Na málo známé druhy koření můžete narazit ve specializovaných prodejnách kamenných i internetových. Které vyzkoušet?
Kari listy
Se směsí koření, které se říká kari, nemají nic společného – dokonce ani vůni nebo chuť. Název pochází ze způsobu využití. Čerstvé listy stromu Murraya koenigii se v jihoindické a srílanské kuchyni často přidávají do jídel kořeněných kari.
Aroma a chuť: Kari listy jsou svěže ovocné a citrusové, někdy s kouřovým nádechem. Aroma čerstvých listů je intenzivnější.
K čemu se hodí: Tradičně se používají do zeleninových směsí a na jemné kuřecí maso. Koření se má krátce orestovat, aby se zvýraznilo aroma.
Orientační cena: od 35 Kč za 25 g
Tonka
Setkat se můžete také s označením tonkové fazole, což je prostý překlad anglického názvu. Nejde však o fazole, ale o fermentovaná semena stromu rostoucího v Jižní Americe.
Vynikají tak výjimečně silnou a lahodnou vůní, že se využívají především při výrobě parfémů. Tonka je navíc jedlá jen s omezením – obsahuje určité množství jedu kumarinu, proto je třeba při dávkování dodržovat doporučení prodejce. K dostání je i ve formě extraktu.
Aroma a chuť: Mísí v sobě intenzivní vůni vanilky, marcipánu, čokoládového krému a čerstvě posečené trávy.
K čemu se hodí: Ideální je pro sladké smetanové krémy, dortové náplně, zmrzliny a domácí pralinky. Semena se před použitím strouhají jako muškátový ořech.
Orientační cena: od cca 180 Kč za 5 kusů
Rajská zrna
Pocházejí z rostliny Aframomum melegueta, takže někdy toto koření najdete pod označením aframom. Říká se mu ale také guinejský pepř. Doma je kuchyních tropické západní Afriky.
Aroma a chuť: Rajská zrna jsou chutnají ostře palčivě s ovocným nádechem, jelikož obsahují stejnou složku jako zázvor. Mletý povařený aframom má být jemnější, blíží se černému pepři. Naopak orestování před rozemletím zesílí aroma.
K čemu se hodí: Do masových pokrmů, klobás, ale i do svařeného vína nebo do domácího perníku.
Orientační cena: od cca 53 Kč za 25 ml
Skořicové listy
Lidé s citlivým žaludkem obvykle hůře snášejí pravou skořici a skořicové listy tak pro ně mohou být vítanou náhražkou.
Aroma a chuť: Skořici v listech poznáte, ale chuť a vůně je mnohem jemnější.
K čemu se hodí: Použít je můžete všude, kam dáváte skořicovou kůru, v dezertech i v rajské omáčce, výborné jsou také v orientálních receptech, v kari nebo ve smetanových omáčkách.
Orientační cena: od cca 19 Kč za 10 g
Chilli vlákna
Někdy také chilli nitě nebo chilli vlasy. Jde skutečně o chilli papričky, speciální je jen jejich úprava, plody se krájejí na velmi tenká vlákna.
Aroma a chuť: Vlákna se připravují z méně ostrých papriček a bez semen, která obsahují největší množství palčivě ostrého capsaicinu. V chuti pak díky mírné pálivosti může vyniknout sladkost a ovocně citrusový nádech s kouřovým aromatem.
K čemu se hodí: Účel této speciality je čistě dekorativní, vlákna se používají k ozdobě pokrmů na talíři. Pro svou nasládlost se hodí i na dezerty.
Orientační cena: od cca 35 Kč za 10 g
Sečuánský pepř
Říká se mu také anýzový nebo citronový pepř, ačkoli o pepř nejde. Je typický pro čínskou kuchyni, používá se samostatně i ve známé směsi zvané koření pěti chutí.
Aroma a chuť: Je méně ostrý než pravý pepř a má lehký nádech citronové kůry.
K čemu se hodí: Výborný je do masitých a orientálních pokrmů. Dobře ladí s dalšími druhy koření, především se zázvorem, citronovou trávou, fenyklem, badyánem a skořicí.
Používá se mletý, pro zvýraznění aroma se doporučuje nejdříve koření krátce prohřát na pánvi.
Orientační cena: od cca 22 Kč za 10 g
Foto: Shutterstock, PX FUEL