Domů     Suiseki je šperkem interiéru
Suiseki je šperkem interiéru
20.10.2022

Máte rádi kameny? Staňte se jejich sběratelem. Ale ne lecjakým. Svou sbírku přetvořte v umělecká díla. Potřebujete k tomu navíc také dávku trpělivosti.

Když se řekne suiseki, představte si kámen zvláštního tvaru, speciálně vyzrálý a umístěný na dřevěné misce. Zní to jednoduše, ale jeho příprava má svůj vývoj.

Tento krásný, přírodní kámen ve tvaru ruky nebo plamene je plný energie. Dostal jméno Buddhovy ruce. Vznikl mineralizací (jedná se o zkamenělinu mamuta).
Tento krásný, přírodní kámen ve tvaru ruky nebo plamene je plný energie. Dostal jméno Buddhovy ruce. Vznikl mineralizací (jedná se o zkamenělinu mamuta).

Hurá do přírody

Ze všeho nejdříve si kámen musíte najít. Nevšední a zajímavý svým tvarem. Vyzařující eleganci. Vyjadřující krásu přírody. Když se o suiseki začnete zajímat, zjistíte, že je to docela složitá záležitost.

Může trvat měsíce i roky, než naleznete takový objekt, který bude hoden názvu suiseki. Rady zkušených zní: vyjděte si na hory nebo hledejte v horských potůčcích a řekách. A po čem se dívat? Kameny se dělí do speciálních skupin:

* Objektové kameny (keisho-seki) připomínají lidské postavy, zvířata, domky, chatrče, lodě, ryby, hmyz nebo ptáky.

* Funagata znázorňují všechny možné tvary lodí.

* Hashi-ishi vypadají jako mosty.

* Chryzantémové kameny považují za nejdůležitější motivy květin a barvy patří do skupiny barevných kamenů (biseki).

* Baika-seki patří v Japonsku mezi nejcennější typy. Jsou to obrazové kameny s motivem kvítku slivoně – květ má 5 okvětních lístků; tyto kameny najdete pouze v Japonsku a i tady je jich velmi málo.

* Krajinné kameny (san-sui-kei-seki) mají připomínat různé typy krajiny – hory, ostrovy, vzdálené hory, hory s vodopády, pobřežní oblasti,…

Květinový kámen Chryzantéma z mořského vápence
Květinový kámen Chryzantéma z mořského vápence

Zvyk sbírat zajímavé kameny a upravené je pak vystavovat jako vzácné šperky na podstavci je velmi starý.

Pochází z Číny, v 8. století jej převzali Japonci a dnes po celém světě stovky nadšenců nekonečné hodiny v přírodě hledají poklad v podobě živého kamene nevšedních tvarů, struktur a povrchu.

Lazebníkem nerostů

Hledáním vše začíná a po něm následuje neméně důležitá práce – příprava kamene. Musí se očistit, ale jemně, aby se živému nerostu zachovala jeho „duše“.

Japonci jsou na to zvlášť citliví, říkají, že kámen pro suiseki by neměl být lidskou rukou nikterak dotčený. Naopak důležitá je pro něj voda, jejímuž působení má být vystaven (sui znamená voda a seki kámen). Nejlépe živá voda, která proudí a dodává mu energii.

Dopřejte mu déšť, polévejte ho proudem čisté vody, hýčkejte ho ve svých rukou, opatrně ho leštěte, nechte na něj působit i slunce… Čím déle, tím lépe. V zemi původu to bývá klidně i několik desetiletí. Právě stáří je jedním z kritérií kvality suiseki.

Vedle něj je to dále tvrdost (je daná typem nerostu), kvalita povrchu (můžeme ji malinko zlepšit ošetřením), barva (působením vody a slunce se dá zvýraznit) a tvar.

Tento černý „želví“ kámen se jmenuje „Nekonečný věk“. Želvy jsou v asijských kulturách respektovaná zvířata, spojovaná s dlouhověkostí. Malé želví rybníky lze často spatřit v mnoha buddhistických chrámech.
Tento černý „želví“ kámen se jmenuje „Nekonečný věk“. Želvy jsou v asijských kulturách respektovaná zvířata, spojovaná s dlouhověkostí. Malé želví rybníky lze často spatřit v mnoha buddhistických chrámech.

Japonci jsou přesvědčeni, že suiseki je kámen, který promlouvá k duši. Kameny, které jsou ze sbírky nejvzácnější, mívají často zabalené do cenné látky a uložené ve speciální krabičce, které se říká kiribaku.

Většinou jsou to kousky děděné po předcích a předávané z generace na generaci, které pro ně mají nesmírnou hodnotu. Ty vystavené mívají Japonci ve zvláštním výklenku ve zdi (říká se mu tokonoma) a spolu se suiseki tady bývají i bonsaje a kaligrafie. Vy si je můžete vystavovat doma i na zahradě.

Tento kámen (silně zvětralý vápenec) vykazuje všechna kritéria stanovená známým kaligrafem a znalcem kamene Mi Fu před 900 lety pro hodnocení kamenů: má kanály (lou), díry (tou), tenkost (shou) a vrásky (zhou).
Tento kámen (silně zvětralý vápenec) vykazuje všechna kritéria stanovená známým kaligrafem a znalcem kamene Mi Fu před 900 lety pro hodnocení kamenů: má kanály (lou), díry (tou), tenkost (shou) a vrásky (zhou).

Na řadě je dřevo

Aby se z kamene stalo suiseki, musí mít speciální dřevěnou podložku „dai“, se kterou dokonale splyne. Neměla by být výrazná, aby nepotlačila krásu kamene, ale pouze jej doplnila.

Dřevěnou misku si můžete vyřezat sami, nebo si říct řezbáři či někomu, kdo se vyřezávání věnuje a má zkušenosti. Vhodné je lipové nebo olšové dřevo, nehodí se jehličnany. Barvu dřeva vybírejte asi o tón tmavší, než je barva kamene.

Vyřezáváte tak dlouho, až se tvar podstavce prolne s tvarem kamene, který do něj usadíte. Sběratelé suiseki říkají, že kdo je trpělivý a ovládne toto umění, na spojení podstavce s kamenem již nepotřebuje lepidlo. Usazený kámen se ani nepohne.

Foto: www.vsana.org

Předchozí článek
Související články
16.1.2025
Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové. Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat instalovat doprostřed místnosti samostatně nebo jako prodloužení kuchyňského ostrůvku. Poku
13.1.2025
Možná namítnete, že od toho, abychom doma dýchali čistý vzduch, máme moderní techniku. Současné čističky vzduchu jsou přece výkonné a mnohdy pracují neslyšně. Ale není lepší se znečištěnému prostředí raději vyhnout? Ovzduší totiž obsahuje různé znečišťující látky – od pevných částeček po aerosoly, plyny či páry. A když je vdechneme, náš organismus na ně reaguje různě. Větší částice (nad 5 µm) se
8.1.2025
Od závěsů samozřejmě nelze čekat zázraky, zvlášť pokud netěsní okna. Jsou spíš jedním z dílků z komplexního řešení, jak doma udržet teplo. Ale pokud jsou správně vybrané, pak skutečně pomohou ušetřit za vytápění a cítit se doma komfortněji. Zimní závěsy ze silných materiálů samy o sobě psychologicky vytvoří pocit hřejivosti. Aby co nejlépe bránily pronikání chladů do místnosti, měly by být tak d
3.1.2025
Moc suchý nebo naopak moc vlhký. To jsou obvyklé problémy se vzduchem v bytě během topné sezony. Vlhký vyvětráte, ale co s tím suchým? Suchý vzduch dráždí ke kašli a škodí imunitě, sušší sliznice dýchacích cest hůře zachycují viry, bakterie a nečistoty. Aby naše dýchací cesty a přirozená imunita optimálně fungovaly, vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 až 60 procenty. Jenže v topném obdob
14.11.2024
Pracovat doma už není výjimka, a proto i domácí pracovny začaly být pevnou součástí našich domovů. Na jejich vybavení si ale dejte záležet, aby vám práce šla pěkně od ruky… Home office nám sice dává svobodu, na straně druhé nás nutí k tomu, abychom si k tomu doma uzpůsobili prostor. Někdo má to štěstí, že si může zařídit podle sebe celou místnost, jiný musí improvizovat. To bývá těžké zvláště v p
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč