Domů     Pěkně ostrý pomocník
Pěkně ostrý pomocník
14.10.2022

Kolik nožů potřebujete v kuchyni? Myslíte si, že vystačíte s jedním, maximálně se dvěma? Možná vás vyvedeme z omylu. A třeba nakonec investujete do nové nabroušené sbírky.

Je úplně jedno, jestli jste svátečními kuchaři nebo kulinářskými mistry, nůž je vždy vaší vizitkou. Proto by měl být pořádný, kvalitní a ostrý. A opravdu nestačí jen jeden.

Na druhou stranu, i když je nabídka obchodů obrovská a najdete tady i speciální nože, o nichž jste ani netušili, že mohou existovat, nemusíte si hned kupovat všechny. Nejspíš je ani neupotřebíte.

Jaké typy nožů tedy v každodenní přípravě jídel využijete a které má smysl si pořídit?

Kuchyňský versus kuchařský

Dvě písmenka a přece je v tom rozdíl. Jaký? Kuchyňským nožem se označují obecně všechny nože používané v kuchyni. Ten kuchařský je profík… Je to nůž, který najdete v rukou šéfkuchařů. Ale můžete si ho pořídit i vy.

Až ho jednou zkusíte, budete se divit, jak jste bez něj mohli v kuchyni existovat. Ať již hovoříme o noži kuchyňském, nebo kuchařském, existují různé druhy. Nejvíce asi využijete kuchařský nůž univerzální.

Krájet se s ním dá prostě všechno – maso, zelenina, ovoce, bylinky… Stačí si jen vybrat vhodnou velikost. Určitě znáte i nůž na pečivo. Jeho ostří je vroubkované. Na úhledné krajíce s ním naporcujete i ještě teplý chléb, ale i koláče, řezy, buchty,…

Pokud nože nemají žádné přechody ani spáry mezi čepelí a střenkou, máte jistotu, že jsou plně hygienické (Grand Gourmet WMF, www.chefshop.cz).
Pokud nože nemají žádné přechody ani spáry mezi čepelí a střenkou, máte jistotu, že jsou plně hygienické (Grand Gourmet WMF, www.chefshop.cz).

Nože na maso

Zatímco univerzální byste mít určitě měli, ostatní typy nožů zvažte podle toho, co nejvíc v kuchyni připravujete. Tak třeba nůž na maso se od univerzálního liší tím, že má delší čepel. Je jich více typů a použití prozradí už i název.

* Vykosťovací pomůže zbavit masa kostí.

* Filetovací usnadní porcování ryb.

* Špikovací využijete k prošpikování masa špekem.

Ideálním dárkem pro nadšené kuchařky je blok nožů, které jsou svou velikostí a designem vhodné pro ženy (Zwilling, www.pottenpannen.cz).
Ideálním dárkem pro nadšené kuchařky je blok nožů, které jsou svou velikostí a designem vhodné pro ženy (Zwilling, www.pottenpannen.cz).

Speciálním doplňkem nožů je sekáček na maso. Naporcuje maso včetně kostí.

Na ovoce a zeleninu…

…existují také různé typy nožů, mimo jiné například okrajovací, loupací, speciální vyřezávací a dekorovací, které se používají na vyřezávání nápaditých okrasných dekorací…

Tyto základní by neměly chybět:

* Menší nůž s rovným ostřím – nakrájí téměř cokoli.

* Kuchařský s dlouhou čepelí – oceníte při porcování většího množství potravin.

* Nůž se zoubkovým ostřím – pomůže zpracovat měkkou zeleninu a čerstvé pečivo.

* Dlouhý nůž s rovným ostřím – zvládne nakrájet tenké plátky z velkých kusů pečeně nebo šunky.

* Přidejte také brusku, nebo ocilku.

Co rozhoduje o kvalitě krájení?

Která část nože z něj (i z kuchaře) dělá profíka? Je to rukojeť (střenka), čepel, nebo její ostří? Všechno dohromady… Pojďme si to rozebrat postupně.

ČEPEL…

Všímejte si

* materiálu – optimálně sáhněte po prvotřídní nerezové oceli nebo po kvalitní keramice,

* tvaru – měl by odpovídat některému z klasických typů kuchyňských nožů, které se prodávají v našich podmínkách,

Délku čepele volte podle účelu

15 – 20 cm krájení masa a velkých kusů ovoce a zeleniny

7 – 10 cm porcování menších surovin a bylinek, okrajování

* vyvážení pružnosti a tvrdosti (nůž by neměl být příliš tuhý, ale neměl by se ani trvale ohnout),

* odolnosti vůči korozi.

Kvalitní nože vyžadují i kvalitní péči. Omývejte je raději v ruce, dřevěnou rukojeť čas od času ošetřete olejem nebo voskem. Nepoužívejte nože jako šroubovák nebo multifunkční pomůcku na cokoliv.
Kvalitní nože vyžadují i kvalitní péči. Omývejte je raději v ruce, dřevěnou rukojeť čas od času ošetřete olejem nebo voskem. Nepoužívejte nože jako šroubovák nebo multifunkční pomůcku na cokoliv.

Pamatujte, že…

…příliš tvrdý nůž je náchylnější k mechanickému poškození, s příliš pružným se zase hůře krájí.

… čím tvrdší, tím je nůž ostřejší, ale současně náročnější na údržbu – snáze se tupí.

Nerezový, nebo keramický?

Rozdíl mezi nimi poznáte snadno – nerezové se lesknou již z dálky, keramické bývají matné. Keramická čepel je pevná, odolná a při krájení s keramickými noži zůstávají v ovoci a zelenině zachovány vitaminy.

OSTŘÍ…

Zpravidla se u nás dají sehnat dva základní typy nožů – probrané a vykované. Rozdíl je ve způsobu výroby. Probraný typ je vyseknutý z ocelového plechu a ostří je dobroušeno. Tyto nože jsou lacinější a snadno je poznáte:

jejich čepel je při pohledu od hřbetu všude stejně silná a teprve dole směrem k ostří zbroušena. U druhého typu je nůž vykován za tepla až k ostří. To se pak méně tupí. Poznáte je tak, že se klínovitě plynule zužují směrem k ostří i ke špičce.

V každém případě by mělo být ostří souměrně vybroušené z obou stran nože. Varianty, kdy je nůž broušený jen z jedné strany, mají jen omezené použití a patří do rukou profesionálů. Nezkušenému kuchaři přinesou spíše problémy.

Tradiční nůž na šunku a lososa může mít střenku dlouhou až 30 cm ( www.denishenry.cz).
Tradiční nůž na šunku a lososa může mít střenku dlouhou až 30 cm ( www.denishenry.cz).

STŘENKA…

Že od nožů očekáváme, aby dobře krájely, je jasné. Ale můžeme také chtít, aby nás při tom nebolela ruka. Proto je vedle ostatních parametrů důležitý i způsob krájení, jehož kvalitu zajistí střenka neboli rukojeť. Je stejně důležitá jako čepel.

Protože co je platný ten nejostřejší nůž, když se špatně drží, tlačí, anebo nás dokonce přímo ohrožuje, když nás nechrání tak, abychom nepořezali sami sebe. Rukojeť by vám měla dobře padnout do dlaně.

Kuchařští mistři přitom nedrží jen rukojeť, ale částečně i čepel. Krájení je tím pod dokonalou kontrolou a ruka se při něm tak snadno neunaví. Proto někteří výrobci nabízejí typy, při nichž jsou rukojeť a čepel spojeny hladce a bez výstupků.

Přechod mezi nimi je plynulý. Můžete je tak držet buď klasicky za rukojeť, nebo jako profesionálové, tedy v místě přechodu mezi rukojetí a čepelí. Uchopení nože se dokonale přizpůsobí jak porcované potravině, tak způsobu krájení.

Stylový blok na nože nástroje nejen ochrání, ale také elegantně a úsporně uloží.
Stylový blok na nože nástroje nejen ochrání, ale také elegantně a úsporně uloží.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: chefshop.cz, popasta.cz, denishenry.cz, tescoma.cz Foto: Shutterstock a archiv firem

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.12.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co nám
29.11.2023
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříše
24.11.2023
Jestli jste do této chvíle dělali jen švestková, je čas to vyzkoušet. Budou vám určitě chutnat. Výroba je snadná a postup je podobný jako u švestek. Budete potřebovat 3 kg hrušek, 450 g cukru krupice, 1 lžičku skořice, 2 lžíce octa, pár kapek rumu (nemusí být) 1) Hrušky zbavte stopek a jádřinců a nakrájejte na kousky. Tvrdší hrušky můžete oloupat. 2) Do pekáče dejte pečicí papír a na něj hru
22.11.2023
Také rádi vaříte nebo pečete? Pak pro vás máme hrst tipů, které mohou ulehčit práci a zlepšit výsledek * Jak na dokonalé zákusky? - Děláte cukrovou polevu a chcete, aby se vám zaručeně povedla? Ušlehejte 1 bílek se 150 g moučkového cukru, který dvakrát prosejete. Aby se poleva z moučníku neloupala a příliš rychle netuhla, přidejte do ní 2 kapky oleje či citronové šťávy. - Když moučkový cukr
10.11.2023
Pokud vám stará dosluhuje, nebo je pro vás příliš malá, bude nejlepší podívat se po nové. Jenže jakou vybrat? Určitě podle velikosti, jenže to není jediné kritérium, které musíte zvážit. Jiné potřeby má samozřejmě velká rodina, jinou ledničku ocení člověk, který žije sám či student. A úplně jinou zvolí chataři a chalupáři či lidé, kteří žijí na venkově a počítají s vlastními výpěstky nebo úlovk
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce