Domů     Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
13.7.2022

I když jsou v příbalovém letáku uvedeny, někdy si souvislost s léčbou neuvědomíme. Poradíme, na co si zejména dávat pozor.

Antibiotika jsou jedním z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, který zachránil nesčetně životů a zmírnil někdejší nebezpečnost bakteriálních infekcí.

Jenže stejně jako kterákoli jiná léčivá látka mají kromě nezměrných výhod i jisté nepříjemné vedlejší účinky v těle. Ty se často týkají jen určité skupiny antibiotik, takže když potíže lékaři včas nahlásíte, může vám vybrat lék pro vás vhodnější.

Proč nestačí penicilin?

Neexistuje antibiotikum, které by působilo na všechny bakterie. Antibiotik je mnoho skupin, některé se dále dělí na generace. Každá skupina antibiotik má jiné spektrum účinku – to znamená, že působí na jiné druhy bakterií.

A určité rozdíly v účinku jsou i mezi antibiotiky z téže skupiny. Vybrat správný lék pro konkrétního pacienta tedy není jednoduché. Jedním z důležitých ohledů by mělo být to, aby i možné nežádoucí účinky nezhoršily jiné zdravotní potíže nemocného.

* Průjmy

Právě průjmy jsou nejtypičtějším nežádoucím následkem léčby a důvod je prostý – antibiotika ničí nejen původce choroby, ale i prospěšné bakteriální osídlení střev. Tím se zkomplikuje trávení.

Obvykle ale nejde o závažný problém, pro účinnou pomoc stačí probiotika v kapslích.

Ale pozor: Pokud střevní potíže doprovázejí bolesti a křeče břicha a objeví se horečka, pak už nejde o nevýznamný průjem a je třeba co nejdříve kontaktovat lékaře.

Příčinou může být masivní přemnožení škodlivé bakterie clostridium difficile, kterou za normálních okolností udržují prospěšné bakterie pod kontrolou. Po vyhubení střevní mikroflóry se ovšem nebezpečné bakterie mohou volně množit.

Toxiny, které produkují, vyvolají závažný zánět střeva, který může vést k otravě krve, šoku a v krajním případě i ke smrti. Výrazné bolesti břicha při průjmu proto rozhodně nepodceňujte.

Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.
Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.

* Plísňové a kvasinkové infekce

Antibiotika nerozlišují mikroby přátelské a nepřátelské, čímž poruší přirozenou rovnováhu na sliznicích. Běžným a nepříjemným následkem léčby pak je rozbujení plísňových a kvasinkových onemocnění sliznic, a to nejen dýchacích cest. Odstonat to můžete i gynekologickými potížemi.

* Zhoršení tvorby krve

Pokud trpíte anémií, pak se lékaře předem zeptejte, zda antibiotikum, které vám chce předepsat, neomezuje tvorbu krve. I když je to jen dočasný účinek, připravuje tělo o síly, které k vyléčení nutně potřebuje.

* Zhoršení sluchu

Určitý typ antibiotik může poškodit sluchový nerv, a to s trvalými následky. Proto by zejména lidé, kteří už trpí nějakou vadou sluchu, měli lékaře na tyto potíže upozornit a domluvit se na výběru jiného typu antibiotik.

* Poškození ledvin

Ledviny filtrují krev a odvádějí zbytky antibiotik z těla, proto na ně jejich působení přímo doléhá. Řada typů antibiotik navíc působí přímo na ledviny toxicky, proto se pro lidi s již existujícím postižením ledvin musí vybírat šetrnější typy.

* Vyrážka po oslunění

Antibiotika mohou vyvolat alergické reakce na kůži, což je poměrně dobře známo. Méně se ale ví, že jeden z typů této reakce se objevuje jako vyrážka po oslunění.

Antibiotikum vyvolá zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření a projevy alergie se pak výrazně zhorší. Lékař nebo lékárník by vás zejména v teplých měsících měli na toto riziko upozornit. K reakci totiž stačí i kratší pobyt na slunci.

* Bolesti hlavy a závratě

Mohou se objevit při užívání určitých typů antibiotik, které nežádoucími účinky postihují nervový systém. Ta mohou způsobovat také podrážděnost, zmatenost nebo potíže s pamětí. Po ukončení léčby potíže zase zmizí.

Pokud ale na bolesti hlavy, migrény a závratě trpíte, upozorněte na to lékaře před výběrem léku.

Rafinované řešení: Kombinace antibiotik

Zvláště u lidí v horší zdravotní kondici s různými chronickými onemocněními se mohou lékaři rozhodnout pro kombinaci antibiotik. Je to léčba šetrnější, protože jednotlivá antibiotika se podávají v menší dávce, což sníží také jejich nežádoucí účinky. Účinek se však sčítá.

Aby působily co nejlépe

Když už dostanete od lékaře předepsaná antibiotika, je třeba se k jejich užívání stavět nanejvýš zodpovědně a je nutné dodržovat tyto zásady:

vždy dobrat celé předepsané množství antibiotik, a to i když už se cítíte lépe

antibiotika užívat v předepsaném množství i čase (a třeba si i nastavit budík, který vás na další dávku upozorní)

nikdy nedávat svoje antibiotika jiným lidem ani členům domácnosti (existuje například skupina antibiotik, které vůbec nesmějí brát děti).

Pokud se stane, že antibiotika vaše potíže nezlepšují, nebo je vám dokonce hůře, poraďte se

s lékařem. Je možné, že daný druh antibiotik neúčinkuje právě proti těm „vašim“ patogenům. Nikdy ale samovolně antibiotika nevysazujte.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
epochaplus.cz
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
nasehvezdy.cz
Dělá na něj zamilované oči! Funguje to?
S manželem to nová posila Ulice Adéla Gondíková (50) nemá zrovna jednoduché. Jiří Langmajer (57) totiž skuhrá pokaždé, když ho někde něco jenom píchne. Jeden z nejvíc sexy chlapíků českého showbyzn
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce