O syrovátce se říká, že je to nedoceněný poklad v péči o zdraví. Je tomu opravdu tak? V čem jsou její kvality a prospívá skutečně všem?
Dříve byla považována za odpad.
Mléko, které stálo dlouho na vzduchu, zkyslo a srazilo se a od něj se oddělila syrovátka, která se většinou vylévala jako nepotřebný produkt.
Odborně řečeno – sražením mléka vznikne tuhá část (kasein), což je v podstatě tvaroh, a dalším produktem je mléčné sérum, což je žlutozelená tekutina, které říkáme syrovátka.
Obsahuje asi 50 % sušiny z původního mléka a vzniká nejen při výrobě kysaných nápojů, ale také při výrobě sýrů a tvarohu.
Čím je tak prospěšná?
Dnes je všechno jinak. Za její blahodárné účinky vynášíme syrovátku téměř do nebe. Ve Švýcarsku dokonce už v 19. století existovaly syrovátkové lázně, kde se úspěšně léčily ekzémy.
Dnes už příjemná koupel pomáhá i s léčbou akné či lupénkou a dalšími kožními chorobami.
Syrovátka obsahuje široké spektrum vitaminů skupiny B (zejména B1, B2, B3, B5, B6, B9 a B12), vitaminy H (biotin), C, D, E (tokoferol) a celou řadu minerálních látek – hořčík, vápník, draslík, fosfor a zinek. Ve vysoké míře obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a mléčný cukr laktózu.
Její účinky na organizmus
odvádí toxické látky z organismu
podporuje činnost ledvin (pozor na obsah soli)
zlepšuje látkovou výměnu
upravuje metabolismus
brání vzniku zánětu žaludku a střev
pomáhá snižovat nadváhu – je nízkokalorickou potravinou
účinně snižuje hladinu cholesterolu
vhodná při prevenci srdečně-cévních onemocnění regulací krevního tlaku
vhodná pro těhotné, protože nesnižuje hladinu vápníku a odvodňuje
dodává organismu minerály
podporuje růst svalů, proto by ji měli konzumovat sportovci
pomáhá při stavbě zubů a kostí, proto je vhodná i pro děti
odbourává stres a přeměňuje obsažený tryptofan na hormon dobré nálady serotonin
odstraňuje nedostatek bílkovin (sarkopenii) ve výživě starých lidí
Syrovátka je účinná i v boji s rakovinou. Podle provedených studií bylo prokázáno, že látky obsažené v syrovátce mohou zastavit růst rakovinných buněk a v procesu chemoterapie naopak chrání zdravé buňky před poškozením.
Vnější vliv syrovátky
Syrovátka pomáhá tělu nejen vnitřně, ale i zevně. Má protizánětlivé účinky na kůži, vypíná pokožku, prokrvuje ji a vyhlazuji, reguluje její pH. Pro všechny tyto příznivé účinky se doporučuje jako přísada do koupelí i do dalších kosmetických přípravků. Při ekzémech a lupence se doporučuje pití i koupele.
Komu neprospívá?
Syrovátka není vhodná pro děti mladší tří let, a to především pro vysoký obsah bílkovin. To samé platí i pro lidi trpící laktózovou intolerancí (nesnášenlivost mléčného cukru) a při léčbě tetracyklinovými antibiotiky.
Velké množství solí a minerálů je zase nebezpečné pro lidi, kteří mají potíže s ledvinami.
Čerstvá, nebo sušená?
Pokud si nepřipravíme syrovátku sami, můžeme ji koupit v obchodě. Prodává se prášková sušená a tekutá přírodní (i různě ochucená). Je však rozdíl, která z nich se používá.
Čerstvá obsahuje vedle malého množství bílkoviny syrovátky, vitaminů, minerálů a většího množství mléčného cukru také prospěšné probiotické kultury.
Prášková syrovátka při sušení při teplotě téměř 100 °C ztrácí aktivní látky jako probiotické kultury, enzymy a další, proto už nemůže pozitivně na lidský organismus působit. Třetí variantou je syrovátkový koncentrát, z kterého je odstraněna laktóza. Ten se hodí pro alergiky na mléčnou bílkovinu a při redukci nadváhy.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock