Pokud vás hlas neživí, asi o něm moc nepřemýšlíte. To se ale může změnit ve chvíli, kdy váš hlas začne selhávat.
Problémem nejsou krátké epizody, kdy hlas selhává kvůli trémě, rozrušení nebo ho zastírá chrapot při nachlazení. Když příčina pomine, hlas se vrátí do své původní kondice.
Důvodem k obavám jsou spíš dlouhodobé změny, kdy hlas slábne, ztrácí sílu, třese se nebo působí dýchavičně. I tady mohou být důvodem určité zdravotní potíže, ale také doprovodné projevy stárnutí.
Co potřebují hlasivky
Náš mluvicí aparát v krku tvoří dva vazy. Zvuk vydávají prostě tím, že kmitají, když mezi nimi prochází vzduch. Aby tento jednoduchý úkon fungoval, musí se hlasivky hbitě pohybovat, aby se štěrbina mezi nimi dobře uzavírala a otvírala.
To znamená dobře reagovat na pokyny nervů, které je ovládají. Jenže nervy mohou při řízení hlasivek selhávat, například následkem nemoci, která poškozuje nervový systém, jak se to stává při cukrovce, při vážném onemocnění jater nebo ledvin.
K poškození nervového řízení hlasivek může dojít i chirurgicky, i když riziko je velmi malé. Týká se to především operace štítné žlázy, krční páteře a tepen.
Pomáhá speciální rehabilitace
Pokud budete mít po takovém zákroku pocit, že se vám hůře mluví nebo chraptíte, nahlaste to co nejdříve chirurgům. Někdy je nutný ještě dodatečný zákrok, který obnoví funkčnost hlasivkového nervu. Jindy stačí tzv.
hlasová rehabilitace, metoda, kdy na hlasivkové nervy působí fyzioterapie pomocí elektrické stimulace a speciálních cviků pro správné držení těla i dýchání a na to navazuje hlasový trénink pod dohledem foniatrů.
Za ochablost může i stárnutí
Na hlasivky ovšem doléhají i změny, které přicházejí s věkem. Individuálně se liší, u někoho jsou výrazné už po padesátce, zatímco jiný může mít pevný hlas i ve vysokém věku. Oproti pooperačním komplikacím nastupují tyto změny pozvolna.
Dobrou zprávou ovšem je, že i zde pomůže hlasová rehabilitace. Předpokladem je vyšetření a doporučení od ORL specialisty.
Co je příčinou?
– Ochabování svalstva vede k mělčímu a povrchnějšímu dýchání. Tím hlas slábne. Ochablost se projevuje i na držení těla, mění se poloha hrudníku a krku a to rovněž oslabí hlas.
– Pokles ženských a mužských hormonů mění výšku hlasu, proto u žen ve zralejším věku často klesá a u mužů naopak stoupá výše.
– Klesá elastičnost hlasivek, hlas tím slábne, řeč zní třaslavě, mluvení je čím dál obtížnější. I na této změně se podílí pokles pohlavních hormonů.
Ten protivný chrapot
Chrapot ohrožuje zejména lidi, kteří hlasivky profesně nadměrně namáhají. Klasickým příkladem jsou učitelé nebo zpěváci. Přetěžování se pak může projevit změnami. Sliznice na hlasivkách otéká, tvoří se uzlíky, hlasivkové vazy zmohutní.
Hlas se tím začne nepříznivě měnit, může zhrubnout nebo přejít do chrapotu. Pokud hlasivky přestanou dokonale na sebe doléhat, v hlase je znát zvýšený průchod vzduchu jako dyšnost.
Co hlasu pomáhá
– Cucání tvrdých bonbonů podporuje tvorbu slin a ty zvlhčují hlasivky.
– Jezte pažitku. Silice, které obsahuje, prospívají hlasivkám.
– Dostatečně pijte, ale vyhýbejte se příliš horkým nápojům.
– Prospívá zvlhčování vzduchu.
Co škodí
– Nešeptejte, neboť pro hlasivky představuje šepot větší zátěž než normální mluva.
– Chraňte hlasivky před toxiny – především před cigaretovým kouřem a větším množstvím alkoholu.
– Nemluvte zbytečně. Stejně jako u zdravotních potíží jiných tělesných partií i zde platí, že klid léčí. Zvláště namáhavá je pak mluva ve hlučném prostředí, když se snažíte překřičet například muziku nebo rušnou dopravu.
Příčinou může být jiná nemoc
Problémy s hlasem mohou být následkem i dalších onemocnění, například refluxu žaludku, kdy kyselý natrávený obsah stoupá zpět do jícnu. Tam způsobuje bolestivé pálení, ale někdy také potíže s hlasem.
Zapeklitým problémem je také infekce papillomaviry. Ty jsou v obecném povědomí spojené s rizikem rakoviny děložního krčku a tvorbou genitálních bradavic, ale infekci mohou způsobit také v krku. Tam pak vytvářejí výrůstky, které dráždí a způsobují chrapot. Lze je chirurgicky odstranit, ale zpravidla se po čase objeví znovu.
Když je to jen nachlazení
I pak je chrapot a omezení hlasu nepříjemné. Léčení ale můžete urychlit domáckými prostředky a bylinami.
* Kloktadlo ze šalvěje: Spařte hrst čerstvých listů šalvěje 1 l vroucí vody a nechte 5 minut louhovat. Pak sceďte a přidejte 1 lžičku ovocného octa a 1 lžíci medu. Dobře promíchejte a použijte k několika kloktáním během dne.
* Tvarohový obklad: Tradiční a účinný prostředek, který můžete nechat působit několik hodin i přes noc. Do tvarohu můžete přidat 1 lžičku spařeného anýzu nebo fenyklu. Rozetřete na hadřík a oviňte kolem krku.
Foto: Shutterstock