Domů     Jak se dělá ukrutně dobrá krůta
Jak se dělá ukrutně dobrá krůta
22.3.2020

Říká se, že krůta má devět druhů masa a mnoho chutí. Ale nejen to je důvodem, proč bychom ji měli zařadit do jídelníčku co nejčastěji.

Většina lidí si kupuje prsa a stehna, ale ani je nenapadne, že i z jiných kousků masa se dá udělat velká laskomina.

Jako příklad může sloužit krůtí krk, který se obvykle vaří, ale labužníci a milovníci „obíraček“ už dávno přišli na to, že když se upeče, je to opravdu lahůdka. Ale vezměme to po pořádku.

Počítejme do devíti

1. Prsa z krůty se skládají z většího a menšího svalu, často označovaného jako filet. Větší část prs využíváme na závitky a rolády, nebo se často zpracovávají v mleté podobě.

Filet se výborně hodí na minutkovou úpravu, na přípravu opečeného krůtího masa ve formě steaků nebo soté. Prsní svaly se hodí i na grilování, pečení, uzení, vaření a na řízky.

2. Spodní stehno – má maso nejtmavší, hutnější, vhodné k uzení, k pečení, grilování i k vaření (krůtí ovar).

3. Horní stehno – pokud je vykostíme a odstraníme kůži, má charakter telecího, čili je můžeme použít na omáčky či na řízky.

5. Letky – vynikající jsou opečené nebo grilované. Jsou oblíbené milovníky křupavé kůžičky.

6. Krk – má dlouhé maso, využívá se k vaření polévek nebo do rizota či těstovin.

7. Biskup – tučná část. Uzený nebo pečený je lahůdkou (ovšem společnost u stolu se obvykle dělí na ty, kdo ho milují, a ty, kdo by ho do úst nevzali).

8. Krůtí játra – jsou pevnější než kuřecí, skvělá jsou restovaná, výborně se hodí k výrobě domácí paštiky.

9. Žaludek – výborná svalovina vhodná do polévky nebo na guláš.

Desáté maso?

A které že to je? Dvě malé kuličky nejjemnějšího masa, které se nacházejí u krůty pod páteří. Je to jen hrstka svalů, která se běžně, zvlášť v obchodech, neprodává, proto zkuste krůtu sehnat u chovatele.

Připravují se z nich vynikající medailonky, které jsou vyhledávanou pochoutkou kulinářských restaurací.

Ještě je třeba podotknout, že krůta má asi 70 % bílého masa a 30 % tmavého. Bílé je samozřejmě méně kalorické. Nejtučnější je kůže (Jenže bez ní by to jaksi nebylo ono).

Proč bychom měli jíst krůtí maso?

Odpověď je nasnadě. Protože je zdravé. Má minimální obsah tuků a důležité je, že krůtí tuk má výhodnější složení než tuk z vepřového nebo hovězího masa.

Obsahuje více kyseliny linolové, což je jedna z esenciálních nenasycených mastných kyselin, které jsou nezbytné pro udržení dobrého stavu tepen a přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Maso má ve srovnání s jinými, i kuřecím, mnohem vyšší obsah bílkovin, které potřebujeme pro obnovu a správné fungování buněk. Navíc je lehce stravitelné, což ocení vlastně všichni. A jaké má další vlastnosti?

Superpotravina pro zdravé i nemocné

Odborníci na výživu řadí krůtí maso mezi 14 superpotravin. Těmi dalšími jsou rajčata, brokolice, borůvky, čaj, luštěniny, oves, dýně, jogurt, vlašské ořechy, špenát, losos, sója a pomeranče.

Říká se, že jsou nejlepší prevencí proti civilizačním chorobám a pomáhají i prodloužit lidský život. V každém případě se krůtí maso hodí nejen pro lidi, kteří chtějí žít zdravě, ale i pro pacienty s velmi přísnými dietami, jakou je například pankreatická.

Samozřejmě při této dietě musí být krůtí maso správně upravené (Vyvarujeme se smažení ani nepřipravujeme tučné omáčky). Krůtí maso také obsahuje důležité vitaminy řady B a také zvýšené množství minerálů, jako jsou například železo, vápník, selen a zinek.

Zvýšené množství železa podporuje krvetvorbu a fungování červených krvinek. Je cenné například pro sportovce a pro ženy po menstruaci, případně s anemickými potížemi.

Vyšší obsah vápníku může být užitečný zase pro ženy v klimakteriu, které ohrožuje řídnutí kostí. Selen a zinek patří mezi minerály důležité v boji proti volným radikálům. Podporují imunitu.

Krůtí maso se doporučuje i při jaterní dietě, diabetu, onemocnění srdce, ale i při rekonvalescenci po nemocech nebo operacích.

Jak upéci nejlepší krůtu

Na rozdíl od Američanů, kteří krůty konzumují ve velkém při Díkůvzdání, u nás se kupují spíš jednotlivé části, které se mohou upravit různými způsoby.

Mnohé hospodyňky celou krůtu nikdy nepekly buď proto, že k tomu neměly příležitost, nebo proto, že nesebraly dostatek odvahy a uvěřily pověrám o tuhém mase ne nepodobném žvýkačce, krvavém u kosti a následně vyhozeném po celodenním trápení do popelnice.

Ostatně i v literatuře se najde vtipné pojednání o krůtě (zkuste si třeba přečíst kuchařku Achilla Gregora Muž v zástěře). A až se zasmějete, dejte se do toho. Je to vlastně podobné jako u kuřete.

1. Nejdříve ze všeho krůtu dobře osušíme (uvnitř i vně) papírovými ubrousky, včetně záhybů v kloubech. Po důkladném osušení dáme nezakrytou krůtu na noc do chladničky.

2. Druhý den vetřete do kůže koření, bylinky a citronovou šťávu. Do dutiny můžete vložit dobře omyté poloviny citronu, případně stroužek česneku a svazeček bylinek. Uvnitř však musí zároveň zůstat volný prostor.

3. Okořeněnou krůtu potřete olivovým olejem.

4. Velmi důležité je krůtu dobře osolit a opepřit zevně i zevnitř (při podlévání se sůl smývá).

5. Kolíkem (jehlou) zajistíme, aby se dutina nestáhla. Volný otvor umožní proudění vzduchu, čímž se zkrátí čas tepelné úpravy a krůta se propeče rovnoměrně.

Vyplatí se zapíchnout do nejsilnější části stehen kovovou jehlu, jež povede teplo do míst, která se propékají nejdéle.

6. Před samotným pečením krůty je potřeba ze stehen odstranit šlachy, jinak je docela jisté, že maso bude tuhé.

V předem vyhřáté troubě při 220 °C se nejprve krůta peče vcelku 20 minut. Pak se teplota sníží na 180 °C a maso se postupně dopéká. Mělo by se počítat s 12–13 minutami na každých 500 g hmotnosti. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 165 stupňů.

Dobře upečený pták má mít v prsou teplotu 77 °C a ve stehnech 82 °C. Během pečení nesmíme zapomínat potírat krůtu máslem a polévat vypečenou šťávou.

Před rozkrájením má krůtí pečeně odpočívat nejméně dvacet minut. Maso se příjemně zatáhne a zůstane šťavnaté. Na rozdíl od kuřete je mladé krůtí i krocaní maso nejen jemné, ale hlavně vyzrálejší.

Krůty jdou na jatka v 15. až 16. týdnu věku (8,5–9,5 kg), krocani v 21. až 22. týdnu (až 21 kg).

Recepty:

Sváteční řízky

600 g krůtích prsou, mletý zázvor, sůl, pepř, mouka, strouhanka, 1 vejce, 1/8 másla na smažení

Z krůtích prsou nakrájíme asi 1,5 cm silné plátky, lehce naklepeme (stačí i pěstí). Řízky z obou stran osolíme a posypeme mletým zázvorem. Postupně obalujeme v mouce, rozšlehaném vejci (vejce osolte a opepřete) a strouhance. Smažíme 3 minuty z každé strany v přepuštěném másle.

Přepuštěné máslo

Rozpustíme máslo v kastrůlku a na mírném ohni ohříváme a průběžně sbíráme jemným sítkem pěnu z povrchu. Zbude vám čistý průhledný  tuk žluté barvy, který přecedíte přes jemné sítko. Takto upravené máslo má vyšší bod přepalování (až 250 °C). Přepuštěné máslo má slabě nasládlou mírně oříškovou chuť a vůni.

Pokud chcete připravit poněkud lehčí pokrm, zkuste řízky obalit pouze v rozšlehaném vejci a strouhance a smažte v nepřilnavé pánvi na minimu tuku.

Strouhanku můžete nahradit rozdrcenými kukuřičnými lupínky.

Krůta s kaštanovou nádivkou

asi 4 kg krůty, 500 g jedlých kaštanů, 100 g slaniny, 200 g krůtích jater, 20 g másla, 25 g sušených brusinek, 100 ml portského vína, 250 g mletého masa, 500 ml drůbežího vývaru, 200 g bílého pečiva, 3 vejce, 2 lžíce petrželky, kůra z pomeranče, sůl, pepř

Je samozřejmě možné použít i jednotlivé porce krůty a nádivku upéci ve stejném

pekáči samostatně.

Nádivka

1. Oloupané kaštany vložte do vývaru, vařte asi 30 minut a nechte okapat.

2. Slaninu a játra pokrájejte na malé kousky, zvolna osmažte na másle a játra rozmačkejte vidličkou.

3. Brusinky namočte do poloviny vína a nahrubo posekejte do nádivky.

4. V míse smíchejte nasekané kaštany, játra se slaninou, mleté maso, vejce, pečivo namočené ve vývaru, petrželku a pomerančovou kůru. Osolte, opepřete a smíchejte se zbylým vínem.

5. Nádivkou naplňte krůtu, dobře uzavřete, nožky svažte režnou nití a vložte do

trouby předehřáté na 200 °C. Zprudka zapečte, přilijte asi polovinu vývaru.

Teplotu stáhněte na 170 °C a pečte za častého přelévání vypečenou šťávou

(pokud se šťáva rychle vypéká, dolévejte horký vývar).

Paštika z krůtích jater

100 g másla, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 500 g krůtích jater, 150 ml červeného vína, sůl, pepř, tymián, máslo na přelití

1. Na másle osmahneme pokrájenou cibuli, ke které po chvíli smažení přidáme i nasekaný česnek. Přidáme játra – ta rovněž osmahneme a zalijeme červeným vínem. Když se víno téměř odpaří, ochutíme solí, mletým pepřem a tymiánem.

2. Poté vše rozmixujeme ručním mixerem dohladka. Paštiku přendáme do misky, uhladíme a přelijeme přepuštěným máslem. Překryjeme potravinářskou fólií a necháme do druhého dne v ledničce ztuhnout.

Podáváme s opečeným chlebem nebo bagetkou, brusinkovým kompotem, nebo kopečkem brusinkového džemu.

Víte, že?

U nás připadají na osobu ročně jen 2 kg krůtího masa a kupují je hlavně ženy.

V Evropě se průměr spotřeby pohybuje kolem 6 kg.

Nejvíce krůtího masa spotřebují v Izraeli – skoro 13 kg na hlavu za rok.

Popisky: Za největší lahůdku jsou považována krůtí prsa.

Opravdovou pochoutkou jsou grilovaná krůtí stehna.

Ke krůtě opečené dozlatova se hodí brusinkový kompot.

Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
historyplus.cz
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
nasehvezdy.cz
Bude Šíp zachraňovat i manželství?
V posledních týdnech čelí moderátor Karel Šíp (80) nejisté situaci kolem budoucnosti svého dlouholetého pořadu Všechnopárty a to se může projevit i na jeho osobním životě! Není tajemstvím, že oblí
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
epochaplus.cz
Six Flags v New Orleans: Kde se dětská radost změnila v místo duchů
Zábavní park Six Flags v New Orleans měl krátký, ale tragický osud. Krátce po svém otevření v roce 2000 se stal oblíbeným cílem, ale série nešťastných událostí, včetně smrtelné nehody na atrakci a zničujícího hurikánu Katrina v roce 2005, jej odsoudily k zániku. Dnes je tento opuštěný areál, kde se kedysi ozýval smích a jásot,
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Co napsal Homér o Amazonkách?
enigmaplus.cz
Co napsal Homér o Amazonkách?
Amazonky byly podle řecké mytologie národem bojovných žen, které se cvičily v boji a ponechávaly si veškerou moc nad veřejným životem. Skutečně existovaly? [gallery ids="155553,155554,155555"] P
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
skutecnepribehy.cz
Vyvěštila jsem si z čajových lístků ženicha
Nikdy jsem netušila, že mám talent na věštění. Jednou jsem ale zírala na dno svého šálku čaje a lístky mi prozradily budoucnost. Zdálo se, že to bude den jako každý jiný. Hleděla jsem z okna a nadávala na počasí. Pršelo už druhý den. Popíjela jsem šálek čaje z konvičky, která patřila k mým oblíbeným. Ten čaj jsem si přivezla ze
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
nejsemsama.cz
Jahodové knedlíky z tvarohového těsta
Tvarohové těsto je snadné, knedlíky jsou proto rychle připravené, nedají moc práce a chutnají jako od maminky. Potřebujete: ✿ 500 g měkkého tvarohu ✿ 1 hrnek polohrubé mouky ✿ 1 vejce ✿ špetku soli ✿ 12 větších jahod ✿ 125 g tvrdého tvarohu ✿ 2 lžíce másla ✿ skořicový cukr 1. Z měkkého tvarohu, vejce a mouky a špetky soli vypracujte těsto. Vyválejte z
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
21stoleti.cz
Hotovost, karta či telefon? V Číně se začíná platit dlaní
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie "tap and pay", která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uved
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část