Domů     Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
13.7.2022

I když jsou v příbalovém letáku uvedeny, někdy si souvislost s léčbou neuvědomíme. Poradíme, na co si zejména dávat pozor.

Antibiotika jsou jedním z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, který zachránil nesčetně životů a zmírnil někdejší nebezpečnost bakteriálních infekcí.

Jenže stejně jako kterákoli jiná léčivá látka mají kromě nezměrných výhod i jisté nepříjemné vedlejší účinky v těle. Ty se často týkají jen určité skupiny antibiotik, takže když potíže lékaři včas nahlásíte, může vám vybrat lék pro vás vhodnější.

Proč nestačí penicilin?

Neexistuje antibiotikum, které by působilo na všechny bakterie. Antibiotik je mnoho skupin, některé se dále dělí na generace. Každá skupina antibiotik má jiné spektrum účinku – to znamená, že působí na jiné druhy bakterií.

A určité rozdíly v účinku jsou i mezi antibiotiky z téže skupiny. Vybrat správný lék pro konkrétního pacienta tedy není jednoduché. Jedním z důležitých ohledů by mělo být to, aby i možné nežádoucí účinky nezhoršily jiné zdravotní potíže nemocného.

* Průjmy

Právě průjmy jsou nejtypičtějším nežádoucím následkem léčby a důvod je prostý – antibiotika ničí nejen původce choroby, ale i prospěšné bakteriální osídlení střev. Tím se zkomplikuje trávení.

Obvykle ale nejde o závažný problém, pro účinnou pomoc stačí probiotika v kapslích.

Ale pozor: Pokud střevní potíže doprovázejí bolesti a křeče břicha a objeví se horečka, pak už nejde o nevýznamný průjem a je třeba co nejdříve kontaktovat lékaře.

Příčinou může být masivní přemnožení škodlivé bakterie clostridium difficile, kterou za normálních okolností udržují prospěšné bakterie pod kontrolou. Po vyhubení střevní mikroflóry se ovšem nebezpečné bakterie mohou volně množit.

Toxiny, které produkují, vyvolají závažný zánět střeva, který může vést k otravě krve, šoku a v krajním případě i ke smrti. Výrazné bolesti břicha při průjmu proto rozhodně nepodceňujte.

Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.
Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.

* Plísňové a kvasinkové infekce

Antibiotika nerozlišují mikroby přátelské a nepřátelské, čímž poruší přirozenou rovnováhu na sliznicích. Běžným a nepříjemným následkem léčby pak je rozbujení plísňových a kvasinkových onemocnění sliznic, a to nejen dýchacích cest. Odstonat to můžete i gynekologickými potížemi.

* Zhoršení tvorby krve

Pokud trpíte anémií, pak se lékaře předem zeptejte, zda antibiotikum, které vám chce předepsat, neomezuje tvorbu krve. I když je to jen dočasný účinek, připravuje tělo o síly, které k vyléčení nutně potřebuje.

* Zhoršení sluchu

Určitý typ antibiotik může poškodit sluchový nerv, a to s trvalými následky. Proto by zejména lidé, kteří už trpí nějakou vadou sluchu, měli lékaře na tyto potíže upozornit a domluvit se na výběru jiného typu antibiotik.

* Poškození ledvin

Ledviny filtrují krev a odvádějí zbytky antibiotik z těla, proto na ně jejich působení přímo doléhá. Řada typů antibiotik navíc působí přímo na ledviny toxicky, proto se pro lidi s již existujícím postižením ledvin musí vybírat šetrnější typy.

* Vyrážka po oslunění

Antibiotika mohou vyvolat alergické reakce na kůži, což je poměrně dobře známo. Méně se ale ví, že jeden z typů této reakce se objevuje jako vyrážka po oslunění.

Antibiotikum vyvolá zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření a projevy alergie se pak výrazně zhorší. Lékař nebo lékárník by vás zejména v teplých měsících měli na toto riziko upozornit. K reakci totiž stačí i kratší pobyt na slunci.

* Bolesti hlavy a závratě

Mohou se objevit při užívání určitých typů antibiotik, které nežádoucími účinky postihují nervový systém. Ta mohou způsobovat také podrážděnost, zmatenost nebo potíže s pamětí. Po ukončení léčby potíže zase zmizí.

Pokud ale na bolesti hlavy, migrény a závratě trpíte, upozorněte na to lékaře před výběrem léku.

Rafinované řešení: Kombinace antibiotik

Zvláště u lidí v horší zdravotní kondici s různými chronickými onemocněními se mohou lékaři rozhodnout pro kombinaci antibiotik. Je to léčba šetrnější, protože jednotlivá antibiotika se podávají v menší dávce, což sníží také jejich nežádoucí účinky. Účinek se však sčítá.

Aby působily co nejlépe

Když už dostanete od lékaře předepsaná antibiotika, je třeba se k jejich užívání stavět nanejvýš zodpovědně a je nutné dodržovat tyto zásady:

vždy dobrat celé předepsané množství antibiotik, a to i když už se cítíte lépe

antibiotika užívat v předepsaném množství i čase (a třeba si i nastavit budík, který vás na další dávku upozorní)

nikdy nedávat svoje antibiotika jiným lidem ani členům domácnosti (existuje například skupina antibiotik, které vůbec nesmějí brát děti).

Pokud se stane, že antibiotika vaše potíže nezlepšují, nebo je vám dokonce hůře, poraďte se

s lékařem. Je možné, že daný druh antibiotik neúčinkuje právě proti těm „vašim“ patogenům. Nikdy ale samovolně antibiotika nevysazujte.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského