Domů     Těžké nohy: Co pomůže?
Těžké nohy: Co pomůže?
26.12.2023

Paradoxně nejvíc prospívá pohyb, tedy přesně to, k čemu máte s oteklýma nohama nejméně chuti. Ale jsou i další možnosti.

Proč nohy tak trpí na otoky, vám názorně předvede jednoduchý test – tedy pokud dokážete udělat stojku a chvíli v ní vydržet. Je to nepříjemné nejen kvůli vratké stabilitě.

Krev, která se nažene do hlavy, s obtížemi odtéká zpět k srdci, městná se v cévách hlavy a tlačí až bolestivě. Něco podobného se děje v cévách nohou, i když ty samozřejmě příroda lépe vybavila, aby krev odváděly zpět k srdci. Jenže ne vždy to funguje správně.

Kouzlo chůze

Návrat krve směrem vzhůru oproti působení gravitace zajišťují dva systémy. Jedním z nich jsou chlopně uvnitř cév, které brání tomu, aby krev svou tíhou stékala zase dolů. Bohužel kondice chlopní je dána geneticky a nedokážeme ji ovlivnit.

Jinak je tomu u druhé chytré pomůcky přírody, které se říká svalová pumpa. Jsou to svalové svazky, které obklopují cévy lýtek a svým tlakem napomáhají stoupání krve.

Pokud jsou svaly ochablé, v lýtkách zůstává více krve se všemi nepříjemnými důsledky, které to pro nás má. S krví stagnuje i odvádění oxidu uhličitého. Tato odpadní látka zůstává v tkáních a zesiluje pocit tíže daný samotným městnáním tekutiny.

Ochablé chlopně zhoršují nejen problém s únavou nohou, ale časem vedou také ke křečovým žilám.

Najděte si svou metodu

* Gymnastika lýtek

Pro posílení svalové pumpy je nezbytný pohyb. A v tomto případě stačí i málo – vsedě kroužit chodidly, kmitat jimi do stran nebo propínat špičky. Ve stoje prošlapujte chodidla na špičky a na paty. V lehu na zádech cvičte „jízdu na kole“.

Stačí pár minut, ale několikrát denně a hlavně každý den. Pak uvidíte výsledky.

* Chůze a běh

To je další metoda na zlepšení funkce svalové pumpy. Navíc příznivě působí i na krevní oběh. Svižným pohybem je ale třeba strávit aspoň 30 minut denně.

* Masáž fascií

Fascie jsou speciální vazivová tkáň na povrchu a uvnitř svalů, která umožňuje klouzavou hladkost jejich pohybu a rozpínání. Cílem masáže je uvolnit ztuhlé fascie, prohřát je, a tím obnovit jejich pohyblivost a pružnost.

Pro domácí použití se k tomuto účelu prodávají masážní válečky různé velikosti, tvaru a tvrdosti.

Na masáž těžkých nohou rozhodně vybírejte měkčí válečky nebo použijte míček s měkkými výběžky. Návody, jak je používat, najdete v mnoha instruktážních videích na internetu.

Ale pozor: Pokud trpíte křečovými žilami a nebo vám hrozí trombóza, pak se nejdříve poraďte se svým lékařem, zda jsou pro vás masáže vůbec vhodné a nepředstavují zdravotní riziko.

* Studené obklady

Chlad vede ke stažení svalů a pomáhá vytlačit stagnující krev vzhůru do hrudníku. Pro namáčení obkladu můžete použít i vodu s kostkami ledu, pak ale omezte dobu působení na maximálně dvě minuty. Po krátké pauze lze pak obklad opakovat.

Další možností je studená sprcha na lýtka nebo ještě lépe napuštěná vanička, kde budete „šlapat vodu“, samozřejmě studenou.

* Mentolové mazání

K dostání jsou různé přípravky s bylinnými výtažky a dalšími složkami, které příznivě působí na únavu nohou. Mívají stahující a protizánětlivý účinek, posilují cévní stěny a pocitově chladí díky příměsi mentolu. Jejich efekt sice nelze přeceňovat, přesto přinášejí rychlou úlevu.

* Pampeliškový čaj

Podporuje činnost ledvin a odvádění škodlivin z organizmu. Právě slabý výkon ledvin nebo onemocnění srdce mohou být vedle špatného stavu žil a ochablých svalů další příčinou těžkých nohou.

V obou případech je samozřejmě nutné odborné vyšetření a léčba, domácké metody proti těžkým nohám jsou jen podpůrný prostředek.

A jako prevence

* Obuv bez vysokých podpatků

Nepřirozená poloha chodidla a lýtka vede ke křečovitému stahu přetížených svalů a zhoršenému prokrvení. Naopak prospívá obuv s nižším podpatkem a chůze naboso, která jemně trénuje svaly nohou.

* Čaj, ovoce i zelenina

Flavonoidy, látky, na něž jsou bohaté některé druhy ovoce a zeleniny, ale také černý i zelený čaj, podporují správnou činnost cév nohou.

Prospívá tedy častá konzumace červeného hroznového vína, borůvek, ostružin, jablek, a to i granátových, červené řepy, rajčat nebo brokolice.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –