Požáry, úniky oxidu uhelnatého či náhlé zdravotní komplikace patří mezi události, jež jsou pro seniory mnohem nebezpečnější než pro ty, kteří jsou v produktivním věku.
Senioři často žijí sami, jejich smysly slábnou, a proto neodhalí problém včas nebo na něj dostatečně rychle nezareagují – to je může stát i život.
„Starší lidé jsou obecně ohroženější těmito riziky, smysly slábnou, stejně jako rychlost uvažování a reakce. Například vznikající požár na sebe často upozorní především pachem. Čich však s věkem pomalu mizí.
Navíc plíce seniorů jsou méně odolné vůči infekci i chemickým látkám,“ vysvětluje prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno.
Pozor na oxid uhelnatý
Podle statistické ročenky Hasičského záchranného sboru České republiky došlo jen za rok 2018 k 5 340 požárům v domácnostech, požáry stály život 61 osob a dalších 799 se potýkalo s různě vážnými poraněními.
Otrava oxidem uhelnatým zase zaujímá první místo v žebříčku náhodných otrav v Evropě.
Statistiky nelžou
Neradostnou bilanci tragických událostí se snaží zvrátit například v Moravskoslezském (MS) kraji. Místním, dříve narozeným občanům tu darovali 7 100 požárních hlásičů a detektorů oxidu uhelnatého. S distribucí jim pomohly „oázy“ pro seniory – Senior Pointy.
Ty využil MS kraj také při distribuci IN.F.Obálek (Informace jako forma ochrany), které pomáhají záchranným složkám rychle se zorientovat ve zdravotních rizicích seniorů v nesnázích.
Pomoc každému
Plastová obálka obsahuje jednoduchý formulář, kam člověk vypíše informace o tom, s čím se léčí, jaké má alergie a které léčivé přípravky pravidelně bere.
Zároveň je tam i kolonka s kontaktem na příbuzné nebo jiné blízké, jichž se případně záchranáři mohou zeptat na další podrobnosti. Přítomnost obálky prozradí záchranářům samolepka na ledničce, která je vidět pomocí UV světla i v místnosti plné dýmu.
Samotná obálka pak patří do ledničky, což je spotřebič, který má v domácnosti téměř každý.