A nebude to těžké, mozek totiž pracuje rád. Musíte ho ale zaměstnat něčím, co ho zaujme. Memorování slovíček a básniček to rozhodně nebude, jakkoli by se nám to hodilo. Pokud chcete skutečně paměť trénovat, musíte mozku dávat zajímavé úkoly.
Kromě zajímavosti informace, kterou si chceme nebo musíme zapamatovat, hraje stejně důležitou roli to, jak je pro nás osobně přínosná, nakolik ji dokážeme považovat za svou hračku nebo výhodu. Čili nakolik je naším zájmem.
Jak na to?
Určitě máte nějakou zálibu nebo koníček. To je přesně to pole, na němž můžete paměť rozvíjet. Zajímá vás zahrada a zahradničení? Pak vám nebude na obtíž naučit se latinské názvy vašich oblíbených letniček a keřů. Navštěvujete rádi památky?
Zkuste si o nich něco přečíst předem, zapamatovat si to a i po výletu své znalosti občas oprášit.
Tip pro snazší zapomatování: Nové informace ukládejte do paměti v malých porcích. Ještě lépe to jde, když je můžete navázat na něco, co už znáte. Například u zmíněných zahradních rostlin si snáze zapamatujete názvy příbuzných druhů.
Využívejte svůj typ paměti
Každý z nás dobře ví, jestli sipamatuje spíše informace napsané nebo slyšené. Naše preference není nahodilá, vychází z toho, jakým způsobem náš mozek přijímá informace, zda dává přednost informacím získaným zrakem nebo sluchem.
To ale není vše, typů paměti je ale více. Někdo si lépe pamatuje myšlenky a slova, jiný zase logické principy, k nimž až následně hledá slovní vyjádření. Zapamatování ulehčuje také bujná představivost nebo emotivnost, která informace spojí s pocity. Tím vytvoří velmi pevnou vazbu, takové údaje náš mozek velmi dobře uchovává.
Síla vůní
Ačkoli je stále řeč o informacích, paměť uchovává i jiné vjemy než fakta. Jsou v ní uložené prchavé pocity z barev okolo nás, světel, vůní, chutí, nálad. Tyto „záznamy“ probarvují vzpomínky do reálných obrazů, proto jsou nepostradatelné.
Kromě kultivují naše estetické cítění a jsou i dobrým cvičením pro paměť. Schválně – zkuste si vzpomenout, jak voní lilie a jak muškáty, jak chutná čistý tvaroh, jak na jazyku štípe kari.
Tyto paměťové stopy jsou důležité, abychom dokázali svěť kolem vnímat naplno a uvědomovat si i malá potěšení všedního dne. I k tomu nám pomáhá paměť.
Roztěkanost paměť brzdí
Roztěkanost je vlastně zlozvyk, na nějž si mozek přivykl podobně jako dítě zahrnuté nepřiměřeným množství hraček. Pak nedokáže u ničeho vydržet, přebírá se mezi lákadly, u žádného nevydrží, přitom chce další a další.
Pro paměť pak představuje roztěkanost zásadní problém. Pokud si chceme cokoli zapamatovat, musíme se dobře soustředit.
Jak tedy roztěkanost zmírnit?
Pomáhá nácvik. Vyberte si nějaké téma, které vás opravdu zajímá a pět minut o něm přemýšlejte. Neseďte u počítače ani u televize, přemýšlejte v tichu a klidu. Jakmile se myšlenky začnou stáčet jiným směrem, zase se k původnímu tématu vraťte.
Můžete přemýšlet o vztahu z mládí, o výsadbě jiřin nebo o loňské dovolené. Na tématu nezáleží, podstatné je naučit mozek, že se chcete opravdu zabývat soustředěně jen jednou záležitost a chcete si ji do hloubky promyslet.
Zpočátku to vyžaduje disciplínu, protože myšlenky se úplně přirozeně rozbíhají do všech stran a vy máte pocit ztráty času. Ale po nějaké době nácviku zjistíte, že je vaše myšlení čistší a méně rušené.
Klidně pak dobu protahujte, je to jen k dobru věci, posílíte tak svou schopnost soustředění.
Místo nudy zabavte paměť
Čekáte na autobus? To je právě ten čas, který můžete užitečně využít a potrénovat paměť.
– Sledujte SPZ projíždějících aut a zpaměti co nejrychleji sčítejte uvedená čísla.
– Prohlédněte si ostatní čekající. Pak se otočte na druhou stranu a vzpomínejte: Kolik je tu žen a kolik z nich jsou blondýny? Má někdo více zavazadel? Jaká barva oblečení je nejčastější? A tak podobně, podle konkrétní situace. Stejně můžete paměť zabavit při čekání u lékaře, na úřadě nebo v bance.
Tip: Zkontrolujte své léky
Potíže s pamětí mohou být i nežádoucím následkem užívání určitých medikamentů. Může k tomu dojít u léků proti úzkosti, protože ovlivňují části mozku, které přesouvají informace z krátkodobé do dlouhodobé paměti.
Podobně se mohou projevit určité typy antidepresiv. Problémy mohou způsobovat i některé přípravky určené k léčbě srdečních onemocnění, léky proti bolesti nebo proti inkontinenci.
V každém případě, pokud pravidelně berete nějaké léky a současně máte pocit, že se zhoršuje vaše paměť, pročtete si příbalový leták a případně se pak poraďte s lékařem o výměně přípravku za jiný.
Foto: PX FUEL