Domů     Ivana Jirešová: Otravuje mě moje přecitlivělost
Ivana Jirešová: Otravuje mě moje přecitlivělost
12.8.2019

S herečkou Ivanou Jirešovou jsem se sešel ve foyeru pražského Divadla Broadway. Nevyhýbala se žádné otázce, naopak, na všechny odpovídala se šarmem a vtipem.

Před několika lety jste vyměnila bydlení v centru Prahy za klidnější na jejím okraji. Když to hodnotíte s odstupem času: Bylo to dobré rozhodnutí?

Absolutně, ale tím jsem si byla jistá už od začátku. Jsem introvert, takže hledám především klid. To, že jsem se takhle stěhovala, bylo dáno především finančními možnostmi, protože jsem si to dlouho nemohla dovolit.

Podle čeho jste váš dům vybírala?

Byla jsem limitována financemi, tím, na co jsem mohla dostat hypotéku, takže jsem půl roku objížděla všechny lokality, které připadaly do úvahy.

Věděla jsem ale, že nechci do satelitního městečka. V Hájku jsem našla projekt, který byl navázán na starou zástavbu, nebylo to vymyšlené místo na poli, jsou tam i starousedlíci.

Tím vás Hájek okouzlil?

Samozřejmě, ta vesnička má prostě svého ducha. Navíc mám z jedné strany domu krásné staré borovice a mohu tak pozorovat ptáčky, jít na procházku, nebo si zaběhat, sednout si trávu… prostě cítím se tam dobře.

Dům jste si navrhovala sama?

Ne, to ne. Je to developerský projekt, ale když se začalo stavět, tak jsem si o některé změny řekla. Třeba kde mají ostatní koupelnu, tam jsem nechala zvětšit kuchyň, dát více oken, kotel jsem nechala dát dolů, nahoře by byl příliš hlučný. Pár změn jsem tedy udělala a jsem za ně ráda.

Vnitřní zařízení je práce architekta, nebo vaše?

Moje. Vím, co mám ráda, na to nikoho nepotřebuji. Zařizuji se z věcí, které mne nějak osloví. Ke každé mám svůj vztah, není to, že by mi architekt něco naimplantoval nebo řekl, že tahle barva se ke mně hodí.

Doposud jsem zatím nepřemýšlela, aby mi do mého bydlení zasahovala nějaká cizí osoba.

Jaké barvy u vás převládají?

Určitě bílá, také hnědá, ta je jako barva dřeva.

Co ve svém bytě považujete za nejoriginálnější, na co jste opravdu pyšná?

Jsem pyšná na změny, o nichž jsem už hovořila. A protože ráda cestuji, tak si občas něco přivezu. Třeba starý lustr z Egypta. Po babičce zase mám tereziánský lustr, já to prostě tak nějak míchám. Mám zábradlí udělané na míru od uměleckého kováře….

Je o vás známo, že jste propadla zdravému životnímu stylu. Jaké je vaše oblíbené jídlo?

Tak to vám neřeknu. Navíc poslední měsíce nemám čas se zdravé stravě věnovat. Miluji ale polévky, dobré vývary, v Ecuadoru jsem si dala i hovězí steak. K snídani mám ráda chleba, který mi peče maminka. Zbožňuji ovoce, zeleninu už méně.

Bez čeho se v kuchyni neobejdete?

Bez trouby. Hodně peču, ale dělám v ní třeba i guláš. Troubu tedy využívám a pak také vietnamský hrnec na rýži. Z něho je rýže úplně jiná než z obyčejného hrnce.

Stále máte doma malý zvěřinec?

Až tak velký není, už jenom dvě kočičky a venku v jezírku rybičky, želvu a morče už nemáme. V zimě krmíme ptáčky a čtrnáct dnů v měsíci máme psa, to když s ním přijede maminka.

Jak vypadá vaše pohoda? Káva na terase při východu slunce?

To záleží na ročním období. Úplně nejvíc miluji podzimní večery, když je venku zima a v domečku teplo, to popíjím bylinné čaje a čtu si. Rána jsou taková, že většinou pospíchám, moc si je neužiju.

Ale když jsou prázdniny, tak ráda snídám na terase, dám si kávu a poslouchám ptáčky, kterých je u nás hodně.

Co vám pomáhá, když vás někdo zklame?

Vždycky mne zklidní jóga. Ale čím jsem starší, tak vím, že s některými věcmi není třeba ztrácet čas. Záleží také na tom, jestli člověk zklame vědomě a záměrně, to mne pak samozřejmě mrzí. Pokud nevědomě, je to jiné.

Předpokládám, že jóga je pro vás taková ta životní danost… Jak dlouho ji již cvičíte?

Už to bude jedenáct let. Když jsem pracovala jako redaktorka časopisu Harper’s Bazaar, tak jsem měla za úkol ji vyzkoušet a napsat o ní článek. To byl první kontakt a už jsem u ní zůstala.

V říjnu jste se vydala na dobrodružnou cestu do Amazonie. Co vás k tomu vedlo?

Podívat se do míst, kam bych se s cestovní kanceláří nikdy nedostala, byla pro mne samozřejmě velká výzva.

Co jste si vzala s sebou z domova?

Akorát olejíček, kterým jsem se tam potírala, a polštářek ve tvaru srdíčka, na němž jsem usínala a na závěr jsem ho darovala místním.

Jak jste tam bydleli a čím jste se živili?

Bydleli jsme ve stanech přímo uprostřed džungle. Všechno pro nás bylo profesionálně připravené…mám na mysli stany, ochrannou plachtu proti velkým dešťům, skvělý „palmový” záchod a dostatek dobrého jídla a vody.

Byli jsme daleko od civilizace, takže nám místní rodina o třech lidech vařila z nakoupených ingrediencí, především připravovali maso. A i když normálně příliš nejím vepřové, tam jsem se jím pěkně cpala:).

Nebála jste se ochutnávat místní jídla?

Kdo se bojí, nesmí do lesa :). Moc mi chutnaly banány připravované naslano a yucca.

Byl s vámi rybář Jakub Vágner. Ten vám žádnou rybu neulovil?

Jakub ryby nejí. A lovil samé vzácné ryby, takže ty jsme zase pouštěli zpátky do vody, což byl takový velmi příjemný pocit. Akorát kvůli jedné mé krásné fotce s velkým rejnokem jsme ho zabili a snědli. A musím říct, že nám všem chutnal!

Ivana Jirešová ve zkratce

NARODILA SE: 15. července 1976 v Písku.

VYSTUDOVALA: Státní konzervatoř v Praze.

KARIÉRA: Po absolvování konzervatoře získala angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, nyní působí v několika pražských i mimopražských divadlech. V televizi je známá zejména ze seriálu Ordinace v růžové zahradě.

OCENĚNÍ: V televizní anketě Tý Tý 2006 byla zvolena Objevem roku.

RODINA: Je vdaná za herce a hudebníka Viktora Dyka. Z předchozího vztahu má devítiletou dceru Sofii.

Foto: Herminapress, Nextfoto

reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
epochaplus.cz
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
nasehvezdy.cz
Nečekaný konec v seriálu Ulice?
Splnila si dívčí sen. ANEŽKA RUSEVOVÁ (36) se stala princeznou. Je ovšem otázka, za jakou cenu. Nahlas se hovoří o jejím konci v Ulici, protože dala přednost konkurenci. Většinou hraje zhrzené utrápe
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo