Možná křen roste i na vaší zahradě nebo někde poblíž; nenechte ho bez povšimnutí a využijte jeho léčivou sílu. Ne nadarmo se mu říká český ženšen.
Když slyšíme, že je něco jako křen, hned si představíme něco opravdu řízného, rázného, odolného a také ostrého. Dříve dokonce lidé věřili, že odhání zlé síly, a tak ho vždy kousek dávali k domu a ke stájím.
Dnes už s duchy tak nějak nepočítáme, ale na to, že křen zahání různé neduhy a pomáhá předcházet nemocem, se můžeme klidně spolehnout.
Léčivý zázrak
My si dneska asi nejčastěji představíme nastrouhaný křen k ovaru nebo k uzenině, ale to je jen velmi malá část jeho využití.
Už ve středověké Evropě se používal k čištění krve, k vyhánění močových kamenů z těla, proti vodnatelnosti, dně, žaludečním křečím, revmatismu, kašli či kurdějím.
V řadě případů se naši předci nemýlili, neboť křen obsahuje mnoho látek účinných proti zmíněným nemocem. Z nich jsou nejdůležitější provitamin A, vitamin C (ze 100 g získá naše tělo 50 mg), draslík, železo, fosfor, sodík.
To ovšem platí především pro křen čerstvý, protože vařením o mnoho cenných látek přijde.
Co umí?
• Má antiseptické účinky – pomáhá proti virovým onemocněním.
• Pomáhá při dráždivém kašli – podporuje tvorbu hlenů, čímž usnadňuje odkašlávání.
• Podporuje trávení.
• Ozdravuje střevní mikroflóru.
• Pročišťuje organismus.
• Posiluje srdce.
• Má močopudné účinky.
• Ulevuje při revmatismu.
• Je vhodným prostředkem proti močovým kamenům.
• Pročišťuje krev.
Na co si dát pozor: Křen by neměli užívat lidé s dvanácterníkovými a žaludečními vředy. Obecně působí křen dráždivě při nadměrných dávkách (dráždí trávicí ústrojí a ledviny).
Obklady
Určitě je znáte, v lidovém léčitelství se používají odpradávna a říká se jim křenová placka. Používá se na zánět průdušek i na bolavé klouby a také pro povzbuzení jaterní činnosti.
3 díly čerstvě nastrouhaného křenu, 5 dílů hladké mouky a 1 díl vepřového sádla. Nebo 3 díly křenu, 5 dílů měkkého tvarohu a 1 lžíce oleje.
Suroviny důkladně promícháme a navlhčenýma rukama vytvarujeme asi půl centimetru silný plát. Přiložíme ho na bolestivé místo, které předem potřeme sádlem (to je důležité pro to, aby křen nedráždil kůži), zabalíme froté ručníkem a půl hodiny setrváme v klidu.
Jako prevence i lék
Sirup
1 lžíce nadrobno nastrouhaného kořene křenu, 1 lžíce nasekané cibule, 4 lžičky medu, 5 lžic vody
Všechny uvedené přísady smícháme a povaříme po dobu 4 minut, necháme vychladnout, pak dobře přecedíme a uschováme v ledničce. Tento sirup je vynikající prevencí respiračních chorob, užíváme ho 2× denně 1 lžičku po dobu 6 týdnů.
Medový křen
Bývá často připravován jako pokrm pro udržení imunity nebo jako lék proti nemocem při nepříznivém počasí.
Najemno nastrouhaný křen a med smíchejte v poměru 2 : 1. Jedna čajová lžička 2x až 3x denně uleví při nachlazení nejen vám, ale i dětem.
Elixír mládí
2 lžíce nastrouhaného křenu, 30 ml 60% lihu
Přísady smícháme dohromady a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice a po dobu 6 týdnů užíváme 3× denně 10 kapek nakapaných do 20 ml vlažné vody.
Šťáva
Křen nakrájíme na kolečka, která rozložíme na sítko a posypeme cukrem.
Šťávu, kterou cukr z kořene vytáhne, shromažďujeme v hrníčku pod sítkem.
Užíváme jednu lžičku třikrát denně.
Ocet
Pomáhá při bolestech hlavy, zánětech nervů a neuralgii.
Nastrouhaný křen zalijeme octem tak, aby hladina sahala 2 cm nad vrstvu křenu.
Nádobu na 8 dní necháme při pokojové teplotě, poté obsah prolisujeme.
Pomáhá při bolestech hlavy a zánětech nervů. Potíráme jím bolestivá místa.
Pro krásu
Nastrouhaný křen s mlékem a tvarohem na pokožce vybělí různé flíčky a zároveň se objeví (podle délky ponechání hmoty na kůži) zarudnutí, což v minulosti používaly mladé dívky na červené tváře.
Konzumace dvou lžiček čerstvého nastrouhaného křenu po dobu 6 až 8 týdnů obnovuje pokožku. Po takové léčbě zmizí pigmentové flíčky či stařecké skvrny.
Chcete-li posílit vlasové kořínky a zkvalitnit své vlasy, smíchejte nastrouhaný křen (ve stejných dílech) s olivovým olejem (lisovaným za studena). Směs vetřeme do vlasů a hlavu zabalíme do ručníku. Po 20 minutách působení si vlasy důkladně umyjeme.
Text: Eva Hořánková
Foto: PX FUEL