Domů     Co je silnější: Geny, nebo životospráva?
Co je silnější: Geny, nebo životospráva?
23.3.2020

Odpověď není jednoduchá. Podíl dědičnosti totiž není neměnný, u různých chorob je rozdílně vysoký. Co nás tedy bude nejvíce zajímat, je vliv životosprávy na civilizační neduhy, k nimž mají kvůli dědičnosti největší sklon české ženy.

Už samotný název „civilizační choroby“ naznačuje, že náš vlastní podíl na jejich propuknutí je vysoký. Takže je třeba s tím počítat, zvláště když s ohledem na rodovou zátěž víte, že vás může též postihnout.

K jakým nemocem jsme zdědily sklon?

cca 40 % k obezitě a cukrovce

cca 40 % k chorobám srdce a cév

cca 30 % k osteoporóze

Cukrovka

Oba typy diabetu jsou dědičné a na vzniku nemoci se podílí zřejmě hned několik genů. Jejich vliv je ovšem rozdílný podle typu cukrovky.

Zatímco rozvoji diabetu 1. typu se dá obtížně zabránit, u cukrovky 2. typu je situace opačná, hlavní roli hraje životospráva. Není to nic, co by vám lékaři neřekli:

I s rodovým rizikem můžete chorobě předejít nebo její propuknutí významně oddálit, pokud si budete udržovat štíhlou postavu, aktivně se pohybovat a dodržovat kaloricky rozumný a výživově dostatečně pestrý jídelníček.

Jídelníček proti cukrovce

Přes lehce zkreslený dojem, že při cukrovce jde o cukr, je daleko větším problémem tuk. A to jak na talíři, tak v přebytečných kilech v těle. Diabetici nemají totiž nejen problémy s metabolismem cukru v těle, ale i tuku.

Navíc už usazené tukové vrstvy zejména na břiše snižují citlivost těla na inzulín.

Maso škodí

Rozhodně škodí v přemíře, což je z hlediska zdraví každodenní konzumace masa nebo uzenin. Maso je totiž kombinací látek, které při vyšším příjmu v těle spouštějí poruchy vedoucí k rozvoji cukrovky.

Nejsou to nijak záhadné látky, ale cholesterol a nasycené mastné kyseliny, živočišné bílkoviny a tzv. hemové železo. Zčásti podobný obsah i efekt mají i tučné mléčné výrobky.

Zavrhnout? Není nutné!

Spíš bychom měli jídelníček důkladněji promýšlet a sestavovat nápaditěji. Jako hlavní jídlo by se na stůl měly dostat i luštěniny, bezmasá jídla a ryby.

Místo uzenin se dají podomácku a levně připravovat zeleninové a luštěninové pomazánky, které jsou nízkokalorické a neobsahují žádné živočišné tuky.

Nedělní pečeni můžete místo vepřového udělat z krůtího masa, které je libovější, navíc tuk v něm obsažený nemá tak negativní vliv na zdraví jako vepřové sádlo.

Tuky jen některé

Pokud chcete zabránit propuknutí cukrovky, pak se zaměřte hlavně na omezení živočišných tuků. Kromě masa je to i máslo. Zvláště tyto tuky totiž vedou ke snížení citlivosti na inzulín.

Mnohem příznivější dopad mají rostlinné oleje, oblíbený olivový i běžně k vaření používaný řepkový olej. Přesto i s nimi je nutné zacházet rozumně a místo smažených jídel dávat přednost vařeným a dušeným.

Lepší je dopřát si vzhledem k příznivějšímu složení tuku jako pochoutku ořechy než smažený řízek.

Přílohy vydatnější

Vydatnější by měly být nikoli kaloricky, ale výživově, takže před bílou moukou a škrobem by měly dostat přednost celozrnné výrobky kvůli obsahu vlákniny.

Ta příznivě působí na naše zdraví, protože váže část zkonzumovaných tuků, takže se nedostanou ze střeva do krve. Prospěšné jsou z tohoto důvodu i luštěny, neboť jde o nejlepší zdroje vlákniny vůbec.

Nemoci srdce a cév

Když necháme stranou vrozené srdeční poruchy, pak všechny získané kardiovaskulární nemoci způsobuje ateroskleróza. Ta je v naší zemi skrytá za cca 58 % úmrtí, takže představuje větší zdravotní ohrožení než zhoubné bujení.

Přitom lékaři odhadují, že nehledě na dědičné faktory by se vhodnou životosprávou dalo 80 – 90 % těchto onemocnění předejít.

Proč právě ateroskleróza?

Plíživé usazování cholesterolu v cévách probíhá dlouho nepozorovaně, nemá žádné zjevné příznaky. Kdo chodí pravidelně na preventivní prohlídky, dostane jen varování, že hladina cholesterolu je příliš vysoká.

Jenže ateroskleróza nebolí a tento stav trvá několik let, což vytváří falešný dojem bezpečí. Přitom zánětlivý proces na usazeninách v cévách stále pokračuje a nezřídka se pak ozve prudkým úderem vážného stavu.

Kornatění tepen je příčinou většiny srdečních i mozkových příhod, takže prvním projevem může být angina pectoris, srdeční infarkt nebo mrtvice.

Jde o disciplínu

Ateroskleróza je naštěstí proces pomalý a tím ovlivnitelný. Po prvním zjištění nepříznivých hodnot tuků v krvi máte šanci zachránit si plné zdraví. Nejlepší léčbou je změna životosprávy s úpravou jídelníčku. Neboť o ten běží v případě aterosklezózy nejvíce.

Tuky pro zdravé srdce

Stejně jako u cukrovky, tak i v případě aterosklerózy k rozvoji nemoci napomáhají živočišné tuky bohaté na cholesterol, tedy tučné maso, uzeniny a tučné mléčné výrobky, máslo i sýry.

Stejně nepříznivý dopad na zdraví mají i tuky ztužené, které zůstávají v jídle často utajené, protože nejsou jen v krustě smaženého řízku, ale i v průmyslově vyráběném sladkém pečivu, náplních, zmrzlinách, levných čokoládách, čipsech a smažených fastfoodových jídlech.

Jak to prakticky provést?

Lékaři doporučují pokrývat dvě třetiny denní spotřeby tuků z těch zdravých, tedy převážně rostlinného původu a rybího tuku. Jenže to se snáze řekne než prakticky v kuchyni provede.

Můžete se proto řídit i jednodušším doporučením a naplánovat si jeden až dva bezmasé dny v týdnu nebo dva dny v týdnu bez živočišných tuků, což znamená bez másla, tučného masa, uzenin a sýrů.

Olivy a fazole

Rostlinné oleje nejsou jen náhražkou za sádlo, ale pomocí zajišťující „vychytávání“ problémového cholesterolu v cévách. Některé složky rostlinných olejů a rybí tuk sice nesnižují cholesterol, zato mají jiné přednosti:

Chrání před vznikem krevních sraženin a tím i před mrtvicí. Zdraví srdce i cév podpoříte i luštěninami, které omezují vstřebávání chlesterolu ze střeva.

Osteoporóza

Řídnutí kostí je svízelný problém, který se roky pomalu rozvíjí a neochotně reaguje na léčbu. Osteoporóza dlouho nebolí, v tom je její zákeřnost. Když se začnou objevovat bolesti zad, je už onemocnění rozvinuté. Jsou způsobené mikrozlomeninami uvnitř kostí a deformacemi obratlů.

Chce to pohyb

To nejlepší, co pro sebe tedy můžete udělat, je myslet na pevnost kostí včas. Kolem padesátky totiž může přijít rychlé zhoršení pod vlivem hormonálních změn.

Na rozdíl od cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění hraje v prevenci osteoporózy zásadní roli pravidelný pohyb. Doplňování kostní hmoty totiž řídí senzory, které reagují na zatížení kostí ve vzpřímené poloze.

Ať je to svižná chůze, běh nebo tanec, tyto aktivity jsou podmínkou zlepšení stavu, samotné dodávání vápníku a vitaminu D nestačí.

Kam pro vápník

Vápník je naštěstí hojný minerál, takže by s jeho doplňováním neměl být problém. Vedle tvrdých sýrů jsou chutným zdrojem vápníku také mák, sezamové semínko a sardinky. Nebo zkuste domácí bujóny, připravované poctivě jako vývar z kostí.

Tento „lék“ proti osteoporóze můžete jíst každý den a stačí posypat trochou čerstvé pokrájené natě, abyste v něm měli i potřebné vitaminy.

Vitaminy podpoří ukládání vápníku

D – Naše tělo si ho vytváří samo, podpoříme ho krátkým pobytem venku, stačí 10-15 minut denně.

C – Nejvydatnějším přírodním zdrojem jsou čerstvé papriky, kiwi a čerstvé natě, hlavně petrželová.

B6 – Je hlavně v mléčných výrobcích, musíme je ale jíst pravidelně, protože tento vitamin si tělo neumí uchovat do zásoby.

K1 – Je v zelené listové zelenině, především v kapustě, špenátu, ale i v brokolici a některých olejích – řepkovém, olivovém, sojovém.

Související články
2.1.2025
Být asertivní je synonymum pro zdravou míru otevřenosti ve vztahu k okolí a ohledy na něj, nikoli prosazování svých názorů nebo sebe sama za každou cenu. Malý příklad: Chcete-li řešit nepříjemnou záležitost asertivně, zeptejte se své pletichářské kamarádky přímo, co svým chováním sleduje a co si konkrétně přeje, či nepřeje. A pokud asertivitu zabudujete do svého vzorníku běžného chování, jasněj
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
26.12.2024
Jak se ozve odvrácená strana kofeinu? Nervózně šmátráte po oušku šálku s vaší čtvrtou kávou, a když ho nedostanete, klepou se vám prsty. Patříte mezi kávové milovníky, anebo „závisláky“? Kofein oddaluje spánek, umí potlačit fyzickou únavu, zvyšuje tlak, zlepší prokrvení mozku. Mimo kávu ho skrývá pravý černý a zelený čaj, pod starým názvem tein (který je někdy mylně považován za odlišnou látku
2.12.2024
A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky... A tak se ocitáme ve stresu. Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou. Jděte ven do přírody Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh
reklama
Šikovné tipy
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
iluxus.cz
Hotel Reiters Supreme: Malebné místo v srdci přírody
Potřebujete vypnout, dobít baterky a najít dokonalý klid? Hotel Reiters Supreme, nacházející se v malebném rakouském Burgenlandu, je tím pravým místem. Tento pětihvězdičkový hotel, určený výhradně pro
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
historyplus.cz
Obrázek chlapce z Terezína zamířil do vesmíru
Život v terezínském ghettu je nesmírně obtížný, ovšem mladičký Petr Ginz se každodenními útrapami zlomit nenechá. Lidem okolo sebe dodává naději, posiluje dobré vztahy mezi nimi a snaží se je zabavit i vzdělávat. Na rozdíl od některých přátel mu však štěstí nepřeje a válku nepřežije.   Ve škole patří k nejlepším a rádi ho mají
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
epochalnisvet.cz
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
nasehvezdy.cz
Tomešová už toho má plné zuby a chce se rozvést?
Hvězda seriálu ZOO Michaela Tomešová (33) je už osm let manželkou herce ze seriálu Slunečná Romana Tomeše (36). Jenže znovu po nějaké době se povídá, že mají velkou manželskou krizi. Prý snad měla h
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
epochanacestach.cz
Kouzelné Karlovy Vary z ptačí perspektivy
Hosté lázní Karlovy Vary odjakživa rádi chodí na procházky do romantického okolí. Možnost podívat se na město shora se naskýtá hned na několika vyhlídkách s bohatou historií a cennou architekturou. Když budeme procházet nejnavštěvovanější české lázeňské město, takřka na každém kroku narazíme na něco zajímavého. Je tu celkem pět výstavných kolonád, řada významných lázeňských budov, ale
Ostružinovo-borůvkový pohár
tisicereceptu.cz
Ostružinovo-borůvkový pohár
Doba pohárů je trochu ta tam. Ale řekněte, není to škoda? Tak to pojďme napravit! Suroviny 250 g mascarpone 2 vejce 4 lžíce cukru trocha mandlového likéru (Amaretto) silná káva 1 balíček pi
Toskánsko po americku
rezidenceonline.cz
Toskánsko po americku
Atmosféra toskánského venkova učarovala majitelům vily natolik, že zatoužili přenést jeho kouzlo i do amerického Texasu. Půvabné a jakoby ospalé kamenné stavení se stalo jejich domovem. Architekt Bob Wetmore z architektonického studia Cornerstone byl tím pravým, kdo dokázal představy a přání manželů proměnit ve skutečnost. Nejdůležitějším požadavkem bylo ponechat hlavní obytné prostory v jedné výškové úrovni,
Řeknět dost! Už ani kapku
nejsemsama.cz
Řeknět dost! Už ani kapku
Stačí zakašlat, kýchnout nebo se zasmát, a nehoda je na světě. Drobného úniku moči si nikdo kolem sice nevšimne, ale i tak je pro vás zdrojem velkého stresu. O stresové nebo také zátěžové inkontinenci hovoříme v případě, že k úniku moči dochází při zvýšené fyzické námaze, při kašli, kýchání nebo smíchu. K úniku dochází jednou až dvakrát denně
Ve chvíli nouze mě překvapil
skutecnepribehy.cz
Ve chvíli nouze mě překvapil
Manžel mi tragicky zahynul před devíti lety. Celkem dlouho jsem se z toho za pomoci psycholožky dostávala. Vdaná jsem byla dvacet pět let. Laťka na muže byla nastavena vysoko. Nejdříve jsem si řekla, že už zůstanu sama. Ale postupem času jsem si uvědomovala, že bych ještě chtěla někoho, s kým ucítím, že žiji. Byl bezradný Do vedlejšího vchodu našeho
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
enigmaplus.cz
Tajemství nenápadné vesničky: Nacházejí se zde podzemní chodby dávné pevnosti?
Vesnice Veselice je v současnosti částí východočeské obce Velká Jesenice. Kdysi zde stával hrad, který zanikl v šestnáctém století. Podle legend měla tato pevnost disponovat i systémem podzemních chod
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
epochaplus.cz
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
21stoleti.cz
Čirok je obilninou budoucnosti. Dokáže uživit, z půdy vyhnat škůdce či působit proti rakovině
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovan