Domů     Drtí vás stres? Braňte se!
Drtí vás stres? Braňte se!
18.10.2022

Stres patří mezi hlavní příčiny rozmanitých zdravotních potíží. Intenzivně totiž podkopává naši obranyschopnost. Čím dřív se mu začnete bránit, tím lépe.

Problém je v tom, že si někdy neuvědomujeme, že jsme ve stresu. Bývá to v životních situacích, kdy se zátěž a psychický tlak stupňují poznenáhlu delší dobu.

Těžko pak rozeznáte okamžik, kdy břemeno začíná být nad vaše síly, zvlášť když se od počátku snažíte zvýšeným nárokům dostát. Velmi přesně na ně ovšem reaguje hormonální systém a spouští reakci, která dokáže tělo značně oslabit.

Pojmenovat stres

Uvědomit si, co se děje, je první krok, který bychom měli udělat. To znamená přijmout fakt, že jsme v déletrvající náročné situaci. Už tím se psychický tlak nepatrně zmenší. Nepojmenovaná hrozba je totiž pro neurčitost svých rozměrů vždy větší zátěží.

Pojmenování stresu současně dává šanci si problém věcně probrat a najít záchytné body, na nichž se dá pracovat a situaci zlepšit. Je dobré určit si při tom také časový plán, jak dlouho by měla změna některých dílčích částí problému trvat.

Tím získáte aspoň částečnou kontrolu nad příčinou potíží a stres by se měl zmírnit. To ale zdaleka není vše, co se dá udělat.

Dejte si pauzu

Stres má tendenci nárokovat si veškerý náš čas. Vytváří fyzický a psychický neklid, kterým nás nutí záležitost neustále řešit, a dokonce i v noci se jí místo spánku zaobírat. To samozřejmě rychle vede k velké vyčerpanosti, která chaos v myšlení zvyšuje.

Proto je velmi důležité dávat si od stresu pauzu. Nemusí to být útěk na dovolenou. Stačí vědomě prožívat příjemné chvilky s přáteli, při práci na zahradě, poslechu hudby nebo při sledování filmu, kdy si řeknete: „Teď to nebudu řešit“.

Tyto okamžiky, kdy je svět zase zdánlivě v pořádku, pomáhají obnovovat duševní rovnováhu. Zaměřte se na ně a uvědomujte si, aby kolem vás jen nepropluly.

Povídejte si s lidmi

Pokud na nás doléhá stres, hrozí, že podlehneme podle svého založení jednomu ze dvou krajních způsobů komunikace s lidmi. Že se před nimi začneme uzavírat nebo je naopak budeme na potkání zahrnovat novými detaily o své obtížné životní etapě.

Ani jeden způsob nepřináší žádoucí psychickou podporu. Proto je zapotřebí vědomě se známými a přáteli mluvit stejně jako před začátkem zátěžové situace, nevyhýbat se jim a jen omezeně se zmiňovat o potížích, které máte. Dosáhnete tak rozhodně vyššího porozumění a podpory.

Pozor: Nesvalujte vinu za své potíže na nikoho dalšího, a to ani v případě, že má na vašich potížích skutečně podíl. Obviňování není řešením, jen prohlubuje negativní ladění psychiky, zoufalství i vztek a odvádí od racionálního řešení situace.

Najděte si vhodnou příležitost a s viníkem si to vyříkejte, pak už se ale k záležitosti s ním nevracejte. Ušetříte si zbytečné trápení.

Soustřeďte se na současný okamžik

Účinnou metodou, která vám pomůže zmírnit stres, je zkrocení divoce pobíhajících myšlenek, které se neustále zaobírají tím, co se stalo a co ještě může přijít.

S věcným probíráním problému nemají nic společného, je to jen psychická bolest, která se tak ozývá a nutí vás neustále se k příčině stresu v myšlenkách vracet. Proti tomu pomáhá jednoduché cvičení – naučte se plně soustředit na to, co v každém okamžiku děláte.

Můžete si svou činnost pro sebe v duchu komentovat: „Teď krájím cibuli, teď si vybírám oblečení…“

9 tipů, které pomohou, když propadáte stresu

1. Uvařte něco dobrého

Že je jídlo osvědčený lék na všechny trable, o tom není pochyb. A je jedno, jestli uvaříte něco dobrého jen tak pro sebe, nebo jestli pozvete přátele třeba na posezení u stolního grilu.

Tip: Dvojnásob užitečné bude dobré jídlo, když použijete potraviny bohaté na živiny, které svědčí psychice. Které to jsou? Především hořčík, draslík, vápník a vitaminy řady B.

Dejte si:

– banány

– mléčné výrobky

– ořechy

– vejce

– luštěniny

– celozrnné obiloviny

2. Pořiďte si krokoměr

Krokoměr je šikovná hračka, která vás přiměje hlídat si, kolik toho za den nachodíte. Tím, že budete ze zvědavosti sledovat údaj na displeji, začnete chodit o něco víc než obvykle a prospějete tak nejen své fyzické stránce, ale i psychice. Chůze je totiž jeden z druhů pohybu, který ulevuje při zvýšeném napětí.

3. Vytáhněte fotky z dovolené

Vhodné jsou i snímky z prázdninových pobytů, kde jste byli ještě jako děti, nebo z dovolené, kde se vám opravdu líbilo. Přenesete se v myšlenkách někam, kde vám bylo dobře, a to vám přinese aspoň chvilkovou psychickou úlevu.

4. Zkuste tanec

Tanec spojuje účinek pohybu a muziku, proto blahodárně působí na psychiku. Povzbuzuje, rozhání chmury a rozjařuje. A je jedno, jestli budete tančit jen doma sami pro sebe nebo se přihlásíte do fitness na taneční kurz.

5. Umyjte si ruce

Zní to trochu podivně, ale umývání rukou příjemně teplou vodou navozuje psychické uvolnění. Tento tip se hodí pro okamžité zmírnění akutního stresu, delší vliv samozřejmě nemá.

6. Rytmicky dýchejte

Toto dechové cvičení pro uvolnění napětí je třeba provádět tak, že celou dobu držíte špičku jazyka na stejném místě na patře, jako byste chtěli vyslovit „L“. Nejprve se takto s jazykem na patře začněte nadechovat a počítejte do čtyř.

Pak zadržte dech a počítejte do sedmi. Následně vydechujte, dokud nenapočítáte do osmi. Cvičení opakujte čtyřikrát.

7. Žmoulejte si ucho

Na místě, které upřesňuje obrázek, podle tradiční čínské medicíny leží bod s výrazně uklidňujícím účinkem na psychiku. Označuje se jako Shen Men (KW55) a nachází se v prohlubni v horní třetině boltce. Rytmicky ho během nádechu stlačujte a při výdechu tlak povolujte.

8. Dávejte si dárečky

Můžete si vytvořit cosi na způsob adventního kalendáře a každý den se odměnit nějakou maličkostí. Sladkostí, drobnou dekorací nebo třeba pěkným lakem na nehty. Výběr by vám měl dělat radost, aniž by ruinoval peněženku nebo postavu.

9. Zavolejte příbuzným

Zavolejte tetě nebo sestřenici, s nimiž jste už pár měsíců nemluvili. Najdete ucho ochotné poslouchat vaše životní peripetie a uleví se vám.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř