Jedno jablko denně a nemusíte k lékaři. Tak se to alespoň traduje odedávna a něco pravdy na tom určitě je. Proč?
Jablka jsou doslova nabitá živinami všeho druhu. V jednom středně velkém plodu najdeme:
56 kalorií, 25 g sacharidů, 4 g vlákniny, 14 % doporučené denní dávky vitamínu C, 6 % DDD draslíku, 5 % DDD vitamínu K, mangan, měď, vitamíny A, E, B1, B2 a B6. Navíc jsou jablka bohatým zdrojem antioxidantů.
A i když v obchodě údaj jejich množství v jablkách nenajdete, jde o látky, které mají řadu pozitivních účinků na naše zdraví.
Chrání střeva a posilují imunitu
Jablka regulují stolici, při zácpě projímají, při průjmu staví. Asi jednu třetinu tohoto ovoce tvoří pektin, který v žaludku bobtná a váže na sebe přebytečné tekutiny a toxické látky (například rtuť a olovo) a odvádí je z těla ven.
Pektin povzbuzuje činnost střev a pomáhá při pravidelném vyprazdňování. A právě zdravá střeva úzce souvisí s imunitou.
Náš tip: Aby pektin účinkoval, musí být syrový.
Při potížích se zácpou
Během dne sníme 2 kyselejší jablka a večer zapijeme 2 lžíce lněného semínka třemi decilitry jablečného moštu. Ráno je úspěch zaručen.
Pryč s průjmem
Jablka (sladká) můžeme s úspěchem použít při průjmových onemocněních. Nastrouháme si 10 jablek, pokapeme citronovou šťávou, posypeme je skořicí (nemusí být) a během dne je pojídáme po lžičkách. Nesmíme zapomenout dostatečně pít.
Prospívají srdci
Pektin z jablek v žaludku váže tuky a cholesterol a pomáhá jejich vylučování. Hladina cholesterolu tak v těle klesá, a tím se snižuje i zatížení organismu a krevní tlak.
Vitaminy E, C, A navíc pomáhají ochraňovat srdce a tepny a mohou snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Pomáhají diabetikům
Za poslední dobu vzniklo několik studií, které prokazují, že konzumace jednoho jablka denně snižuje riziko vzniku cukrovky druhého typu o 28 % (v porovnání s lidmi, kteří jablka nejí vůbec). Takový účinek účinek má i konzumace pouhých několika jablek týdně.
Polyfenoly, které se v jablkách nachází, chrání beta buňky slinivky břišní před poškozením. Ty jsou odpovědné za produkci inzulínu a u pacientů s diabetem 2. typu mohou být poškozeny.
Pokud už cukrovkou trpíte, nemusíte se jablek vzdát, protože mají nízký glykemický index, takže glykemie nebude prudce kolísat. A to je pro diabetika nejdůležitější. Vždy je ale vhodné je zařazovat v rámci dietního režimu.
Další léčivé účinky
příznivě ovlivňují celou zažívací soustavu
pomáhají při žaludečních potížích
stimulují funkci jater
mají močopudné účinky
snižují hladinu tuků v krvi
jsou prospěšné pro mozkovou činnost
zklidňují při psychickém napětí
mají antioxidační vlastnosti
působí protizánětlivě
Jablka trochu jinak
Mnozí, zejména starší lidé, nemohou jíst jablka kvůli špatnému trávení. I tady se dá pomoci. Buď lze jablka rozmixovat, nebo existuje jablečný prášek, kterým se dají obohatit jogurty nebo kaše.
Dalším pro organismus velmi regenerujícím prostředkem je jablečný ocet. Navzdory tomu, že se jedná o ocet, ten jablečný má v těle zásaditou reakci.
Některé účinky octa
Čistí ledviny
Napomáhá při chronické únavě
Léčí infekce dutin, bolesti hlavy, bolesti v krku a chřipku
Čistí pleť a tím odstraňuje problémy jako je akné nebo dermatitida
Napomáhá ke snížení krevního tlaku a cholesterolu
Ničí kvasinkovou infekci a houby
Pomáhá při dně, artritidě a ztuhlých kloubech
Podporuje tvorbu žaludečních kyselin, odstraňuje pálení žáhy
Jak užívat?
Nejlepší je užívat jablečný ocet hned po ránu na lačno ve formě nápoje. 2 lžíce smíchejte s teplou vodou, případně doslaďte medem a vypijte po malých doušcích.
Při redukční dietě se doporučuje vypít sklenka vody s 1 lžící jablečného octa 20 minut před každým jídlem. Tato kúra pomůže jak k potlačení chuti k jídlu, tak k dobrému štěpení tuků a i optimálnímu trávení.
Jablečný ocet je tradičně dobře snášen, jen pokud užíváte léky je doporučeno konzumovat ho s určitým časovým odstupem po jejich požití.
Dále se skvěle hodí jako přísada do salátových zálivek a všude tam, kde chcete pokrm přikyselit – pomazánky, omáčky nebo polévky.
Babské rady
Na popáleniny, omrzliny, dlouho se hojící rány, jizvy – čerstvá kašička z jablek.
Trhlinky na prsních bradavkách a v ústech – směs čerstvé kašičky s máslem.
Péče o pleť – čerstvá jablečná šťáva používaná ke zvlhčování posiluje a regeneruje pokožku tváře, prsou a šíje.
Problémy se spánkem – jablečný čaj nebo jablečná koupel pomáhají při problémech se spánkem a mají relaxační účinek.
Text: Eva Hořánková
Foto: PX FUEL