Domů     Když se řekne čaj
Když se řekne čaj
16.10.2020

Každý si představí něco jiného, někdo ranní nápoj, jiný zimní krajinu, další voňavé rozjímání. Bereme ho tak nějak samozřejmě. Pijeme ten, který nám chutná, a do dalších výzkumů se nepouštíme. A to je veliká škoda.

Jenže pravdou je, že nabídka je tak široká, že vyznat se v ní není lehké. A to vám prodejci ještě nabízejí sáčky různého obsahu – ovocně čaje, ochucené čaje a kdo ví co ještě. Pojďme na ně pro jednou zapomenout a zkusme si vybrat z čajů sypaných.

Pro někoho bude jejich chuť možná obrovským překvapením a doslova mezníkem v životě.

Nápoj, který ovládl svět

Čaj je nápoj s tisíciletou historií a jeho kolébkou je Čína. Bohatou tradici má ale i Japonsko a vlastně všechny asijské státy. Do Evropy byl dovezen poprvé jako cenné zboží počátkem 17. století Holanďany. Dnes se po celém světě hned po vodě pije nejčastěji.

Co je pravý čaj?

Za pravý čaj můžeme považovat pouze nápoj z rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica, což je původně strom, který byl přeměněn kultivací v keř kvůli snadnějšímu přístupu při sklízení. Přesto jsou stále místa, kde se sklízí i z divoce rostoucích stromů.

Co čaj není?

Tuhle otázku je třeba objasnit hned na začátku, aby se nám to nepletlo. Tedy za čaj nelze považovat nápoje z jiných rostlin, i když se stejně podávají. Někdy bývají označovány za „nečaje“. Patří sem např. rooibos, lapacho, yerba mate apod.) A o těch až někdy jindy.

Druhy čaje

Zelený – jedná se o čaj neoxidovaný. Jeho lístky se po utržení musí zahřát, aby nezačaly tmavnout. Zelené čaje umožňují přípravu více nálevů. Do této skupiny patří i tradiční japonský Matcha (Psali jsme v  č. 2).

Tip: Má ochlazující účinek. Je vhodný v teplých dnech nebo při pocitech horkosti v těle. Stimuluje nervovou soustavu a psychické síly.

Černý – (v Číně a Japonsku bývá označován podle barvy nálevu jako červený) plně oxidovaný čaj z čínských i assámských čajovníků. Suší se bez vlivu přímého slunečního světla.

Jeho pěstování mají na svědomí hlavně Angličané, kteří vybudovali první plantáže v Indii a na Srí Lance. Pochází odtud tzv. pravý anglický čaj. Pěstuje se však třeba i v Gruzii a také v arabských a některých afrických zemích. Čaje většinou poskytují jeden až dva nálevy.

Tip: Hodí pro pití v podzimních a zimních dnech. Zahřívá a dodává organismu potřebnou sílu.

Bílý – jde o čaj oxidovaný, který se suší na přímém slunečním světle. Podle některých teorií jde o čaj zdaleka nejzdravější. Vyrábí se hlavně v Číně, ale také Nepálu a i v Indii.

Méně kvalitní druhy poskytnou jeden dva nálevy, kvalitnější značné množství nálevů.

Tip: Doporučuje se pít v horku je, vhodný pro celodenní popíjení. Může se pít i před spaním.

Žlutý – je v podstatě vzácnou formou zeleného čaje. Vyrábí se ve velmi omezeném množství. Dříve sloužil pouze čínským císařům. Během sušení se čaj balí do plátna či papíru, což čaji odebere trpkost a zůstanou sladké tóny. Vyrábí se pouze v Číně a je vícenálevový.

Tip: Otevírá srdce. Udržuje bdělost a koncentraci myšlenek. Působí blahodárně na srdce a zbavuje napětí.

Oolong – (čte se wu lung) čaje polozelené, žluté nebo žlutozelené. Částečně oxidovaný čaj může být světlý nebo tmavý. Je to nejpestřejší skupina čajů od jemně květinových tónů až po ty pražené a pečené.

Vyrábí se hlavně v Číně, nejlepší a nejrozmanitější druhy pak na Tchaj-wanu. Jde o čaje vícenálevové.

Tip: Znamenité a jemné vonné esence zlepší náladu i tomu nejzarputilejšímu pesimistovi. Pročišťuje játra, zvyšuje obranyschopnost těla, má antibakteriální účinky, pomáhá při alergiích a působí proti stresu.

Tmavý – někdy se sem řadí čaje typu Pu-erh z čínské provincie Yunnan. Většinou se dělí na tmavé a černé.

V prvním případě jde o čaje, které jsou většinou lisované – jsou zrající, archivní a s přibývajícími léty při dobrém skladování získávají na kvalitě a také na ceně. Je možné pít čaj třiceti, padesáti, ale také stoletý.

Čaje tmavé procházejí vícenásobnou „umělou“ fermentací, někdy bývají naočkovány ušlechtilými plísněmi. Mají své zastoupení hlavně v tradiční čínské medicíně a často se používají jako lék na nejrůznější neduhy. Jde o čaje vícenálevové. Vyrábí se hlavně v Číně a v Malajsii.

Tip: Snižuje hladinu cholesterolu a rozpouští tuky. Pozitivně působí proti stresu a Zklidňuje myšlení. Pravidelné pití působí na snižování váhy.

Aromatizovaný – je zvláštní skupina čajů, kdy se při fázi sušení k čaji přidávají květy různých bylin, které se pak vyjmou. Nejznámější je čaj jasmínový. Můžete se setkat s čajem s chryzantémou, liči, osmantem, květem pomela a podobně.

Co bychom o čaji měli vědět?

Každý čaj je jiný a potřebuje stejně jako každý člověk osobitý a individuální přístup. V zásadě se čaje dělí na vícenálevové a méněnálevové a na ty, jež se s něčím louhují, případně vaří.

Vícenálevový čaj se dělá vždy do malé nádoby – konvičky či sléváčku, právě proto, že poskytne větší počet nálevů a není zapotřebí vypít pět litrových konvic. Čaje na jeden nebo dva nálevy – hlavně čaje černé se pijí obvykle z konviček o objemu cca 0,6 litrů. Čaje s kořením se slévají do podobných konvic, někdy postačí i sklenice.

Mýty o čaji

Nejrozšířenější je ten, že čaj nesmí přijít do styku s kovem. Je to nesmysl. V Číně na Tchaj-wanu a v Japonsku se voda na čaj vaří nejčastěji v litinových, železných či stříbrných konvicích a používají se kovová sítka.

Arabové, stejně jako Tibeťané vám čaj nalijí pouze z kovových konvic, většinou překrásně zdobených. Pití čaje je spojeno s estetikou a kulturou. Čaj byl vždy nápojem učenců, umělců, aristokratů a vůbec tvořivých a kreativních lidí.

Voda dělá čaj

Voda z vodovodu by měla mít neutrální chuť. Pokud je silně chlorovaná, nechte ji alespoň 2 až 3 minuty projít varem. Máte-li vodu tvrdou, zkuste ji přefiltrovat. Můžete použít také vodu balenou ovšem bez obsahu minerálů.

Většinu čajů můžete zničit právě tím, že jej zalijete příliš horkou vodou, proto vždy volte raději vodu o něco chladnější, než vařící voda z konvice. Pro základní orientaci vám poslouží návod.

Skladování

Čaj má schopnost absorbovat všechny pachy ze svého okolí, a proto musí být skladován bez přístupu vzduchu, světla a vlhkosti. Nejlépe v uzavřených neprůsvitných nádobách. Uvidíte-li v obchodě čaj v průhledné skleněné nádobě, nekupujte jej.

To dobré už v něm dávno není. Dobrým vodítkem je cena, ochota a znalosti personálu. Čaje zelené, potažmo žluté mají omezenou trvanlivost a měly by se vypít zhruba do třech měsíců, čaje černé a červené vydrží cca rok.

U oolongů a čajů bílých je to složitější, některé jsou určené k archivaci, jiné k přímé spotřebě, čaje tmavé a archivní jak název napovídá, mají trvanlivost takřka neomezenou.

Říká se, že v misce s čajem je obsažen celý vesmír. Dopřejte si luxus být sám se sebou, zastavit se a vychutnat si svůj šálek.

Malý čajový kvíz

1. Z jakého jazyka pochází slovo čaj?

a) Z hindštiny

b) Z čínštiny

c) Z japonštiny

d) Z arabštiny

2. Jaká země vymyslela zvyk pití čaje „o páté“?

a) Čína

b) Anglie

c) Francie

d) Československo

3. Co je to „čavan“?

a) Bambusová lžička k nabírání práškového čaje matcha

b) Bambusová metlička na šlehání čaje matcha

c) Nádoba na použitou vodu

d) Miska na přípravu čaje matcha

4. Z jaké doby pochází první zmínky o pití čaje?

a) 3000 let př.n.l.

b) 500 let př. n. l.

c) 4000 let př. n. l.

d) 2000 let př. n. l.

5. V kterém roce připlula první zásilka čaje do Evropy?

a) 1606

b) 1239

c) 1415

d) 1802

6. Jak dlouho by se měl louhovat zelený čaj?

a) 8 minut

b) 5–6 minut

c) 1–2 minuty

d) 3–4 minuty

d) 620

1. b) Z čínštiny

Slovo čaj pochází z čínského čcha 茶. Podobnými slovy je čaj nazýván ve všech asijských čajových velmocích.

2. c) Francie

Čaj „o páté“ je oblíbeným zvykem ve Velké Británii, pravdou ale je, že tam nevznikl. Jeho historie se totiž začala ve Francii, odkud se postupně rozšířila do Anglie a následně do celé Velké Británie.

3. d) miska na přípravu čaje matcha

Čavan neboli miska je důležitou součástí při tradiční přípravě čaje matcha. Kromě toho se neobejdeme také bez bambusové lžičky – čašaku a metličky – časen.

4. a) 3000 let př. n. l.

5. a) 1606

Poprvé čaj do Evropy dovezli Holanďané, kteří v roce 1606 dorazili k evropským břehům s několika bedničkami plnými zeleného čaje. Jejich úspěch byl obrovský, zpočátku se čaj používal jako lék na neduhy všech druhů. 6. b) vytváří se v něm větší množství chlorofylu

6. c) 1–2 minuty

Při delším louhování totiž může získat nepříjemnou hořkou až trpkou chuť.

Text: Eva Hořánková podle matchatea.cz

Foto: Matchatea.cz

Štítky:
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované