Tedy ne doslova, ale něco pro zahřátí se hodí i teď, kdy jaro spíše ještě pomalu přichází. A v teplých dnech vám zase kořeněné jídlo může pomoci od pocení. A nakonec, všechny tyto recepty jsou tak skvělé, že přijdou k chuti prostě vždy!
Mrkvová polévka se zázvorem
(viz úvodní fotografie)
(4 porce)
1 malá cibule, 2 lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru, 400 g mrkve, 1 litr zeleninového vývaru, sůl, pepř, šťáva z jednoho pomeranče, olej, pažitka nebo petrželka na posypání
1) Cibuli nadrobno nakrájíme a osmahneme ji na oleji.
2) Přidáme zázvor a po chvilce i nakrájenou očištěnou mrkev.
3) Restujeme cca 15 minut.
4) Poté zalijeme zeleninovým vývarem a přivedeme k varu.
5) Vaříme 25 minut na středním plameni, dokud mrkev nezměkne.
6) Poté rozmixujeme tyčovým mixérem a nakonec dochutíme solí, pepřem a pomerančovou šťávou. Podávat můžeme s chlebovými krutonky.
Doba přípravy 70 minut
Náročnost 2
Tato polévka je důkazem, že někdy stačí jen pár ingrediencí, aby vznikl lahodný pokrm. Možná budete překvapeni, jak jde mrkev s pomerančem krásně dohromady.
Pečený květák
(4 porce)
1 menší hlávka květáku, 4 lžíce olivového oleje, 1 lžíce citronové šťávy, 1 lžička mleté sladké papriky, 1 lžička mletého římského kmínu, 1 lžička kurkumy, ½ lžičky soli, hořčičná semínka
1) Troubu předehřejeme na 180 °C. Květák omyjeme a očistíme a pečlivě osušíme (máte-li větší hlávku, můžete ji trochu předvařit v osolené vodě).
2) V misce smícháme olivový olej s 1 lžící citronové šťávy, mletou paprikou, římským kmínem, kurkumou a solí.
3) Vzniklou směsí rovnoměrně květák potřeme, posypeme hořčičnými semínky a přemístíme ho na plech vyložený pečicím papírem.
4) Dáme péci do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme asi 45 až 50 minut. K pečenému květáku se hodí jak česnekový dip, tak jakákoliv ostrá omáčka.
Doba přípravy 65 minut
Náročnost 2
Receptů na pečený květák existuje spousta a většinou se používají výraznější koření. I vy si můžete trochu zaexperimentovat. Přidat můžete třeba kari nebo chilli koření a květák posypat parmezánem.
Thajské červené kari
(4 porce)
500 g kuřecích prsou, 2 lžíce rostlinného oleje, 1 větší cibule, ½ lžičky římského kmínu, ½ lžičky mletého zázvoru, ½ lžičky mletého koriandru, 1 stroužek česneku, chilli paprička, sůl, 1 lžička kurkumy, ½ lžičky kari koření
200 g loupaných drcených rajčat, 1 nakrájená kapie, ½ lžičky koření garam masala, 200 ml vody, 50 ml kokosového mléka, čerstvý koriandr
1) V hrnci rozehřejeme olej. Cibuli nakrájíme nadrobno a pozvolna opékáme na oleji do zlatohněda.
2) V hmoždíři podrtíme římský kmín, česnek nakrájíme najemno. Chilli papričku nakrájíme na jemné plátky.
3) Do hrnce přidáme římský kmín, česnek, zázvor a chilli papričku a asi 2 minuty za stálého míchání opékáme.
4) Kuřecí maso nakrájíme na větší kostky. Plotnu rozehřejeme o trochu víc a přidáme maso do hrnce. Zasypeme kurkumou, kari kořením a opékáme, dokud se maso ze všech stran nezatáhne.
5) Osolíme a přidáme rajčata, kapii a vodu. Necháme pod poklicí vařit asi půl hodiny, dokud se tekutina zčásti nevypaří a omáčka nezhoustne. Během vaření občas promícháme.
6) Nakonec přidáme garam masalu, kokosové mléko a ještě 3 minuty pozvolna vaříme. Podáváme s jasmínovou rýží.
Doba přípravy 50 minut
Náročnost 2
Nejdůležitější při přípravě tohoto receptu je chvíle, kdy opékáme koření. Musí se totiž rozvonět, jen tak předá jídlu veškerou chuť a aroma.
Medová křidélka
(4 porce)
600 g kuřecích křídel, 3 lžíce medu, špetka chilli, 1 stroužek česneku, 4 lžíce olivového oleje, sůl, pepř
1) Celá kuřecí křídla rozkrojíme na 2 kusy.
2) Do misky, přidáme sůl, pepř, chilli, rozmačkaný česnek a na závěr med. Vše pořádně promícháme.
3) Pak do marinády přidáme křidélka a dobře promícháme, aby se marináda dostala všude. Necháme nejlépe přes noc v lednici uležet.
4) Naložená kuřecí křidélka pečeme na 200 °C asi 30 minut. Musí být měkká a maso by mělo odpadávat. Podávat můžeme s různými omáčkami. Třeba hořčičnou, medovou nebo barbecue.
Doba přípravy 40 minut + 24 hodin odležení
Náročnost 1
Sladko-slaná chuť křidýlek se neomrzí a můžete vyzkoušet i jinou marinádu. Třeba smíchejte 3 lžíce kečupu, 3 lžíce medu, ½ lžičky chilli, 2 lžíce sójové omáčky, 2 lžičky jablečného octa a špetku skořice.
Kuře kung pao
(4 porce)
500 g kuřecího masa, 50 g loupaných pražených arašídů, 1 vejce, několik chilli papriček, lžička máčeného škrobu, 3 lžíce oleje
Záliv: 2 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce rýžového vína šao sing (víno můžete nahradit cherry), špetka cukru
1) Vykostěné kuřecí maso nakrájíme na kostičky, smísíme s vejcem, máčeným škrobem, solí a dobře promícháme.
2) Vložíme do rozpáleného oleje a prudce restujeme až do zlatavé barvy. Poté přidáme oloupané arašídy, chilli papričky nakrájené na malé kousky a zalijeme tmavým zálivem. Krátce promícháme a můžeme podávat. Hodí se jakákoliv rýže.
Doba přípravy 30 minut
Náročnost 1
Oblíbené čínské jídlo mnozí pamatují z prvních čínských restaurací u nás v 70. letech minulého století. Pochází ze sečuánské kuchyně a pochutnají si na něm ti, kteří mají rádi ostřejší kuchyni. Počítat musíte s tím, že má poměrně malé množství šťávy.
Hruškový koláč Bourdaloue
(8 porcí)
160 g hladké mouky, 70 g moučkového cukru, špetka soli, 110 g studeného másla, 1 vejce
Náplň: 50 g změklého másla, 100 g cukru krupice, 2 vejce, 160 g mletých mandlí, 3 hrušky, 1 lžíce mandlových lupínků, skořice
1) Sypké ingredience na těsto smícháme a propracujeme se studeným máslem na sypkou směs připomínající drobenku. Pak zapracujeme vejce. Zabalíme a dáme na půl hodiny vychladit do lednice.
2) Troubu předehřejeme na 180 °C. Těsto vyválíme a prsty namačkáme do koláčové formy vymazané máslem. Dno několikrát propícháme vidličkou a pečeme ¼ hodiny.
3) Na náplň vyšleháme změklé máslo s cukrem do pěny. Vmícháme vejce a nakonec i mleté mandle. Naplníme upečený korpus, uhladíme a ozdobíme nakrájenými oloupanými hruškami.
4) Vrátíme do trouby a pečeme dalších 50–60 minut. Před nakrájením necháme úplně vychladnout, posypeme plátky mandlí a moučkovým cukrem se skořicí.
Doba přípravy 130 minut
Náročnost 3
Koláč prý vytvořil na konci 19. století pařížský cukrář, který tehdy sídlil v ulici Bourdaloue, odtud tedy jméno. Koláč si můžete vychutnat jen tak, nebo k němu přidejte kopeček šlehačky, či čokoládovou pěnu.
(4 porce)
500 g mletého hovězího masa, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 červená paprika, 1 lžička mletého chilli, 1 lžička pálivé papriky, 1 lžička mletého římského kmínu, 400 g konzervovaných krájených rajčat, ½ lžičky majoránky, 1 lžička hnědého cukru, 2 lžíce rajského protlaku, sůl, pepř, 400 g sterilovaných červených fazolí, olej
1) Cibuli nakrájejte na drobné kostičky, papriku na proužky, česnek na plátky.
2) Olej rozpalte v kastrolu (nejlepší je se silným dnem), vsypte nasekanou cibuli a pět minut opékejte do sklovata. Asi po dvou minutách přidejte na plátky nasekaný česnek a společně restujte ještě asi minutu. Pak přidejte papriku, veškeré koření a opékejte 5 minut.
3) Přidejte maso a zprudka je opečte ze všech stran. Snažte se je vařečkou rozdělovat. Maso se musí opravdu opékat, nikoliv dusit.
3) Když je maso opečené a zhnědne, přidejte plechovku rajčat, rajský protlak a zalijte vodou. Dochuťte majoránkou, cukrem a osolte a opepřete.
4) Stáhněte plamen a nechte pod poličkou 20 minut probublávat. Během vaření občas zamíchejte.
5) Nakonec přidejte fazole z plechovky bez nálevu a čokoládu a nechte ještě 10 minut prohřívat (Čokoláda může být jakákoliv tmavá, ale nesmí jí být mnoho. Stačí tak 2 čtverečky). Podle potřeby ještě osolte a opepřete.
Doba přípravy 60 minut
Náročnost 2
Když se řekne chilli con carne, vybaví se nám Mexiko. I když odtud toto jídlo dávno doputovalo do celého světa. Klasicky se servíruje s křupavými nachos a můžete je posypat čerstvým koriandrem.