Domů     Pěkně ostrý pomocník
Pěkně ostrý pomocník
14.10.2022

Kolik nožů potřebujete v kuchyni? Myslíte si, že vystačíte s jedním, maximálně se dvěma? Možná vás vyvedeme z omylu. A třeba nakonec investujete do nové nabroušené sbírky.

Je úplně jedno, jestli jste svátečními kuchaři nebo kulinářskými mistry, nůž je vždy vaší vizitkou. Proto by měl být pořádný, kvalitní a ostrý. A opravdu nestačí jen jeden.

Na druhou stranu, i když je nabídka obchodů obrovská a najdete tady i speciální nože, o nichž jste ani netušili, že mohou existovat, nemusíte si hned kupovat všechny. Nejspíš je ani neupotřebíte.

Jaké typy nožů tedy v každodenní přípravě jídel využijete a které má smysl si pořídit?

Kuchyňský versus kuchařský

Dvě písmenka a přece je v tom rozdíl. Jaký? Kuchyňským nožem se označují obecně všechny nože používané v kuchyni. Ten kuchařský je profík… Je to nůž, který najdete v rukou šéfkuchařů. Ale můžete si ho pořídit i vy.

Až ho jednou zkusíte, budete se divit, jak jste bez něj mohli v kuchyni existovat. Ať již hovoříme o noži kuchyňském, nebo kuchařském, existují různé druhy. Nejvíce asi využijete kuchařský nůž univerzální.

Krájet se s ním dá prostě všechno – maso, zelenina, ovoce, bylinky… Stačí si jen vybrat vhodnou velikost. Určitě znáte i nůž na pečivo. Jeho ostří je vroubkované. Na úhledné krajíce s ním naporcujete i ještě teplý chléb, ale i koláče, řezy, buchty,…

Pokud nože nemají žádné přechody ani spáry mezi čepelí a střenkou, máte jistotu, že jsou plně hygienické (Grand Gourmet WMF, www.chefshop.cz).
Pokud nože nemají žádné přechody ani spáry mezi čepelí a střenkou, máte jistotu, že jsou plně hygienické (Grand Gourmet WMF, www.chefshop.cz).

Nože na maso

Zatímco univerzální byste mít určitě měli, ostatní typy nožů zvažte podle toho, co nejvíc v kuchyni připravujete. Tak třeba nůž na maso se od univerzálního liší tím, že má delší čepel. Je jich více typů a použití prozradí už i název.

* Vykosťovací pomůže zbavit masa kostí.

* Filetovací usnadní porcování ryb.

* Špikovací využijete k prošpikování masa špekem.

Ideálním dárkem pro nadšené kuchařky je blok nožů, které jsou svou velikostí a designem vhodné pro ženy (Zwilling, www.pottenpannen.cz).
Ideálním dárkem pro nadšené kuchařky je blok nožů, které jsou svou velikostí a designem vhodné pro ženy (Zwilling, www.pottenpannen.cz).

Speciálním doplňkem nožů je sekáček na maso. Naporcuje maso včetně kostí.

Na ovoce a zeleninu…

…existují také různé typy nožů, mimo jiné například okrajovací, loupací, speciální vyřezávací a dekorovací, které se používají na vyřezávání nápaditých okrasných dekorací…

Tyto základní by neměly chybět:

* Menší nůž s rovným ostřím – nakrájí téměř cokoli.

* Kuchařský s dlouhou čepelí – oceníte při porcování většího množství potravin.

* Nůž se zoubkovým ostřím – pomůže zpracovat měkkou zeleninu a čerstvé pečivo.

* Dlouhý nůž s rovným ostřím – zvládne nakrájet tenké plátky z velkých kusů pečeně nebo šunky.

* Přidejte také brusku, nebo ocilku.

Co rozhoduje o kvalitě krájení?

Která část nože z něj (i z kuchaře) dělá profíka? Je to rukojeť (střenka), čepel, nebo její ostří? Všechno dohromady… Pojďme si to rozebrat postupně.

ČEPEL…

Všímejte si

* materiálu – optimálně sáhněte po prvotřídní nerezové oceli nebo po kvalitní keramice,

* tvaru – měl by odpovídat některému z klasických typů kuchyňských nožů, které se prodávají v našich podmínkách,

Délku čepele volte podle účelu

15 – 20 cm krájení masa a velkých kusů ovoce a zeleniny

7 – 10 cm porcování menších surovin a bylinek, okrajování

* vyvážení pružnosti a tvrdosti (nůž by neměl být příliš tuhý, ale neměl by se ani trvale ohnout),

* odolnosti vůči korozi.

Kvalitní nože vyžadují i kvalitní péči. Omývejte je raději v ruce, dřevěnou rukojeť čas od času ošetřete olejem nebo voskem. Nepoužívejte nože jako šroubovák nebo multifunkční pomůcku na cokoliv.
Kvalitní nože vyžadují i kvalitní péči. Omývejte je raději v ruce, dřevěnou rukojeť čas od času ošetřete olejem nebo voskem. Nepoužívejte nože jako šroubovák nebo multifunkční pomůcku na cokoliv.

Pamatujte, že…

…příliš tvrdý nůž je náchylnější k mechanickému poškození, s příliš pružným se zase hůře krájí.

… čím tvrdší, tím je nůž ostřejší, ale současně náročnější na údržbu – snáze se tupí.

Nerezový, nebo keramický?

Rozdíl mezi nimi poznáte snadno – nerezové se lesknou již z dálky, keramické bývají matné. Keramická čepel je pevná, odolná a při krájení s keramickými noži zůstávají v ovoci a zelenině zachovány vitaminy.

OSTŘÍ…

Zpravidla se u nás dají sehnat dva základní typy nožů – probrané a vykované. Rozdíl je ve způsobu výroby. Probraný typ je vyseknutý z ocelového plechu a ostří je dobroušeno. Tyto nože jsou lacinější a snadno je poznáte:

jejich čepel je při pohledu od hřbetu všude stejně silná a teprve dole směrem k ostří zbroušena. U druhého typu je nůž vykován za tepla až k ostří. To se pak méně tupí. Poznáte je tak, že se klínovitě plynule zužují směrem k ostří i ke špičce.

V každém případě by mělo být ostří souměrně vybroušené z obou stran nože. Varianty, kdy je nůž broušený jen z jedné strany, mají jen omezené použití a patří do rukou profesionálů. Nezkušenému kuchaři přinesou spíše problémy.

Tradiční nůž na šunku a lososa může mít střenku dlouhou až 30 cm ( www.denishenry.cz).
Tradiční nůž na šunku a lososa může mít střenku dlouhou až 30 cm ( www.denishenry.cz).

STŘENKA…

Že od nožů očekáváme, aby dobře krájely, je jasné. Ale můžeme také chtít, aby nás při tom nebolela ruka. Proto je vedle ostatních parametrů důležitý i způsob krájení, jehož kvalitu zajistí střenka neboli rukojeť. Je stejně důležitá jako čepel.

Protože co je platný ten nejostřejší nůž, když se špatně drží, tlačí, anebo nás dokonce přímo ohrožuje, když nás nechrání tak, abychom nepořezali sami sebe. Rukojeť by vám měla dobře padnout do dlaně.

Kuchařští mistři přitom nedrží jen rukojeť, ale částečně i čepel. Krájení je tím pod dokonalou kontrolou a ruka se při něm tak snadno neunaví. Proto někteří výrobci nabízejí typy, při nichž jsou rukojeť a čepel spojeny hladce a bez výstupků.

Přechod mezi nimi je plynulý. Můžete je tak držet buď klasicky za rukojeť, nebo jako profesionálové, tedy v místě přechodu mezi rukojetí a čepelí. Uchopení nože se dokonale přizpůsobí jak porcované potravině, tak způsobu krájení.

Stylový blok na nože nástroje nejen ochrání, ale také elegantně a úsporně uloží.
Stylový blok na nože nástroje nejen ochrání, ale také elegantně a úsporně uloží.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: chefshop.cz, popasta.cz, denishenry.cz, tescoma.cz Foto: Shutterstock a archiv firem

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
3.6.2023
V obchodech objevíte spoustu druhů, a pokud nemáte svůj oblíbený, můžete najednou být na rozpacích, který vlastně koupit. Asi nejdůležitější je vědět, na co budete olej používat, tedy jestli na teplou nebo studenou kuchyni. A pak je tu ještě několik dalších zásad, které se vyplatí při nákupu dodržet vždycky. Olej potřebuje tmu Dbejte tedy na to, aby olej, který chcete koupit, byl v tmavé skleně
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
20.5.2023
Bochník chleba byl v minulosti považován za jednu ze základních potravin a byl velmi ceněn. Dnes se vracíme k domácímu pečení a hledáme různé recepty, jak si ho vylepšit. Aby zůstal dlouho čerstvý, je důležité také jeho správné uložení. To nejhorší, co můžete udělat, je nechat ho v plastovém sáčku, který je neprodyšný a zaručeně zajistí, že se brzy na kůrce objeví plíseň. Kam tedy s ním? Na vý
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot