Domů     David Novotný: „Jsem dobrá noční chůva“
David Novotný: „Jsem dobrá noční chůva“
10.3.2021

Jeho hlasem mluví nejen zlobr Shrek, ale i mnozí skuteční zahraniční herci. Načítá knížky, jejichž autorem je úspěšný severský autor Jo Nesbø. Před kamerou ztvárnil fotbalisty, ale třeba i detektivy nebo kosmonauty. Hraje divadlo. A to všechno má moc rád.

V rodině, v níž jsou oba rodiče učitelé-tělocvikáři, lze předpokládat vztah k pohybu i u jejich potomstva. Malý David propadl v šesti letech fotbalu a jenom náhodou u něj nezůstal. Stal se vyhledávaným hercem, fotbal ale miluje a hraje dodnes. Že si s balonem rozumí, to předvedl například v seriálu a filmu Okresní přebor.

S Lenkou Krobotovou v komediálním dramatu Zahradnictví (2017)
S Lenkou Krobotovou v komediálním dramatu Zahradnictví (2017)

Dětství na cestách

Narodil se v Brandýse nad Labem, ale žil tam je do svých tří let. Pak byli rodiče „převeleni“ do školy v Lenoře, a tak se rodina stěhovala na Šumavu. A po roce zas, tentokrát do Mikulášovic ve Šluknovském výběžku.

„Tam jsem chodil do školky a do prvních dvou tříd ve škole. Pak jsme se stěhovali znovu, do Prahy.“ Byl třídní šašek, chodil do dramatického kroužku, zúčastňoval se recitačních soutěží, ale nebral to nijak vážně.

„Tehdy jsem chtěl být televizním sportovním komentátorem.

Ale asi by to nebylo pro mě, jsem vznětlivý a asi bych neudržel náš krásný český jazyk ve spisovné formě…“ Nicméně nějaké umělecké geny podědil – maminčin otec byl operní pěvec a ona sama dokonce dělala a udělala zkoušky na DAMU, pak prý ale studium herectví vzdala a dala přednost kantořině.

Před koncem základní školy si David podal dvě přihlášky – na sportovní střední školu a na konzervatoř. Zkoušky na herectví byly dřív, on je udělal a byl přijat. To rozhodlo.

S balonem ve štítu

V Praze bydlel David s rodiči a bratrem v paneláku na sídliště v Bohnicích. „Nikdy nezapomenu, jak jsem tam pořádal v dospívání mejdany, když naši odjeli na dovolenou.

Balkon nám sloužil jako sklad sudů s pivečkem a děsně jsme si to užívali.“ Studoval herectví na konzervatoři, a když měl čas, hrál fotbal. Jednou hrál ve vsi, do níž jezdili Novotní na chalupu, a všimli si ho náboráři z druhé ligy. „Nabídli za mě nějaké peníze.

Jenže doma to neprošlo, protože to by byl konec s konzervatoří,“ vzpomínal v jednom rozhovoru. A dodal: „Kdybych nebyl herec, tak bych nejspíš dělal něco kolem fotbalu.“

V seriálu České století (2013)
V seriálu České století (2013)

Hrající fotbalista, kopající herec

Po absolvování konzervatoře rukoval – v říjnu 1989. Na vojně strávil 20 měsíců moderováním koncertů ústřední hudby ČSLA. Do každého průvodního slova si prý zamontoval číslo, za kolik to má do civilu – případný odborník v publiku se proto asi podivil, kolik že to Bohuslav Martinů otevíral studánek… Po návratu do civilu plánoval mladý herec jít do Divadla Jiřího Wolkera, ale nabídka odtamtud, kterou dostal před vojnou, padla – přece jen se během jeho vojenské služby změnil režim – a on málem s hraním skončil.

Nějakou dobu dělal závozníka. Pak referenta. Pak se stal členem kočovného divadla. Pak jezdil s divadelním souborem na vojenské posádky. Až konečně získal angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, během něhož si střihl např. i Romea.

Budějovická štace měla pro Davida Novotného i jedno vedlejší pozitivum – v té době jezdil hrát fotbal do Rakouska: první třídu a přebor Horního Rakouska.

Našli si ho vodáci

S budějovickým hereckým souborem David pravidelně v létě vystupoval na scéně s otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově a tam si ho jednou všimli vodáci Ivan Trojan a Lukáš Hlavica, jinak herci z Dejvického divadla, kteří se tam stavili v rámci splouvání Vltavy.

To, i když prý nejen to, mělo za následek, že se v roce 1998 stal David Novotný členem souboru Dejvického divadla. Zůstal až do loňské sezony, ale vídat ho lze na dejvickém jevišti i dnes.

S Hynkem Čermákem ve filmu Díra u Hanušovic (2014)
S Hynkem Čermákem ve filmu Díra u Hanušovic (2014)

Jarda psaný na tělo

David Novotný je v posledních letech, co se natáčení týče, v jednom kole, nicméně asi nejvýraznější a divácky nejzapamatovatelnější byla jeho úloha v seriálu Okresní přebor a následném filmu Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka.

Roli vesnického fotbalisty Jardy Kužela, hvězdy Slavoje Houslice, který má za sebou dva starty ve druhé lize, mu prý scenárista napsal na tělo. „Beru to jako poctu,“ komentoval to nejednou Novotný. A jak vzpomíná na natáčení?

„Vynikající partička, obrovská chuť do práce, a to neustále, i kdybychom měli být na place od rána do noci. Svou roli v těch vzpomínkách ale určitě hraje i to, že to všechno včas skončilo.

Mám pocit, že pro spoustu lidí, diváků, jsem daleko víc Jarda Kužel než David Novotný.“

Rodina je dobrá parta

Se svou první ženou má herec dceru Emu, s nynější manželkou už má děti tři – Anežku, Pepíka a Toničku. O své potomky se také umí postarat. „Jsem noční pták a největší energií srším večer a v noci, kdy už děti spí.

Proto jsem se osvědčil jako dobrá noční chůva a vstávačka k plačícím miminkům. Když si mamina potřebovala dáchnout, klidně jsem byl od půlnoci do tří ráno k dispozici a nosil je po bytě.“ Vztahy v rodině, konkrétně mezi „svými“ ženami, si pochvaluje.

„Teď je to tak, jak jsem si to představoval na samotném začátku. Má bývalá manželka se s mou nynější manželkou sejdou v cukrárně a drbají mě.“

David Novotný (48) ve zkratce

Narodil se 12. června 1969 v Brandýse nad Labem

1989 absolvoval herectví na Státní konzervatoři v Praze

1993–1998 angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

1998–2016 členem souboru Dejvického divadla v Praze, nyní tam vystupuje jako host

Filmy: např. Tmavomodrý svět (2001), Kožené slunce (2002), Non Plus Ultras (2004), O rodičích a dětěch ( 2007), Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (2012), Křídla Vánoc (2013), Hořící keř (2013), trilogie Zahradnictví (2017)

Seriály: např. Třetí patro (1985), Okresní přebor (2010), České století (2013), Čtvrtá hvězda (2014), Kosmo (2016), Kapitán Exner (2017), Bohéma (2017)

Ocenění: např. tři nominace na Českého lva, vždy za vedlejší roli (2008, O rodičích a dětech a Karamazovi; 2013, Křídla Vánoc); Cena Alfréda Radoka (2010, představení Muž bez minulosti);

Cena diváků za nejlepší výkon v dabingu (2012, za seriál Jak jsem poznal vaši matku)

Rodina: s nynější manželkou Anetou má dcery Anežku (8) a Antonii (2) a syna Josefa (5), s první ženou Janou má dceru Emu (13)

Kde ho můžete vidět: www.i-divadlo.cz/profily/david-novotny

Co řekl o…

… sobě: „Když mě něco nebaví, umím být strašně lenivý. Jsem tak strašně líný, že dokážu vyvinout neuvěřitelnou energii na to, abych zas mohl lenivět. Zato u věcí, které mě baví, jsem k nesnesení soutěživý.“

… závislostech: „Kouřit jsem přestal na vojně a pít v těhotenství. Když Jana, maminka mého prvního dítěte, čekala dceru, statečně jsem prohlásil, že to vydržím a budu s ní držet basu. No a po porodu jsem nechtěl dýchat do kolébky opilecké výpary. Abstinence je vlastně taková moje image a alkohol mi vůbec nechyběl a nechybí.“

… domově: „Jediné, co doma běžně řeším, jsou sportovní kanály v TV a moje pracovna. Jsem šťastný otec, a když se sejdou všechny moje děti u nás doma, před jejich štěbetáním mě právě pracovna skvěle ochrání. Jinak bych se nenaučil texty.“

… škole: „Já nejsem vysokoškolsky vzdělaný herec, mám jen herecký učňák.“

… ještě o sobě: „Nepřipouštím si stresy a snažím se všechno brát s humorem. Mám kolem sebe rád pohodu, a tak chci, aby mě co nejvíc lidí mělo rádo.“

… koníčcích i o práci: „S kamarády hraju poker, play station, koukám na fotbal a občas ho i hraju. I když nerad přiznávám, že honění na hřišti za mičudou mě docela bolí. Mám taky rád svoje povolání, dovedu si užívat divadlo, točení, dabing i načítání knížek.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT1, Nova, CSFD, Dejvické divadlo, Herminapress

reklama
Související články
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,