Domů     David Novotný: „Jsem dobrá noční chůva“
David Novotný: „Jsem dobrá noční chůva“
10.3.2021

Jeho hlasem mluví nejen zlobr Shrek, ale i mnozí skuteční zahraniční herci. Načítá knížky, jejichž autorem je úspěšný severský autor Jo Nesbø. Před kamerou ztvárnil fotbalisty, ale třeba i detektivy nebo kosmonauty. Hraje divadlo. A to všechno má moc rád.

V rodině, v níž jsou oba rodiče učitelé-tělocvikáři, lze předpokládat vztah k pohybu i u jejich potomstva. Malý David propadl v šesti letech fotbalu a jenom náhodou u něj nezůstal. Stal se vyhledávaným hercem, fotbal ale miluje a hraje dodnes. Že si s balonem rozumí, to předvedl například v seriálu a filmu Okresní přebor.

S Lenkou Krobotovou v komediálním dramatu Zahradnictví (2017)
S Lenkou Krobotovou v komediálním dramatu Zahradnictví (2017)

Dětství na cestách

Narodil se v Brandýse nad Labem, ale žil tam je do svých tří let. Pak byli rodiče „převeleni“ do školy v Lenoře, a tak se rodina stěhovala na Šumavu. A po roce zas, tentokrát do Mikulášovic ve Šluknovském výběžku.

„Tam jsem chodil do školky a do prvních dvou tříd ve škole. Pak jsme se stěhovali znovu, do Prahy.“ Byl třídní šašek, chodil do dramatického kroužku, zúčastňoval se recitačních soutěží, ale nebral to nijak vážně.

„Tehdy jsem chtěl být televizním sportovním komentátorem.

Ale asi by to nebylo pro mě, jsem vznětlivý a asi bych neudržel náš krásný český jazyk ve spisovné formě…“ Nicméně nějaké umělecké geny podědil – maminčin otec byl operní pěvec a ona sama dokonce dělala a udělala zkoušky na DAMU, pak prý ale studium herectví vzdala a dala přednost kantořině.

Před koncem základní školy si David podal dvě přihlášky – na sportovní střední školu a na konzervatoř. Zkoušky na herectví byly dřív, on je udělal a byl přijat. To rozhodlo.

S balonem ve štítu

V Praze bydlel David s rodiči a bratrem v paneláku na sídliště v Bohnicích. „Nikdy nezapomenu, jak jsem tam pořádal v dospívání mejdany, když naši odjeli na dovolenou.

Balkon nám sloužil jako sklad sudů s pivečkem a děsně jsme si to užívali.“ Studoval herectví na konzervatoři, a když měl čas, hrál fotbal. Jednou hrál ve vsi, do níž jezdili Novotní na chalupu, a všimli si ho náboráři z druhé ligy. „Nabídli za mě nějaké peníze.

Jenže doma to neprošlo, protože to by byl konec s konzervatoří,“ vzpomínal v jednom rozhovoru. A dodal: „Kdybych nebyl herec, tak bych nejspíš dělal něco kolem fotbalu.“

V seriálu České století (2013)
V seriálu České století (2013)

Hrající fotbalista, kopající herec

Po absolvování konzervatoře rukoval – v říjnu 1989. Na vojně strávil 20 měsíců moderováním koncertů ústřední hudby ČSLA. Do každého průvodního slova si prý zamontoval číslo, za kolik to má do civilu – případný odborník v publiku se proto asi podivil, kolik že to Bohuslav Martinů otevíral studánek… Po návratu do civilu plánoval mladý herec jít do Divadla Jiřího Wolkera, ale nabídka odtamtud, kterou dostal před vojnou, padla – přece jen se během jeho vojenské služby změnil režim – a on málem s hraním skončil.

Nějakou dobu dělal závozníka. Pak referenta. Pak se stal členem kočovného divadla. Pak jezdil s divadelním souborem na vojenské posádky. Až konečně získal angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, během něhož si střihl např. i Romea.

Budějovická štace měla pro Davida Novotného i jedno vedlejší pozitivum – v té době jezdil hrát fotbal do Rakouska: první třídu a přebor Horního Rakouska.

Našli si ho vodáci

S budějovickým hereckým souborem David pravidelně v létě vystupoval na scéně s otáčivým hledištěm v zámeckém parku v Českém Krumlově a tam si ho jednou všimli vodáci Ivan Trojan a Lukáš Hlavica, jinak herci z Dejvického divadla, kteří se tam stavili v rámci splouvání Vltavy.

To, i když prý nejen to, mělo za následek, že se v roce 1998 stal David Novotný členem souboru Dejvického divadla. Zůstal až do loňské sezony, ale vídat ho lze na dejvickém jevišti i dnes.

S Hynkem Čermákem ve filmu Díra u Hanušovic (2014)
S Hynkem Čermákem ve filmu Díra u Hanušovic (2014)

Jarda psaný na tělo

David Novotný je v posledních letech, co se natáčení týče, v jednom kole, nicméně asi nejvýraznější a divácky nejzapamatovatelnější byla jeho úloha v seriálu Okresní přebor a následném filmu Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka.

Roli vesnického fotbalisty Jardy Kužela, hvězdy Slavoje Houslice, který má za sebou dva starty ve druhé lize, mu prý scenárista napsal na tělo. „Beru to jako poctu,“ komentoval to nejednou Novotný. A jak vzpomíná na natáčení?

„Vynikající partička, obrovská chuť do práce, a to neustále, i kdybychom měli být na place od rána do noci. Svou roli v těch vzpomínkách ale určitě hraje i to, že to všechno včas skončilo.

Mám pocit, že pro spoustu lidí, diváků, jsem daleko víc Jarda Kužel než David Novotný.“

Rodina je dobrá parta

Se svou první ženou má herec dceru Emu, s nynější manželkou už má děti tři – Anežku, Pepíka a Toničku. O své potomky se také umí postarat. „Jsem noční pták a největší energií srším večer a v noci, kdy už děti spí.

Proto jsem se osvědčil jako dobrá noční chůva a vstávačka k plačícím miminkům. Když si mamina potřebovala dáchnout, klidně jsem byl od půlnoci do tří ráno k dispozici a nosil je po bytě.“ Vztahy v rodině, konkrétně mezi „svými“ ženami, si pochvaluje.

„Teď je to tak, jak jsem si to představoval na samotném začátku. Má bývalá manželka se s mou nynější manželkou sejdou v cukrárně a drbají mě.“

David Novotný (48) ve zkratce

Narodil se 12. června 1969 v Brandýse nad Labem

1989 absolvoval herectví na Státní konzervatoři v Praze

1993–1998 angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích

1998–2016 členem souboru Dejvického divadla v Praze, nyní tam vystupuje jako host

Filmy: např. Tmavomodrý svět (2001), Kožené slunce (2002), Non Plus Ultras (2004), O rodičích a dětěch ( 2007), Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (2012), Křídla Vánoc (2013), Hořící keř (2013), trilogie Zahradnictví (2017)

Seriály: např. Třetí patro (1985), Okresní přebor (2010), České století (2013), Čtvrtá hvězda (2014), Kosmo (2016), Kapitán Exner (2017), Bohéma (2017)

Ocenění: např. tři nominace na Českého lva, vždy za vedlejší roli (2008, O rodičích a dětech a Karamazovi; 2013, Křídla Vánoc); Cena Alfréda Radoka (2010, představení Muž bez minulosti);

Cena diváků za nejlepší výkon v dabingu (2012, za seriál Jak jsem poznal vaši matku)

Rodina: s nynější manželkou Anetou má dcery Anežku (8) a Antonii (2) a syna Josefa (5), s první ženou Janou má dceru Emu (13)

Kde ho můžete vidět: www.i-divadlo.cz/profily/david-novotny

Co řekl o…

… sobě: „Když mě něco nebaví, umím být strašně lenivý. Jsem tak strašně líný, že dokážu vyvinout neuvěřitelnou energii na to, abych zas mohl lenivět. Zato u věcí, které mě baví, jsem k nesnesení soutěživý.“

… závislostech: „Kouřit jsem přestal na vojně a pít v těhotenství. Když Jana, maminka mého prvního dítěte, čekala dceru, statečně jsem prohlásil, že to vydržím a budu s ní držet basu. No a po porodu jsem nechtěl dýchat do kolébky opilecké výpary. Abstinence je vlastně taková moje image a alkohol mi vůbec nechyběl a nechybí.“

… domově: „Jediné, co doma běžně řeším, jsou sportovní kanály v TV a moje pracovna. Jsem šťastný otec, a když se sejdou všechny moje děti u nás doma, před jejich štěbetáním mě právě pracovna skvěle ochrání. Jinak bych se nenaučil texty.“

… škole: „Já nejsem vysokoškolsky vzdělaný herec, mám jen herecký učňák.“

… ještě o sobě: „Nepřipouštím si stresy a snažím se všechno brát s humorem. Mám kolem sebe rád pohodu, a tak chci, aby mě co nejvíc lidí mělo rádo.“

… koníčcích i o práci: „S kamarády hraju poker, play station, koukám na fotbal a občas ho i hraju. I když nerad přiznávám, že honění na hřišti za mičudou mě docela bolí. Mám taky rád svoje povolání, dovedu si užívat divadlo, točení, dabing i načítání knížek.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT1, Nova, CSFD, Dejvické divadlo, Herminapress

reklama
Související články
25.5.2023
Vyhlášený bavič, ale hlavně herec. A také člověk, kterého trápí špatné mezilidské vztahy, neúcta, netolerance, závist. Právě před těmito „neduhy“ utekl s rodinou na pár let za Velkou louži. Dnes říká: „Může se stát, že to nevyjde. Nevadí. Důležité je to zkusit.“ Vyrostl v Chrasti u Chrudimi, se sestrou Vendulou, která je o tři roky starší. Tatínek námořník se plavil na zaoceánských nákladních l
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot