Domů     David Novotný: „Jsem dobrá noční chůva“
David Novotný: „Jsem dobrá noční chůva“
od 10.3.2021

Jeho hlasem mluví nejen zlobr Shrek, ale i mnozí skuteční zahraniční herci. Načítá knížky, jejichž autorem je úspěšný severský autor Jo Nesbø. Před kamerou ztvárnil fotbalisty, ale třeba i detektivy nebo kosmonauty. Hraje divadlo. A to všechno má moc rád.

V rodině, v níž jsou oba rodiče učitelé-tělocvikáři, lze předpokládat vztah k pohybu i u jejich potomstva. Malý David propadl v šesti letech fotbalu a jenom náhodou u něj nezůstal. Stal se vyhledávaným hercem, fotbal ale miluje a hraje dodnes. Že si s balonem rozumí, to předvedl například v seriálu a filmu Okresní přebor.

S Lenkou Krobotovou v komediálním dramatu Zahradnictví (2017)
S Lenkou Krobotovou v komediálním dramatu Zahradnictví (2017)

Dětství na cestách

Narodil se v Brandýse nad Labem, ale žil tam je do svých tří let. Pak byli rodiče „převeleni“ do školy v Lenoře, a tak se rodina stěhovala na Šumavu. A po roce zas, tentokrát do Mikulášovic ve Šluknovském výběžku.

reklama

„Tam jsem chodil do školky a do prvních dvou tříd ve škole. Pak jsme se stěhovali znovu, do Prahy.“ Byl třídní šašek, chodil do dramatického kroužku, zúčastňoval se recitačních soutěží, ale nebral to nijak vážně.

„Tehdy jsem chtěl být televizním sportovním komentátorem.

Ale asi by to nebylo pro mě, jsem vznětlivý a asi bych neudržel náš krásný český jazyk ve spisovné formě…“ Nicméně nějaké umělecké geny podědil – maminčin otec byl operní pěvec a ona sama dokonce dělala a udělala zkoušky na DAMU, pak prý ale studium herectví vzdala a dala přednost kantořině.

Před koncem základní školy si David podal dvě přihlášky – na sportovní střední školu a na konzervatoř. Zkoušky na herectví byly dřív, on je udělal a byl přijat. To rozhodlo.

S balonem ve štítu

V Praze bydlel David s rodiči a bratrem v paneláku na sídliště v Bohnicích. „Nikdy nezapomenu, jak jsem tam pořádal v dospívání mejdany, když naši odjeli na dovolenou.

reklama

Balkon nám sloužil jako sklad sudů s pivečkem a děsně jsme si to užívali.“ Studoval herectví na konzervatoři, a když měl čas, hrál fotbal. Jednou hrál ve vsi, do níž jezdili Novotní na chalupu, a všimli si ho náboráři z druhé ligy. „Nabídli za mě nějaké peníze.

Jenže doma to neprošlo, protože to by byl konec s konzervatoří,“ vzpomínal v jednom rozhovoru. A dodal: „Kdybych nebyl herec, tak bych nejspíš dělal něco kolem fotbalu.“

V seriálu České století (2013)
V seriálu České století (2013)

Hrající fotbalista, kopající herec

Po absolvování konzervatoře rukoval – v říjnu 1989. Na vojně strávil 20 měsíců moderováním koncertů ústřední hudby ČSLA. Do každého průvodního slova si prý zamontoval číslo, za kolik to má do civilu – případný odborník v publiku se proto asi podivil, kolik že to Bohuslav Martinů otevíral studánek… Po návratu do civilu plánoval mladý herec jít do Divadla Jiřího Wolkera, ale nabídka odtamtud, kterou dostal před vojnou, padla – přece jen se během jeho vojenské služby změnil režim – a on málem s hraním skončil.

reklama

Nějakou dobu dělal závozníka. Pak referenta. Pak se stal členem kočovného divadla. Pak jezdil s divadelním souborem na vojenské posádky. Až konečně získal angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, během něhož si střihl např. i Romea.

Budějovická štace měla pro Davida Novotného i jedno vedlejší pozitivum – v té době jezdil hrát fotbal do Rakouska: první třídu a přebor Horního Rakouska.

Našli si ho vodáci

S budějovickým hereckým souborem David pravidelně v létě vystupoval na scéně s otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově a tam si ho jednou všimli vodáci Ivan Trojan a Lukáš Hlavica, jinak herci z Dejvického divadla, kteří se tam stavili v rámci splouvání Vltavy.

To, i když prý nejen to, mělo za následek, že se v roce 1998 stal David Novotný členem souboru Dejvického divadla. Zůstal až do loňské sezony, ale vídat ho lze na dejvickém jevišti i dnes.

S Hynkem Čermákem ve filmu Díra u Hanušovic (2014)
S Hynkem Čermákem ve filmu Díra u Hanušovic (2014)

Jarda psaný na tělo

David Novotný je v posledních letech, co se natáčení týče, v jednom kole, nicméně asi nejvýraznější a divácky nejzapamatovatelnější byla jeho úloha v seriálu Okresní přebor a následném filmu Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka.

Roli vesnického fotbalisty Jardy Kužela, hvězdy Slavoje Houslice, který má za sebou dva starty ve druhé lize, mu prý scenárista napsal na tělo. „Beru to jako poctu,“ komentoval to nejednou Novotný. A jak vzpomíná na natáčení?

„Vynikající partička, obrovská chuť do práce, a to neustále, i kdybychom měli být na place od rána do noci. Svou roli v těch vzpomínkách ale určitě hraje i to, že to všechno včas skončilo.

Mám pocit, že pro spoustu lidí, diváků, jsem daleko víc Jarda Kužel než David Novotný.“

Rodina je dobrá parta

Se svou první ženou má herec dceru Emu, s nynější manželkou už má děti tři – Anežku, Pepíka a Toničku. O své potomky se také umí postarat. „Jsem noční pták a největší energií srším večer a v noci, kdy už děti spí.

Proto jsem se osvědčil jako dobrá noční chůva a vstávačka k plačícím miminkům. Když si mamina potřebovala dáchnout, klidně jsem byl od půlnoci do tří ráno k dispozici a nosil je po bytě.“ Vztahy v rodině, konkrétně mezi „svými“ ženami, si pochvaluje.

„Teď je to tak, jak jsem si to představoval na samotném začátku. Má bývalá manželka se s mou nynější manželkou sejdou v cukrárně a drbají mě.“

David Novotný (48) ve zkratce

Narodil se 12. června 1969 v Brandýse nad Labem

1989 absolvoval herectví na Státní konzervatoři v Praze

1993–1998 angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

1998–2016 členem souboru Dejvického divadla v Praze, nyní tam vystupuje jako host

Filmy: např. Tmavomodrý svět (2001), Kožené slunce (2002), Non Plus Ultras (2004), O rodičích a dětěch ( 2007), Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (2012), Křídla Vánoc (2013), Hořící keř (2013), trilogie Zahradnictví (2017)

Seriály: např. Třetí patro (1985), Okresní přebor (2010), České století (2013), Čtvrtá hvězda (2014), Kosmo (2016), Kapitán Exner (2017), Bohéma (2017)

Ocenění: např. tři nominace na Českého lva, vždy za vedlejší roli (2008, O rodičích a dětech a Karamazovi; 2013, Křídla Vánoc); Cena Alfréda Radoka (2010, představení Muž bez minulosti);

Cena diváků za nejlepší výkon v dabingu (2012, za seriál Jak jsem poznal vaši matku)

Rodina: s nynější manželkou Anetou má dcery Anežku (8) a Antonii (2) a syna Josefa (5), s první ženou Janou má dceru Emu (13)

Kde ho můžete vidět: www.i-divadlo.cz/profily/david-novotny

Co řekl o…

… sobě: „Když mě něco nebaví, umím být strašně lenivý. Jsem tak strašně líný, že dokážu vyvinout neuvěřitelnou energii na to, abych zas mohl lenivět. Zato u věcí, které mě baví, jsem k nesnesení soutěživý.“

… závislostech: „Kouřit jsem přestal na vojně a pít v těhotenství. Když Jana, maminka mého prvního dítěte, čekala dceru, statečně jsem prohlásil, že to vydržím a budu s ní držet basu. No a po porodu jsem nechtěl dýchat do kolébky opilecké výpary. Abstinence je vlastně taková moje image a alkohol mi vůbec nechyběl a nechybí.“

… domově: „Jediné, co doma běžně řeším, jsou sportovní kanály v TV a moje pracovna. Jsem šťastný otec, a když se sejdou všechny moje děti u nás doma, před jejich štěbetáním mě právě pracovna skvěle ochrání. Jinak bych se nenaučil texty.“

… škole: „Já nejsem vysokoškolsky vzdělaný herec, mám jen herecký učňák.“

… ještě o sobě: „Nepřipouštím si stresy a snažím se všechno brát s humorem. Mám kolem sebe rád pohodu, a tak chci, aby mě co nejvíc lidí mělo rádo.“

… koníčcích i o práci: „S kamarády hraju poker, play station, koukám na fotbal a občas ho i hraju. I když nerad přiznávám, že honění na hřišti za mičudou mě docela bolí. Mám taky rád svoje povolání, dovedu si užívat divadlo, točení, dabing i načítání knížek.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT1, Nova, CSFD, Dejvické divadlo, Herminapress

reklama
Související články
12.1.2023
Narodil se v Brně, v Praze se stal hercem a v kanadském Vancouveru psychoterapeutem. Tam se stará o seniory a tady dělá radost nám, svým divákům. Hraní ho začalo bavit jako školáka a brzy nato už byl členem dětského sboru brněnského Divadla Husa na provázku. O tom, že by se hercem skutečně stal, ale tehdy příliš neuvažoval. Chtěl být lékařem, chtěl pomáhat lidem. Představoval si, že půjde po zákl
4.1.2023
V orientálních zemích má používání parfémů delší a silnější tradici než v naší kultuře, určované po staletí asketickým křesťanstvím. Odlišné je i složení, vonné esence se oproti evropských zvyklostem nerozpouštěly v alkoholovém roztoku, ale v olejovém. Tím obvykle také získaly větší intenzitu a výdrž. Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. [caption
20.12.2022
Vánoce potěší všechny naše smysli – čich nevyjímaje. Které vůně tedy k Vánocům neodmyslitelně patří? Přinášíme vám tipy, jak si je připravit. Kořeněný čaj... K adventu patří svařené víno, ale pokud si potřebujete zachovat hlavu čistou, pak ho zkuste nahradit čajovou lahůdkou původem z Indie. Základem je silný čaj, který můžete po libosti osladit a zjemnit mlékem nebo smetanou. Mléko totiž harmon
5.12.2022
„Je naprosto vyloučené, aby tzv. chybovost podpisů předaných Ing. Tomášem Březinou činila v průměru 29 procent, jak je uvedeno v rozhodnutí MV ČR č.j. MV-193543-5/OV-2022 ze dne 25.11.2022,“ říká ve svém prohlášení Tomáš Březina. Zde je celé jeho znění: Stanovisko k neregistrování pana Ing. Tomáš Březiny mezi zákonné kandidáty pro volbu prezidenta ČR dne 13. a 14. ledna 2023 Dne 25.11.
30.11.2022
Ceny štěňat z chovatelských stanic už několik let stoupají a začaly dosahovat závratných výšek několika desítek tisíc korun. Pokud máte zamilované plemeno, prostě cenu skousnete a na štěně si našetříte. Jenže pozor, ani štěně z chovatelské stanice, která se chlubí mnoha poháry z psích výstav a úspěchy svých odchovů, nemusí být zárukou, že štěně bude zdravé. Na co si dát pozor? Varující je nízký
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto