Zvládnou úpravu složitých vad a dají se nosit ve dne v noci, takže s nimi můžete i spát. Oproti brýlím neruší záblesky, nezamlžují se a neobtěžují rozmazaným viděním na okraji zorného pole.
Ideální jsou pro aktivní lidi, kteří se hodně pohybují. Ačkoli dokážou nahradit i brýle na čtení, mnohem výraznější je komfort, který kontaktní čočky poskytnou při pohybu venku.
Oproti brýlím o nich prakticky nevíte, zaostří celý obraz bez odlesků a bez neostrosti při pohledu do strany. Nespadnou a nerozbijí se. Při aktivních činnostech zejména v přírodě jsou zkrátka praktičtějším řešením.
Kontaktních čoček se nemusíte navíc bát ani při kombinovaných vadách, kdy na každé oko potřebujete jinou čočku. Můžete je samozřejmě používat i pouze na jedno oko, pokud druhým vidíte dobře.
• Dokážou korigovat krátkozrakost až do zhruba 12 dioptrií, dalekozrakost do 10 dioptrií
• Vyrovnají rozdíl mezi očima až do zhruba 10 dioptrií, zatímco u brýlí bývá problém se snášenlivostí už při rozdílu větším než 2 až 3 dioptrie.
• Upravují chybné zaostření při astigmatismu, ptejte se na tzv. torické čočky.
• Pomáhají i při presbyopii, oční vadě, která se začíná projevovat až ve zralejším věku horším viděním na blízko. Pro tuto vadu se vyrábějí čočky se dvěma a více optickými zónami.
Komfortní vidění
Pro korekci zmíněného zhoršeného vidění ve vyšším věku, ale i vad kombinujících krátkozrakost a dalekozrakost jsou vynikající pomůckou multifokální kontaktní čočky.
Oproti dříve vyráběným bifokálním čočkám totiž umožňují ostré vidění nejen na dálku a blízko, ale také na střední vzdálenost. Pro oči je to nesmírná úleva, méně se namáhají.
Mnohem pohodlněji pak můžete zvládat běžné každodenní činnosti bez nutnosti střídat brýle na blízko a na dálku.
Nekupovat naslepo
I když je na internetu obrovská nabídka čoček v on-line obchodech, je nezbytné nejdříve absolvovat návštěvu v optice. Proč? Jednoduše z toho důvodu, že je nutné přeměřit parametry oční vady.
To, že znáte „své dioptrie“, zdaleka nestačí, neboť ty jsou počítány pro skla v určité vzdálenosti od oka. Čočky, které se vkládají přímo do oka, vyžadují jiné zakřivení pro stejnou ostrost vidění u téže vady.
Změřit je kromě toho nutné i zakřivení rohovky, další nutný údaj pro výběr typu kontaktní čočky. Bez osobní návštěvy u kontaktologa čili odborníka na kontaktní čočky a optometristy, který provede měření, se tedy neobejdete.
Výběr kontaktních čoček musí zohlednit řadu parametrů, takže prvotní seznámení s nimi by určitě mělo proběhnout v optice. Nezbytné je to také kvůli přeměření oční vady.
Tvrdé, nebo měkké?
Preferované jsou kontaktní čočky z měkkých materiálů pro větší komfort nošení i lepší přístup kyslíku k rohovce. Ovšem i tyto měkké čočky mají své slabiny, především mohou spíše vést k přecitlivělosti.
Pokud k tomu dojde, pak jsou kontaktní čočky z tvrdých materiálů jedinou alternativou. Obvykle jsou totiž lépe snášeny a mnohem méně vyvolávají přecitlivělost rohovky.
Měkké čočky
Jsou to gelové útvary s vysokým podílem vody, díky čemuž jsou měkké a schopné přizpůsobit se tvaru rohovky. Oproti čočkám z tvrdých materiálů se dají snáze vsadit do oka. Tam už pak nevyvolávají žádné pocity, netlačí ani nepřekážejí.
Podíl vody se liší podle typu materiálu, starším byl hydrogel, který obsahuje kolem 55 % až 75 % vody. V modernější verzi je kombinovaný se silikonem, který významně zlepšuje propustnost kyslíku, což je důležitý parametr u čoček.
Přístup kyslíku je totiž nezbytný pro funkci rohovky. Nedostatečné okysličení může vést k otoku, zákalu rohovky, dlouhodobě pak k patologickému prorůstání cévek a zhoršenému vidění. Slabinou silikon-hydrogelů je menší obsah vody, pohybuje se mezi 25 % až 50 %.
Ovšem vývoj jde stále dál, cílem jsou silikon-hydrogely spojující co nejlépe výhody obou materiálů, čočky nejnovější generace tak mají vysokou propustnost kyslíku i obsah vody.
Je dobré vědět: Měkké čočky jsou vhodné především při korekci vidění do dálky. Vyrábějí se v širokém dioptrickém rozsahu a dnes nejen pro korekci krátkozrakosti a dalekozrakosti, ale i astigmatismu.
Tvrdé čočky
Používají se velmi málo, protože pro svůj pevný tvar způsobují nepohodlí a je nutné si na ně postupně přivykat. Ještě větší nevýhodou je jejich neschopnost propouštět k rohovce kyslík. To má nepříznivé zdravotní následky.
Je dobré vědět: Tvrdost materiálu má ale i své přednosti pro určité oční vady. Tvrdé čočky se dokážou přizpůsobit nepravidelnému tvaru rohovky tekutinou, která se shromáždí mezi povrchem čočky a rohovkou.
Díky tomu zlepšuje sférická tvrdá čočka vidění u astigmatismu nebo při vyklenutí rohovky (tzv. keretokonus).
Denní, nebo měsíční?
V Česku prý horujeme hlavně pro jednodenní kontaktní čočky. Jsou s nimi totiž nejmenší starosti a odpadá nutnost pečovat o ně. Ráno nasadíte a večer je vyhodíte. Cena je sice vyšší než u čoček pro delší nošení, ale evidentně dáváme přednost pohodlí.
– Jednodenní
Nejlepší řešení pro příležitostné nošení čoček, například když chcete odložit brýle kvůli sportování nebo společenské akci.
Pro oko jsou nejzdravější, neboť během tak krátké doby nošení nevznikají na čočce bílkovinné usazeniny, které jinak oko dráždí mechanicky a mohou vyvolat zánět spojivky.
Oproti čočkám s delší dobou nošení odpadá také riziko zanesení bakteriální infekce do oka nebo nebezpečí alergické reakce na některou složku čisticího roztoku.
– Čtrnáctidenní
Kontaktní čočky pro dvoutýdenní nošení mají dvě varianty. Buď je používáte jen přes den a na noc ukládáte do čisticího roztoku, nebo si pořídíte typ, který je vhodný k nepřetržitému nošení.
To znamená, že s těmito čočkami můžete i spát (nechte si je však doporučit od odborníka). V tomto případě se ale zkracuje jejich použitelnost na 7 dní.
Při vyjímání na noc platí doba nošení 14 dní, tu ale rozhodně nepřekračujte, neboť byste mohli ohrozit zdraví svých očí. Zdravotní rizika čoček určených pro delší nošení jsou pochopitelně vyšší než u jednorázových.
Výrobky se je snaží snížit používáním materiálů s vyšší propustností kyslíku, což je důležité pro stav rohovky. Nebezpečí infekce pak závisí na přístupu k hygieně a péči o čočky ve speciálním roztoku.
– Měsíční
Variantou s prodlouženou dobou nošení jsou čočky měsíční. Také zde jsou některé modely, které se po schválení odborníkem dají nosit přes den i v noci nepřetržitě 30 dní v kuse, nebo se s některými modely dá občas přespat.
Kdy čočky odložit
Okamžitě je přestat používat musíme především při varujícím stavu oka, při úrazech, zánětech i slzení kvůli rýmě, při chronických infekčních onemocněních i akutních zánětech nejen v oblasti oka. Stejně tak je překážkou porucha tvorby slz a zelený zákal.
• Snášenlivost kontaktních čoček mohou snížit některé léky jako diuretika, antihistaminika, ale i hormonální antikoncepce.
• Opatrnosti je třeba při cukrovce a poruchách štítné žlázy.
Foto: Shutterstock