Domů     Jak se dělá ukrutně dobrá krůta
Jak se dělá ukrutně dobrá krůta
22.3.2020

Říká se, že krůta má devět druhů masa a mnoho chutí. Ale nejen to je důvodem, proč bychom ji měli zařadit do jídelníčku co nejčastěji.

Většina lidí si kupuje prsa a stehna, ale ani je nenapadne, že i z jiných kousků masa se dá udělat velká laskomina.

Jako příklad může sloužit krůtí krk, který se obvykle vaří, ale labužníci a milovníci „obíraček“ už dávno přišli na to, že když se upeče, je to opravdu lahůdka. Ale vezměme to po pořádku.

Počítejme do devíti

1. Prsa z krůty se skládají z většího a menšího svalu, často označovaného jako filet. Větší část prs využíváme na závitky a rolády, nebo se často zpracovávají v mleté podobě.

Filet se výborně hodí na minutkovou úpravu, na přípravu opečeného krůtího masa ve formě steaků nebo soté. Prsní svaly se hodí i na grilování, pečení, uzení, vaření a na řízky.

2. Spodní stehno – má maso nejtmavší, hutnější, vhodné k uzení, k pečení, grilování i k vaření (krůtí ovar).

3. Horní stehno – pokud je vykostíme a odstraníme kůži, má charakter telecího, čili je můžeme použít na omáčky či na řízky.

5. Letky – vynikající jsou opečené nebo grilované. Jsou oblíbené milovníky křupavé kůžičky.

6. Krk – má dlouhé maso, využívá se k vaření polévek nebo do rizota či těstovin.

7. Biskup – tučná část. Uzený nebo pečený je lahůdkou (ovšem společnost u stolu se obvykle dělí na ty, kdo ho milují, a ty, kdo by ho do úst nevzali).

8. Krůtí játra – jsou pevnější než kuřecí, skvělá jsou restovaná, výborně se hodí k výrobě domácí paštiky.

9. Žaludek – výborná svalovina vhodná do polévky nebo na guláš.

Desáté maso?

A které že to je? Dvě malé kuličky nejjemnějšího masa, které se nacházejí u krůty pod páteří. Je to jen hrstka svalů, která se běžně, zvlášť v obchodech, neprodává, proto zkuste krůtu sehnat u chovatele.

Připravují se z nich vynikající medailonky, které jsou vyhledávanou pochoutkou kulinářských restaurací.

Ještě je třeba podotknout, že krůta má asi 70 % bílého masa a 30 % tmavého. Bílé je samozřejmě méně kalorické. Nejtučnější je kůže (Jenže bez ní by to jaksi nebylo ono).

Proč bychom měli jíst krůtí maso?

Odpověď je nasnadě. Protože je zdravé. Má minimální obsah tuků a důležité je, že krůtí tuk má výhodnější složení než tuk z vepřového nebo hovězího masa.

Obsahuje více kyseliny linolové, což je jedna z esenciálních nenasycených mastných kyselin, které jsou nezbytné pro udržení dobrého stavu tepen a přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Maso má ve srovnání s jinými, i kuřecím, mnohem vyšší obsah bílkovin, které potřebujeme pro obnovu a správné fungování buněk. Navíc je lehce stravitelné, což ocení vlastně všichni. A jaké má další vlastnosti?

Superpotravina pro zdravé i nemocné

Odborníci na výživu řadí krůtí maso mezi 14 superpotravin. Těmi dalšími jsou rajčata, brokolice, borůvky, čaj, luštěniny, oves, dýně, jogurt, vlašské ořechy, špenát, losos, sója a pomeranče.

Říká se, že jsou nejlepší prevencí proti civilizačním chorobám a pomáhají i prodloužit lidský život. V každém případě se krůtí maso hodí nejen pro lidi, kteří chtějí žít zdravě, ale i pro pacienty s velmi přísnými dietami, jakou je například pankreatická.

Samozřejmě při této dietě musí být krůtí maso správně upravené (Vyvarujeme se smažení ani nepřipravujeme tučné omáčky). Krůtí maso také obsahuje důležité vitaminy řady B a také zvýšené množství minerálů, jako jsou například železo, vápník, selen a zinek.

Zvýšené množství železa podporuje krvetvorbu a fungování červených krvinek. Je cenné například pro sportovce a pro ženy po menstruaci, případně s anemickými potížemi.

Vyšší obsah vápníku může být užitečný zase pro ženy v klimakteriu, které ohrožuje řídnutí kostí. Selen a zinek patří mezi minerály důležité v boji proti volným radikálům. Podporují imunitu.

Krůtí maso se doporučuje i při jaterní dietě, diabetu, onemocnění srdce, ale i při rekonvalescenci po nemocech nebo operacích.

Jak upéci nejlepší krůtu

Na rozdíl od Američanů, kteří krůty konzumují ve velkém při Díkůvzdání, u nás se kupují spíš jednotlivé části, které se mohou upravit různými způsoby.

Mnohé hospodyňky celou krůtu nikdy nepekly buď proto, že k tomu neměly příležitost, nebo proto, že nesebraly dostatek odvahy a uvěřily pověrám o tuhém mase ne nepodobném žvýkačce, krvavém u kosti a následně vyhozeném po celodenním trápení do popelnice.

Ostatně i v literatuře se najde vtipné pojednání o krůtě (zkuste si třeba přečíst kuchařku Achilla Gregora Muž v zástěře). A až se zasmějete, dejte se do toho. Je to vlastně podobné jako u kuřete.

1. Nejdříve ze všeho krůtu dobře osušíme (uvnitř i vně) papírovými ubrousky, včetně záhybů v kloubech. Po důkladném osušení dáme nezakrytou krůtu na noc do chladničky.

2. Druhý den vetřete do kůže koření, bylinky a citronovou šťávu. Do dutiny můžete vložit dobře omyté poloviny citronu, případně stroužek česneku a svazeček bylinek. Uvnitř však musí zároveň zůstat volný prostor.

3. Okořeněnou krůtu potřete olivovým olejem.

4. Velmi důležité je krůtu dobře osolit a opepřit zevně i zevnitř (při podlévání se sůl smývá).

5. Kolíkem (jehlou) zajistíme, aby se dutina nestáhla. Volný otvor umožní proudění vzduchu, čímž se zkrátí čas tepelné úpravy a krůta se propeče rovnoměrně.

Vyplatí se zapíchnout do nejsilnější části stehen kovovou jehlu, jež povede teplo do míst, která se propékají nejdéle.

6. Před samotným pečením krůty je potřeba ze stehen odstranit šlachy, jinak je docela jisté, že maso bude tuhé.

V předem vyhřáté troubě při 220 °C se nejprve krůta peče vcelku 20 minut. Pak se teplota sníží na 180 °C a maso se postupně dopéká. Mělo by se počítat s 12–13 minutami na každých 500 g hmotnosti. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 165 stupňů.

Dobře upečený pták má mít v prsou teplotu 77 °C a ve stehnech 82 °C. Během pečení nesmíme zapomínat potírat krůtu máslem a polévat vypečenou šťávou.

Před rozkrájením má krůtí pečeně odpočívat nejméně dvacet minut. Maso se příjemně zatáhne a zůstane šťavnaté. Na rozdíl od kuřete je mladé krůtí i krocaní maso nejen jemné, ale hlavně vyzrálejší.

Krůty jdou na jatka v 15. až 16. týdnu věku (8,5–9,5 kg), krocani v 21. až 22. týdnu (až 21 kg).

Recepty:

Sváteční řízky

600 g krůtích prsou, mletý zázvor, sůl, pepř, mouka, strouhanka, 1 vejce, 1/8 másla na smažení

Z krůtích prsou nakrájíme asi 1,5 cm silné plátky, lehce naklepeme (stačí i pěstí). Řízky z obou stran osolíme a posypeme mletým zázvorem. Postupně obalujeme v mouce, rozšlehaném vejci (vejce osolte a opepřete) a strouhance. Smažíme 3 minuty z každé strany v přepuštěném másle.

Přepuštěné máslo

Rozpustíme máslo v kastrůlku a na mírném ohni ohříváme a průběžně sbíráme jemným sítkem pěnu z povrchu. Zbude vám čistý průhledný  tuk žluté barvy, který přecedíte přes jemné sítko. Takto upravené máslo má vyšší bod přepalování (až 250 °C). Přepuštěné máslo má slabě nasládlou mírně oříškovou chuť a vůni.

Pokud chcete připravit poněkud lehčí pokrm, zkuste řízky obalit pouze v rozšlehaném vejci a strouhance a smažte v nepřilnavé pánvi na minimu tuku.

Strouhanku můžete nahradit rozdrcenými kukuřičnými lupínky.

Krůta s kaštanovou nádivkou

asi 4 kg krůty, 500 g jedlých kaštanů, 100 g slaniny, 200 g krůtích jater, 20 g másla, 25 g sušených brusinek, 100 ml portského vína, 250 g mletého masa, 500 ml drůbežího vývaru, 200 g bílého pečiva, 3 vejce, 2 lžíce petrželky, kůra z pomeranče, sůl, pepř

Je samozřejmě možné použít i jednotlivé porce krůty a nádivku upéci ve stejném

pekáči samostatně.

Nádivka

1. Oloupané kaštany vložte do vývaru, vařte asi 30 minut a nechte okapat.

2. Slaninu a játra pokrájejte na malé kousky, zvolna osmažte na másle a játra rozmačkejte vidličkou.

3. Brusinky namočte do poloviny vína a nahrubo posekejte do nádivky.

4. V míse smíchejte nasekané kaštany, játra se slaninou, mleté maso, vejce, pečivo namočené ve vývaru, petrželku a pomerančovou kůru. Osolte, opepřete a smíchejte se zbylým vínem.

5. Nádivkou naplňte krůtu, dobře uzavřete, nožky svažte režnou nití a vložte do

trouby předehřáté na 200 °C. Zprudka zapečte, přilijte asi polovinu vývaru.

Teplotu stáhněte na 170 °C a pečte za častého přelévání vypečenou šťávou

(pokud se šťáva rychle vypéká, dolévejte horký vývar).

Paštika z krůtích jater

100 g másla, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 500 g krůtích jater, 150 ml červeného vína, sůl, pepř, tymián, máslo na přelití

1. Na másle osmahneme pokrájenou cibuli, ke které po chvíli smažení přidáme i nasekaný česnek. Přidáme játra – ta rovněž osmahneme a zalijeme červeným vínem. Když se víno téměř odpaří, ochutíme solí, mletým pepřem a tymiánem.

2. Poté vše rozmixujeme ručním mixerem dohladka. Paštiku přendáme do misky, uhladíme a přelijeme přepuštěným máslem. Překryjeme potravinářskou fólií a necháme do druhého dne v ledničce ztuhnout.

Podáváme s opečeným chlebem nebo bagetkou, brusinkovým kompotem, nebo kopečkem brusinkového džemu.

Víte, že?

U nás připadají na osobu ročně jen 2 kg krůtího masa a kupují je hlavně ženy.

V Evropě se průměr spotřeby pohybuje kolem 6 kg.

Nejvíce krůtího masa spotřebují v Izraeli – skoro 13 kg na hlavu za rok.

Popisky: Za největší lahůdku jsou považována krůtí prsa.

Opravdovou pochoutkou jsou grilovaná krůtí stehna.

Ke krůtě opečené dozlatova se hodí brusinkový kompot.

reklama
Související články
24.7.2024
Karob je zdravější alternativou kakaa nebo čokolády, obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Také se mu říká čokoláda ze stromu a vy ho určitě znáte jako svatojánský chléb. Jeho kvality si byli vědomi už ve starověkém Řecku a Egyptě, kde tvořil běžnou součást jídelníčku. Později se sladké lusky svatojánského chleba prodávaly po kusech na tržištích jako laskomina, zvláště dětem velm
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět