Situace je poněkud nepřehledná, takže jak to je? Co dělat, když se rozhodneme naše dítě neočkovat? A teď rozhodně nehovoříme pouze o očkování proti covidu.
– Školka může dítě přijmout, jen když rodiče přinesou potvrzení od dětského lékaře, že je potomek očkovaný nebo má trvalou kontraindikaci, která očkování brání.
– Benevolentněji se k očkování často stavějí soukromé školky. V budoucnu to tak ale být nemusí. Chystá se totiž novela zákona, která by měla zakázat přijímání neočkovaných dětí i v soukromých zařízeních. A také zpřísnit sankce pro rodiče, kteří odmítají očkování.
– Situace se mění pátými narozeninami, kdy se dítě stane oficiálním předškolákem. Poslední rok mateřské školky musí děti absolvovat povinně, a proto se již při příjmu na očkování ohled nebere.
Řada mateřských škol ovšem vyžaduje od rodičů předškoláků zdravotní dotazník o dítěti. Ovšem jak upozorňuje Jana Palečková, právní poradkyně Kanceláře Ombudsmana pro zdraví, školka si nemůže klást jeho vyplnění jako podmínku pro přijetí.
Co je dobré vědět
„Rodiče podle zákona o veřejném zdraví odpovídají za to, že jejich děti do 15 let věku budou očkované.
Pokud tuto povinnosti nesplní, mohou být obviněni ze spáchání přestupku krajskou hygienickou stanicí, s čímž jsou obvykle spojeny finanční sankce,“ vysvětluje Jana Palečková, právní poradkyně Kanceláře Ombudsmana pro zdraví.
Podle Martina Jana Stránského, lékaře a zakladatele Kanceláře Ombudsmana pro zdraví, je ovšem hlavní problém v tom, že stát rodiče a veřejnost vůbec nedostatečně informuje o tom, že skutečně vážné nežádoucí reakce jsou naprostou raritou a že snížení proočkovanosti nás může přivést zpět k dobám, kdy se na onemocnění, jako jsou neštovice, černý kašel či spalničky běžně umíralo. Především poslední dvě choroby jsou již řadu měsíců na vzestupu.
Foto: PX FUEL