Od vlny novoročních diet a hubnutí uplynulo přesně tolik týdnů, kolik je zapotřebí, aby odhodlání ochablo a hlad zvítězil. Kila se vracejí a to nepříjemně rychle, neboť jsou posílena jojo efektem.
Je to velká nespravedlnost přírody, že k zeštíhlení vede cesta dlouhá a zpátky zkratka. Čím to? Tím, že ignorujeme biologické zákonistosti a tělo zaměňujeme za stroj.
Při rychlém hubnutí ztrácí tělo především svalovou hmotu, z níž získává bílkoviny pro udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi.
Tím klesne spotřeba energie, neboť svaly spalují desetkrát více energie než tuková tkáň.
Opakovaným hubnutím stále klesá množství svalů v těle a naopak narůstá podíl tukové tkáně, což má velmi nepříjemné následky ve stále nižší potřebě energie.
Jakmile hladovění skončí, nasává tělo kalorie jako houby, protože může být váha brzy vyšší než před zahájením diety.
Mohou za to geny…
Sklon přibírat na váze je do jisté míry určen dědictví po předcích, díky němuž můžete mít dar dobře zužitkování energii z jídla, aniž byste rychle přibírali na váze.
Pokud patříte k takovému rodu, pak to určitě už dávno víte, tato vlastnost se prosadila v historii v obdobích hladu jako velmi významná a předává se dál.
Opačný sklon se projevuje u potomků matek, trpících nadváhou už před otěhotněním, ti snáze tloustnou, což bývá obvykle výrazně ovlivněno i jídelními zvyky v rodině.
… nebo věk?
Věk hraje menší roli, než si obvykle myslíme, když nabírání na váze svádíme na „hormony“. Mnohem významnější je věk, kdy držíme první dietu.
Pokud to bylo už v mládí, pak velmi pravděpodobně bojujete s nadváhou celý život, neboť organismus přišel o přirozenou schopnost udržovat stálou hmotnost.
A čím dříve s hubnutím začnete, tím více výhiových výkyvů nahoru i dolů pak máte za sebou se všemi nepříjemnými důsledky, které to pro postavu má.
Nejen kalorie, ale i jejich zdroj
Pokud při snižování váhy věříte na počítání kalorií, což bohužel dělá většina žen, můžete splakat na výdělkem. Tělo se vám pomstí za nedostatek živin.
Pokud už se bez kontroly kalorické vydatnosti neobejdete, najděte si vždycky alternativu s větší výživovou hodnotou.
Místo housky z bílé mouky si dejte 20 g mandlí, kaloricky jsou v zásadě srovnatelné, ovšem oproti porci čistých sacharidů mandle přinesou organismu něco bílkovin, kvalitních tuků, vitamin E, některé vitaminy B a vápník.
Kromě ořechů a semen jsou koncentrovanými zdroji kvalitních živin nízkotučné mléčné výrobky, syrovátka, tofu a sojové jogurty, libové maso a ryby.
Doporučujeme: Zbytečnou pověrou je také mýtus o kalorické vydatnosti luštěnin, nevyhýbejte se jim, jsou nejlepším zdrojem vlákniny, kromě toho obsahují cenné bílkoviny, jsou v nich vitaminy řady B a některé minerály.
Zdravotní následky
Nejen že se jojo efekt postará o velké zklamání při pohledu do zrcadla, ještě má nepříznivý vin an zdraví, zvláště, když se diety a následné přibírání opakovaly vícekrát.
Rychlé a opakované výkyvy hmotnosti jsou pro organizmus horší než nadváha, zatěžují především srdečně oběhový systém, kde se pak vytváří terén pro rozvoj onemocnění včetně vysokého krevního tlaku.
Kromě toho střídání období hladovění a nabírání váhy zvyšuje pravděpodobnost propuknutí cukrovky II. typu. Dalším možným následkem jsou onemocnění skeletu, především vznik osteoporozy. Trpí ale i kůže, která ztrácí svou pružnost a pevnost.
Jak přelstít jojo?
Nedá, není žádný zázračný prostředek, který by se postaral o to, aby biologické zákonitosti těla přestaly fungovat přesně tam, kde potřebujeme. Pochopitelně, protože by to mohlo závažně poškodit složité soukolí fungování lidského organismu.
Jedinou obranou před nabíráním váhy po zhubnutí je rozumě plánovaná dieta s reálnými cíli.
Kolik je zdravé zhubnout?
– nanejvýš 0,5 kg až 1 kg týdně
– nanejvýš 10 kg až 15 kg za 20 týdnů
Méně může být více
Slovo nanejvýš je míněno vážně, pokud se snížení váhy druhy kolem 10 kg za uvedenou dobu asi 5 měsíců, pak to bývá zhubnutí s trvalým efektem. Ideální je současně podporovat posilování svalů, které se postarají o to, aby neklesala základní spotřeba energie.
Nemusíte kvůli tomu dřít v posilovně, větší úspěch můžeme mít pravidelné cvičení v domácích podmínkách, ale aspoň pětkrát týdně.
Jezte, jak si tělo žádá
Hubnutí bývá řehle už proto, že často předepisuje 5 nebo 6 pravidelných jídel denně. Myšlenka je to správná, ale jen v obecné úrovni.
Pro člověka, nezvyklého snídat nebo s malým pocitem hladu (ano, i takový tloustnou) pak může být velmi nepřirozené plánovat si tak častá jídla v pravidelných rozestupech.
Jiný systém doporučuje jen tři vydatnější jídla denně, ale i do může jidlem, zvyklým spíše jen uzobávat, dělat potíže. Dodržovat takový režim může vést k přílišnému soustředění na jídlo a k pocitu vyššího stresu z diety.
Mnohem vhodnější je mít konkrétní představu, co budete dnes nebo zítra jíst a nechat tělo, ať si samo řekne kdy. Množství porcí nemá na váhu vliv, dokonce ani denní doba, kdy je sníme. Rozhodující je jen celkový denní objem a jeho poměr k vydané energii.
Tip: Místo pevného dietního rozpisu stačí pořídit si notýsek a zaznamenávat si, co a v jakém množství jste kdy snědli. Internetová kalkulačka kalorií vám pomůže zjistit, zda té energie nebylo moc. Tím si brzy vypěstujete i odhad pro lepší skladbu jídelníčku i bez diety.
Foto: Shutterstock