Domů     Celý rok v kondici: Dobrá sebeobrana je nad zlato
Celý rok v kondici: Dobrá sebeobrana je nad zlato
12.3.2020

Tak jako páteř drží naše tělo pohromadě a ve správné poloze, tak je imunitní systém ústředím pro jednotný útok proti nežádoucím vetřelcům, vyvolávajícím nemoci. Péče o něj se nám tady hodně vyplatí.

Pokud jste co pár týdnů nastydlí, pak to může mít několik příčin. Možná jste měli smůlu a setkali jste se se soustředěným útokem velkého množství mikrobů. Pravděpodobnější ale bude, že vaše tělo bylo už před infekcí oslabené.

Pak imunitní systém zareagoval příliš pomalu a chabě, takže se mikroby pomnožily. Pokud se tedy chcete dalším nepříjemným epizodám vyhnout, je čas udělat něco pro imunitu.

Prospěje to i šťastlivcům, kteří zatím prožívali jaro bez kapesníku v pohotovostní poloze.

Starý dobrý vitamin C

Stále ještě spoléháte na čaj s citronem jako na první zbraň proti rýmě a škrábání v krku? Chyba, možná je to jen mýtus. Lékařské studie, které měly potvrdit pozitivní vliv vitaminu C na průběh nachlazení, nedokázaly jeho účinek přesvědčivě prokázat.

Některé studie sice vyšly mírně příznivě při podávání vitaminu C v samém počátku onemocnění, jiné ale nenašly žádný efekt v prevenci nebo zmírnění nachlazení ani při vysokých dávkách vitaminu C.

Což neznamená, že vitamin C je bezcenný, naopak, jen je jeho skutečná role v těle na trochu jiném poli, než jsme předpokládali – pomáhá udržovat pružnost cév. A to je v naší populaci, zatížené vysokým sklonem k ateroskleróze, snad ještě důležitější. Ale pokud jde o nachlazení, pak příroda nabízí jinou vitaminovou pomoc.

Nový dobrý vitamin D

I když to o něm ještě zdaleka nevešlo do obecného povědomí, vitamin D plní v těle přesně tu úlohu, kterou jsme dlouho připisovali vitaminu C – posiluje imunitní reakce. Pomáhá při nachlazení a běžných infekcích. Jeho efekt rozhodně není zanedbatelný.

Pokud máte dostatečnou zásobu vitaminu D v těle, pak imunitní buňky dokážou s jeho pomocí dosahovat účinků blížících se až efektu antibiotik a antivirotik.

A nejde jen o infekční nemoci, vitamin D pomáhá tzv. zabijáckým buňkám imunitního systému ničit nádorové buňky. Zvláště prospěšný je při riziku rakoviny lokalizované ve střevě, plicích a v prsou.

Míváme ho málo

Příroda vymyslela geniální zdroj vitaminu D – sluneční záření. Má to ale háček: Kožní lékaři nás nutí, abychom se před sluncem schovávali za ochrannými filtry.

Když to zodpovědně uděláme, vystavujeme se sice menšímu riziku kožních nádorů, ale současně si tvoříme také menší zásobu vitaminu D v těle.

Ta pak v chladnějších měsících, kdy je přirozeně méně slunečního záření, dál samovolně klesá, a tak se během zimy vyčerpá. Německý Institut Maxe Plancka provedl obsáhlou studii, která sledovala množství vitaminu D u dospělých žen všech generací. Zjistili, že zhruba 60 % z nich trpí zimním nedostatkem vitaminu D.

Náhrada v kapslích

Vitamin D se dá samozřejmě do těla doplňovat i uměle, ale i v tom je háček. Musíme udržovat rovnováhu mezi příjmem vitaminu D a množstvím vápníku na jídelníčku, což není pro laika úplně jednoduché.

Pak hrozí nebezpečí, že se vám budou v tkáních tvořit vápenaté usazeniny. Vznikají v ledvinách a v cévách, takže vedou i k oběhovým potížím.

Toto riziko je jen při umělém dodávání vitaminu D, pokud ho necháme tvořit přirozeně dopadem slunečního světla na kůži, pak se přebytek v kůži opět odbourá a do krve se nedostane.

Proto než se rozhodnete brát vitamin D jako doplněk stravy, raději se poraďte se svým lékařem.

Probiotika: Zdraví na talíři

Že zdraví prochází žaludkem, není nic nového. Ale víte, jak tato vysoce výkonná ochrana před infekcemi vlastně funguje? Střevo tvoří hranici mezi vnějším světem a organismem, která prochází přímo tělem, proto je zvláště zranitelná a zvláště dobře střežená.

První linií obrany je bakteriální osídlení střeva. To je pestré, ale musí převažovat bakterie neškodné, ba příznivě působící. Ty dokážou bránit choroboplodným bakteriím, aby se na střevní stěně uchytily, a ještě jim svým metabolismem otravují životní prostředí.

Při převaze pozitivně působících bakterií tak klesá riziko střevních infekcí a zánětů střevní stěny. Například pokud se nakazíte salmonelózou, pak je účinnost imunitního protiútoku až čtyřnásobná, máte-li ve střevech dostatek laktobacilů a bifibakterií.

A to není vše, probiotické bakterie navíc „komunikují“ s imunitními buňkami ve střevní stěně a pomáhají zvyšovat efektivnost jejich působení. Což není málo, když uvážíte, že střevo se na celkové produkci imunitních buněk podílí asi ze 70 %.

Jak je tam dostat?

Bakteriální osídlení je u každého člověka unikátní, pestrost kmenů je obrovská, ve střevě může žít na čtyři stovky různých mikrobů.

Co ale umíme, je ovlivnit množství pozitivně působících bakterií, což jsou nejčastěji laktobacily a bifidobakterie, ale mohou to být i enterokoky, některé kmeny E. coli a kvasinky.

Na správné místo je dostaneme konzumací vhodných potravin, potravinových doplňků nebo v lékové podobě. Aby se pak ve střevě také uchytily a množily, musíme je živit.

To znamená jíst určité druhy cukru a vlákninu, živiny nutné pro jejich metabolismus, označované také jako prebiotika. V praxi to není nic složitého, jednoduše si dáte celozrnné pečivo nebo cereálie a k tomu ovoce.

Je dobré vědět: Přílišná hygiena zubů může zhoršit střevní mikrofloru. Užitečné bakterie se totiž vyskytují v celém trávicím traktu a ten začíná v ústech. Pokud používáte přípravky se silným dezinfekčním účinkem, pak se to projeví i ve střevě.

Vsaďte na domácí jídlo

Nejznámějším zdrojem užitečných bakterií jsou kvalitní kysané mléčné výrobky. Bohužel to není každý jogurt v regále obchodů, takže je nutné číst etikety. Levnější a výhodnější jsou podomácku vyráběné jogurty.

Vyplatí se i z toho důvodu, že pro úpravu střevní mikroflóry je zpočátku nezbytný kvalitní jogurt několikrát do týdne po delší dobu.

Kdo nemá rád jogurty, může jako alternativu zkusit kysané zelí nebo podomácku vyráběnou

rychle kvašenou zeleninu, které se říká pickles. Připravuje se snadno a dobře chutná. Stačí očištěnou zeleninu nakrájet, na 1 kg přidat 15 až 20 g soli, vtlačit do velké nádoby a zalít převařenou vodou. Zatížíme, zelenina musí být ponořená. Kvasí při pokojové teplotě, jíst se dá už za pár dní.

2x proč:

…se nachlazení vzápětí vrací?

Protože dočasnou imunitu získáváme jen proti původci nemoci. Ovšem nachlazení a chřipková onemocnění (ne chřipku) může vyvolávat 200 různých virů. O důvod více pěstovat si dobrou sebeobranu.

… se nachladíme, když je nám zima?

Pokud do chladného počasí vyrazíme jen nalehko, tělo se soustředí na zahřívání a akční síla imunitního systému klesá. Když se klepeme zimou, jsme současně ve stresu a tělo uvolňuje stresové hormony.

Doporučujeme: Dospělý člověk je v průměru nachlazen dvakrát až čtyřikrát za rok. Pokud je u vás výskyt těchto potíží častější, je namístě nechat se vyšetřit u imunologa.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
4.6.2025
Každý z nás pociťuje bolest trochu jinak. Není to jen záležitost vnitřní síly a sebeovládání, ale především drobných rozdílů ve fungování organizmu. Ty jsou také důvodem, proč ženám dává bolest zabrat více. Roli hrají především odlišnosti v reakci nervů a vliv hormonů. Pro ženy jsou nevýhodné: Od přírody mají nastavený nižší práh bolesti, což znamená, že i slabší podnět, kterého si muži ani nevš
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Malý kamínek se stal mocným amuletem
skutecnepribehy.cz
Malý kamínek se stal mocným amuletem
Ráda jsem sbírala různé kamínky. Jednou jsem ale našla mnohem víc, než obyčejný kámen. Věřila jsem, že mi přinese štěstí, a to se také stalo. Už od dětství jsem se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala jsem kameny. Z každé dovolené, výletu, nebo i procházky jsem si musela domů přinést malý suvenýr. Měla jsem jich plno, všechny byly, dalo by
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
epochaplus.cz
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
21stoleti.cz
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropský
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
epochalnisvet.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
historyplus.cz
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
O nápadníky nemá Anežka nouzi, otec se ji snaží za každou cenu výhodně provdat. Všechny pokusy ale selžou a možná právě proto se znechucená Přemyslovna rozhodne vstoupit do kláštera. Její názor nezmění ani nabídka k sňatku, kterou dostane od samotného císaře!   Přemyslovská knížata a králové zanechali v českých i evropských dějinách výraznou stopu. Prosadit se ale
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
enigmaplus.cz
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
Oficiálně se tento podzemní prostor označuje jako jeskyně Gough. Nachází se ve Spojeném království – hrabství Somerset, a to v soutěsce Cheddar, pohoří Mendip Hills. Jeskyně je hluboká přes sto metrů.
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
iluxus.cz
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
Ikonická kolekce NARCISO od značky Narciso Rodriguez se rozrůstá o nový voňavý šperk – NARCISO eau de parfum radiante, parfém, který zahaluje tělo i mysl do jemného, světlého závoje a proměňuje každod
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
nasehvezdy.cz
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
Herec Hynek Čermák (52) po rozpadu manželství s hvězdou seriálu Ulice Veronikou Čermák Mackovou (31) dlouho netruchlil. Na premiéře už se objevil po boku nové partnerky. A přítomné zaskočilo, jak mo
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Quesadilla s kuřecím masem
nejsemsama.cz
Quesadilla s kuřecím masem
Tortilly (kesadija) můžete také plnit jenom z poloviny a na pánvi přeložit na půlku. Ingredience na 4 porce: ● 4 tortilly ● 200 g kuřecích prsou ● 200 g čedaru ● 250 g cherry rajčat ● 150 g sladké kukuřice ● mletá paprika ● chilli ● sůl ● olej ● zakysaná smetana ● máslo ● polníček na dozdobení Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky, posypte chilli, mletou paprikou, solí a na oleji orestujte. Rajčata nakrájejte na půlky. Velkou pánev rozehřejte