K čemu všemu je čich důležitý zjistíme obvykle až ve chvíli, kdy ho ztratíme, ať už dočasně nebo trvale. Podle výzkumů lze podle kvality čichu odhalit i stárnutí mozku a u starších lidí i riziko úmrtí.
Mezi smysly má čich nezastupitelnou roli: s jeho pomocí neustále monitorujeme své okolí a jeho prostřednictvím jsme při dýchání informováni o kvalitě ovzduší a o případném nebezpečí.
Je také důležitým indikátorem výběru partnera, a tak má podstatný vliv na zdraví budoucí populace. Ví se, že čichové smysly poškozuje také kouření a některé chemické látky. Oslabení čichu je zcela běžné ve stáří. Potýká se s ním až 70 procent populace.
Co umí nos
Čichat nám umožňují smyslové buňky nacházející se v horní části sliznice nosní. Odtud jsou informace prostřednictvím drobných nervových vláken vedeny do mozku. Poruchy čichu jsou spojeny s narušením některé části této čichové dráhy.
Ztráta čichu, nebo jeho oslabení se objevuje přechodně velice často, prakticky při každé akutní rýmě či nachlazení. V případě alergií může být oslabená funkce čichu i trvalá.
Příčiny ztráty čichu
Oslabení či ztrátu čichu mohou způsobit všechna onemocnění znemožňující nosní dýchání.
– chronická a alergická rýma
– nosní polypy
– vybočení nosní přepážky
– výjimečně výhřez tvrdé mozkové blány nebo nádor
Ztráta čichu může být doprovodným příznakem některých vrozených poruch – například Kallmannova syndromu, při kterém dochází mj. k narušení pohlavního vývoje.
Zranění hlavy Trvalá ztráta čichu může souviset s poraněním lebky – zejména při úrazech přední jámy lebeční a také po těžkých zlomeninách nosu a obličejových kostí.
Ke ztrátě čichu může dojít rovněž následkem cévní příhody, kdy dojde k poškození té části mozku, která interpretuje čichové vjemy.
Pozor na agresivní čističe
Trvalou ztrátu čichu mohou samozřejmě způsobit také výpary některých chemických látek, a to někdy již po jednorázovém působení.
Mezi velmi nebezpečné látky v domácnostech patří všechny agresivní čističe trouby, potrubí a WC. Dále pak prostředky na bázi chloru (dezinfikující čističe, protiplísňové přípravky). Při práci s těmito látkami bychom tedy měli dbát na důkladné větrání.
Pro spokojenější intimní život
Jedním z důvodů, proč bychom si měli čich chránit před poškození, je i to, že čichové vjemy ovlivňují mnoho aspektů našeho života, intimní život nevyjímaje.
Přirozené pachy potu, vaginálních tekutin či spermatu dle odborníků umocňují sexuální prožitek, což potvrdila i nedávná studie německých vědců: lidé s citlivějším čichem vnímají sex jako příjemnější než ostatní; u žen pak byla zjištěna vyšší frekvence orgasmů.
Čich je se sexualitou natolik provázán, že jeho ztráta vede ke snížené chuti pro intimní sblížení.
Kdy navštívit lékaře
Úrazy hlavy jsou vždy důvodem pro okamžité přijetí do lékařské péče stejně tak, jako déletrvající absence čichových vjemů bez zjevných příčin. Ztráta čichu totiž stojí za rozvojem Parkinsonovy choroby, a to až u 90 procent postižených.
Podobně varujícím signálem může být i v případě zatím nerozpoznané Alzheimerovy choroby. Ztráta čichu může kromě toho napovídat o existenci mozkového nádoru.
Doporučujeme: Lékařskou pomoc je třeba vyhledat i v případě, že se se ztrátou čichu potýkáte delší dobu, a to právě kvůli zmíněnému riziku vážných onemocnění mozku.
Jak vrátit čich?
Léčba poruch čichu závisí na příčině – respirační nemoci lze zvládnout podáváním léků na splasknutí nosní sliznice. U léčby poruch chřipkového původu to bývá obtížnější, protože zahrnuje i léčbu kortikoidy a vitaminy E, A, B1, B6, B12 a zinku.
Není výjimkou, že ztráta čichu je trvalá nebo že se čich upraví jen částečně, což představuje změněnou kvalitu vnímání. Úprava čichu bývá v některých případech pozvolná a může trvat jeden až dva roky.
Pro osoby postižené ztrátou čichu prakticky neexistují žádné kompenzační pomůcky.
Foto: PX FUEL