Nejzdravější je prý jíst ovoce, které u nás vyrostlo a dozrálo. Má to svou logiku. Ale takový banán také není k zahození. Jen se podívejte, jaké má benefity pro zdraví.
…snížil krevní tlak
Je to díky bohatému obsahu draslíku, který se pohybuje mezi 350 až 420 mg na 100 g banánu. Lidé s rizikem srdečního onemocnění si mohou s užitkem dopřávat dva banány denně a tím doplňovat tento minerál veledůležitý pro zdraví srdce.
…zlepšilo trávení
Banány jsou ve srovnání s jinými druhy ovoce snadno stravitelné i pro lidi s choulostivým žaludkem. Je to tím, že díky určitému enzymu podporují tvorbu ochranné hlenovité vrstvy na povrchu žaludeční stěny.
Proto konzumace banánů přináší úlevu při zánětu žaludku, žaludečních vředech i pálení žáhy. Prospívají i střevu díky škrobu, který se při trávení nerozkládá, a tak se nakonec stává výživou pro příznivě působící střevní bakterie.
…omezily výkyvy váhy
Blahodárný vliv má v tomto případě vláknina, na niž jsou banány velmi bohaté. I když jsou sladké, zasytí, aniž by se vzápětí ozval hlad. Kromě toho obsahují typ škrobu, který tlumí apetit a tím i nárůst váhy.
Dokáže také ovlivňovat hladinu cukru v krvi a obnovovat citlivost těla na inzulin. Právě ztráta citlivosti na inzulin vede k vyšší hladině cukru v krvi a nabírání na váze.
…zmenšilo riziko cukrovky
Je to díky odolnému typu škrobu, který pomáhá normalizovat hospodaření s cukrem v těle. Nejbohatší jsou na něj zelené banány. Jak dozrávají, žloutnou a hnědnou, obsah této látky postupně klesá až na méně než polovinu.
….zklidnila psychika
A to díky dávce tryptofanu, což je surovina, kterou tělo mění na serotonin, jemuž se přezdívá hormon dobré nálady. Blahodárný vliv ale mají i minerály v banánu, zejména hořčík a vápník.
Mimořádný je obsah draslíku, který napomáhá k dobrému spánku a optimistické náladě.
…zlepšila celková kondice
Je to zásluha sacharidů, které dodají energii pro fyzickou aktivitu, ale i značného množství rozmanitých minerálů a vitaminů.
…ztratily svalové křeče
Častou příčinou svalových křečí je totiž nedostatek minerálů. Pojídáním banánů doplníte dva z nich, které jsou důležité pro správné fungování nervů – draslík a hořčík.
Proto se banány hodí i na jídelníček při zvýšené fyzické zátěži, kdy ztráty minerálů způsobuje zvýšené pocení.
…snížil cholesterol
A to díky látkám označovaným jako fytosteroly. Ty pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a tím i riziko onemocnění aterosklerózou.
…omezilo riziko rakoviny
Banán obsahuje bílkovinu se specifickým účinkem – má pomáhat předcházet zhoubnému bujení. Množství této látky stoupá se zralostí banánu, nejvíce ji tedy mají plody s hnědnoucí slupkou.
…snížilo riziko onemocnění ledvin
Při ochraně ledvin opět hraje hlavní roli vysoký obsah draslíku. Pravidelná konzumace banánů má údajně snížit riziko nádorů ledvin až o 40 %.
Nahradí tabletku multivitaminů a multiminerálů
– Mimořádně bohaté jsou banány hlavně na vitamin B6, kde jeden průměrný plod pokryje asi pětinu denní potřeby. Vitamin B6 podporuje tvorbu inzulinu, krevního barviva a obecně zdravých buněk.
– Bez zajímavosti není ani obsah vitaminu C, jeden banán pokryje asi 15 % jeho denní potřeby.
– Minerálům dominuje draslík, kterého tělo denně potřebuje až 5 g. V jednom banánu je podle váhy kolem 700 až 900 mg.
Draslík je nejdůležitějším stopovým prvkem pro organismus, je nepostradatelný pro správnou funkci srdce a cév, pro svalové napětí, pro nervový systém.
Minerály na 100 g cca
draslík 360 mg
hořčík 27 mg
fosfor 22 mg
vápník 5 mg
sodík 1 mg
mangan 0,27 mg
železo 0,25 mg
zinek 0,15 mg
Vitaminy na 100 g cca
B4 9,8 mg
C 8,7 mg
B3 0,665 mg
B6 0,367 mg
B5 0,334 mg
E 0,1 mg
B2 0,073 mg
B1 0,031 mg
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL