Domů     Máte rádi řepu?
Máte rádi řepu?
13.3.2020

Co se týče červené řepy, dělí se lidé na dva tábory. Jedni ji milují a už se nemohou dočkat další úrody, druzí se při vyslovení jejího jména otřesou odporem.

Ale mezitím se tato nenápadná zelenina ocitá v centru pozornosti šéfkuchařů i výživových odborníků. Je totiž superzdravá.

Kudy chodí, tudy léčí

Obsahuje poměrně málo vitaminů, ale zato hodně minerálních látek – železa, vápníku, fosforu, hořčíku, mědi, draslíku, zinku a menší množství dalších prvků. Je to úžasný detoxikační prostředek, čistí tělo od těžkých kovů a radioaktivních látek.

Skvěle regeneruje játra poničená konzumací alkoholu a drog nebo po žloutence. Zlepšuje krvetvorbu, léčí anemii, regeneruje cévy, zvyšuje jejich pružnost, snižuje cholesterol, je vhodná při kardiovaskulárních onemocněních.

Posiluje imunitu, mluví se i o tom, že pomáhá ochraňovat tělo před devastací při ozařování a radioterapii.

A to ještě není zdaleka vše

Podporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu, podporuje činnost žaludku a žlučníku, odstraňuje z těla jedovaté látky, vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, zlepšuje využití bílkovin, zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku, napomáhá při alergiích, aktivuje tvorbu červených krvinek, má kladný vliv na revma, je cenným pomocníkem v boji proti mykózám.

A máme to zadarmo…

Jestli jste teď zpozorněli, možná vás bude zajímat i to, že když si ji v květnu vysejete, posléze vyjednotíte, můžete malé bulvičky sklízet už od července. A tím si vlastně prodloužíte řepnou sezonu až do opravdové říjnové sklizně.

Navíc kromě občasného zalití v hodně parných dnech od nás řepa nic nepotřebuje, snad kromě vypletí, ale i tomu se dá předcházet nastýlkou z posekané trávy, která zároveň udrží v půdě vlhkost. Řepa také netrpí žádnými chorobami.

Ale přece jen musíte dát pozor na jednu věc, nedělá jí dobře společnost plodin s podobnými nároky, jako má ona (mangold, špenát), a nevhodnými sousedy jsou také brambory a rajčata.

Kam s ní?

Řepa se dá samozřejmě nakládat, ale právě tak dobře ji můžete péct, zapékat či vařit, barvit její šťávou cukrářské výrobky, a dokonce ji sušit na křupavé plátky a mlsat místo brambůrků. Mladé listy, které mají víc vitaminů než bulvy, se mohou přidávat do salátů.

Pokud jste nyní na chvilku zaváhali, jestli řepu přece jen nezařadit do svého jídelníčku, zkuste se podívat na naše recepty. Třeba vám pomohou v rozhodování.

Boršč či baršč

Slezský boršč čili baršč vilijovy je ze všech variant tohoto pokrmu nejbližší svému polskému příbuznému.

Zatímco boršč ruský či ukrajinský je polévkou hustou, moravští Slezané a jejich severní sousedé si pod tímto názvem představí čirý vývar, do něhož se spolu s česnekem přidává kysaná nebo na másle dušená řepa.

V některých rodinách na Těšínsku se boršč dělával na Vánoce, tedy na Viliju, jak se tady tomuto svátku říká.

Potřebujeme: 250 g červené řepy, 250 g předního hovězího, 250 g kostí, 100 g kořenové zeleniny, 1 menší cibuli, 5 lžic másla, 2 lžíce nasekaného kopru, sůl, cukr, ocet.

Kosti lehce opečeme v troubě předehřáté na 180 °C. Stačí deset minut. Potom vložíme do hrnce, přidáme omyté maso, zalijeme studenou vodou a necháme vařit. Když je maso měkké, přidáme očištěnou kořenovou zeleninu a oloupanou cibuli v celku.

Řepu oloupeme, nakrájíme na nudličky a podusíme na másle. Potom zakápneme octem a podlijeme trochou vody. Vývar z masa a zeleniny procedíme. Maso a zeleninu z něj vyjmeme a obojí pokrájíme na kostičky – s výjimkou cibule. Potom vše vrátíme do polévky a přidáme i připravenou červenou řepu.

Necháme chvíli vařit, potom lehce osladíme a osolíme, je-li třeba, přidáme ještě trochu octa. Do talířů rozlijeme polévku a posypeme najemno nasekaným koprem.

Salát z červené řepy

2 červené řepy, 2 jablka, 150 g Nivy, 100 ml majonézy, 1 lžíce citronové šťávy, 3 stroužky česneku, sůl.

Bulvy červené řepy omyjeme a uvaříme v hrnci doměkka. Mezitím do misky nakrájíme na kostičky oloupaná jablka, nivu a nakonec vychladlou řepu. Nakrájené suroviny smícháme dohromady, přidáme utřený česnek, sůl, citronovou šťávu a promícháme s majonézou. Salát podáváme s tmavým pečivem.

Carpaccio z červené řepy

2 větší nebo 4 menší červené řepy, rukola, 100 g měkkého kozího sýra na tenké plátky (kdo kozí sýr nejí, může dát ricottu)

Na zálivku: šťáva z 1 citronu, balzamikový ocet podle chuti, olivový olej, drcený pepř, sůl

1. Troubu zahřejeme na 190 °C. Řepu omyjeme a zabalíme do dvojí vrstvy alobalu. Pečeme doměkka v předehřáté troubě. Bude to trvat nejméně hodinu, řepu si však můžeme upéct i den předem. Po upečení by řepou měla hladce projít špejle.

Oloupeme a nakrájíme na co nejtenčí plátky. Rozdělíme na talíře a necháme vychladit.

2. Zálivku smícháme z uvedených ingrediencí. Řepu podáváme zakapanou zálivkou a obloženou sýrem a rukolou.

Tatarák z červené řepy

Masožrouti se asi budou ošklíbat, ale vám možná naopak tahle zdravá varianta zachutná.

400 g červené řepy, 3 lžíce olivového oleje, pepř a sůl, 50 g nastrouhaného křenu, 1 nasekaná šalotka, trochu balzamikového octa, chléb nebo toustový chléb na topinky.

1. Předehřejte troubu na 200 °C. Omytou a osušenou řepu dejte do zapékací mísy, přelijte olivovým olejem, osolte a opepřete. Mísu přikryjte alobalem a pečte doměkka 1–1,5 hodiny.

2. Po vychlazení řepu oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte k ní strouhaný křen, šalotku, balzamikový ocet. Dochuťte solí a pepřem.

Burger z červené řepy

1 velká syrová červená řepa, 1 hrnek ovesných vloček, nadrcených nebo rozmixovaných, 3 lžíce olivového oleje, 2 vejce, sýr, 4 stroužky česneku, hrst bazalky, sůl a pepř.

1. Nastrouháme najemno červenou řepu, přidáme vločky, olej, nastrouhaný sýr, vejce, bazalku, prolisovaný česnek, sůl a pepř a promícháme. Pokud by směs nebyla dostatečně karbanátkově soudržná, přidáme více vloček nebo trochu mouky.

2. Necháme trochu uležet v ledničce. Vytvarujeme placičky a můžeme buď smažit, grilovat nebo péct.

V housce obložíme salátem, jakoukoliv zeleninou podle chuti a ochutíme majonézou, hořčicí či ostřejším dresinkem.

Tip Paní domu

Pokud je řepa stále vaším nepřítelem, ale rádi byste využili jejích uzdravovacích schopností, zkuste usušit plátky na chipsy nebo je semelte na prášek a přidávejte do nápojů.

Prášek z červené řepy – čerstvě sklizenou řepu oloupeme, nastrouháme, usušíme a rozemeleme. Užíváme 10 g 2x denně nalačno, ráno a odpoledne jako náhradu čerstvé šťávy.

Prášek můžeme přidávat i do nápojů a dalších potravin k obarvení na červeno.

Pokud ho přidáme do stravy psům a kočkám, budou mít hustější a lesklejší srst a zvýší se jejich celková vitalita.

Foto: Shutterstock, Regionální kuchařka smartpress.cz,

Související články
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
reklama
Šikovné tipy
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
epochaplus.cz
Češi mají svého astronauta. Poletí do vesmíru?
V březnu roku 1978 žilo Československo jedním jediným jménem. Vladimír Remek totiž společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubajevem zamířil na kosmickou orbitální stanici Saljut 6, kde následně strávil téměř osm dní. Stal se tak jediným Čechem, který se do kosmu dostal, a společně se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem také jediným naším astronautem. Až do tohoto roku.
Tajemný starý dům jsme neměli kupovat!
skutecnepribehy.cz
Tajemný starý dům jsme neměli kupovat!
Zamilovala jsem si ten dům už na fotografii, která byla zveřejněná u inzerátu. Něčím mě přitahoval, vyzařovala z něj zvláštní síla, dávné tajemství… S manželem jsme si říkali, že musí být ta fotografie domu barevně upravená v počítači, ty barvy byly neskutečné. Dlouho jsem si ji prohlížela, cosi mě na ní fascinovalo, kupříkladu to, že v podkrovním okně na tom
Rozporuplná věštba z ruky: Lze z dlaně vyčíst něčí osud?
enigmaplus.cz
Rozporuplná věštba z ruky: Lze z dlaně vyčíst něčí osud?
Už od počátku věků se lidé pokoušejí zjistit, jak bude vypadat jejich budoucí život, jestli se jim bude dařit, kolik dětí si pořídí a kdy zemřou. Jednou z nejstarších a zároveň nejkontroverznějších me
Průkopník NASA John Parsons: Zahrával si s okultními silami?
epochalnisvet.cz
Průkopník NASA John Parsons: Zahrával si s okultními silami?
Přistání na Měsíci, k němuž došlo v roce 1969, bývá právem označováno za jeden z největších triumfů v dějinách lidstva. Nemalou měrou však k němu přispěl také člověk, jehož osud se mohl ubírat úplně jinou cestou, kdyby se nenadchl pro komunistickou ideologii a následně také pro okultismus…Jeho předčasná smrt je navíc dodnes doprovázena řadou nezodpovězených
První elektromobil pro Evropu od Suzuki: e Vitara
iluxus.cz
První elektromobil pro Evropu od Suzuki: e Vitara
Společnost Suzuki Motor Corporation představila dnes v italském Miláně svůj první sériově vyráběný elektrický model (BEV), SUV e VITARA. Výroba v indickém závodě Suzuki Motor Gujarat začne na jaře v r
6 vatikánských mistrů: Vládla mezi geniálními umělci drsná rivalita?
historyplus.cz
6 vatikánských mistrů: Vládla mezi geniálními umělci drsná rivalita?
Konec schizmatu! V roce 1417 je kostnickým koncilem jako jediný vůdce katolické církve zvolen bohatý římský patricij Odo z Colonny. Jako Martin V. přenese papežskou rezidenci z Lateránu do Vatikánu a začne s rozsáhlou obnovou zdejších staveb. Během svého působení ve Florencii se nadchl pro rodící se renesanci a jeho nástupci na Petrově stolci na
Když nám sladké zhořkne
nejsemsama.cz
Když nám sladké zhořkne
Cukrovka se v současnosti šíří jako epidemie. Ale věděla jste, že jí můžete nejen předcházet, ale i s ní aktivně bojovat, pokud už vás postihla? Přinášíme vám tipy a triky, jak svůj cukr srovnat do latě. Tahle nemoc se netýká jen milovníků sladkostí. Postihuje také stále více lidí, kteří si svou stravu pečlivě hlídají. Jedná se
Zažijte Východní Moravu všemi smysly
epochanacestach.cz
Zažijte Východní Moravu všemi smysly
Poznejte východní Moravu v její pestrosti a zažijte zde opravdovou zimní dovolenou. Předností regionu je krásná příroda, která se rozprostírá v několika pohořích – Chřibech, Vsetínských Beskydech nebo Bílých Karpatech. V této krajině můžete trávit čas turistikou, užít si zimní sporty, relaxaci v moderních wellness centrech nebo ochutnávat rozmanitou gastronomii a tradiční speciality. Na Východní
Přímořská autenticita plná světla, zeleně a klidu
rezidenceonline.cz
Přímořská autenticita plná světla, zeleně a klidu
Inspiracemi při navrhování této rezidence byly léto, slunce a pohoda. Zadání totiž znělo vytvořit pocit nekončící letní dovolené, kde nic neruší, barvy jsou neutrální a materiály uvěřitelné. Ibiza se vyznačuje působivou pobřežní krajinou, křišťálově čistou vodou a uvolněným životním stylem, který ovlivnil architektonický styl její výstavby a design interiérů. Modrá, inspirovaná mořem a oblohou, je
Čeští vědci expandují do Bostonu. Cílem je nobelovka
21stoleti.cz
Čeští vědci expandují do Bostonu. Cílem je nobelovka
18. 10. 2024, 11.00 amerického času. Přesně v tento moment otevřel Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd svoji laboratoř v Bostonu. Je to poprvé, co se něco takového české vědě podařilo. Češ
Slaninová volská oka s pažitkou
tisicereceptu.cz
Slaninová volská oka s pažitkou
K pivu i vínu jsou ideální slaninové závitky. Zrovna tak se ale hodí i ke snídani. Ingredience 6–10 vajec 6–10 plátků slaniny olivový olej na smažení bylinka na ozdobu sůl, pepř
Stal se z Martina Hofmanna jiný člověk?
nasehvezdy.cz
Stal se z Martina Hofmanna jiný člověk?
Před lety Martin Hofmann (46) drsně ponížil svou přítelkyni. Dlouhá léta tvořil Martin Hofmann (46) pár s kolegyní Jitkou Čvančarovou (46). Vypadali nesmírně spokojeně a už plánovali společný rodinný