Domů     Pěkně ostrý pomocník
Pěkně ostrý pomocník
14.10.2022

Kolik nožů potřebujete v kuchyni? Myslíte si, že vystačíte s jedním, maximálně se dvěma? Možná vás vyvedeme z omylu. A třeba nakonec investujete do nové nabroušené sbírky.

Je úplně jedno, jestli jste svátečními kuchaři nebo kulinářskými mistry, nůž je vždy vaší vizitkou. Proto by měl být pořádný, kvalitní a ostrý. A opravdu nestačí jen jeden.

Na druhou stranu, i když je nabídka obchodů obrovská a najdete tady i speciální nože, o nichž jste ani netušili, že mohou existovat, nemusíte si hned kupovat všechny. Nejspíš je ani neupotřebíte.

Jaké typy nožů tedy v každodenní přípravě jídel využijete a které má smysl si pořídit?

Kuchyňský versus kuchařský

Dvě písmenka a přece je v tom rozdíl. Jaký? Kuchyňským nožem se označují obecně všechny nože používané v kuchyni. Ten kuchařský je profík… Je to nůž, který najdete v rukou šéfkuchařů. Ale můžete si ho pořídit i vy.

Až ho jednou zkusíte, budete se divit, jak jste bez něj mohli v kuchyni existovat. Ať již hovoříme o noži kuchyňském, nebo kuchařském, existují různé druhy. Nejvíce asi využijete kuchařský nůž univerzální.

Krájet se s ním dá prostě všechno – maso, zelenina, ovoce, bylinky… Stačí si jen vybrat vhodnou velikost. Určitě znáte i nůž na pečivo. Jeho ostří je vroubkované. Na úhledné krajíce s ním naporcujete i ještě teplý chléb, ale i koláče, řezy, buchty,…

Pokud nože nemají žádné přechody ani spáry mezi čepelí a střenkou, máte jistotu, že jsou plně hygienické (Grand Gourmet WMF, www.chefshop.cz).
Pokud nože nemají žádné přechody ani spáry mezi čepelí a střenkou, máte jistotu, že jsou plně hygienické (Grand Gourmet WMF, www.chefshop.cz).

Nože na maso

Zatímco univerzální byste mít určitě měli, ostatní typy nožů zvažte podle toho, co nejvíc v kuchyni připravujete. Tak třeba nůž na maso se od univerzálního liší tím, že má delší čepel. Je jich více typů a použití prozradí už i název.

* Vykosťovací pomůže zbavit masa kostí.

* Filetovací usnadní porcování ryb.

* Špikovací využijete k prošpikování masa špekem.

Ideálním dárkem pro nadšené kuchařky je blok nožů, které jsou svou velikostí a designem vhodné pro ženy (Zwilling, www.pottenpannen.cz).
Ideálním dárkem pro nadšené kuchařky je blok nožů, které jsou svou velikostí a designem vhodné pro ženy (Zwilling, www.pottenpannen.cz).

Speciálním doplňkem nožů je sekáček na maso. Naporcuje maso včetně kostí.

Na ovoce a zeleninu…

…existují také různé typy nožů, mimo jiné například okrajovací, loupací, speciální vyřezávací a dekorovací, které se používají na vyřezávání nápaditých okrasných dekorací…

Tyto základní by neměly chybět:

* Menší nůž s rovným ostřím – nakrájí téměř cokoli.

* Kuchařský s dlouhou čepelí – oceníte při porcování většího množství potravin.

* Nůž se zoubkovým ostřím – pomůže zpracovat měkkou zeleninu a čerstvé pečivo.

* Dlouhý nůž s rovným ostřím – zvládne nakrájet tenké plátky z velkých kusů pečeně nebo šunky.

* Přidejte také brusku, nebo ocilku.

Co rozhoduje o kvalitě krájení?

Která část nože z něj (i z kuchaře) dělá profíka? Je to rukojeť (střenka), čepel, nebo její ostří? Všechno dohromady… Pojďme si to rozebrat postupně.

ČEPEL…

Všímejte si

* materiálu – optimálně sáhněte po prvotřídní nerezové oceli nebo po kvalitní keramice,

* tvaru – měl by odpovídat některému z klasických typů kuchyňských nožů, které se prodávají v našich podmínkách,

Délku čepele volte podle účelu

15 – 20 cm krájení masa a velkých kusů ovoce a zeleniny

7 – 10 cm porcování menších surovin a bylinek, okrajování

* vyvážení pružnosti a tvrdosti (nůž by neměl být příliš tuhý, ale neměl by se ani trvale ohnout),

* odolnosti vůči korozi.

Kvalitní nože vyžadují i kvalitní péči. Omývejte je raději v ruce, dřevěnou rukojeť čas od času ošetřete olejem nebo voskem. Nepoužívejte nože jako šroubovák nebo multifunkční pomůcku na cokoliv.
Kvalitní nože vyžadují i kvalitní péči. Omývejte je raději v ruce, dřevěnou rukojeť čas od času ošetřete olejem nebo voskem. Nepoužívejte nože jako šroubovák nebo multifunkční pomůcku na cokoliv.

Pamatujte, že…

…příliš tvrdý nůž je náchylnější k mechanickému poškození, s příliš pružným se zase hůře krájí.

… čím tvrdší, tím je nůž ostřejší, ale současně náročnější na údržbu – snáze se tupí.

Nerezový, nebo keramický?

Rozdíl mezi nimi poznáte snadno – nerezové se lesknou již z dálky, keramické bývají matné. Keramická čepel je pevná, odolná a při krájení s keramickými noži zůstávají v ovoci a zelenině zachovány vitaminy.

OSTŘÍ…

Zpravidla se u nás dají sehnat dva základní typy nožů – probrané a vykované. Rozdíl je ve způsobu výroby. Probraný typ je vyseknutý z ocelového plechu a ostří je dobroušeno. Tyto nože jsou lacinější a snadno je poznáte:

jejich čepel je při pohledu od hřbetu všude stejně silná a teprve dole směrem k ostří zbroušena. U druhého typu je nůž vykován za tepla až k ostří. To se pak méně tupí. Poznáte je tak, že se klínovitě plynule zužují směrem k ostří i ke špičce.

V každém případě by mělo být ostří souměrně vybroušené z obou stran nože. Varianty, kdy je nůž broušený jen z jedné strany, mají jen omezené použití a patří do rukou profesionálů. Nezkušenému kuchaři přinesou spíše problémy.

Tradiční nůž na šunku a lososa může mít střenku dlouhou až 30 cm ( www.denishenry.cz).
Tradiční nůž na šunku a lososa může mít střenku dlouhou až 30 cm ( www.denishenry.cz).

STŘENKA…

Že od nožů očekáváme, aby dobře krájely, je jasné. Ale můžeme také chtít, aby nás při tom nebolela ruka. Proto je vedle ostatních parametrů důležitý i způsob krájení, jehož kvalitu zajistí střenka neboli rukojeť. Je stejně důležitá jako čepel.

Protože co je platný ten nejostřejší nůž, když se špatně drží, tlačí, anebo nás dokonce přímo ohrožuje, když nás nechrání tak, abychom nepořezali sami sebe. Rukojeť by vám měla dobře padnout do dlaně.

Kuchařští mistři přitom nedrží jen rukojeť, ale částečně i čepel. Krájení je tím pod dokonalou kontrolou a ruka se při něm tak snadno neunaví. Proto někteří výrobci nabízejí typy, při nichž jsou rukojeť a čepel spojeny hladce a bez výstupků.

Přechod mezi nimi je plynulý. Můžete je tak držet buď klasicky za rukojeť, nebo jako profesionálové, tedy v místě přechodu mezi rukojetí a čepelí. Uchopení nože se dokonale přizpůsobí jak porcované potravině, tak způsobu krájení.

Stylový blok na nože nástroje nejen ochrání, ale také elegantně a úsporně uloží.
Stylový blok na nože nástroje nejen ochrání, ale také elegantně a úsporně uloží.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: chefshop.cz, popasta.cz, denishenry.cz, tescoma.cz Foto: Shutterstock a archiv firem

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý