Domů     Co je silnější: Geny, nebo životospráva?
Co je silnější: Geny, nebo životospráva?
23.3.2020

Odpověď není jednoduchá. Podíl dědičnosti totiž není neměnný, u různých chorob je rozdílně vysoký. Co nás tedy bude nejvíce zajímat, je vliv životosprávy na civilizační neduhy, k nimž mají kvůli dědičnosti největší sklon české ženy.

Už samotný název „civilizační choroby“ naznačuje, že náš vlastní podíl na jejich propuknutí je vysoký. Takže je třeba s tím počítat, zvláště když s ohledem na rodovou zátěž víte, že vás může též postihnout.

K jakým nemocem jsme zdědily sklon?

cca 40 % k obezitě a cukrovce

cca 40 % k chorobám srdce a cév

cca 30 % k osteoporóze

Cukrovka

Oba typy diabetu jsou dědičné a na vzniku nemoci se podílí zřejmě hned několik genů. Jejich vliv je ovšem rozdílný podle typu cukrovky.

Zatímco rozvoji diabetu 1. typu se dá obtížně zabránit, u cukrovky 2. typu je situace opačná, hlavní roli hraje životospráva. Není to nic, co by vám lékaři neřekli:

I s rodovým rizikem můžete chorobě předejít nebo její propuknutí významně oddálit, pokud si budete udržovat štíhlou postavu, aktivně se pohybovat a dodržovat kaloricky rozumný a výživově dostatečně pestrý jídelníček.

Jídelníček proti cukrovce

Přes lehce zkreslený dojem, že při cukrovce jde o cukr, je daleko větším problémem tuk. A to jak na talíři, tak v přebytečných kilech v těle. Diabetici nemají totiž nejen problémy s metabolismem cukru v těle, ale i tuku.

Navíc už usazené tukové vrstvy zejména na břiše snižují citlivost těla na inzulín.

Maso škodí

Rozhodně škodí v přemíře, což je z hlediska zdraví každodenní konzumace masa nebo uzenin. Maso je totiž kombinací látek, které při vyšším příjmu v těle spouštějí poruchy vedoucí k rozvoji cukrovky.

Nejsou to nijak záhadné látky, ale cholesterol a nasycené mastné kyseliny, živočišné bílkoviny a tzv. hemové železo. Zčásti podobný obsah i efekt mají i tučné mléčné výrobky.

Zavrhnout? Není nutné!

Spíš bychom měli jídelníček důkladněji promýšlet a sestavovat nápaditěji. Jako hlavní jídlo by se na stůl měly dostat i luštěniny, bezmasá jídla a ryby.

Místo uzenin se dají podomácku a levně připravovat zeleninové a luštěninové pomazánky, které jsou nízkokalorické a neobsahují žádné živočišné tuky.

Nedělní pečeni můžete místo vepřového udělat z krůtího masa, které je libovější, navíc tuk v něm obsažený nemá tak negativní vliv na zdraví jako vepřové sádlo.

Tuky jen některé

Pokud chcete zabránit propuknutí cukrovky, pak se zaměřte hlavně na omezení živočišných tuků. Kromě masa je to i máslo. Zvláště tyto tuky totiž vedou ke snížení citlivosti na inzulín.

Mnohem příznivější dopad mají rostlinné oleje, oblíbený olivový i běžně k vaření používaný řepkový olej. Přesto i s nimi je nutné zacházet rozumně a místo smažených jídel dávat přednost vařeným a dušeným.

Lepší je dopřát si vzhledem k příznivějšímu složení tuku jako pochoutku ořechy než smažený řízek.

Přílohy vydatnější

Vydatnější by měly být nikoli kaloricky, ale výživově, takže před bílou moukou a škrobem by měly dostat přednost celozrnné výrobky kvůli obsahu vlákniny.

Ta příznivě působí na naše zdraví, protože váže část zkonzumovaných tuků, takže se nedostanou ze střeva do krve. Prospěšné jsou z tohoto důvodu i luštěny, neboť jde o nejlepší zdroje vlákniny vůbec.

Nemoci srdce a cév

Když necháme stranou vrozené srdeční poruchy, pak všechny získané kardiovaskulární nemoci způsobuje ateroskleróza. Ta je v naší zemi skrytá za cca 58 % úmrtí, takže představuje větší zdravotní ohrožení než zhoubné bujení.

Přitom lékaři odhadují, že nehledě na dědičné faktory by se vhodnou životosprávou dalo 80 – 90 % těchto onemocnění předejít.

Proč právě ateroskleróza?

Plíživé usazování cholesterolu v cévách probíhá dlouho nepozorovaně, nemá žádné zjevné příznaky. Kdo chodí pravidelně na preventivní prohlídky, dostane jen varování, že hladina cholesterolu je příliš vysoká.

Jenže ateroskleróza nebolí a tento stav trvá několik let, což vytváří falešný dojem bezpečí. Přitom zánětlivý proces na usazeninách v cévách stále pokračuje a nezřídka se pak ozve prudkým úderem vážného stavu.

Kornatění tepen je příčinou většiny srdečních i mozkových příhod, takže prvním projevem může být angina pectoris, srdeční infarkt nebo mrtvice.

Jde o disciplínu

Ateroskleróza je naštěstí proces pomalý a tím ovlivnitelný. Po prvním zjištění nepříznivých hodnot tuků v krvi máte šanci zachránit si plné zdraví. Nejlepší léčbou je změna životosprávy s úpravou jídelníčku. Neboť o ten běží v případě aterosklezózy nejvíce.

Tuky pro zdravé srdce

Stejně jako u cukrovky, tak i v případě aterosklerózy k rozvoji nemoci napomáhají živočišné tuky bohaté na cholesterol, tedy tučné maso, uzeniny a tučné mléčné výrobky, máslo i sýry.

Stejně nepříznivý dopad na zdraví mají i tuky ztužené, které zůstávají v jídle často utajené, protože nejsou jen v krustě smaženého řízku, ale i v průmyslově vyráběném sladkém pečivu, náplních, zmrzlinách, levných čokoládách, čipsech a smažených fastfoodových jídlech.

Jak to prakticky provést?

Lékaři doporučují pokrývat dvě třetiny denní spotřeby tuků z těch zdravých, tedy převážně rostlinného původu a rybího tuku. Jenže to se snáze řekne než prakticky v kuchyni provede.

Můžete se proto řídit i jednodušším doporučením a naplánovat si jeden až dva bezmasé dny v týdnu nebo dva dny v týdnu bez živočišných tuků, což znamená bez másla, tučného masa, uzenin a sýrů.

Olivy a fazole

Rostlinné oleje nejsou jen náhražkou za sádlo, ale pomocí zajišťující „vychytávání“ problémového cholesterolu v cévách. Některé složky rostlinných olejů a rybí tuk sice nesnižují cholesterol, zato mají jiné přednosti:

Chrání před vznikem krevních sraženin a tím i před mrtvicí. Zdraví srdce i cév podpoříte i luštěninami, které omezují vstřebávání chlesterolu ze střeva.

Osteoporóza

Řídnutí kostí je svízelný problém, který se roky pomalu rozvíjí a neochotně reaguje na léčbu. Osteoporóza dlouho nebolí, v tom je její zákeřnost. Když se začnou objevovat bolesti zad, je už onemocnění rozvinuté. Jsou způsobené mikrozlomeninami uvnitř kostí a deformacemi obratlů.

Chce to pohyb

To nejlepší, co pro sebe tedy můžete udělat, je myslet na pevnost kostí včas. Kolem padesátky totiž může přijít rychlé zhoršení pod vlivem hormonálních změn.

Na rozdíl od cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění hraje v prevenci osteoporózy zásadní roli pravidelný pohyb. Doplňování kostní hmoty totiž řídí senzory, které reagují na zatížení kostí ve vzpřímené poloze.

Ať je to svižná chůze, běh nebo tanec, tyto aktivity jsou podmínkou zlepšení stavu, samotné dodávání vápníku a vitaminu D nestačí.

Kam pro vápník

Vápník je naštěstí hojný minerál, takže by s jeho doplňováním neměl být problém. Vedle tvrdých sýrů jsou chutným zdrojem vápníku také mák, sezamové semínko a sardinky. Nebo zkuste domácí bujóny, připravované poctivě jako vývar z kostí.

Tento „lék“ proti osteoporóze můžete jíst každý den a stačí posypat trochou čerstvé pokrájené natě, abyste v něm měli i potřebné vitaminy.

Vitaminy podpoří ukládání vápníku

D – Naše tělo si ho vytváří samo, podpoříme ho krátkým pobytem venku, stačí 10-15 minut denně.

C – Nejvydatnějším přírodním zdrojem jsou čerstvé papriky, kiwi a čerstvé natě, hlavně petrželová.

B6 – Je hlavně v mléčných výrobcích, musíme je ale jíst pravidelně, protože tento vitamin si tělo neumí uchovat do zásoby.

K1 – Je v zelené listové zelenině, především v kapustě, špenátu, ale i v brokolici a některých olejích – řepkovém, olivovém, sojovém.

Související články
8.10.2024
Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné? Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávan
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
26.9.2024
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při alergiích. Balzámy na rty * S kokosovým tukem Budete potřebov
25.9.2024
Šípky jsou nádherně dekorativní a současně plné látek prospívajících zdraví. Právě teď dozrávají a jsou v nejlepší kondici. Stačí si je jen natrhat. Aby si zachovaly co nejvíce vitaminu C, je ovšem nutné sušit rychle. Nejlepší je šípky nakrájet a dát do trouby zapnuté na 40 °C. Jaké má čaj z šípků léčivé schopnosti? * Prospívá při nachlazení, ale pijte ho jen mírně teplý a s medem. * N
24.9.2024
Přichází náhle a může končit smrtí. Stále až třetina pacientů cévní mozkovou příhodu nepřežije. Ale ani ti, kteří přežijí, nemají vyhráno. Nejčastější příčinou cévní mozkové příhody (CMP) je ateroskleróza, kdy se cévy ucpávají a brání průtoku krve. Pak stačí, aby se krevní sraženina uvolnila do krevního řečiště a „doputovala“ do mozku, kde ucpe tepnu nebo cévu. Mrtvička ale vzniká i na podkladě k
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Potáhnout dort dokonale? Jde to!
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš