Domů     Drtí vás stres? Braňte se!
Drtí vás stres? Braňte se!
18.10.2022

Stres patří mezi hlavní příčiny rozmanitých zdravotních potíží. Intenzivně totiž podkopává naši obranyschopnost. Čím dřív se mu začnete bránit, tím lépe.

Problém je v tom, že si někdy neuvědomujeme, že jsme ve stresu. Bývá to v životních situacích, kdy se zátěž a psychický tlak stupňují poznenáhlu delší dobu.

Těžko pak rozeznáte okamžik, kdy břemeno začíná být nad vaše síly, zvlášť když se od počátku snažíte zvýšeným nárokům dostát. Velmi přesně na ně ovšem reaguje hormonální systém a spouští reakci, která dokáže tělo značně oslabit.

Pojmenovat stres

Uvědomit si, co se děje, je první krok, který bychom měli udělat. To znamená přijmout fakt, že jsme v déletrvající náročné situaci. Už tím se psychický tlak nepatrně zmenší. Nepojmenovaná hrozba je totiž pro neurčitost svých rozměrů vždy větší zátěží.

Pojmenování stresu současně dává šanci si problém věcně probrat a najít záchytné body, na nichž se dá pracovat a situaci zlepšit. Je dobré určit si při tom také časový plán, jak dlouho by měla změna některých dílčích částí problému trvat.

Tím získáte aspoň částečnou kontrolu nad příčinou potíží a stres by se měl zmírnit. To ale zdaleka není vše, co se dá udělat.

Dejte si pauzu

Stres má tendenci nárokovat si veškerý náš čas. Vytváří fyzický a psychický neklid, kterým nás nutí záležitost neustále řešit, a dokonce i v noci se jí místo spánku zaobírat. To samozřejmě rychle vede k velké vyčerpanosti, která chaos v myšlení zvyšuje.

Proto je velmi důležité dávat si od stresu pauzu. Nemusí to být útěk na dovolenou. Stačí vědomě prožívat příjemné chvilky s přáteli, při práci na zahradě, poslechu hudby nebo při sledování filmu, kdy si řeknete: „Teď to nebudu řešit“.

Tyto okamžiky, kdy je svět zase zdánlivě v pořádku, pomáhají obnovovat duševní rovnováhu. Zaměřte se na ně a uvědomujte si, aby kolem vás jen nepropluly.

Povídejte si s lidmi

Pokud na nás doléhá stres, hrozí, že podlehneme podle svého založení jednomu ze dvou krajních způsobů komunikace s lidmi. Že se před nimi začneme uzavírat nebo je naopak budeme na potkání zahrnovat novými detaily o své obtížné životní etapě.

Ani jeden způsob nepřináší žádoucí psychickou podporu. Proto je zapotřebí vědomě se známými a přáteli mluvit stejně jako před začátkem zátěžové situace, nevyhýbat se jim a jen omezeně se zmiňovat o potížích, které máte. Dosáhnete tak rozhodně vyššího porozumění a podpory.

Pozor: Nesvalujte vinu za své potíže na nikoho dalšího, a to ani v případě, že má na vašich potížích skutečně podíl. Obviňování není řešením, jen prohlubuje negativní ladění psychiky, zoufalství i vztek a odvádí od racionálního řešení situace.

Najděte si vhodnou příležitost a s viníkem si to vyříkejte, pak už se ale k záležitosti s ním nevracejte. Ušetříte si zbytečné trápení.

Soustřeďte se na současný okamžik

Účinnou metodou, která vám pomůže zmírnit stres, je zkrocení divoce pobíhajících myšlenek, které se neustále zaobírají tím, co se stalo a co ještě může přijít.

S věcným probíráním problému nemají nic společného, je to jen psychická bolest, která se tak ozývá a nutí vás neustále se k příčině stresu v myšlenkách vracet. Proti tomu pomáhá jednoduché cvičení – naučte se plně soustředit na to, co v každém okamžiku děláte.

Můžete si svou činnost pro sebe v duchu komentovat: „Teď krájím cibuli, teď si vybírám oblečení…“

9 tipů, které pomohou, když propadáte stresu

1. Uvařte něco dobrého

Že je jídlo osvědčený lék na všechny trable, o tom není pochyb. A je jedno, jestli uvaříte něco dobrého jen tak pro sebe, nebo jestli pozvete přátele třeba na posezení u stolního grilu.

Tip: Dvojnásob užitečné bude dobré jídlo, když použijete potraviny bohaté na živiny, které svědčí psychice. Které to jsou? Především hořčík, draslík, vápník a vitaminy řady B.

Dejte si:

– banány

– mléčné výrobky

– ořechy

– vejce

– luštěniny

– celozrnné obiloviny

2. Pořiďte si krokoměr

Krokoměr je šikovná hračka, která vás přiměje hlídat si, kolik toho za den nachodíte. Tím, že budete ze zvědavosti sledovat údaj na displeji, začnete chodit o něco víc než obvykle a prospějete tak nejen své fyzické stránce, ale i psychice. Chůze je totiž jeden z druhů pohybu, který ulevuje při zvýšeném napětí.

3. Vytáhněte fotky z dovolené

Vhodné jsou i snímky z prázdninových pobytů, kde jste byli ještě jako děti, nebo z dovolené, kde se vám opravdu líbilo. Přenesete se v myšlenkách někam, kde vám bylo dobře, a to vám přinese aspoň chvilkovou psychickou úlevu.

4. Zkuste tanec

Tanec spojuje účinek pohybu a muziku, proto blahodárně působí na psychiku. Povzbuzuje, rozhání chmury a rozjařuje. A je jedno, jestli budete tančit jen doma sami pro sebe nebo se přihlásíte do fitness na taneční kurz.

5. Umyjte si ruce

Zní to trochu podivně, ale umývání rukou příjemně teplou vodou navozuje psychické uvolnění. Tento tip se hodí pro okamžité zmírnění akutního stresu, delší vliv samozřejmě nemá.

6. Rytmicky dýchejte

Toto dechové cvičení pro uvolnění napětí je třeba provádět tak, že celou dobu držíte špičku jazyka na stejném místě na patře, jako byste chtěli vyslovit „L“. Nejprve se takto s jazykem na patře začněte nadechovat a počítejte do čtyř.

Pak zadržte dech a počítejte do sedmi. Následně vydechujte, dokud nenapočítáte do osmi. Cvičení opakujte čtyřikrát.

7. Žmoulejte si ucho

Na místě, které upřesňuje obrázek, podle tradiční čínské medicíny leží bod s výrazně uklidňujícím účinkem na psychiku. Označuje se jako Shen Men (KW55) a nachází se v prohlubni v horní třetině boltce. Rytmicky ho během nádechu stlačujte a při výdechu tlak povolujte.

8. Dávejte si dárečky

Můžete si vytvořit cosi na způsob adventního kalendáře a každý den se odměnit nějakou maličkostí. Sladkostí, drobnou dekorací nebo třeba pěkným lakem na nehty. Výběr by vám měl dělat radost, aniž by ruinoval peněženku nebo postavu.

9. Zavolejte příbuzným

Zavolejte tetě nebo sestřenici, s nimiž jste už pár měsíců nemluvili. Najdete ucho ochotné poslouchat vaše životní peripetie a uleví se vám.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot