Domů     Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
Plísně i anémie: Nežádoucí účinky antibiotik
13.7.2022

I když jsou v příbalovém letáku uvedeny, někdy si souvislost s léčbou neuvědomíme. Poradíme, na co si zejména dávat pozor.

Antibiotika jsou jedním z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, který zachránil nesčetně životů a zmírnil někdejší nebezpečnost bakteriálních infekcí.

Jenže stejně jako kterákoli jiná léčivá látka mají kromě nezměrných výhod i jisté nepříjemné vedlejší účinky v těle. Ty se často týkají jen určité skupiny antibiotik, takže když potíže lékaři včas nahlásíte, může vám vybrat lék pro vás vhodnější.

Proč nestačí penicilin?

Neexistuje antibiotikum, které by působilo na všechny bakterie. Antibiotik je mnoho skupin, některé se dále dělí na generace. Každá skupina antibiotik má jiné spektrum účinku – to znamená, že působí na jiné druhy bakterií.

A určité rozdíly v účinku jsou i mezi antibiotiky z téže skupiny. Vybrat správný lék pro konkrétního pacienta tedy není jednoduché. Jedním z důležitých ohledů by mělo být to, aby i možné nežádoucí účinky nezhoršily jiné zdravotní potíže nemocného.

* Průjmy

Právě průjmy jsou nejtypičtějším nežádoucím následkem léčby a důvod je prostý – antibiotika ničí nejen původce choroby, ale i prospěšné bakteriální osídlení střev. Tím se zkomplikuje trávení.

Obvykle ale nejde o závažný problém, pro účinnou pomoc stačí probiotika v kapslích.

Ale pozor: Pokud střevní potíže doprovázejí bolesti a křeče břicha a objeví se horečka, pak už nejde o nevýznamný průjem a je třeba co nejdříve kontaktovat lékaře.

Příčinou může být masivní přemnožení škodlivé bakterie clostridium difficile, kterou za normálních okolností udržují prospěšné bakterie pod kontrolou. Po vyhubení střevní mikroflóry se ovšem nebezpečné bakterie mohou volně množit.

Toxiny, které produkují, vyvolají závažný zánět střeva, který může vést k otravě krve, šoku a v krajním případě i ke smrti. Výrazné bolesti břicha při průjmu proto rozhodně nepodceňujte.

Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.
Aménie se může projevovat i viditelnou změnou barvy pleti.

* Plísňové a kvasinkové infekce

Antibiotika nerozlišují mikroby přátelské a nepřátelské, čímž poruší přirozenou rovnováhu na sliznicích. Běžným a nepříjemným následkem léčby pak je rozbujení plísňových a kvasinkových onemocnění sliznic, a to nejen dýchacích cest. Odstonat to můžete i gynekologickými potížemi.

* Zhoršení tvorby krve

Pokud trpíte anémií, pak se lékaře předem zeptejte, zda antibiotikum, které vám chce předepsat, neomezuje tvorbu krve. I když je to jen dočasný účinek, připravuje tělo o síly, které k vyléčení nutně potřebuje.

* Zhoršení sluchu

Určitý typ antibiotik může poškodit sluchový nerv, a to s trvalými následky. Proto by zejména lidé, kteří už trpí nějakou vadou sluchu, měli lékaře na tyto potíže upozornit a domluvit se na výběru jiného typu antibiotik.

* Poškození ledvin

Ledviny filtrují krev a odvádějí zbytky antibiotik z těla, proto na ně jejich působení přímo doléhá. Řada typů antibiotik navíc působí přímo na ledviny toxicky, proto se pro lidi s již existujícím postižením ledvin musí vybírat šetrnější typy.

* Vyrážka po oslunění

Antibiotika mohou vyvolat alergické reakce na kůži, což je poměrně dobře známo. Méně se ale ví, že jeden z typů této reakce se objevuje jako vyrážka po oslunění.

Antibiotikum vyvolá zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření a projevy alergie se pak výrazně zhorší. Lékař nebo lékárník by vás zejména v teplých měsících měli na toto riziko upozornit. K reakci totiž stačí i kratší pobyt na slunci.

* Bolesti hlavy a závratě

Mohou se objevit při užívání určitých typů antibiotik, které nežádoucími účinky postihují nervový systém. Ta mohou způsobovat také podrážděnost, zmatenost nebo potíže s pamětí. Po ukončení léčby potíže zase zmizí.

Pokud ale na bolesti hlavy, migrény a závratě trpíte, upozorněte na to lékaře před výběrem léku.

Rafinované řešení: Kombinace antibiotik

Zvláště u lidí v horší zdravotní kondici s různými chronickými onemocněními se mohou lékaři rozhodnout pro kombinaci antibiotik. Je to léčba šetrnější, protože jednotlivá antibiotika se podávají v menší dávce, což sníží také jejich nežádoucí účinky. Účinek se však sčítá.

Aby působily co nejlépe

Když už dostanete od lékaře předepsaná antibiotika, je třeba se k jejich užívání stavět nanejvýš zodpovědně a je nutné dodržovat tyto zásady:

vždy dobrat celé předepsané množství antibiotik, a to i když už se cítíte lépe

antibiotika užívat v předepsaném množství i čase (a třeba si i nastavit budík, který vás na další dávku upozorní)

nikdy nedávat svoje antibiotika jiným lidem ani členům domácnosti (existuje například skupina antibiotik, které vůbec nesmějí brát děti).

Pokud se stane, že antibiotika vaše potíže nezlepšují, nebo je vám dokonce hůře, poraďte se

s lékařem. Je možné, že daný druh antibiotik neúčinkuje právě proti těm „vašim“ patogenům. Nikdy ale samovolně antibiotika nevysazujte.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé