Kečup je v české kuchyni hodně oblíbený. Většina hospodyněk si ho však už nevyrábí sama z vlastních rajčat, a raději ho koupí v obchodě. Víte ale, co v tom případě jíte? Podívejte se s námi, jak ohodnotil kečupy odborný časopis dTest v roce 2017.
Každá domácnost ho ročně spotřebuje čtyři kilogramy. A protože nejoblíbenější je kečup jemný, dTest otestoval 23 vzorků tohoto druhu.
Hodnotila se chuť, vůně, konzistence, obsah rajčat či rajčatového protlaku a některé další parametry, například i celkový dojem z výrobku. Než si přečtete, kdo v testu zvítězil, seznamte se s tím, jak hodnotitelé při posuzování postupovali.
Kečup podle vyhlášky
Pokud chce výrobek nést název „kečup“, musí splňovat určité požadavky dané zákonnou vyhláškou. Od jemného kečupu zákonodárce vyžaduje alespoň 12 % refraktometrické sušiny, což si můžete zjednodušeně představit jako množství cukru.
Množství rajčat, která by v něm měla být, vyhláška stanovuje tak, že alespoň 7 % zmíněné sušiny musí pocházet přímo z rajčat nebo z rajčatového protlaku. Nesmí také být příliš kyselý – podle předpisu smí obsahovat nejvýše 2,2 % kyseliny octové.
Při testování se ukázalo, že s tímto požadavkem nemají výrobci problémy. U některých kečupů však byla kyselost znát i v chuti, u jiných se ji podařilo zamaskovat.
Jak má chutnat?
Každý chutná trochu jinak, protože každý výrobce má svůj recept a každému z nás vyhovuje něco jiného. Někdo vyhledává kečup intenzivně kořeněný, jiný upřednostňuje nekonfliktní rajčatovou chuť.
Hodnotitelé proto posuzovali kečupy podle toho, jestli splňují základní znaky, které jsou obecně preferované – přiměřeně červená barva, polotekutá až kašovitá konzistence a rajčatová, vyváženě sladkokyselá chuť.
Vedle těchto znaků hledali i evidentní vady, například škrobovitou nebo připálenou chuť, málo intenzivní rajčatovou či příliš hnědou barvu.
Sůl a cukr
„U všech testovaných výrobků jsme nechali změřit obsah cukru a soli, abychom mohli prověřit správnost hodnot uvedených na výrobku. Při ověřování obsahu soli jsme vzali navíc v úvahu i fakt, že česká vyhláška ji v kečupech povoluje nejvíce 3,5 %.
Ukázalo se, že pro výrobce to není problém, do vyhláškou daného limitu se vešly všechny vzorky.
Nejméně soli (1,1 %) laboratoř změřila v dětském kečupu společnosti Kand,“ informuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest, a poukazuje na to, že dodržení obsahu cukru uvedeného na jednotlivých produktech činilo výrobcům větší problémy, u sedmi vzorků se deklarace od skutečnosti lišily o 15 % a více.
Například sladký kečup značky Hamé na svém obalu uváděl obsah cukru o 25 % vyšší, což přesahuje přijatelné meze.
Škrob
V rámci hodnocení byly posuzovány také případné přídavky škrobu. Modifikované i nemodifikované škroby působí především jako zahušťovadla a vylepšují konzistenci výrobku. Od časopisu dTest
získalo lepší hodnocení osm kečupů, které se bez něj dokázaly obejít. Bylo jich jen osm z testovaných 23.
Kolik rajčat
Do známkování se promítlo i to, jakým způsobem je spotřebitel informován o obsahu rajčat ve výrobku. V podstatě jsou dvě možnosti. První, srozumitelnější možností je uvedení množství rajčat použitých na výrobu 100 g kečupu.
Druhou možností je uvedení množství použitého rajčatového protlaku, který je hlavní rajčatovou surovinou téměř všech kečupů. Jenže zahuštění protlaku bývá různé, takže přesnou představu o množství rajčat si zákazník podle něj nemůže udělat.
Například podle údajů na etiketách kečupů Heinz a McDonald‘s může množství okolo 60 % protlaku odpovídat 148 až 184 g rajčat použitých na 100 g výrobku.
„Z důvodu této nejednoznačnosti jsme dali lepší známky výrobcům, kteří zvolili první variantu označení,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.
Chemické konzervační látky
Za zmínku stojí i použití chemických konzervačních látek, kterým se řada spotřebitelů snaží vyhnout.
Při výrobě kečupů se uplatňují tři metody konzervace – chemická (spočívá v přídavku například sorbanu draselného), dále pasterace neboli zahřátí zabaleného výrobku na teplotu do 100 °C a takzvaný horký rozliv, kdy se kečup pasteruje prohřátím mimo obal, do láhví se lije horký (přes 90 °C) a následně se obaly uzavírají. Zjednodušeně lze říci, že výrobky ve skleněných lahvích jsou pasterované.
Nalít a zavřít
Testování se zaměřilo také hodnocení etiket, například jsou-li natištěné dostatečně velkými písmeny a jestli na nádobě dobře drží. Dále se laboratoř zaměřila na hodnocení detailů, které dokážou znepříjemnit život.
Těmi byla jednak snadnost dávkování kečupu a také snadnost opětovného uzavření. Dávkování nečinilo problémy, zato zkouška opětovného uzavření dopadla o něco hůře pro kečup Spak, jehož uzávěr byl nespolehlivý. U ostatních žádné problémy nalezeny nebyly.
Nežádoucí látky
Stejně jako u všech výrobků z ovoce a zeleniny je také u kečupů třeba hlídat obsah pesticidů a mykotoxinů.
Nalezená množství pesticidů se i tentokrát pohybovala hluboko pod maximálními povolenými limity a jako obvykle jsme známky udělovali s ohledem na to, kolik stop pesticidů se v daném výrobku našlo. Nejvíce, rezidua tří pesticidů, laboratoř nalezla u tří kečupů.
V dalších případech se našel maximálně jeden pesticid. Překvapivý byl i nález pesticidu boscalid u kečupu s označením bio. Ekologická produkce se bez pesticidů musí obejít.
Zjištěný nález však byl velmi malý a nepřekročil hranici, za níž je již možné mluvit o nedovoleném používání pesticidů. Výrazné zlepšení, v porovnání s výsledky testu kečupů provedeného v roce 2011, bylo zaznamenáno na poli zjištěných mykotoxinů.
Tehdy byla v kečupech nalezena široká paleta jedů z rajčatových i jiných plísní. Tentokrát se v laboratoři podařilo nalézt pouze jediný plísňový toxin, kyselinu tenuazovou.
Ta není příliš nebezpečná, takže evropská legislativa ani nelimituje její množství v potravinách.
VÝSLEDKY TESTU
Testováním prošel nejlépe a vítězem se stal Otma Gurmán Extra, kečup s vysokým podílem rajčat (nasbíral body i při ochutnávce).
Výhodnou kombinaci ceny a dobrého hodnocení všech hlavních parametrů jsme nalezli u výrobku Lidl/Pagusa Kečup jemný. Na posledním místě skončil Hamé Kečup sladký, u kterého byl naměřen nejnižší podíl rajčat (6,6 %).
1. Otma Gurmán Extra kečup s vysokým podílem rajčat
Hmotnost: 310 g
Cena: 29,90 Kč (9,60 Kč/g)
Podíl rajčat: 13 %
Složení: voda, zahuštěný rajčatový protlak, cukr, škrobový sirup, cibulový protlak, sůl, ocet, koření a výtažky koření
Celkové hodnocení: velmi dobře, 80 %
2. Kand Tomato Ketchup sladký
Hmotnost: 520 g
Cena: 32,90 Kč (6,30/g)
Podíl rajčat: 12,7 %
Složení: pitná voda, rajčatový protlak, cukr, ocet kvasný lihový, plnotučná hořčice (pitná voda, hořčičné semínko, ocet kvasný lihový, cukr, jedlá sůl, směs koření), jedlá sůl, řepkový olej, cibulový koncentrát, výtažek koření
Celkové hodnocení: dobře, 78 %
3. Boneco Dětský kečup extra
Hmotnost: 200 g
Cena: 23,90 Kč (12 Kč/g)
Podíl rajčat: 14,3 %
Složení: pitná voda, rajčatový protlak (27 %), cukr, ocet kvasný lihový, modifikovaný škrob, jedlá sůl
Celkové hodnocení: dobře, 77 %
4. Lidl/Mikado Jemný kečup
Hmotnost: 500 g
Cena: 21,90 Kč (4,40 Kč/g)
Podíl rajčat: 8,9 %
Složení: 70 % rajčatový protlak, cukr, ocet kvasný lihový, jedlá sůl, modifikovaný kukuřičný škrob, zahušťovadlo: xanthan, aroma
Celkové hodnocení: dobře, 77 %
5. Billa – Tomaten Ketchup
Hmotnost: 910 g
Cena: 69,90 Kč (7,70 Kč/g)
Podíl rajčat: 11,3 %
Složení: rajčatový protlak, pitná voda, cukr, kvasný ocet lihový, citronová šťáva, jedlá sůl max. 3,5 %, směs koření
Celkové hodnocení: dobře, 76 %