Také máte rádi ten pocit, jak pod vzdušným letním oblečením kůže konečně volně dýchá? Bohužel je to spíš jen pocit, kůže trpí dehydratací mnohem více než v chladnějších měsících roku.
To nejmenší, co bychom měli pro svou kůži v létě udělat, je začít se šetrněji mýt. Sluneční záření i koupání, ať už v bazénu nebo v moři, kůži vysušuje. Přesně v tom bychom neměli při mytí pokračovat.
Pokud na sobě nemáme nalepenou hlínu a bláto, postačí mycí přípravky jen v nejnutnější míře, je zcela zbytečné mydlit se denně na celém těle. Pro očistu postačí sprcha. A na noc bychom pro úlevu napjaté kůže měli použít hydratační mléko nebo tělový krém.
Rituál gerenerační: Shea Butter s levandulí
Pro výraznější regeneraci vysušené pokožky jsou vynikající masážní oleje, směsové i jednodruhové. Nejvíce se k tomu účelu doporučuje olej rakytníkový a rozmarýnový. Dražší, ale vynikající je olej mandlový, dopřejte si ho aspoň na dekolt a hřbety rukou.
Kromě oleje se dá ovšem použít i dostupnější bambucké máslo a po osprchování ho vmasírovat do kůže celého těla. Pokud jste se lehce spálili na slunci, přimíchejte do bambuckého másla několik kapek levandulového oleje, skvěle zklidňuje a podporuje hojení.
Rituál hojivý: Maska z kyselého mléka
Kysané mléčné výrobky, ať už mléko, jogurt, kefír nebo tvaroh, jsou doporučovány v lidové medicíně na sluncem popálenou kůži od nepaměti. Ale pomáhají skutečně, nebo jen chladí?
Pomáhají – musíte ale použít výrobky plnotučné, protože pleť zjemňuje právě mléčný tuk. To ale není jediný účinek, kyselina mléčná současně přispívá vyrovnání pH pokožky.
Kůže se tedy může ochlazovat, nabírat ztracenou vlhkost a zahnat tak hrozbu nastupujícího zánětu.
Rituál peelingový: Sůl s olivovým olejem
Je to jednoduchý prostředek, jak zbavit kůži šupinek bez vysušení a ještě ji zjemnit. Vezmeme hrst soli a pomalu do ní přiléváme olivový olej. Promícháváme, aby vznikla hutná pasta.
Tou pak třeme kůži celého těla, zvláště pak místa se zatvrdlinami kolem loktů a kolen. Nezapomeňte na hřbety rukou, kde bývá kůže vlastně suchá. Opláchneme sprchou a jemně kůži vytřeme ručníkem.
A účinek? Peeling kůži nejen zjemní, ale také podpoří stejnoměrné hnědnutí různých partií.
Rituál vitaminový: Saláty
Ovocné i zeleninové saláty mohou právě v létě významně pomoci kůži v regeneraci. Takový účinek má vitamin A, takže si připravíme pochoutky s betakarotenem, který je v oranžové zelenině a ovoci, vždy s přídavkem tučné zálivky. Zde je několik tipů:
Meruňky nebo broskve se smetanou.
Mango se šlehačkou (100 g manga obsahuje betakaroten v takovém množství, že z něj tělo vyrobí dvojnásobek doporučené denní dávky vitaminu A)
Karotka dušená s hráškem (v mrkvi je na stejné množství ještě o polovinu více beta-karotenu než v mangu). Posypeme naťovou petrželkou, dalším dobrým zdrojem beta-karotenu.
Rituál pantenolový: Pro hebká chodidla
Při chůzi naboso dostávají zabrat chodidla a ještě více nárty, kde je kůže tenká a choulostivá a hůře snáší stálé vystavování slunci. Pokud se olupuje, štípe a svědí, zkuste na večer zábal v pantenolové pěně.
Přípravek nastříkejte na chodidla i nárty ve vyšší vrstvě, obložte vatou. Zábal by měl působit asi dvě hodiny. Neoplachujeme, jen jemně otřeme.
Alternativou, která pantenol nahradí, je zralé avokádo. Rozmačkáme a rozetřeme na kůži. Působí stejně, jen vyjde o něco dráž.
Může se stát
Nečekané akné?
Může to být následek kosmetiky, kterou nově používáte, což jsou v létě hlavně opalovací a ochranné krémy a oleje. Tukové složky v nich uzavřou póry a při podráždění sluncem pak skutečně u lidí, kteří k tomu mají předpoklady, vzniká tzv. sluneční akné.
Prvním krokem je přestat používat kosmetiku, kterou jste na pleť nanášeli, a vyčkat, jestli se akné zlepší. Pokud ano, pak si pořiďte lehké ochranné přípravky na pleť, nejlépe gely.
V případě, že akné nezmizí, pak se budete muset poradit s dermatologem, příčina může být komplikovanější.
„Stárnoucí“ ruce
Hřbety rukou mají nepříjemný sklon chytat na slunci mnohem více bronzu než jiné části těla. Zčásti si za to můžeme sami, protože zapomínáme, že na ně slunce svítí, i když máme oblečení s dlouhými rukávy, a proto neuvažujeme o ochranném krému.
Hřbety rukou pak mají mnohem tmavší barvu, navíc se na nich předčasně projevují známky stárnutí jako nechtěná pigmentace. Můžete to zkusit vyřešit opakovanou aplikací šetrného bělicího krému.
Po aplikaci musíme na ruce nanést krém s vysokým UV faktorem, neboť bělením je kůže podrážděná a vystavení slunečnímu záření by pak mohlo způsobit mnohem intenzivnější hnědnutí než jindy.
Roky navíc
Ty přidají pigmentové skvrnky a nerovnoměrná barevnost pleti v obličeji. Vybělit, to je běh na delší trať a lepších výsledků se dočkáte na podzim. Nyní pro lepší vzhled postačí tónovací krémy, nejlépe CC krémy s UV filtrem.
Dokážou i bez velkého překrytí původní barvy pleti její tón sjednotit. Některé tyto přípravky mají také rozjasňující efekt a jas je dalším signálem mládí.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock