Kuchyň a jídelna jsou nerozlučné sestřičky našeho domova. Přesto je lepší, když mohou být od sebe oddělené.
Podle starého čínského učení feng shuej je kuchyň jednou z nejdůležitějších místností v bytě. Kuchyň řídí chod domova. Měla by proto být oddělena od ostatního dění, aby ten, kdo jídlo připravuje, se na svou práci mohl soustředit a nebyl nikým rušen.
Nejlépe i od jídelny. Jen klidné prostředí při vaření může zaručit zdravé jídlo. Jaká jsou pravidla feng shuej při zařizování kuchyně?
Jasné uspořádání kuchyňského náčiní
Čistá, uklizená a bez navršeného neumytého nádobí. Jen v takové kuchyni se vám bude dobře vařit. Hrnce, talíře, skleničky, hrníčky, příbory, ale i tácy, mísy, pekáče a ostatní předměty potřebné k vaření mají mít v kuchyni jasně vymezené místo.
Pořádek v přihrádkách a šuplících je samozřejmostí. Čas od času se ale doporučuje všechno vytáhnout, vnitřní prostor umýt vlhkým hadříkem a zbavit všech drobečků. Podle feng shuej také naší energii velmi škodí naťuknuté, prasklé nebo rozbité nádobí.
Všechny takové misky, talířky a hrníčky vyhoďte. Když si koupíte novou pánev, tu starou s poškrábaným teflonovým povrchem též zahoďte.
Ostré nože je vhodnější skladovat tak, aby nebyly vidět.
Oddělený, ale pohodlně přístupný prostor pro skladování potravin
Nemusíte mít nutně spíž. Vždy je ale dobré ukládat potraviny na jednom místě. Mělo by být suché, tmavé a kuchaři snadno dostupné. Zde uchovávejte základní potraviny. Čerstvé ovoce a zeleninu můžete nechat v košíku na lince nebo v jídelně na stole.
Symbolizují hojnost a zdraví. Na nápoje si vyhraďte chladnější místo, kam je uschováte.
Umístění sporáku
Sporák je ve feng shuej vnímán jako symbol rodinného tepla a bezpečí. Co se východním filozofům nelíbí? Sporák umístěný pod oknem, ale hlavně v místě, kde je kuchař při míchání jídla otočený zády ke dveřím.
Sporák by měl stát v centru dění, aby od něj byl výhled po celé místnosti. Sporák, dřez a lednice mají optimálně tvořit trojúhelník. Tak je zachovaná rovnováha mezi energií ohně a vody. A když se to nedaří?
sporák vedle dřezu – postavte mezi ně například dřevěné prkénko (prvek země neutralizuje zóny prvků vody a ohně)
sporák naproti dřezu – energii usměrní třeba kobereček z přírodního vlákna nebo dřevěný lustr
myčka patří pod živel vody, vedle dřezu a lednice tedy nevadí; máte-li ji vedle sporáku, použijte harmonizační prvek s energií dřeva (dřevěná pracovní deska, sada vařeček v dóze, apod.)
V kuchyních, které jsou zařízeny podle stylu feng shuej, nenajdete mikrovlnné trouby. Východní filozofie je toho názoru, že jejich způsob přípravy jídla je nepřirozený.
Odpadkový koš
Nejčastěji bývá nádoba na odpadky právě v kuchyni. Udržujte ji čistou a mějte ji umístěnou tak, aby nebyla při vstupu do kuchyně hned na očích. Vynášejte odpadky co nejčastěji, nejlépe každý den. Naučte se odpad třídit.
Jídelna
Když máte jídelnu a kuchyň ve společné místnosti, pak byste neměli usednout k obědu nebo večeři dřív, než uklidíte na kuchyňské lince nepořádek, který se tu nakupil při vaření.
Nádobí se snadno umístí do myčky, utěrku pověste, pracovní desku setřete, potraviny ukliďte. Můžete také ztlumit centrální světlo a zapálit svíčky na jídelním stole.
Východní esoterici jsou si jisti, že pro dobré zažívání je nezbytná při stolování přívětivá, laskavá a klidná atmosféra.
Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL