte například do Španělska či Francie.

A co vše tedy svému čtyřnohému kamarádovi zabalit?

Určitě nezapomeňte na již zmíněný petpas a případně další potřebné dokumenty, obojek s vodítkem, dostatek krmiva, na které je zvíře zvyklé, pamlsky, vodu, misku, sáčky na exkrementy, pelíšek nebo podložku, oblíbenou hračku a přepravní box.

Hodit se vám může také identifikační štítek na obojek obsahující jméno zvířete a kontakt na vás, psí lékárnička, osuška nebo hadřík a vlhčené ubrousky.

Pokud míříte za teplem, myslete na to, že váš čtyřnohý miláček nemusí horka dobře snášet, dbejte tedy, aby měl dostatek tekutin a pořiďte mu chladící podložku.

Zajistit byste pro něj měli také cestovní pojištění, které pokryje případnou veterinární péči nebo způsobené škody. Pokud je vaše zvířátko náchylné k žaludečním nevolnostem, můžete mu před cestou podat Kinedryl, nejprve se však poraďte se svým veterinářem.

Cestování s domácím mazlíčkem se může zdát náročné, ale pokud budete dobře připraveni, vše určitě proběhne hladce. Tak už na nic nečekejte a vyrazte na rodinnou dovolenou s celou smečkou! Čekají na vás nezapomenutelné zážitky.

Předchozí článek
reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel