Můžete v ní nosit oběd nebo svačinu do práce či na výlet nebo jídlo doma uskladnit. Napadlo vás někdy, kdo s ní přišel první?
Pravděpodobně to byli Japonci. Jejich krabička se jmenuje bentó a první se objevila už ve12. století. Nejčastěji se vyráběla z lakovaného dřeva a byla krásně zdobená. Právě druh dřeva a zdobení vyjadřovalo majetnost majitele.
Navíc Japonci povýšili plnění jídelních krabiček na umění. Měly totiž spoustu mobilních přihrádek, takže se jednotlivé kousky daly různě skládat a zdobit. Dnes už samozřejmě i u nich narazíte na plastové nebo kovové. A ještě něco měli vymyšlené.
Krabička musela být celá zaplněná. Takže se vybírala velikost podle toho, kolik měl strávník sníst. Ale i na to se vztahovala určitá pravidla. Například pro dítě se počítalo s 300 gramy potravin, pro staršího dospělého s 600 g.
Třetina byla rýže, ostatní maso, zelenina a ovoce a k tomu nějaká omáčka. Tím bychom se možná mohli inspirovat i my.
Jak vybrat?
Dnešní krabičky na jídlo jsou tak rozmanité, že je nakonec výběr docela složitý. V každém případě musíte zvážit účel, vybrat materiál, podívat se na způsob uzavírání, ale i na to, jak dlouho jídlo vydrží teplé či studené.
Z toho všeho plyne, že boxů a jiných nádob nakonec budete potřebovat víc, a to podle účelu, k jakému je použijete. Vybírat můžete i podle materiálu.
Plast
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv, vždycky se podívejte, zda je zdravotně nezávadný a je určený pro potraviny. Tohle upozornění se zdá zbytečné, ale levných nekvalitních výrobků bez atestu je na trhu stále dost.
Důležité je i to, zda se dá krabička ohřát v mikrovlnné troubě, případně v ní můžete jídlo zmrazit. Kvalitní plast se také jídlem nezabarví a nádoby se lépe myjí, ideální je, když je můžete dát do myčky.
Sklo
Skleněných misek se nevyrábí mnoho, protože sklo je těžké. Ale má skvělé hygienické vlastnosti. I proto spíš než misky se na přenos salátů a polévek používají různé patentní sklenice.
Kov
Většinou se jedná o hliník s povrchovou úpravou nebo nerez. Je odolný, nepřijímá pachy z jídla a neuvolňuje do potravin nebezpečné látky. Dobře se udržuje a dlouho vydrží.
Má ale jednu vlastnost, která jeho užití limituje, totiž to, že se nehodí do mikrovlnné trouby.
Zavírání je důležité
Protože jídlo budete přenášet, je potřeba, aby vám nic nevyteklo. U polévek je jasnou volbou nádoba s dokonalým těsněním a šroubovacím víčkem, může to být termoska, která navíc dlouho udrží teplo.
Většina svačinových a obědových plastových krabiček má silikonové těsnění a zavírá se na klipy. Bohužel některé těsní špatně a klipy se lámou. Jsou i krabičky s víčkem ze silikonu, které se zacvakne nebo zašroubuje.
Bohužel se časem vytáhne, a proto se vyplatí jistit je gumou. Tu ostatně používají i výrobci boxů, které se skládají na sebe.
Zdánlivé maličkosti nepodceňujte
Pokud používáte jen jednu krabičku, je výhodné, když obsahuje několik misek, nebo má nastavitelné příčky, jako mají zmiňované bentó. Tak ideálně můžete oddělit jednotlivé druhy potravin. Je jen potřeba pohlídat, aby kvůli tomu nebyla příliš těžká.
Ale to je důležité vždycky. Pokud si jídlo nosíte jen do práce, asi tam budete mít příbor a případně talíř. Jiná je situace při výletech do přírody. Tam oceníte, když bude součástí boxu nebo termosky příbor nebo alespoň lžíce. A možná se vám bude hodit ještě termo obal.
Foto: archiv firem (joom.cz, lahve.eu, bonami.cz, hanibal.cz, 4camping.cz)