Důvodem nemusí být jen kazící se potraviny. Někdy je problém přímo v lednici, ale určitě jde řešit.
* Těsnění kolem dvířek se špatně čistí a drží se v něm vlhkost. Důvodem je časté otvírání lednice, při kterém se vlhkost sráží právě na povrchu těsnění. Vytváří tak vhodné podmínky pro růst plísní. Ty nemusí být vidět, zato je ucítíte.
Zápach může ale způsobovat už samotná nečistota, která do těsnění zapadne. Zbytky jídel pak rozkládají bakterie a zvláště u potravin bohatých na bílkoviny pak vzniká nepříjemný odér.
Tip: Pokud chcete těsnění opravdu důkladně vyčistit, vezměte si k tomu měkký zubní kartáček. Místo saponátu je lepší voda s octem, která současně odstraní zápach.
Při větším napadení plísněmi se doporučuje čistič IPA, což je zkratka pro izopropylalkohol. Běžně se prodává a slouží především k čištění a odmaštění povrchu skla nebo LCD obrazovek.
Naopak přípravky na likvidaci plísně v bytě se do lednice nehodí, mohou kontaminovat potraviny.
* Odtokové žlábky, které odvádějí kondenzovanou vlhkost, mohou být zanesené. A pokud voda špatně odtéká a ve žlábcích stojí, pak se v ní také masivně množí bakterie.
Totéž se týká zásobníku kondenzované vody v zadní části lednice, ten se může stát přehlíženým zdrojem zápachu.
Tip: K čištění se opět hodí měkké zubní kartáčky, na spodní odtokový otvor nejlépe mezizubní.
* Plastové obložení starší lednice je také jednou z příčin nepříjemného zápachu. Plasty mají obecně schopnost dobře pohlcovat pachy a starší lednicí jich už prošlo hodně.
A protože míváme své oblíbené potraviny a jídla, tak typický pach lednice určuje hlavně kombinace jejich odérů.
Tip: Ke zmírnění pachu můžete použít spreje na čištění lednic, i když podobného efektu dosáhnete také opláchnutím octovou nebo citronovou vodou. Lednici je pak nutné nechat otevřenou, dokud dokonale nevyschne.
* Snadno se kazící potraviny živočišného původu bychom měli do lednice ukládat v dobře těsnících uzavíratelných boxech.
Týká se to především syrového masa, a to včetně baleného, syrových a uzených ryb a některých mléčných výrobků jako měkký tvaroh nebo tvrdé sýry, pokud nejsou v neprodyšných obalech. Problematická jsou také nedojedená jídla.
Vždy bychom si měli také uvědomovat, že bakterie se na povrchu potravin přirozeně vyskytují už ve chvíli, kdy je do lednice uklízíme. Ve vlhku, které se tam udržuje, se snadno pomnoží a velmi dobře se šíří právě na uložené živočišné potraviny.
* Příliš vysoká teplota uvnitř lednice podporuje rychlejší množení bakterií. Ty pak rozkládají zbytky jídel a stačí jim i zaschlé skvrny od mléka, omáček a dalších potravin jen nedokonale otřené kuchyňskou žínkou.
Pro pomalejší množení mikrobů je potřeba kontrolovat teplotu v lednici, ta by se měla pohybovat mezi 4 °C a 7 °C. Jakmile překročí uvedenou horní hranici, množení mikrobů se rázem zrychlí.
Tip: I když máte teplotu správně nastavenou, lehce vzroste při častém otvírání dvířek.
Proto je vhodné vyndat si předem všechny potraviny, které budete potřebovat k přípravě jídla, a taktéž při úklidu po vaření nebo nákupu uložit do lednice vše najednou.
Pravidelné čištění
I při udržování správné teploty je třeba lednici pravidelně vymýt, ideálně 4x do roka. Důležité přitom je vyklidit všechny zásoby a vyčistit všechny plochy lednice. Částečný úklid nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí.
Proto je nezbytné nejen vyndat veškeré zásuvky a police, ale zaměřit se také na hůře přístupné kouty, škvíry a okraje.
Domácí prostředky proti pachům
Některé potraviny nebo potravinářské přísady dokážou vázat pachy, oblíbeným prostředkem je především mletá káva. Nasypejte ji v menším množství na talířek a ten vložte do lednice. Po čase vyměňte, dokud nepříjemné pachy nezmizí.
* Ocet
Tradiční kvasný ocet je velmi účinným likvidátorem nepříjemných pachů v lednici. Octovou vodou lednici vytřete, pak nechte vyschnout a vyvětrat s otevřenými dvířky.
* Citron
Oproti octu má přijemné aroma, takže ho nemusíte ředit vodou. Stačí citron rozkrojit a na talířku vložit do lednice.
* Jablko
Účinek je sice slabší než u citronu, přesto znatelně zlepší problém s nepříjemnými pachy. V lednici rozšíří své svěží a čisté aroma.
* Brambory
Syrový brambor nakrájejte na silnější plátky a rozložte na talíř, ten vložte do lednice. Podle potřeby je za několik hodin nahraďte novým bramborem, dokud zápach nezmizí.
* Prášek do pečiva
Nasypte ho do misky a umístěte na prostřední regál v lednici. Můžete ho tam nechat dlouhodobě a měnit jen tehdy, když zápach zesílí.
Foto: Shutterstock