Domů     Máte rádi řepu?
Máte rádi řepu?
13.3.2020

Co se týče červené řepy, dělí se lidé na dva tábory. Jedni ji milují a už se nemohou dočkat další úrody, druzí se při vyslovení jejího jména otřesou odporem.

Ale mezitím se tato nenápadná zelenina ocitá v centru pozornosti šéfkuchařů i výživových odborníků. Je totiž superzdravá.

Kudy chodí, tudy léčí

Obsahuje poměrně málo vitaminů, ale zato hodně minerálních látek – železa, vápníku, fosforu, hořčíku, mědi, draslíku, zinku a menší množství dalších prvků. Je to úžasný detoxikační prostředek, čistí tělo od těžkých kovů a radioaktivních látek.

Skvěle regeneruje játra poničená konzumací alkoholu a drog nebo po žloutence. Zlepšuje krvetvorbu, léčí anemii, regeneruje cévy, zvyšuje jejich pružnost, snižuje cholesterol, je vhodná při kardiovaskulárních onemocněních.

Posiluje imunitu, mluví se i o tom, že pomáhá ochraňovat tělo před devastací při ozařování a radioterapii.

A to ještě není zdaleka vše

Podporuje peristaltiku střeva, čímž odstraňuje zácpu, podporuje činnost žaludku a žlučníku, odstraňuje z těla jedovaté látky, vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, zlepšuje využití bílkovin, zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku, napomáhá při alergiích, aktivuje tvorbu červených krvinek, má kladný vliv na revma, je cenným pomocníkem v boji proti mykózám.

A máme to zadarmo…

Jestli jste teď zpozorněli, možná vás bude zajímat i to, že když si ji v květnu vysejete, posléze vyjednotíte, můžete malé bulvičky sklízet už od července. A tím si vlastně prodloužíte řepnou sezonu až do opravdové říjnové sklizně.

Navíc kromě občasného zalití v hodně parných dnech od nás řepa nic nepotřebuje, snad kromě vypletí, ale i tomu se dá předcházet nastýlkou z posekané trávy, která zároveň udrží v půdě vlhkost. Řepa také netrpí žádnými chorobami.

Ale přece jen musíte dát pozor na jednu věc, nedělá jí dobře společnost plodin s podobnými nároky, jako má ona (mangold, špenát), a nevhodnými sousedy jsou také brambory a rajčata.

Kam s ní?

Řepa se dá samozřejmě nakládat, ale právě tak dobře ji můžete péct, zapékat či vařit, barvit její šťávou cukrářské výrobky, a dokonce ji sušit na křupavé plátky a mlsat místo brambůrků. Mladé listy, které mají víc vitaminů než bulvy, se mohou přidávat do salátů.

Pokud jste nyní na chvilku zaváhali, jestli řepu přece jen nezařadit do svého jídelníčku, zkuste se podívat na naše recepty. Třeba vám pomohou v rozhodování.

Boršč či baršč

Slezský boršč čili baršč vilijovy je ze všech variant tohoto pokrmu nejbližší svému polskému příbuznému.

Zatímco boršč ruský či ukrajinský je polévkou hustou, moravští Slezané a jejich severní sousedé si pod tímto názvem představí čirý vývar, do něhož se spolu s česnekem přidává kysaná nebo na másle dušená řepa.

V některých rodinách na Těšínsku se boršč dělával na Vánoce, tedy na Viliju, jak se tady tomuto svátku říká.

Potřebujeme: 250 g červené řepy, 250 g předního hovězího, 250 g kostí, 100 g kořenové zeleniny, 1 menší cibuli, 5 lžic másla, 2 lžíce nasekaného kopru, sůl, cukr, ocet.

Kosti lehce opečeme v troubě předehřáté na 180 °C. Stačí deset minut. Potom vložíme do hrnce, přidáme omyté maso, zalijeme studenou vodou a necháme vařit. Když je maso měkké, přidáme očištěnou kořenovou zeleninu a oloupanou cibuli v celku.

Řepu oloupeme, nakrájíme na nudličky a podusíme na másle. Potom zakápneme octem a podlijeme trochou vody. Vývar z masa a zeleniny procedíme. Maso a zeleninu z něj vyjmeme a obojí pokrájíme na kostičky – s výjimkou cibule. Potom vše vrátíme do polévky a přidáme i připravenou červenou řepu.

Necháme chvíli vařit, potom lehce osladíme a osolíme, je-li třeba, přidáme ještě trochu octa. Do talířů rozlijeme polévku a posypeme najemno nasekaným koprem.

Salát z červené řepy

2 červené řepy, 2 jablka, 150 g Nivy, 100 ml majonézy, 1 lžíce citronové šťávy, 3 stroužky česneku, sůl.

Bulvy červené řepy omyjeme a uvaříme v hrnci doměkka. Mezitím do misky nakrájíme na kostičky oloupaná jablka, nivu a nakonec vychladlou řepu. Nakrájené suroviny smícháme dohromady, přidáme utřený česnek, sůl, citronovou šťávu a promícháme s majonézou. Salát podáváme s tmavým pečivem.

Carpaccio z červené řepy

2 větší nebo 4 menší červené řepy, rukola, 100 g měkkého kozího sýra na tenké plátky (kdo kozí sýr nejí, může dát ricottu)

Na zálivku: šťáva z 1 citronu, balzamikový ocet podle chuti, olivový olej, drcený pepř, sůl

1. Troubu zahřejeme na 190 °C. Řepu omyjeme a zabalíme do dvojí vrstvy alobalu. Pečeme doměkka v předehřáté troubě. Bude to trvat nejméně hodinu, řepu si však můžeme upéct i den předem. Po upečení by řepou měla hladce projít špejle.

Oloupeme a nakrájíme na co nejtenčí plátky. Rozdělíme na talíře a necháme vychladit.

2. Zálivku smícháme z uvedených ingrediencí. Řepu podáváme zakapanou zálivkou a obloženou sýrem a rukolou.

Tatarák z červené řepy

Masožrouti se asi budou ošklíbat, ale vám možná naopak tahle zdravá varianta zachutná.

400 g červené řepy, 3 lžíce olivového oleje, pepř a sůl, 50 g nastrouhaného křenu, 1 nasekaná šalotka, trochu balzamikového octa, chléb nebo toustový chléb na topinky.

1. Předehřejte troubu na 200 °C. Omytou a osušenou řepu dejte do zapékací mísy, přelijte olivovým olejem, osolte a opepřete. Mísu přikryjte alobalem a pečte doměkka 1–1,5 hodiny.

2. Po vychlazení řepu oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte k ní strouhaný křen, šalotku, balzamikový ocet. Dochuťte solí a pepřem.

Burger z červené řepy

1 velká syrová červená řepa, 1 hrnek ovesných vloček, nadrcených nebo rozmixovaných, 3 lžíce olivového oleje, 2 vejce, sýr, 4 stroužky česneku, hrst bazalky, sůl a pepř.

1. Nastrouháme najemno červenou řepu, přidáme vločky, olej, nastrouhaný sýr, vejce, bazalku, prolisovaný česnek, sůl a pepř a promícháme. Pokud by směs nebyla dostatečně karbanátkově soudržná, přidáme více vloček nebo trochu mouky.

2. Necháme trochu uležet v ledničce. Vytvarujeme placičky a můžeme buď smažit, grilovat nebo péct.

V housce obložíme salátem, jakoukoliv zeleninou podle chuti a ochutíme majonézou, hořčicí či ostřejším dresinkem.

Tip Paní domu

Pokud je řepa stále vaším nepřítelem, ale rádi byste využili jejích uzdravovacích schopností, zkuste usušit plátky na chipsy nebo je semelte na prášek a přidávejte do nápojů.

Prášek z červené řepy – čerstvě sklizenou řepu oloupeme, nastrouháme, usušíme a rozemeleme. Užíváme 10 g 2x denně nalačno, ráno a odpoledne jako náhradu čerstvé šťávy.

Prášek můžeme přidávat i do nápojů a dalších potravin k obarvení na červeno.

Pokud ho přidáme do stravy psům a kočkám, budou mít hustější a lesklejší srst a zvýší se jejich celková vitalita.

Foto: Shutterstock, Regionální kuchařka smartpress.cz,

Související články
23.4.2025
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž na sklenicích vytvoří šedé mapy anebo dekor nenávratně
16.4.2025
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žlout
14.4.2025
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do zhoustnutí, poté stáhneme z tepla a stále šleháme n
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
epochaplus.cz
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
iluxus.cz
Rohlik.cz představuje „Xtra“: nový standard v online nakupování potravin. To nejlepší posunuté ještě o level dál.
Rohlik Group dnes oficiálně spouští Rohlík Xtra, svůj dosud nejambicióznější věrnostní program. Nahrazuje tak dosavadní klub Premium něčím výrazně silnějším. Xtra není jen vylepšením. Je to všechno, c
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
nasehvezdy.cz
Tajné schůzky Randové se ženatým Svobodou?
Neříká se nadarmo, že v práci vzniká spousta nových lásek. Možná se podobný osud právě děje hvězdě seriálu Ulice Martině Randové (53). Není tajemstvím, že jejím seriálovým partnerem je sympatický Vá
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
historyplus.cz
Byl předlohou Bruncvíka rival císaře Barbarossy?
Kdysi dávno vládl českým zemím bájný kníže Žibřid, který jim prý získal do znaku orlici. Jeho synovi Bruncvíkovi to ale nestačilo. Zatoužil po něčem mnohem reprezentativnějším. Vydal se proto na cesty, aby Čechám zajistil důstojnější symbol. Alespoň tak líčí původ lva v našem státním znaku spisovatel Alois Jirásek. Kde se pro svou pověst inspiroval? Mohla
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
21stoleti.cz
Cikádová apokalypsa 2025: Do USA míří miliardy hmyzích hlasů
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací period
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
enigmaplus.cz
Starobylé pražské čtvrti, rejdiště přízraků
Pražská Malá Strana se strašidly a duchy hemží zřejmě ještě o něco více než jiná starobylá místa. Například na Maltézském náměstí se prý v Nostickém paláci zjevuje neklidně vyhlížející muž s velkým kl
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
epochalnisvet.cz
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip,
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Ledová královna konečně roztála
skutecnepribehy.cz
Ledová královna konečně roztála
Po manželově smrti pro mě nastalo truchlivé období, trvalo nekonečně dlouho. Myslela jsem, že to tak bude už napořád, ale mýlila jsem se. Manžel byl o dvacet let starší. Rodiče a kamarádky mě varovali, abych si o tolik staršího muže nebrala, že to nedopadne dobře. V jistém ohledu měli pravdu. Můj muž, když mi bylo padesát, zemřel. Neměli jsme
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
nejsemsama.cz
Vajíčkové nadělení: Sekaná s „nekonečným“ vejcem
Sekaná plněná vejci natvrdo je skvělou večeří. Podávejte ji nakrájenou na plátky se zeleninovou oblohou a bramborem nebo chlebem. Potřebujete: ✿ 2 rohlíky ✿ mléko ✿ 1 kg mletého masa ✿ 1 cibuli ✿ 4 stroužky česneku ✿ 3 syrová vejce ✿ 4 vejce natvrdo ✿ sůl, pepř ✿ 2 lžičky majoránky ✿ hrst čerstvé petrželky ✿ 4 plátky másla 1. Pečivo nakrájejte na kostičky do