Domů     Máte rádi řepu?
Máte rádi řepu?
13.3.2020

Co se týče červené řepy, dělí se lidé na dva tábory. Jedni ji milují a už se nemohou dočkat další úrody, druzí se při vyslovení jejího jména otřesou odporem.

Ale mezitím se tato nenápadná zelenina ocitá v centru pozornosti šéfkuchařů i výživových odborníků. Je totiž superzdravá.

Kudy chodí, tudy léčí

Obsahuje poměrně málo vitaminů, ale zato hodně minerálních látek – železa, vápníku, fosforu, hořčíku, mědi, draslíku, zinku a menší množství dalších prvků. Je to úžasný detoxikační prostředek, čistí tělo od těžkých kovů a radioaktivních látek.

Skvěle regeneruje játra poničená konzumací alkoholu a drog nebo po žloutence. Zlepšuje krvetvorbu, léčí anemii, regeneruje cévy, zvyšuje jejich pružnost, snižuje cholesterol, je vhodná při kardiovaskulárních onemocněních.

Posiluje imunitu, mluví se i o tom, že pomáhá ochraňovat tělo před devastací při ozařování a radioterapii.

A to ještě není zdaleka vše

Podporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu, podporuje činnost žaludku a žlučníku, odstraňuje z těla jedovaté látky, vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, zlepšuje využití bílkovin, zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku, napomáhá při alergiích, aktivuje tvorbu červených krvinek, má kladný vliv na revma, je cenným pomocníkem v boji proti mykózám.

A máme to zadarmo…

Jestli jste teď zpozorněli, možná vás bude zajímat i to, že když si ji v květnu vysejete, posléze vyjednotíte, můžete malé bulvičky sklízet už od července. A tím si vlastně prodloužíte řepnou sezonu až do opravdové říjnové sklizně.

Navíc kromě občasného zalití v hodně parných dnech od nás řepa nic nepotřebuje, snad kromě vypletí, ale i tomu se dá předcházet nastýlkou z posekané trávy, která zároveň udrží v půdě vlhkost. Řepa také netrpí žádnými chorobami.

Ale přece jen musíte dát pozor na jednu věc, nedělá jí dobře společnost plodin s podobnými nároky, jako má ona (mangold, špenát), a nevhodnými sousedy jsou také brambory a rajčata.

Kam s ní?

Řepa se dá samozřejmě nakládat, ale právě tak dobře ji můžete péct, zapékat či vařit, barvit její šťávou cukrářské výrobky, a dokonce ji sušit na křupavé plátky a mlsat místo brambůrků. Mladé listy, které mají víc vitaminů než bulvy, se mohou přidávat do salátů.

Pokud jste nyní na chvilku zaváhali, jestli řepu přece jen nezařadit do svého jídelníčku, zkuste se podívat na naše recepty. Třeba vám pomohou v rozhodování.

Boršč či baršč

Slezský boršč čili baršč vilijovy je ze všech variant tohoto pokrmu nejbližší svému polskému příbuznému.

Zatímco boršč ruský či ukrajinský je polévkou hustou, moravští Slezané a jejich severní sousedé si pod tímto názvem představí čirý vývar, do něhož se spolu s česnekem přidává kysaná nebo na másle dušená řepa.

V některých rodinách na Těšínsku se boršč dělával na Vánoce, tedy na Viliju, jak se tady tomuto svátku říká.

Potřebujeme: 250 g červené řepy, 250 g předního hovězího, 250 g kostí, 100 g kořenové zeleniny, 1 menší cibuli, 5 lžic másla, 2 lžíce nasekaného kopru, sůl, cukr, ocet.

Kosti lehce opečeme v troubě předehřáté na 180 °C. Stačí deset minut. Potom vložíme do hrnce, přidáme omyté maso, zalijeme studenou vodou a necháme vařit. Když je maso měkké, přidáme očištěnou kořenovou zeleninu a oloupanou cibuli v celku.

Řepu oloupeme, nakrájíme na nudličky a podusíme na másle. Potom zakápneme octem a podlijeme trochou vody. Vývar z masa a zeleniny procedíme. Maso a zeleninu z něj vyjmeme a obojí pokrájíme na kostičky – s výjimkou cibule. Potom vše vrátíme do polévky a přidáme i připravenou červenou řepu.

Necháme chvíli vařit, potom lehce osladíme a osolíme, je-li třeba, přidáme ještě trochu octa. Do talířů rozlijeme polévku a posypeme najemno nasekaným koprem.

Salát z červené řepy

2 červené řepy, 2 jablka, 150 g Nivy, 100 ml majonézy, 1 lžíce citronové šťávy, 3 stroužky česneku, sůl.

Bulvy červené řepy omyjeme a uvaříme v hrnci doměkka. Mezitím do misky nakrájíme na kostičky oloupaná jablka, nivu a nakonec vychladlou řepu. Nakrájené suroviny smícháme dohromady, přidáme utřený česnek, sůl, citronovou šťávu a promícháme s majonézou. Salát podáváme s tmavým pečivem.

Carpaccio z červené řepy

2 větší nebo 4 menší červené řepy, rukola, 100 g měkkého kozího sýra na tenké plátky (kdo kozí sýr nejí, může dát ricottu)

Na zálivku: šťáva z 1 citronu, balzamikový ocet podle chuti, olivový olej, drcený pepř, sůl

1. Troubu zahřejeme na 190 °C. Řepu omyjeme a zabalíme do dvojí vrstvy alobalu. Pečeme doměkka v předehřáté troubě. Bude to trvat nejméně hodinu, řepu si však můžeme upéct i den předem. Po upečení by řepou měla hladce projít špejle.

Oloupeme a nakrájíme na co nejtenčí plátky. Rozdělíme na talíře a necháme vychladit.

2. Zálivku smícháme z uvedených ingrediencí. Řepu podáváme zakapanou zálivkou a obloženou sýrem a rukolou.

Tatarák z červené řepy

Masožrouti se asi budou ošklíbat, ale vám možná naopak tahle zdravá varianta zachutná.

400 g červené řepy, 3 lžíce olivového oleje, pepř a sůl, 50 g nastrouhaného křenu, 1 nasekaná šalotka, trochu balzamikového octa, chléb nebo toustový chléb na topinky.

1. Předehřejte troubu na 200 °C. Omytou a osušenou řepu dejte do zapékací mísy, přelijte olivovým olejem, osolte a opepřete. Mísu přikryjte alobalem a pečte doměkka 1–1,5 hodiny.

2. Po vychlazení řepu oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte k ní strouhaný křen, šalotku, balzamikový ocet. Dochuťte solí a pepřem.

Burger z červené řepy

1 velká syrová červená řepa, 1 hrnek ovesných vloček, nadrcených nebo rozmixovaných, 3 lžíce olivového oleje, 2 vejce, sýr, 4 stroužky česneku, hrst bazalky, sůl a pepř.

1. Nastrouháme najemno červenou řepu, přidáme vločky, olej, nastrouhaný sýr, vejce, bazalku, prolisovaný česnek, sůl a pepř a promícháme. Pokud by směs nebyla dostatečně karbanátkově soudržná, přidáme více vloček nebo trochu mouky.

2. Necháme trochu uležet v ledničce. Vytvarujeme placičky a můžeme buď smažit, grilovat nebo péct.

V housce obložíme salátem, jakoukoliv zeleninou podle chuti a ochutíme majonézou, hořčicí či ostřejším dresinkem.

Tip Paní domu

Pokud je řepa stále vaším nepřítelem, ale rádi byste využili jejích uzdravovacích schopností, zkuste usušit plátky na chipsy nebo je semelte na prášek a přidávejte do nápojů.

Prášek z červené řepy – čerstvě sklizenou řepu oloupeme, nastrouháme, usušíme a rozemeleme. Užíváme 10 g 2x denně nalačno, ráno a odpoledne jako náhradu čerstvé šťávy.

Prášek můžeme přidávat i do nápojů a dalších potravin k obarvení na červeno.

Pokud ho přidáme do stravy psům a kočkám, budou mít hustější a lesklejší srst a zvýší se jejich celková vitalita.

Foto: Shutterstock, Regionální kuchařka smartpress.cz,

Související články
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
nasehvezdy.cz
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
I když se v posledních letech objevuje Stanislava Jachnická (59) častěji i na televizní obrazovce, její hlas byl dlouho tím jediným, podle čeho ji diváci mohli poznat. A nutno říct, že herečku to nija
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
epochanacestach.cz
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
Na přelomu září a října vstoupil KLÁŠTER MINORITŮ SV. JAKUBA do nové etapy své historie, která bude spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Slavnostní otevření prostor prodchnutých unikátním geniem loci proběhlo 28. září za přítomnosti významných hostů. Podnikatelská platforma Helas byla přizvána ke správě a realizaci obnovy unikátních prostor KLÁŠTERA MINORITŮ SV. JAKUBA,
Jak dovolená změnila můj život
skutecnepribehy.cz
Jak dovolená změnila můj život
Když jsem chodila do první třídy, nastěhovala se do našeho domu rodina s malým synem. Tomík chodil do třetí třídy a nejvíce se kamarádil se mnou. Synovi našich nových sousedů jsem se líbila už tenkrát. Pamatuji si, že když jsme si s mojí sestřenicí a Tomíkem u nás hráli, můj kamarád řekl, že až budeme velcí, vezme si
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
enigmaplus.cz
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
Do malé jihočeské vesničky se vrací vetchý stařec. V nůši na zádech má chrastí a několik polen. Pocházejí ze stromu, pod nímž se narodil Jan Žižka z Trocnova. Jakmile se stařík dřeva dotkne, nestačí s
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
iluxus.cz
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
Až dosud byly hodinky Classic Worldtimer Manufacture laděny do tří dominantních barev na naší planetě: denní bílé, noční černé a oceánské modré. Nyní do série přibyly dvě nové limitované edice ve čtvr
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
epochalnisvet.cz
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací,
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
21stoleti.cz
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí ra
Chilli con carne s vařenou rýží
tisicereceptu.cz
Chilli con carne s vařenou rýží
Luštěniny zasytí, obsahují bílkoviny a velké množství vlákniny. Ingredience 1 lžíce řepkového oleje 1 střední cibule 280 g hovězího mletého masa 1 lžička mleté sladké papriky ¼ lžičky kajens
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
historyplus.cz
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
Norský odbojář ze břehu bedlivě pozoruje vzdalující se plavidlo. „3… 2… 1…,“ odpočítává druhý s očima přilepenýma na vteřinovou ručičku hodinek. Pak se ozve mohutná exploze a z lodi se vyvalí sloup dýmu. Vyšlo to! Jejich radost z úspěšně vykonané operace však kazí výčitky. Na lodi totiž byli i jejich lidé.   Kdo první přijde s atomovou
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
epochaplus.cz
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
nejsemsama.cz
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
Ostříhat, zapilovat, nalakovat a je to. Kéž by to bylo tak snadné! Pokud se vaše nehty pořád lámou a třepí, je potřeba se o ně trochu víc starat. Dokonale upravené nehty jsou naší vizitkou. Jenže ne vždycky jsou perfektní. Naučte se o ně správně pečovat a blýskněte se manikúrou jako ze salonu. Na co se zaměřit a co všechno změnit? 1.