Každý si představí něco jiného, někdo ranní nápoj, jiný zimní krajinu, další voňavé rozjímání. Bereme ho tak nějak samozřejmě. Pijeme ten, který nám chutná, a do dalších výzkumů se nepouštíme. A to je veliká škoda.
Jenže pravdou je, že nabídka je tak široká, že vyznat se v ní není lehké. A to vám prodejci ještě nabízejí sáčky různého obsahu – ovocně čaje, ochucené čaje a kdo ví co ještě. Pojďme na ně pro jednou zapomenout a zkusme si vybrat z čajů sypaných.
Pro někoho bude jejich chuť možná obrovským překvapením a doslova mezníkem v životě.
Nápoj, který ovládl svět
Čaj je nápoj s tisíciletou historií a jeho kolébkou je Čína. Bohatou tradici má ale i Japonsko a vlastně všechny asijské státy. Do Evropy byl dovezen poprvé jako cenné zboží počátkem 17. století Holanďany. Dnes se po celém světě hned po vodě pije nejčastěji.
Co je pravý čaj?
Za pravý čaj můžeme považovat pouze nápoj z rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica, což je původně strom, který byl přeměněn kultivací v keř kvůli snadnějšímu přístupu při sklízení. Přesto jsou stále místa, kde se sklízí i z divoce rostoucích stromů.
Co čaj není?
Tuhle otázku je třeba objasnit hned na začátku, aby se nám to nepletlo. Tedy za čaj nelze považovat nápoje z jiných rostlin, i když se stejně podávají. Někdy bývají označovány za „nečaje“. Patří sem např. rooibos, lapacho, yerba mate apod.) A o těch až někdy jindy.
Druhy čaje
Zelený – jedná se o čaj neoxidovaný. Jeho lístky se po utržení musí zahřát, aby nezačaly tmavnout. Zelené čaje umožňují přípravu více nálevů. Do této skupiny patří i tradiční japonský Matcha (Psali jsme v č. 2).
Tip: Má ochlazující účinek. Je vhodný v teplých dnech nebo při pocitech horkosti v těle. Stimuluje nervovou soustavu a psychické síly.
Černý – (v Číně a Japonsku bývá označován podle barvy nálevu jako červený) plně oxidovaný čaj z čínských i assámských čajovníků. Suší se bez vlivu přímého slunečního světla.
Jeho pěstování mají na svědomí hlavně Angličané, kteří vybudovali první plantáže v Indii a na Srí Lance. Pochází odtud tzv. pravý anglický čaj. Pěstuje se však třeba i v Gruzii a také v arabských a některých afrických zemích. Čaje většinou poskytují jeden až dva nálevy.
Tip: Hodí pro pití v podzimních a zimních dnech. Zahřívá a dodává organismu potřebnou sílu.
Bílý – jde o čaj oxidovaný, který se suší na přímém slunečním světle. Podle některých teorií jde o čaj zdaleka nejzdravější. Vyrábí se hlavně v Číně, ale také Nepálu a i v Indii.
Méně kvalitní druhy poskytnou jeden dva nálevy, kvalitnější značné množství nálevů.
Tip: Doporučuje se pít v horku je, vhodný pro celodenní popíjení. Může se pít i před spaním.
Žlutý – je v podstatě vzácnou formou zeleného čaje. Vyrábí se ve velmi omezeném množství. Dříve sloužil pouze čínským císařům. Během sušení se čaj balí do plátna či papíru, což čaji odebere trpkost a zůstanou sladké tóny. Vyrábí se pouze v Číně a je vícenálevový.
Tip: Otevírá srdce. Udržuje bdělost a koncentraci myšlenek. Působí blahodárně na srdce a zbavuje napětí.
Oolong – (čte se wu lung) čaje polozelené, žluté nebo žlutozelené. Částečně oxidovaný čaj může být světlý nebo tmavý. Je to nejpestřejší skupina čajů od jemně květinových tónů až po ty pražené a pečené.
Vyrábí se hlavně v Číně, nejlepší a nejrozmanitější druhy pak na Tchaj-wanu. Jde o čaje vícenálevové.
Tip: Znamenité a jemné vonné esence zlepší náladu i tomu nejzarputilejšímu pesimistovi. Pročišťuje játra, zvyšuje obranyschopnost těla, má antibakteriální účinky, pomáhá při alergiích a působí proti stresu.
Tmavý – někdy se sem řadí čaje typu Pu-erh z čínské provincie Yunnan. Většinou se dělí na tmavé a černé.
V prvním případě jde o čaje, které jsou většinou lisované – jsou zrající, archivní a s přibývajícími léty při dobrém skladování získávají na kvalitě a také na ceně. Je možné pít čaj třiceti, padesáti, ale také stoletý.
Čaje tmavé procházejí vícenásobnou „umělou“ fermentací, někdy bývají naočkovány ušlechtilými plísněmi. Mají své zastoupení hlavně v tradiční čínské medicíně a často se používají jako lék na nejrůznější neduhy. Jde o čaje vícenálevové. Vyrábí se hlavně v Číně a v Malajsii.
Tip: Snižuje hladinu cholesterolu a rozpouští tuky. Pozitivně působí proti stresu a Zklidňuje myšlení. Pravidelné pití působí na snižování váhy.
Aromatizovaný – je zvláštní skupina čajů, kdy se při fázi sušení k čaji přidávají květy různých bylin, které se pak vyjmou. Nejznámější je čaj jasmínový. Můžete se setkat s čajem s chryzantémou, liči, osmantem, květem pomela a podobně.
Co bychom o čaji měli vědět?
Každý čaj je jiný a potřebuje stejně jako každý člověk osobitý a individuální přístup. V zásadě se čaje dělí na vícenálevové a méněnálevové a na ty, jež se s něčím louhují, případně vaří.
Vícenálevový čaj se dělá vždy do malé nádoby – konvičky či sléváčku, právě proto, že poskytne větší počet nálevů a není zapotřebí vypít pět litrových konvic. Čaje na jeden nebo dva nálevy – hlavně čaje černé se pijí obvykle z konviček o objemu cca 0,6 litrů. Čaje s kořením se slévají do podobných konvic, někdy postačí i sklenice.
Mýty o čaji
Nejrozšířenější je ten, že čaj nesmí přijít do styku s kovem. Je to nesmysl. V Číně na Tchaj-wanu a v Japonsku se voda na čaj vaří nejčastěji v litinových, železných či stříbrných konvicích a používají se kovová sítka.
Arabové, stejně jako Tibeťané vám čaj nalijí pouze z kovových konvic, většinou překrásně zdobených. Pití čaje je spojeno s estetikou a kulturou. Čaj byl vždy nápojem učenců, umělců, aristokratů a vůbec tvořivých a kreativních lidí.
Voda dělá čaj
Voda z vodovodu by měla mít neutrální chuť. Pokud je silně chlorovaná, nechte ji alespoň 2 až 3 minuty projít varem. Máte-li vodu tvrdou, zkuste ji přefiltrovat. Můžete použít také vodu balenou ovšem bez obsahu minerálů.
Většinu čajů můžete zničit právě tím, že jej zalijete příliš horkou vodou, proto vždy volte raději vodu o něco chladnější, než vařící voda z konvice. Pro základní orientaci vám poslouží návod.
Skladování
Čaj má schopnost absorbovat všechny pachy ze svého okolí, a proto musí být skladován bez přístupu vzduchu, světla a vlhkosti. Nejlépe v uzavřených neprůsvitných nádobách. Uvidíte-li v obchodě čaj v průhledné skleněné nádobě, nekupujte jej.
To dobré už v něm dávno není. Dobrým vodítkem je cena, ochota a znalosti personálu. Čaje zelené, potažmo žluté mají omezenou trvanlivost a měly by se vypít zhruba do třech měsíců, čaje černé a červené vydrží cca rok.
U oolongů a čajů bílých je to složitější, některé jsou určené k archivaci, jiné k přímé spotřebě, čaje tmavé a archivní jak název napovídá, mají trvanlivost takřka neomezenou.
Říká se, že v misce s čajem je obsažen celý vesmír. Dopřejte si luxus být sám se sebou, zastavit se a vychutnat si svůj šálek.
Malý čajový kvíz
1. Z jakého jazyka pochází slovo čaj?
a) Z hindštiny
b) Z čínštiny
c) Z japonštiny
d) Z arabštiny
2. Jaká země vymyslela zvyk pití čaje „o páté“?
a) Čína
b) Anglie
c) Francie
d) Československo
3. Co je to „čavan“?
a) Bambusová lžička k nabírání práškového čaje matcha
b) Bambusová metlička na šlehání čaje matcha
c) Nádoba na použitou vodu
d) Miska na přípravu čaje matcha
4. Z jaké doby pochází první zmínky o pití čaje?
a) 3000 let př.n.l.
b) 500 let př. n. l.
c) 4000 let př. n. l.
d) 2000 let př. n. l.
5. V kterém roce připlula první zásilka čaje do Evropy?
a) 1606
b) 1239
c) 1415
d) 1802
6. Jak dlouho by se měl louhovat zelený čaj?
a) 8 minut
b) 5–6 minut
c) 1–2 minuty
d) 3–4 minuty
d) 620
1. b) Z čínštiny
Slovo čaj pochází z čínského čcha 茶. Podobnými slovy je čaj nazýván ve všech asijských čajových velmocích.
2. c) Francie
Čaj „o páté“ je oblíbeným zvykem ve Velké Británii, pravdou ale je, že tam nevznikl. Jeho historie se totiž začala ve Francii, odkud se postupně rozšířila do Anglie a následně do celé Velké Británie.
3. d) miska na přípravu čaje matcha
Čavan neboli miska je důležitou součástí při tradiční přípravě čaje matcha. Kromě toho se neobejdeme také bez bambusové lžičky – čašaku a metličky – časen.
4. a) 3000 let př. n. l.
5. a) 1606
Poprvé čaj do Evropy dovezli Holanďané, kteří v roce 1606 dorazili k evropským břehům s několika bedničkami plnými zeleného čaje. Jejich úspěch byl obrovský, zpočátku se čaj používal jako lék na neduhy všech druhů. 6. b) vytváří se v něm větší množství chlorofylu
6. c) 1–2 minuty
Při delším louhování totiž může získat nepříjemnou hořkou až trpkou chuť.
Text: Eva Hořánková podle matchatea.cz
Foto: Matchatea.cz