Domů     Drtí vás stres? Braňte se!
Drtí vás stres? Braňte se!
18.10.2022

Stres patří mezi hlavní příčiny rozmanitých zdravotních potíží. Intenzivně totiž podkopává naši obranyschopnost. Čím dřív se mu začnete bránit, tím lépe.

Problém je v tom, že si někdy neuvědomujeme, že jsme ve stresu. Bývá to v životních situacích, kdy se zátěž a psychický tlak stupňují poznenáhlu delší dobu.

Těžko pak rozeznáte okamžik, kdy břemeno začíná být nad vaše síly, zvlášť když se od počátku snažíte zvýšeným nárokům dostát. Velmi přesně na ně ovšem reaguje hormonální systém a spouští reakci, která dokáže tělo značně oslabit.

Pojmenovat stres

Uvědomit si, co se děje, je první krok, který bychom měli udělat. To znamená přijmout fakt, že jsme v déletrvající náročné situaci. Už tím se psychický tlak nepatrně zmenší. Nepojmenovaná hrozba je totiž pro neurčitost svých rozměrů vždy větší zátěží.

Pojmenování stresu současně dává šanci si problém věcně probrat a najít záchytné body, na nichž se dá pracovat a situaci zlepšit. Je dobré určit si při tom také časový plán, jak dlouho by měla změna některých dílčích částí problému trvat.

Tím získáte aspoň částečnou kontrolu nad příčinou potíží a stres by se měl zmírnit. To ale zdaleka není vše, co se dá udělat.

Dejte si pauzu

Stres má tendenci nárokovat si veškerý náš čas. Vytváří fyzický a psychický neklid, kterým nás nutí záležitost neustále řešit, a dokonce i v noci se jí místo spánku zaobírat. To samozřejmě rychle vede k velké vyčerpanosti, která chaos v myšlení zvyšuje.

Proto je velmi důležité dávat si od stresu pauzu. Nemusí to být útěk na dovolenou. Stačí vědomě prožívat příjemné chvilky s přáteli, při práci na zahradě, poslechu hudby nebo při sledování filmu, kdy si řeknete: „Teď to nebudu řešit“.

Tyto okamžiky, kdy je svět zase zdánlivě v pořádku, pomáhají obnovovat duševní rovnováhu. Zaměřte se na ně a uvědomujte si, aby kolem vás jen nepropluly.

Povídejte si s lidmi

Pokud na nás doléhá stres, hrozí, že podlehneme podle svého založení jednomu ze dvou krajních způsobů komunikace s lidmi. Že se před nimi začneme uzavírat nebo je naopak budeme na potkání zahrnovat novými detaily o své obtížné životní etapě.

Ani jeden způsob nepřináší žádoucí psychickou podporu. Proto je zapotřebí vědomě se známými a přáteli mluvit stejně jako před začátkem zátěžové situace, nevyhýbat se jim a jen omezeně se zmiňovat o potížích, které máte. Dosáhnete tak rozhodně vyššího porozumění a podpory.

Pozor: Nesvalujte vinu za své potíže na nikoho dalšího, a to ani v případě, že má na vašich potížích skutečně podíl. Obviňování není řešením, jen prohlubuje negativní ladění psychiky, zoufalství i vztek a odvádí od racionálního řešení situace.

Najděte si vhodnou příležitost a s viníkem si to vyříkejte, pak už se ale k záležitosti s ním nevracejte. Ušetříte si zbytečné trápení.

Soustřeďte se na současný okamžik

Účinnou metodou, která vám pomůže zmírnit stres, je zkrocení divoce pobíhajících myšlenek, které se neustále zaobírají tím, co se stalo a co ještě může přijít.

S věcným probíráním problému nemají nic společného, je to jen psychická bolest, která se tak ozývá a nutí vás neustále se k příčině stresu v myšlenkách vracet. Proti tomu pomáhá jednoduché cvičení – naučte se plně soustředit na to, co v každém okamžiku děláte.

Můžete si svou činnost pro sebe v duchu komentovat: „Teď krájím cibuli, teď si vybírám oblečení…“

9 tipů, které pomohou, když propadáte stresu

1. Uvařte něco dobrého

Že je jídlo osvědčený lék na všechny trable, o tom není pochyb. A je jedno, jestli uvaříte něco dobrého jen tak pro sebe, nebo jestli pozvete přátele třeba na posezení u stolního grilu.

Tip: Dvojnásob užitečné bude dobré jídlo, když použijete potraviny bohaté na živiny, které svědčí psychice. Které to jsou? Především hořčík, draslík, vápník a vitaminy řady B.

Dejte si:

– banány

– mléčné výrobky

– ořechy

– vejce

– luštěniny

– celozrnné obiloviny

2. Pořiďte si krokoměr

Krokoměr je šikovná hračka, která vás přiměje hlídat si, kolik toho za den nachodíte. Tím, že budete ze zvědavosti sledovat údaj na displeji, začnete chodit o něco víc než obvykle a prospějete tak nejen své fyzické stránce, ale i psychice. Chůze je totiž jeden z druhů pohybu, který ulevuje při zvýšeném napětí.

3. Vytáhněte fotky z dovolené

Vhodné jsou i snímky z prázdninových pobytů, kde jste byli ještě jako děti, nebo z dovolené, kde se vám opravdu líbilo. Přenesete se v myšlenkách někam, kde vám bylo dobře, a to vám přinese aspoň chvilkovou psychickou úlevu.

4. Zkuste tanec

Tanec spojuje účinek pohybu a muziku, proto blahodárně působí na psychiku. Povzbuzuje, rozhání chmury a rozjařuje. A je jedno, jestli budete tančit jen doma sami pro sebe nebo se přihlásíte do fitness na taneční kurz.

5. Umyjte si ruce

Zní to trochu podivně, ale umývání rukou příjemně teplou vodou navozuje psychické uvolnění. Tento tip se hodí pro okamžité zmírnění akutního stresu, delší vliv samozřejmě nemá.

6. Rytmicky dýchejte

Toto dechové cvičení pro uvolnění napětí je třeba provádět tak, že celou dobu držíte špičku jazyka na stejném místě na patře, jako byste chtěli vyslovit „L“. Nejprve se takto s jazykem na patře začněte nadechovat a počítejte do čtyř.

Pak zadržte dech a počítejte do sedmi. Následně vydechujte, dokud nenapočítáte do osmi. Cvičení opakujte čtyřikrát.

7. Žmoulejte si ucho

Na místě, které upřesňuje obrázek, podle tradiční čínské medicíny leží bod s výrazně uklidňujícím účinkem na psychiku. Označuje se jako Shen Men (KW55) a nachází se v prohlubni v horní třetině boltce. Rytmicky ho během nádechu stlačujte a při výdechu tlak povolujte.

8. Dávejte si dárečky

Můžete si vytvořit cosi na způsob adventního kalendáře a každý den se odměnit nějakou maličkostí. Sladkostí, drobnou dekorací nebo třeba pěkným lakem na nehty. Výběr by vám měl dělat radost, aniž by ruinoval peněženku nebo postavu.

9. Zavolejte příbuzným

Zavolejte tetě nebo sestřenici, s nimiž jste už pár měsíců nemluvili. Najdete ucho ochotné poslouchat vaše životní peripetie a uleví se vám.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,