Domů     Radiátor potřebujeme, tak proč ho nemít krásný!
Radiátor potřebujeme, tak proč ho nemít krásný!
10.11.2022

Pořizujeme si ho kvůli tomu, aby bylo doma teplo. Možná ani vy nepřemýšlíte jinak. Přesto si zkuste vybírat i podle vzhledu. Budete překvapeni, jaké designové kousky můžete mít.

Kdy je ta nejvhodnější doba vyměnit starý radiátor za nový? Právě teď! Protože tím můžete docela slušně ušetřit za vytápění, ale také získat více prostoru. Designové radiátory jsou totiž tenčí. A hlavně půvabnější.

Výměna topného zařízení navíc vůbec není složitá. A pokud si na ni sami netroufáte, specializovaní pracovníci ji zvládnou za pár hodin. Tedy pokud nebude zapotřebí nové připojovací potrubí.

Nejlepší čas pro výměnu topného zařízení je podle odborníků ještě před topnou sezónou. Nové topné zařízení je pak připraveno na novou topnou sezónu. Jestli to ale nestihnete, dá se topení vyměnit i v průběhu celého roku.

Než si vyberete

Ještě předtím, než ukážete na ten jediný pravý kousek, který zaručeně chcete mít, ptejte se na dva důležité ukazatele:

Výkon radiátoru – musí být dostatečný s ohledem na velikost vyhřívané místnosti. Raději volte parametry malinko vyšší, protože ubrat můžete díky termostatickým hlavicím vždy, ale zvýšit výkon, který jde na plné obrátky, už nebudete mít jak.

Výkon topného tělesa nezávisí pouze na velikosti radiátoru, ale také na jeho umístění v místnosti, na orientaci místnosti (ta na jižní straně bude vyžadovat nižší výkon než pokoj na straně severní).

Odborníci zohledňují také izolační schopnosti použitých stavebních materiálů a teplotu topné vody.

Do obývacího prostoru zkuste zakomponovat třeba model na výšku.
Do obývacího prostoru zkuste zakomponovat třeba model na výšku.

Zdroj topného systému – na výběr máte tři možnosti: teplovodní, elektrické nebo kombinované.

* Teplovodní: Topný systém je celý naplněný kapalinou, převážně vodou, ale někdy může být podle potřeby doplněna i nemrznoucí směsí.

* Elektrické: Každé těleso je naplněné speciálním roztokem a pracuje samostatně.

* Kombinované: Často se používá u koupelnových žebříků. Teplovodní systém je doplněn o elektrickou topnou tyč, která ohřívá vodu v konkrétním tělese. Výhodou je možnost přitápět si i mimo topnou sezónu, kdy teplovodní vytápění není v provozu.

Detaily a provedení

Designové kousky jsou nejčastěji k vidění u trubkových nebo deskových radiátorů. Trubky mohou mít tvar šroubovice nebo spirály, desky jsou rovné nebo zaoblené, mohou být z jednotlivých proužků.

Výrobci se předhánějí také v barvách – můžete si pořídit žluté, růžové, modré, zelené i další kousky. Elegantní je dřevěný design. Radiátory mohou imitovat dlažbu nebo kámen.

Nebo si zvolte zajímavé motivy – použít můžete i vlastní fotografie, například přírody nebo svého domácího mazlíčka. Nebo umělecká díla, která využijete i jako obraz.

Tip Paní domu: Některá designová topidla přeci jen hřejí méně, než tradiční radiátory. Proto se vždy poraďte s odborníkem, jestli vaši konkrétní místnost dostatečně vytopí.

Podle jednotlivých místností…

V obývacím pokoji

Už dávno neplatí, že topení musí být bílé a stát pod oknem. Nechte si předvést různé druhy a typy radiátorů, hledejte inspiraci na internetu i ve specializovaných prodejnách a budete překvapeni.

Topení nemusí být jenom bílé.
Topení nemusí být jenom bílé.

V ložnici

Také tady si můžete zvolit model na výšku.

A když sáhnete po tom, který je opatřen zrcadlem, vyřešíte hned další oříšek – ušetříte místo, které by vám zabralo klasické zrcadlo.
A když sáhnete po tom, který je opatřen zrcadlem, vyřešíte hned další oříšek – ušetříte místo, které by vám zabralo klasické zrcadlo.

V kuchyni

Když jde krása a praktičnost ruku v ruce – může to vypadat i tak, že klasické topidlo nahradíte takovým, které má madlo na zavěšení utěrek.

Nenápadný vertikální radiátor nenaruší styl kuchyně.

V předsíni

Také při vstupu do bytu se hodí radiátor se zrcadlem, který je nejen reprezentativní, ale zároveň praktický.

I mezi nimi je možné vybírat designové kousky.

Třeba takové, které částečně opticky předělí místnost.

Hitem jsou radiátory, které slouží zároveň jako topidlo a současně lavice.

V koupelně

Způsobů, jak si v koupelně „přitopit“, je hned několik. Když pomineme podlahové topení a infrazářiče, k nejoblíbenějším typům patří tzv. žebříkové radiátory.

Kam se hodí…

Co všechno výrobci nabízejí a kam takový kousek umístit?

* se skleněným krytem – obývací prostor, hala, ložnice, moderní interiéry

* se zrcadlem – ložnice, předsíň, šatna

* s LED podsvícením – obývací pokoj, ložnice (volit můžete mezi jednou a více barvami LED)

* s lavicí na sezení – předsíň, hala

* s fotografií nebo s potiskem – takový radiátor můžete mít také v podobě obrazu. Oblíbíte si ho, pokud máte rádi originální interiér. Umístit lze prakticky kamkoliv.

* industriální – předsíň, interiér v industriálním stylu, kuchyň

Zajímavost

Při výběru designového topení sledujte také cenu. Za některé kousky totiž může výrobce (nebo prodejce) chtít závratnou částku. Například tento plastický umělecký kousek stojí 175 tisíc Kč!

Foto: Shutterstock a archiv firem (energitech.cz; keraservis.cz; estav.cz; radiators.shop; zehnder.cz; fm-radiatory.cz)

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.3.2024
Dotěrné mouchy, komáři i vosy se brzy probudí ze zimního spánku. A z loňska si pamatujete, jak dokážou pěkně znepříjemnit život. Stačí jen na chvilku otevřít dveře či okno a hmyz si rychle najde cestu do vaší domácnosti. Zachránit vás mohou sítě. Takže, pokud jste je dosud neinstalovali, je na ně ta správná doba. Uvidíte, že se budete divit, proč jste to neudělali již dříve. Na suchý zip
28.2.2024
Přikrývky, polštáře používáme každý den, a tak si zaslouží naši péči. Odborníci radí prát je alespoň jednou za rok, pokud se ale třeba více potíte, raději častěji. Než se k tomu odhodláte, pořádně si je prohlédněte. Zjistěte, jestli dobře drží švy, zda není někde díra. Ta může zejména u péřových přikrývek při protrhnutí způsobit doslova spoušť jak v pračce, tak v bytě. Podívejte se, jak vypadá sy
20.2.2024
... pak to chce trochu vynalézavosti. Jako náhrada se nabízejí pulty a barové stoly, stěnou s pultem se dá dokonce šikovně oddělit kuchyň od obývacího pokoje. Jestli se potýkáte s prostorem a chtěli byste místo ušetřit na jídelním stole, nabízí výrobci nepřeberné množství možností. Otázkou pak už jen je, kterou z nich si vyberete, abyste se i u společné večeře cítili noblesně a komfortně. V kur
28.1.2024
I neživá příroda má své unikátní kouzlo, které můžete využít při výzdobě domova. Meditativní zátiší Stačí vám několik plochých oblázků volně navršených na sebe a vedle něj zapálená vonná tyčinka, aby vznikla meditativní atmosféra. Je to tím, že kámen je v dálněvýchodní tradici a zejména v Japonsku typickým zdobným prvkem meditativních koutků. Symbolizují klid a věčnost. Zenová zahrádka Op
23.1.2024
Pro domov provoněný láskou i vůní přírodních přísad přináší značka Frosch několik rad a tipů, jak udělat radost nejen druhým, ale především sama sobě. Ať už dáváte přednost svátku svatého Valentýna, Dni matek nebo žen, každému je příjemně v čistém a uklizeném prostředí. V některých rodinách se tyto svátky slaví méně, jinde více, u někoho je zavedeno obdarovat svého blízkého člověka. Co
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut