Domů     K vlasům bez lupů pomůže příroda
K vlasům bez lupů pomůže příroda
12.5.2024

Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami.

Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin.

Do jídelníčku zařaďte i jídla s biotinem (patří do skupiny vitaminů B), tedy například sóju, oves, ječné kroupy, avokádo, naklíčenou vojtěšku, sezam, kukuřici nebo bezinky.

*Suché lupy

Jde o nadměrnou obnovu pokožky kůže. Zčásti jde o vrozený stav, ale může ho zhoršit velmi chladné počasí s teplotami kolem nuly, pobyt ve vytápěných místnostech, časté fénování a také používání nevhodného šamponu či laku na vlasy.

*Mastné lupy

Mastné lupy vznikají v důsledku nadprodukce kožního mazu nebo kvasinkové infekce. Kvasinky se na kůži vyskytují běžně, jenže při přemnožení začnou dráždit kůži látkami, které vylučují.

Pak vznikají tak mikrozáněty a postižení může vyústit až v seboroickou dermatitidu. Tu většinou poznáte podle větších, mastných a nažloutlých kousků kůže, které ulpívají ve vlasech.

Jako první pomoc se dají vyzkoušet šampony či jiné prostředky vlasové kosmetiky s obsahem antimykotik, které koupíte v lékárně. Ve vážnějších případech je třeba návštěva kožního lékaře nebo trichologa.

Co zabírá na suché lupy:

Chmelový přeliv

Tři lžíce šištic přelijeme 500 ml horké vody a necháme 30 minut vyluhovat. Výluhem přeléváme vlasy a při tom masírujeme pokožku hlavy.

Tea tree olej

Zkuste smíchat pár kapek oleje s šetrným šamponem, nanést na vlasy, napěnit a nechat asi 5 minut působit, poté opláchněte vlažnou vodou. Lze opakovat každodenně. Obdobný účinek má také olej levandulový a eukalyptový.

Aloe vera

Šťáva z rostliny udržuje v pokožce vlhkost a zmírňuje napětí. Můžete ji použít v přírodní podobě, pokud rostlinu máte doma, nebo sáhnout po některém přípravku na trhu. K dostání jsou od čistého extraktu až po gely určené k hojení povrchových ranek.

Kokosový olej

Má antimykotické a antibakteriální účinky. Rozmíchejte dvě lžíce kokosového oleje v teplé vodě, aby vznikla hustá tekutina. Po umytí vlasů nechte působit alespoň 10 minut a poté smyjte.

Výtažek z grepových jader

Při mytí vlasů přidejte do šamponu grepový výtažek zakoupený v lékárně v poměru 1: 1. Pomáhá při bakteriálním a mykotickém postižení.

Co zabírá na mastné lupy:

Citronová šťáva

Pomáhá normalizovat stav pokožky, vyrovnává její pH a brání množení kvasinek. Smíchejte 1 lžíci citronové šťávy na pastu s pěti lžícemi kokosového tuku a vetřete do kůže hlavy. Po půlhodině opatrně smyjte. Lze opakovat každodenně.

Jablečný ocet

I jablečný ocet obnovuje přirozený ochranný film na povrchu kůže a pomáhá při svědění vlasové pokožky. Smíchejte půl šálku jablečného octa s půl šálku teplé vody a po umytí hlavy pokožku tímto roztokem opláchněte. Nechte působit alespoň dvě minuty a poté opláchněte.

Tablety s kyselinou acetylsalicylovou

Kyselina acetylsalicylová má antimikrobiální vlastnosti. Do šamponu, který běžně používáte, vmíchejte dvě nadrcené tablety a vzniklou směsí vlasy umyjte. Poté důkladně opláchněte. Kúru aplikujte jednou za týden.

Jedlá soda

Působí jako prostředek proti parazitním houbám a plísním a zároveň je mírně peelingová, takže vás zbaví odlupujících se šupinek. Do hrnku s teplou vodou přisypte jednu lžíci jedlé sody a pokožku hlavy vzniklou směsí oplachujte. Opakujte jednou týdně.

Bylinky: Lupy a svědivou pokožku zklidní heřmánek, šalvěj, lékořice, rozmarýn, kopřiva, zázvor, jitrocel, kořen lopuchu, listy kostivalu, břečťan a růže.

Kopřivy

Kopřivové tonikum si připravte takto: Dvě velké hrsti kopřiv nechte dva dny louhovat v půl litru 40% alkoholu. Tonikum pak pravidelně vtírejte do pokožky hlavy.

Odvar z heřmánkových květů

Dvě hrsti květů heřmánku spařte horkou vodou, přikryjte a nechejte čtvrt hodiny louhovat, potom sceďte. Výluhem spláchněte umyté vlasy.

Březový výluh

Březový výluh si můžete připravit ze sušených listů břízy. Po umytí hlavy lehce vmasírujte malé množství do vlasů a do vlasové pokožky. Březový výluh můžete také smíchat s běžným šamponem a používat v rámci obvyklé vlasové péče.

Bylinkový šampon

Ingredience: směs bylin kopřivy a máty, pár kapek esenciálního oleje (levandule, máta, citronela), 4 lžíce nastrouhaného olivového mýdla, destilovaná voda.

Postup: Převařte hrnek vody, vmíchejte do ní nastrouhané mýdlo a přidejte dvě kapky esenciálního oleje a hrst bylinek. Tuto směs nechte do druhého dne vylouhovat, pak sceďte a přelijte do čisté skleněné lahvičky s uzávěrem. Skladujte v lednici, vydrží vám až 14 dní.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína