Jak s vyšším věkem ubývá sil a objevují se i zdravotní potíže, člověk cítí, že už se nemůže na své tělo spolehnout tak jako dřív. Senior, a často i jeho rodina, znejistí, začnou mít obavy z toho, že se „něco stane“.
Raději se šetří a kvalita života prudce klesá. Naštěstí se s tím dá něco dělat.
Jakmile se člověk začne hlídat a vzdá se toho, co ho bavilo a udržovalo v kondici, začne klesat i pohoda a kvalita života.
Když odpadne pravidelná péče o zahrádku, procházky se psem v lese nebo každodenní cesta do obchodu pro rohlíky, zdravotně i psychicky na tom senior nebude o nic lépe. Výborným řešením v takové situaci je některá z mobilních asistenčních služeb:
senior má k dispozici přenosné zařízení, obvykle nějakou malou krabičku s alarmem, který může aktivovat, když se ocitne v úzkých. I domácnost se může přizpůsobit zdravotnímu stavu seniora tak, aby byl život co nejbezpečnější.
Domov: čím bezpečnější, tím lepší
To první, co můžeme udělat, abychom snížili riziko, je odstranit všechno, o co může senior zakopnout, po čem může uklouznout a podobně. Oblíbeným kamenem úrazu jsou nahoru ohnuté okraje koberců a malé koberečky, o které se snadno zakopává.
Také zvýšené prahy jsou nebezpečné, stejně jako třeba volně položený kabel prodlužovačky. Ostré hrany nábytku se dají opatřit ochranou, těžké předměty, které hrozí pádem, třeba sklenice ve spíži, by se měly přestěhovat níž. Na zemi by se neměly vyskytovat nástrahy v podobě květináčů.
Koupelna je riziková
Nebezpečným místem může být i koupelna, kde hrozí uklouznutí po mokré podlaze nebo pád ve vaně. I tady můžeme mnohému předejít. Neklouzavé koberečky před vanu, protiskluzné vložky s přísavkami do vany nebo sprchového koutu, to je samozřejmost.
K vaně nebo do sprchového koutu je snadné nainstalovat madla, kterých se senior může přidržet, aby neuklouzl, a madla pomohou i při vstávání z toalety.
Vstávání z vany usnadní sedátko, které se zavěsí přes okraje anebo postaví přímo do vany, stolička pomůže i ve sprše. Tahle bezpečnostní opatření nejsou nijak drahá, ale velmi se vyplatí.
Finančně trochu náročnější je vyměnit starou vanu za vanu s bočním vstupem, která spojuje výhody bezbariérového sprchového koutu a sedací vany.
Bezpečná kuchyně
I kuchyni můžeme přizpůsobit potřebám seniora tak, aby byla co nejbezpečnější. Je jasné, že se nebudeme vždy pouštět do velkých stavebních úprav, ale některé změny tak náročné nejsou.
V kuchyni můžeme nainstalovat třeba detektor unikajícího plynu (i když je daleko bezpečnější rovnou vyměnit starý plynový sporák za bezpečnou variantu nebo za sporák elektrický). Smysl má i detektor kouře, který se dá pořídit úplně bez problémů.
Místo nestabilních hliníkových schůdků poslouží stupátko s madlem, práci v kuchyni usnadní kuchyňská stolička navržená tak, že se její sedátko mírně svažuje dopředu.
V obchodech zaměřených na seniory a lidi se zdravotním omezením najdete spoustu větších i drobných vymožeností, které mohou výrazně snížit riziko v kuchyni – od nožů se speciálním tvarem rukojeti přes různé pomůcky na otevírání sklenic a konzerv až po prkénko navržené tak, že na něm lze krájet, aniž bychom si museli potraviny přidržovat druhou rukou.
Obtížné schody
Schodiště v domě nás sice možná udržuje v kondici, ale může se stát bohužel i téměř nepřekonatelnou překážkou. V lepším případě seniorovi nezbude, než se přestěhovat natrvalo do přízemí, v tom horším by to znamenalo opustit stěhování.
A přestěhovat se, zvlášť když máme k místu, kde žijeme, pevnou vazbu, to není lehké ani pro mladší ročníky.
Řešením v takovém případě může být elektrický sedák na schodiště, který nahradí výtah. Elektromotorem poháněné sedátko se bezpečně pohybuje po kolejnici, napevno namontované na schodišti.
Ovládá se jednoduše jednou rukou stisknutím tlačítka a můžete ho i na dálku „přivolat“. Existují i modely, které zvládnou velmi úzká nebo točitá schodiště, některé mají sedátko sklapovací, aby zabíraly co nejméně místa.
www.eshop.ortoservis.cz, www.stannah.cz, www.pinnot.cz, www.medicco.cz
Bez obav ze dveří
Mnoho starších lidí se zdravotními potížemi raději zůstává doma, protože chodit ven je pro ně stále obtížnější. Motá se jim hlava a bojí se, že ztratí rovnováhu, nebo během cesty potřebují odpočívat a nedojdou na jeden zátah k lavičce.
I tady se dá zlepšit život celkem jednoduše a bez velkých nákladů. Různé typy chodítek zvýší stabilitu a některá jsou konstruována tak, že se dají použít i jako sedátko, kdykoliv je zapotřebí. A pak jsou tu ještě skútry.
Základní modely jsou cenově dostupné (ceny začínají už na zhruba dvaceti tisících korun). Skútr má elektrický pohon, na jedno dobití ujede kolem 25 km a existují i modely, které lze bez použití jakéhokoliv nářadí bleskově složit do kufru auta.
www.vozikyprozivot.cz, www.potrebyproseniory.cz, www.lepont.cz
Tísňová péče Života 90
Pro seniory, kteří tráví den v bytě, ale i pro ty, kteří jsou aktivní a chodí ven, nabízí i občanské sdružení Život 90 tísňovou linku, na kterou může senior zavolat, kdykoliv potřebuje pomoc.
S dispečinkem se spojí pouhým stisknutím tlačítka na náramku, který může mít stále u sebe. V centrále jsou dvacet čtyři hodin denně k dispozici operátorky – zdravotní sestry, které podle potřeby zajistí pomoc.
Mohou kontaktovat rodinu, zavolat záchranku, policejní hlídku nebo hasiče. Protože mají v databázi informace o zdravotním stavu klienta, mohou je případně poskytnout lékaři ze záchranky.
Hodit se může i další služba – tísňová péče vám bezpečně uschová náhradní klíče od bytu, takže když si klient zaklapne klíče v bytě, anebo je někde zapomene, nemusí se hned volat zámečník.
To využijí hlavně lidé, kteří nemají v blízkém okolí nikoho, komu by mohli klíče bez obav svěřit. Bohužel tuhle službu zatím Život 90 nabízí jen v Praze a Středočeském kraji.
www.zivot90.cz
Chytrá asistence
Jistotu, že se nic nestane, mít nikdy nemůžeme. Ale můžeme mít jistotu, že pokud se opravdu „něco“ přihodí, okamžitě se o tom dozví někdo, kdo přivolá pomoc.
Nedávno začal i u nás fungovat velmi promyšlený systém osobní asistence, který klientovi umožní nejen přivolat si pomoc stisknutím tlačítka, ale jde i mnohem dál.
Malá krabička dokáže najít polohu klienta a nahlásit ji do centrály, takže se senior nemusí bát, že se mu udělá špatně třeba při sbírání hub v lese a nikdo ho nenajde.
Zareaguje i v případě pádu a poradí si i se situací, kdy klient nedokáže stisknout tlačítko sám. Může se stát, že je klient v bezvědomí, nebo má tlačítko mimo dosah.
Krabička v krátkých intervalech ověřuje, jestli se klient hýbe, a jakmile zjistí, že je něco v nepořádku, snaží se operátor s klientem spojit.
www.seniorinspect.cz