Špatná psychika a nedostatek pohybu spolu mohou přinášet zdravotní problémy. Třeba bolesti svalů, které se při dlouhodobém stresu mohou stát dokonce chronickými.
Je to opravdu tak. Stres se podepisuje na našem zdraví. Přitom například až polovina případů bolesti zad má psychosociální příčinu. K zachování zdravé mysli i zdravého těla pomůže mimo jiné pravidelný pohyb venku a správné dýchání.
Psychický tlak totiž působí na náš dech a vede ke ztuhnutí svalů. Stres se může na organismu projevit okamžitě, například urputnou bolestí hlavy, ale i po několika měsících, třeba blokádou bederní páteře.
Jak se stres projevuje
Příznakem dlouhodobého stresu mohou být právě časté bolesti hlavy, chronické bolesti zad, bolesti a ztuhlost krční páteře, nedostatek energie, nespavost, žaludeční nevolnost i tíživé deprese. Neřešené problémy se pak snadno stanou chronickými.
Když už běžná léčba nepomůže
Lidské tělo a psychika jsou úzce propojené. Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové je prvotní příčinou vzniku většiny onemocnění dlouhodobé jednostranné zatěžování nebo nevhodná tělesná námaha, při nichž se bolest objevuje.
Když se k tomu přidá narušená psychika, například tendence k depresím a úzkostem nebo krize v zaměstnání či v rodině, může se bolest stát chronickou a běžná léčba už nebývá účinná.
Časté svalové potíže ze stresu
1. Chronické bolesti zad, krční páteře, zablokovaná krční páteř
Ve stresu dochází k zatuhlosti trapézových svalů. Tvoří se v nich na dotek nepříjemné body, ve kterých sval ztrácí pružnost a poddajnost a zhoršuje se jeho prokrvení. Právě ty bývají zdrojem bolesti.
2. Bolesti hlavy
Stres může být příčinou přetížení žvýkacích svalů a blokády čelistního kloubu (říká se, že člověk ve stresu zatíná zuby).
Obě poruchy často vedou k sužujícím bolestem hlavy a migrénám, hučení v uších nebo drobným světélkům v zorném poli, která nelze zrakem zaměřit – jako by neustále uhýbala vždy, když se na ně chceme přímo podívat.
3. Bolesti v kříži spojené s pocitem ztuhlosti v bederní krajině
S tím je někdy spojené také brnění nebo pálení nohou, ve vážných případech může jít až ke snížení svalové síly z důvodu útlaku nervu a podklesnutí nohou.
4. Dechové potíže, zablokovaná žebra
Dlouhodobý psychický stres působí i na plíce. Konkrétně zvyšuje napětí svalů plicních cest. Když se nám to stane, nejsme schopni správně a rytmicky dýchat a objeví se dechové potíže.
Řešení existuje
Nečekejte, až vás zmíněné zdravotní potíže zcela zahltí a od bolesti již nebude úniku. Prostředky k nápravě jsou známé. Účinnou prevencí proti stresu je zpomalit, naučit se odpočívat a uvolnit se.
Začněte pravidelně cvičit a najděte si koníčka, který vás přiměje „vypnout mozek“.
Co konkrétně?
Hledejte a zkoušejte a pak se věnujte takové aktivitě, která vám nejvíc vyhovuje. Nebo jich zkombinujte víc.
* Můžete začít běhat, cvičte jógu. Pokud to neumíte, na internetu najdete spoustu on-line cvičení s instruktorem.
* Nebo do svých denních aktivit zařaďte procházky v přírodě.
* Možná raději sáhnete po relaxačních technikách, jako jsou dechová cvičení.
* Při mnoha potížích spojených se stresem pomáhá fyzioterapie.
* Vhodné jsou také různé masážní techniky.
* Naučte se protahovací cviky.
A ještě něco…
Nečekejte a co nejdříve zařaďte na každý den jednu nebo více zmíněných aktivit. Vyberte si ty, které jsou pro vás příjemné, a provádějte je s radostí a chutí. Důležitá je pravidelnost. Stačí cvičit 20 minut, ale každý den.
Aby vše fungovalo, je potřeba ještě něco… Dodržujte pitný režim. Je velmi důležitý, a jestliže málo pijete, je nejvyšší čas to změnit. V neposlední řadě je důležitá i pestrá, zdravá strava.
Zní to jako ohraná písnička, přesto opravdu tak málo stačí, abychom podpořili své zdraví.
Důležitá tečka
Na začátku máme úplně všichni velkou touhu nastartovat zdravý životní styl. To ale nestačí. Důležité je vydržet. Vytrvejte ve svých předsevzetích, a i když jednou polevíte, zase se k nim vraťte, i když možná zpočátku neuvidíte žádné výsledky.
Určitě se dostaví. Odbourání skutečné příčiny problémů je většinou běh na dlouhou trať. Pokud bude potřeba, řekněte si o pomoc psychoterapeutovi. Protože není možné léčit pouze stránku tělesnou. Přistupujte ke svým obtížím komplexně.
Změňte postoj k sobě samému i ke světu. Začněte myslet pozitivně.
Co dělat pro úlevu od bolesti
MASÁŽE
Ty určitě sami nezvládnete. Než se vypravíte k fyzioterapeutovi nebo k masérovi, zkuste získat reference a vybírejte kvalitu před lacinými službami. Masáž může pomoci při řešení bolesti, ale není všelékem a nemělo by se jednat o jediný způsob léčby.
Po masáži se vám může krásně od bolesti ulevit, ale ve většině případů přinese jen úlevu krátkodobou a nevyřeší jádro obtíží. Podle odborníků je vhodné chodit na masáž i preventivně. Pokud bude pravidelná, pomůže vám uvolnit svaly a udržovat je pružné.
Zároveň prokrví tkáně. Jakou masáž zvolit? Nejlépe je poradit se přímo s masérem a vybrat ji podle konkrétních obtíží.
KOUPELE
Pokud máte bolavé svaly, nabídne vám úlevu chladná koupel. Stáhne krevní cévy a zmírní otoky. Horká koupel naopak pomáhá svalům relaxovat. Rozproudí krevní oběh a zabrání tak mírnější bolesti a ztuhlosti.
Aby byla koupel ještě účinnější, můžete do vody přidat vhodnou koupelovou sůl nebo aromatický olej. Aromatický olej ale nikdy nedávejte přímo do lázně. Každá kapka je silnou koncentrací éterických olejů, které zůstanou plavat na hladině.
Vždy si proto nejdříve olejíček nakapejte třeba do trošky smetany, v jejímž tuku se krásně rozpustí. Tu pak teprve nalijte do lázně. Bolest kloubů a svalů zmírní éterický olej z majoránky. Uvolňuje také emocionální stres a je uklidňující.
Zatuhlé svaly umí povolit i bazalkový olej, který zároveň navodí pocit relaxace. Olej z borovice zase zmírní revmatické bolesti nebo bolesti v kříži ve spojení s ledvinami. Skvělé kloubní analgetikum je hřebíček.
UVOLŇOVACÍ CVIKY
Toto cvičení, jak už název napovídá, má uvolnit a také protáhnout svaly, které máme zkrácené. Zároveň by je mělo posílit. Při tom je třeba si hlídat, abychom svaly nepřetěžovali. Cvičte pomalu, plynule, tahem, nikdy pak švihem.
Nezapomínejte na pravidelné dýchaní, nezadržujte dech. Nikdy necvičte přes bolest. Po cvičení byste se měli cítit příjemně zrelaxovaní. Vyzkoušejte alespoň tyto dva cviky:
1. Cvik „bird dog“
V kleku srovnejte záda, krk a hlavu do jedné přímky. Neprohýbejte se v bedrech. Natáhněte zároveň levou ruku a pravou nohu. Hlava je stále v rovině s páteří a krkem. Na druhou dobu nohy vyměňte.
Ačkoliv překlad tohoto cviku zní směšně – ptačí pes – již po prvním vyzkoušení si ho oblíbíte. Tento cvik dokáže efektivně natáhnout zádové svalstvo a utišit bolest zejména ve spodní části zad.
Dbejte přitom na stabilitu svého postoje a také na to, abyste se neprohýbali. Nohy a ruce je nejlepší prostřídat, přičemž na každé straně byste měli setrvat přibližně 20 sekund.
2. Natahování v poloze „kobra“
Lehněte si na břicho, pak natáhněte ruce, které jsou na šířku ramen, a zvedněte celou horní polovinu těla. S výdechem se vraťte do původní polohy.
Natahování zad v poloze kobra můžete provádět kdekoliv, kde se cítíte pohodlně a máte dostatek místa na podlaze. ,,Kobra cviky“ osvobodily již mnoho lidí od bolesti páteře a jsou efektivní i pro lidi, kteří se strečinkem či cvičením zad začínají.
Zdroj: Iva Bílková (Fyzioklinika.cz); gymbeam.cz (protahovací cviky)
Foto: Shutterstock