Domů     Pokořte svůj strach
Pokořte svůj strach
25.4.2023

Strach je silnou energií a mocnou emocí. Dokáže nás ovládnout a zcela převálcovat. A protože je to negativní emoce, může poškodit i naše zdraví. Dá se s ním ale bojovat a zvítězit nad ním.

Tradiční čínská medicína v tom má jasno. Všechno se vším souvisí a jedno ovlivňuje druhé. Když čínský lékař léčí pacienta, zkoumá všechny spojitosti, všímá si těla i duše. Se strachem podle něj souvisejí ledviny.

Když strach a úzkost působí dlouhodobě, jsou navíc oslabované kosti, ochabují nohy, dochází k poruchám spánku a postiženy bývají i plíce. Dostaví se prudké bušení srdce.

Strach je negativní emocí, která vzniká jako reakce na hrozící nebezpečí či ohrožení. Jeho úkolem je připravit nás na útěk, únik nebo obranu.
Strach je negativní emocí, která vzniká jako reakce na hrozící nebezpečí či ohrožení. Jeho úkolem je připravit nás na útěk, únik nebo obranu.

Nejdůležitější orgány v těle

Tradiční čínská medicína považuje za nejdůležitější orgány těla játra, srdce, slezinu, plíce a ledviny. Ty podle ní řídí chod celého organismu jak po stránce fyzické, tak i psychické.

* Mimo to do každého z těchto pěti orgánů umísťuje konkrétní emoci (játra produkují hněv, srdce radost, slezina neklid a starosti, plíce smutek a ledviny strach).

* Vyznává pravidlo, že když je narušena funkce nějakého orgánu, vyvolá to charakteristickou emoci, a naopak když nějaká emoce trvá delší dobu, může poškodit orgán, ke kterému patří.

* Přiřazuje k orgánům také smyslové orgány, kterými do nich vstupuje energie (játra jsou takto spojena s očima, srdce s jazykem, slezina s ústy, plíce s nosem a ledviny s ušima).

Párový orgán

Ne nadarmo jsou ledviny dvě. Jedná se o tzv. párový orgán a mají velmi úzký vztah k partnerství. Ať se jedná o přítele, kamarádku, potomka nebo kolegu či nadřízeného v práci, někde to mezi vámi skřípe. Zkuste se zamyslet a odpovězte si pravdivě:

Bojíte se, že se rozpadne váš vztah? Že přijdete o kamarádku? Nebo naopak – koho nechcete přijímat takového, jaký je? Komu nechcete naslouchat? Nebo kdo nechce naslouchat vám? Z koho máte strach?

Příznakem strachu a různých fobií jsou zrychlený tep, nevolnost, pocení, pláč a paralýza.
Příznakem strachu a různých fobií jsou zrychlený tep, nevolnost, pocení, pláč a paralýza.

Strach a vztahy

Každá žena, která má za sebou těžký vztah, nebo ta, která stále v takovém stavu setrvává, žije vlastně v neustálém strachu.

Obává se, že není dost dobrá a zklame každého partnera svým chováním, bojí se, že ji každý muž opustí, děsí se reakcí svého protějšku, má hrůzu ze samoty, ale i z každé možné změny. Taková žena chronicky zatěžuje své ledviny na energetické úrovni.

Není divu, že nastane doba, kdy se jí ozvou fyzicky. Jaké jsou signály? Dlouhodobě oslabené ledviny se projeví třeba bolestí kolen. Zasáhnou i oční okolí. Najednou jsou oči oteklé, s tmavými kruhy a nepěknými vráskami.

Amygdala a katecholaminy

Pojďme ale na začátek. Kde vlastně strach opravdu vzniká? Jeho prvotní projevy vyvolává část mozku, která se nazývá amygdala. Je to jakési emoční jádro mozku, které hraje hlavní roli při spuštění strachové reakce.

Dokáže spustit alarm ještě před tím, než si ostatní části mozku stačí uvědomit, že taková emoce vznikla. Inkubátorem strachu jsou pak nadledvinky.

Produkují mimo jiné hormony zvané katecholaminy, které jsou jakousi obrannou reakcí při jakékoli úzkosti a podobným stavům. Mají mimo jiné také na svědomí zrychlení srdeční frekvence, které vždy nastane bezprostředně po prožitém strachu.

Respekt je něco jiného

Ovšem nepleťte si strach s respektem. To je úplně jiná energie, pro náš život naopak velmi důležitá a prospěšná. Zatímco strachem obracíte zničující energii proti sobě, respektem energii pouštíte ven a to vás vede k akci.

Situace, kterou prožíváte, se nezměnila. Změnili jste svůj postoj vůči ní. Neohlížíte se zpět ani se nesnažíte zjistit, co bude pak. Nesoustředíte se na výsledek, ale na kroky, které chcete podniknout, abyste situaci zvrátili ve svůj prospěch. Právě teď a právě tady.

Zákon přitažlivosti

Dobrou zprávou je, že strach je možné proměnit na jinou energii. Na tu pozitivní. Když si to promítneme v reálu, je vlastně strach převlečenou láskou. Vy sami máte možnost volby a můžete se rozhodnout, jak budete reagovat.

Nepůjde to sice hned, ale cvikem se bude situace a stav zlepšovat. Uvědomte si, že strach existuje ve vaší mysli. Je to pouhá myšlenka. Výtvor vaší představivosti.

Na druhou stranu ale tato velmi silná emoce dokáže to, čeho se obáváme, přitáhnout do našeho života. A funguje přímá úměra: čím víc se bojíte, tím spíše se vám daná věc přihodí. Znáte zákon přitažlivosti?

Na co svou mysl zaměříte, to dostanete, a to bez ohledu na to, zdali to chcete, nebo ne.

Jak se strachem zatočit?

Celé tajemství už znáte. Pocit strachu vzniká z obavy ze ztráty. Stačí si uvědomit, že když to strachu vy sami nedovolíte, nemůže na vás mít žádný vliv. Když vás strach začne ovládat, zjistěte přesně a velmi konkrétně, čeho se vlastně bojíte. Pojmenujte to.

Už tím ho dostáváte pod svou kontrolu. Pak si představte ten nejhorší scénář, který se v dané situaci může stát. A postavte se mu čelem. Přece teď neutečete. Co v daném případě můžete dělat? Jak můžete tento problém vyřešit?

Zatím se vůbec nic neděje a vy si to jen představujete. A sami jste scénáristou daného příběhu. Možná si přitom uvědomíte, že vše je relativní. Hrajte si s různými možnostmi dalšího děje a strach se bude zmenšovat. Pak už je to snadné.

Pomalu přestanete strach živit svou energií. Je čas narovnat ramena a vztyčit hlavu vzhůru. Teď už víte, že nedovolíte, aby ve vás strach rostl a aby vás ovládal. Zvládnete to. I když zrovna teď netušíte jak, jste rozhodnuti, že to půjde…

Postupně se vypracujete až do chvíle, kdy svůj strach zvládnete přetransformovat na lásku.

Všechno chce svůj čas

Důležité je uvědomit si při tom, že svůj strach pod kontrolu nedostanete okamžitě. Chce to cvik, trénink, den po dni, týdny, měsíce i roky. Důležité je vydržet a nevzdat to.

Je nesmírně cenné, když jste schopni záměrně způsobit i to nejmenší zlepšení svých pocitů. A přestože jste vládu nad svým strachem ještě nezískali plně, už se nebudete cítit bezmocní.

Každé zlepšení, každý posun vás nabije emocí pozitivní, radostí z úspěchu a láskou k sobě samému. A o to tady přece jde.

Užitečné afirmace

Čelit strachu můžete i tím, že si začnete vážit sami sebe. Že si budete věřit. Naučte se těchto 7 základních afirmací, které vám k tomu pomohou:

1) Jsem svobodný.

2) Jsem mocný.

3) Jsem dobrý.

4) Jsem láska.

5) Mám hodnotu.

6) Mám smysl.

7) Všechno je v pořádku.

Jaké nejčastější druhy strachu se nás snaží ovládnout

1) Již zmíněný strach ze vztahů a z osamělosti

2) Strach ze ztráty zaměstnání

3) Strach  o děti a blízké

4) Strach ze stáří a nemoci

5) Strach z chudoby

6) Strach z budoucnosti

7) Strach ze sebe samého, ale i před sebou samým

Vedle strachu bojujeme často také s úzkostí. Jaký je mezi těmito emocemi rozdíl?

Zatímco strach vzniká z konkrétní situace a je zaměřený na reálné hrozby tady a teď, úzkost nás ovládá bez zjevné příčiny a zaměřuje se do nejasné budoucnosti. Člověk, který trpí úzkostí, nedokáže přesně vyjádřit, čeho se bojí a proč. Strach pociťujeme velmi intenzivně, úzkost nás požírá vlekle a trvá dlouho.

Strach a jeho převleky

Kolik názvů můžeme pro tu nepříjemnou emoci plnou bolesti použít? Tady jsou některé z nich:

TRÉMA – strach z neúspěchu a veřejného ponížení, jedná se o emoční napětí, které nás odzbrojí, když se chystáme na důležitou událost.

OBAVA – slabší a méně intenzivní sestra strachu, je to pocit nejistoty z neznáma, které ještě nenastalo, ale odehraje se (možná) někdy v budoucnosti.

PANIKA – iracionální, nepodložené chování, stav náhlého zděšení a obav z očekávaného vývoje událostí. Říká se, že je větší než obava, ale menší než strach.

FOBIE – chorobný strach z určitých věcí, lidí nebo objektů.

HRŮZA a ZDĚŠENÍ – intenzivní strach vystupňovaný v krátkodobou, silnou a prudkou emoční reakci.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
9.6.2023
Přírodě to v plném květu sluší, tak proč kousek její krásy nevyužít pro sebe. Mezi čerstvými bylinami se najde leckterá, která svědčí kůži i vlasům. Máme pro vás pár praktických návodů. Heřmánková péče Heřmánek báječně pomáhá na problémovou pleť – zklidňuje podráždění, regeneruje, urychluje hojení drobných oděrek i popraskané suché kůže. U té je třeba ale po koupeli kůži důkladně namazat mastným
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,