Drtí vás stres? Braňte se!

Stres patří mezi hlavní příčiny rozmanitých zdravotních potíží. Intenzivně totiž podkopává naši obranyschopnost. Čím dřív se mu začnete bránit, tím lépe.

Problém je v tom, že si někdy neuvědomujeme, že jsme ve stresu. Bývá to v životních situacích, kdy se zátěž a psychický tlak stupňují poznenáhlu delší dobu. Těžko pak rozeznáte okamžik, kdy břemeno začíná být nad vaše síly, zvlášť když se od počátku snažíte zvýšeným nárokům dostát.

Velmi přesně na ně ovšem reaguje hormonální systém a spouští reakci, která dokáže tělo značně oslabit.

Pojmenovat stres

Uvědomit si, co se děje, je první krok, který bychom měli udělat. To znamená přijmout fakt, že jsme v déletrvající náročné situaci. Už tím se psychický tlak nepatrně zmenší. Nepojmenovaná hrozba je totiž pro neurčitost svých rozměrů vždy větší zátěží. Pojmenování stresu současně dává šanci si problém věcně probrat a najít záchytné body, na nichž se dá pracovat a situaci zlepšit.

Je dobré určit si při tom také časový plán, jak dlouho by měla změna některých dílčích částí problému trvat. Tím získáte aspoň částečnou kontrolu nad příčinou potíží a stres by se měl zmírnit.

To ale zdaleka není vše, co se dá udělat.

Dejte si pauzu

Stres má tendenci nárokovat si veškerý náš čas. Vytváří fyzický a psychický neklid, kterým nás nutí záležitost neustále řešit, a dokonce i v noci se jí místo spánku zaobírat. To samozřejmě rychle vede k velké vyčerpanosti, která chaos v myšlení zvyšuje. Proto je velmi důležité dávat si od stresu pauzu. Nemusí to být útěk na dovolenou.

Stačí vědomě prožívat příjemné chvilky s přáteli, při práci na zahradě, poslechu hudby nebo při sledování filmu, kdy si řeknete: „Teď to nebudu řešit“. Tyto okamžiky, kdy je svět zase zdánlivě v pořádku, pomáhají obnovovat duševní rovnováhu.

Zaměřte se na ně a uvědomujte si, aby kolem vás jen nepropluly.

Povídejte si s lidmi

Pokud na nás doléhá stres, hrozí, že podlehneme podle svého založení jednomu ze dvou krajních způsobů komunikace s lidmi. Že se před nimi začneme uzavírat nebo je naopak budeme na potkání zahrnovat novými detaily o své obtížné životní etapě. Ani jeden způsob nepřináší žádoucí psychickou podporu.

Proto je zapotřebí vědomě se známými a přáteli mluvit stejně jako před začátkem zátěžové situace, nevyhýbat se jim a jen omezeně se zmiňovat o potížích, které máte.

Dosáhnete tak rozhodně vyššího porozumění a podpory.

Pozor: Nesvalujte vinu za své potíže na nikoho dalšího, a to ani v případě, že má na vašich potížích skutečně podíl. Obviňování není řešením, jen prohlubuje negativní ladění psychiky, zoufalství i vztek a odvádí od racionálního řešení situace. Najděte si vhodnou příležitost a s viníkem si to vyříkejte, pak už se ale k záležitosti s ním nevracejte. Ušetříte si zbytečné trápení.

Soustřeďte se na současný okamžik

Účinnou metodou, která vám pomůže zmírnit stres, je zkrocení divoce pobíhajících myšlenek, které se neustále zaobírají tím, co se stalo a co ještě může přijít. S věcným probíráním problému nemají nic společného, je to jen psychická bolest, která se tak ozývá a nutí vás neustále se k příčině stresu v myšlenkách vracet.

Proti tomu pomáhá jednoduché cvičení – naučte se plně soustředit na to, co v každém okamžiku děláte.

Můžete si svou činnost pro sebe v duchu komentovat: „Teď krájím cibuli, teď si vybírám oblečení…“

9 tipů, které pomohou, když propadáte stresu

1. Uvařte něco dobrého

Že je jídlo osvědčený lék na všechny trable, o tom není pochyb. A je jedno, jestli uvaříte něco dobrého jen tak pro sebe, nebo jestli pozvete přátele třeba na posezení u stolního grilu.

Tip: Dvojnásob užitečné bude dobré jídlo, když použijete potraviny bohaté na živiny, které svědčí psychice. Které to jsou? Především hořčík, draslík, vápník a vitaminy řady B.

Dejte si:

– banány

– mléčné výrobky

– ořechy

– vejce

– luštěniny

– celozrnné obiloviny

2. Pořiďte si krokoměr

Krokoměr je šikovná hračka, která vás přiměje hlídat si, kolik toho za den nachodíte. Tím, že budete ze zvědavosti sledovat údaj na displeji, začnete chodit o něco víc než obvykle a prospějete tak nejen své fyzické stránce, ale i psychice. Chůze je totiž jeden z druhů pohybu, který ulevuje při zvýšeném napětí.

3. Vytáhněte fotky z dovolené

Vhodné jsou i snímky z prázdninových pobytů, kde jste byli ještě jako děti, nebo z dovolené, kde se vám opravdu líbilo. Přenesete se v myšlenkách někam, kde vám bylo dobře, a to vám přinese aspoň chvilkovou psychickou úlevu.

4. Zkuste tanec

Tanec spojuje účinek pohybu a muziku, proto blahodárně působí na psychiku. Povzbuzuje, rozhání chmury a rozjařuje. A je jedno, jestli budete tančit jen doma sami pro sebe nebo se přihlásíte do fitness na taneční kurz.

5. Umyjte si ruce

Zní to trochu podivně, ale umývání rukou příjemně teplou vodou navozuje psychické uvolnění. Tento tip se hodí pro okamžité zmírnění akutního stresu, delší vliv samozřejmě nemá.

6. Rytmicky dýchejte

Toto dechové cvičení pro uvolnění napětí je třeba provádět tak, že celou dobu držíte špičku jazyka na stejném místě na patře, jako byste chtěli vyslovit „L“. Nejprve se takto s jazykem na patře začněte nadechovat a počítejte do čtyř. Pak zadržte dech a počítejte do sedmi. Následně vydechujte, dokud nenapočítáte do osmi. Cvičení opakujte čtyřikrát.

7. Žmoulejte si ucho

Na místě, které upřesňuje obrázek, podle tradiční čínské medicíny leží bod s výrazně uklidňujícím účinkem na psychiku. Označuje se jako Shen Men (KW55) a nachází se v prohlubni v horní třetině boltce. Rytmicky ho během nádechu stlačujte a při výdechu tlak povolujte.

8. Dávejte si dárečky

Můžete si vytvořit cosi na způsob adventního kalendáře a každý den se odměnit nějakou maličkostí. Sladkostí, drobnou dekorací nebo třeba pěkným lakem na nehty. Výběr by vám měl dělat radost, aniž by ruinoval peněženku nebo postavu.

9. Zavolejte příbuzným

Zavolejte tetě nebo sestřenici, s nimiž jste už pár měsíců nemluvili. Najdete ucho ochotné poslouchat vaše životní peripetie a uleví se vám.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Borůvkový koláč s mandlovou drobenkou
tisicereceptu.cz

Borůvkový koláč s mandlovou...

Recept babiček, ale i babiček našich...
Devět křížů: Je masakr svatebního průvodu poblíž dálnice jen báchorka?
epochaplus.cz

Devět křížů: Je masakr...

Novomanželé kráčí po lesní cestě zpět do vesnice, v...
Přijde na řadu dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde na řadu dítě, nebo...

Zdá se, že vztah...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Barevné záhady: Kde se vzalo „stříbrné“ plátno?
epochaplus.cz

Barevné záhady: Kde se vzalo...

Když se řekne „hvězdy stříbrného plátna“, všichni...
Významná centra Krkonoš
epochanacestach.cz

Významná centra Krkonoš

V Krkonoších si můžete...
21. ročník České hlavy: Neprestižnější ocenění české vědy míří i na jih
21stoleti.cz

21. ročník České hlavy:...

Před 20 lety vznikl z iniciativy intelektuálů...
Chřipka letos bude silnější: Očkování je vhodné už teď
epochalnisvet.cz

Chřipka letos bude silnější:...

Vlna chřipkové epidemie se letos očekává...
Sestřelil ruské stíhačky nad Kyjevem jediný neznámý hrdina?
enigmaplus.cz

Sestřelil ruské stíhačky nad...

24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou...
Přestává ji Kolečko bavit a touží po Polívkovi?
nasehvezdy.cz

Přestává ji Kolečko bavit a...

Vztah s PETREM KOLEČKEM...
Mrtvý kamarád přišel dohrát partii šachu
skutecnepribehy.cz

Mrtvý kamarád přišel dohrát...

Hráli jsme spolu rádi a dlouho...
Kosmetika s duší rostlin
iluxus.cz

Kosmetika s duší rostlin

Petra Švábíková, zakladatelka české přírodní...
0 shares