Domů     Dovolená s domácími mazlíčky
Dovolená s domácími mazlíčky
7.3.2023

komerční sdělení

Rádi byste vyrazili na dovolenou, ale nevíte, co se svým zvířecím členem rodiny? Nechce se vám ho nechávat doma nebo ho umisťovat do zvířecího hotelu? Vezměte ho s sebou!

Dovolená je časem vyhrazeným pro nás a ty nejbližší, kam většinou počítáme i domácí mazlíčky, ať už se jedná o psi, kočky, králíky či jiná zvířata.

Pokud chcete svého parťáka vzít s sebou, nemusíte jet jen na chalupu – v České republice i v zahraničí přibývají ubytování, kde tolerují nebo dokonce vítají návštěvníky se zvířaty. Většinou však musíte počítat s příplatkem.

Existují dokonce hotely s označením Pet friendly a logem oranžové psí tlapky, které jsou na čtyřnohé návštěvníky připraveny a poskytují jim i jejich páníčkům skvělé zázemí.

Půjčí vám zde například misku a pelíšek, můžete tu zakoupit krmivo a hračky a k dispozici jsou i ručníky pro utírání mokrých psích tlapek. Chlupáči smí většinou také do hotelové restaurace.

V okolí ubytování jsou samozřejmě prostory na venčení a sáčky i koše na exkrementy.

V některých zemích (Itálie, Chorvatsko atd.) najdete také psí pláže, které jsou vybavené lavičkami, zdroji pitné vody, sprchami pro psi a samozřejmě opět koši a sáčky na exkrementy. Svého čtyřnohého kamaráda můžete vzít dokonce na výlet i lodí!

Například na vyhledávači jachet Boataround.com lze přímo vyhledat plavidla, na které smíte se zvířaty.

Cestování se psem či jiným domácím mazlíčkem do zahraničí může být velké dobrodružství, ale také zodpovědnost.

Dlouhá jízda nebo let letadlem však může být pro vašeho miláčka velmi stresující, proto si to vždy nejprve dobře promyslete, zvažte schopnosti konkrétního zvířete a na cestu se dobře připravte.

Pokud se rozhodnete se svým čtyřnohým miláčkem cestovat letecky, informujte se u dané letecké společnosti o podmínkách přepravy.

Kočky a malá plemena psů smějí většinou na palubu ve schránce s nepropustným dnem, která se vejde pod sedadlo a nepřekročí hmotnost 8 kilogramů (včetně hmotnosti zvířete). Mazlíčka samozřejmě nesmíte pouštět během cesty ven. Větší zvířata musí být přepravována v nákladním prostoru.

Kromě pravidel letecké společnosti si samozřejmě musíte zjistit i podmínky pobytu se zvířetem v dané destinaci. Každý stát má totiž určité požadavky na vstup se zvířaty, kterými je třeba se řídit. Návštěva veterináře před cestou vás pravděpodobně nemine.

V zemích EU je nutné označení psa mikročipem s příslušnou ISO normou pro mikročipy a čtecí zařízení, očkování proti vzteklině a průkaz zvířete (tzv. petpas) vystavený veterinářem, v kterém je zaznamenané číslo čipu, provedená očkování a další informace o zvířeti.

Některé země navíc vyžadují například odčervení psa před cestou (většinou 120 až 24 hodin před vstupem do země), pohyb psa pouze na vodítku či s náhubkem a podobně.

V případě mikročipů existuje výjimka pro zvířata s čitelným tetováním provedeným před 3. červencem 2011. Jak už bylo řečeno, očkování proti vzteklině je povinné a každý rok se přeočkovává.

Za hranice pak můžete vycestovat až jednadvacet dní po aplikaci vakcíny. Výjimkou jsou zvířata mladší dvanácti týdnů, s nimiž lze do některých zemí vstoupit bez potřebného očkování, avšak u některých destinací je třeba zažádat o výjimku z povinného očkování.

Také není od věci zjistit si rizika nákazy různými nemocemi, jako je například  psinka, ničivka a podobně.

Pokud cestujete do země mimo Evropskou unii, budete si muset opatřit veterinární osvědčení, kterým budete schopni doložit, že je váš pes zdravý a splňuje podmínky pro vstup do dané destinace.

V rámci EU smí jednoho člověka při cestování doprovázet maximálně pět zvířat. K navýšení může dojít jen v případě uvedení relevantního důvodu, jako je účast na soutěži, výstavě, sportovní akci a tak dále. Uvedený důvod musíte samozřejmě písemně doložit.

Dalším pravidlem je zákaz nebo omezení vstupu bojových a nebezpečných psích plemen do některých zemí. Mezi takové rasy patří například americký pitbulteriér, americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér nebo anglický bulteriér.

Pokud vlastníte některé z těchto plemen, bohužel se svým miláčkem pravděpodobně nepodíváte například do Španělska či Francie.

A co vše tedy svému čtyřnohému kamarádovi zabalit?

Určitě nezapomeňte na již zmíněný petpas a případně další potřebné dokumenty, obojek s vodítkem, dostatek krmiva, na které je zvíře zvyklé, pamlsky, vodu, misku, sáčky na exkrementy, pelíšek nebo podložku, oblíbenou hračku a přepravní box.

Hodit se vám může také identifikační štítek na obojek obsahující jméno zvířete a kontakt na vás, psí lékárnička, osuška nebo hadřík a vlhčené ubrousky.

Pokud míříte za teplem, myslete na to, že váš čtyřnohý miláček nemusí horka dobře snášet, dbejte tedy, aby měl dostatek tekutin a pořiďte mu chladící podložku.

Zajistit byste pro něj měli také cestovní pojištění, které pokryje případnou veterinární péči nebo způsobené škody. Pokud je vaše zvířátko náchylné k žaludečním nevolnostem, můžete mu před cestou podat Kinedryl, nejprve se však poraďte se svým veterinářem.

Cestování s domácím mazlíčkem se může zdát náročné, ale pokud budete dobře připraveni, vše určitě proběhne hladce. Tak už na nic nečekejte a vyrazte na rodinnou dovolenou s celou smečkou! Čekají na vás nezapomenutelné zážitky.

Předchozí článek
reklama
Související články
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
2.2.2024
Moderátor a bavič Jiří Werich Petrášek svého otce nezapře, ale tentokrát svůj zevnějšek ještě vylepšil, když společně se svým uměleckým partnerem, zpívajícím nakladatelem a také autorem Pavlem Mészárosem zapózovali po své talk show HOVORY W, kam si pravidelně zvou své hosty. Tentokrát jím byl oblíbený herec Jaroslav Satoranský, který se v pořadu objevuje pravidelně, a diváky vždycky potěší svými v
25.1.2024
Víte, co to enneagram je? Zjednodušeně se dá vysvětlit jako nástroj, který vám pomůže pochopit, kdo jste vy a kdo jsou ti druzí. A proč nám to s těmi druhými někdy funguje a jindy zase ne. Stále ještě nemáte představu, o čem je řeč? Představte si systém, který dokáže odhadnout základní osobnostní typy lidí a jejich vzájemnou provázanost. A ještě to dokáže znázornit graficky. Když si název pocháze
17.1.2024
Herec. Zpěvák. Idol divaček nejen seriálu Slunečná, a to napříč věkovým spektrem. A také kluk, který to má v hlavě srovnané. No, copak může být za primadonu někdo, kdo má ze všech jídel nejradši bramborák? Marek je Ústečák a na dětství na severu Čech moc rád vzpomíná. Skoro osm let chodil do hudebky na klavír, ale cvičit doma ho prý strašně nebavilo. Tak se, když ho začaly víc bavit holky, na p
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut