Domů     Jáhly jsou tu doma…
Jáhly jsou tu doma…

… jenže z talířů je vytlačily brambory a rýže. Proto si s nimi už mnohdy nevíme rady. Přitom jsou všestranně využitelné a jejich příprava není složitá.

Připravit jáhly není žádná věda, vaří se – a také kuchyňsky využívají – velmi podobně jako rýže, oproti ní jsou ale bohatší na vitaminy skupiny B. Jsou také mimořádně dobře stravitelné, proto se jáhly doporučují u miminek jako nejvhodnější první příkrm.

Asi víte, že jsou bezlepkové, ale kromě toho mají velmi nízký alergizující potenciál, jinak řečeno, není třeba se obávat nepříznivé reakce těla na první ochutnávání jáhel.

Prý jsou hořké

S tím se skutečně můžete setkat a takové jáhly byste neměli jíst. Hořkost je totiž následkem špatného nebo dlouhého skladování. Pak žluknou tukové složky v jáhlách, což se projeví hořkostí v chuti.

Pokud máte citlivý čich, pak hořkost také ucítíte při otevření balíčku. Takové jáhly vůbec nepřipravujte. Tradovaná rada, že trojnásobné propláchnutí vroucí vodou hořkost vypláchne, je jen pověra. Žluklost odstranit nelze, takové jáhly patří do koše.

Žluklé tuky jsou nejen nepříjemné chuťově, ale také zbytečně zatíží játra. Kvalitní jáhly poznáte podle příjemně nasládlé obilné vůně, stejně příjemná pak bude i jejich chuť.

Skladujte je v chladu, zvláště v horkých letních dnech by měly být v chladném sklepě nebo v lednici.

3 způsoby přípravy

* Základní

Jáhly několikrát propláchněte ve vodě, až zůstane zcela čirá. Pak slijte a dejte do hrnce. Osolte a přidejte vodu v poměru 2 díly vody na 1 díl jáhel. Vařte na malém plameni asi 15 až 20 minut, dokud se voda zcela nevsákne a jáhly nebudou měkké. Nemíchejte.

Takto uvařené jáhly budou mírně lepkavé a soudržné, dobře se pak hodí jako příloha nebo ještě lépe na zapékání. Po vychladnutí z nich můžete tvořit sladké nepečené dezerty.

* Pro sypké jáhly

Jáhly po propláchnutí opražte na sucho nebo malém množství oleje na pánvi. Neměly by zhnědnout, jen začít vonět. Poté je osolte a opět uvařte v poměru 2 díly vody na 1 díl jáhel.

Tímto způsobem se dají připravit jáhly jako příloha, pokud chcete, aby byly pěkně sypké a nelepily se.

* Na kaši

Oproti základnímu receptu přidejte více tekutiny, asi 3 díly na 1 díl jáhel. Jáhly tím více nabydou a rozvaří se. Místo vody můžete samozřejmě použít mléko s kouskem másla (jáhly působí dost suše) nebo smetanu. Doba varu může být trochu delší, 25 i 30 minut.

Jáhlovou kaši můžete nechat vychladnout a pak rozmixovat na hladký krém. Ten se pak dá v kombinaci s ovocem použít na dezerty.

Indické cukroví

V originále se nazývá ragi laddu a připravuje se z jáhlové mouky. Pokud byste to chtěli zkusit, pak 1 šálek mouky pomalu opražte na pánvi.

Po vychladnutí se přimíchá po ½ šálku dvou různých druhů mletých a též opražených ořechů, ¾ šálku tmavého cukru a 8 lžic másla ghí. Vše se propracuje na hladkou hmotu, z níž se tvoří kuličky. Ty lze ještě obalit v mletých ořechách.

Variací na tento recept je řada, někdy se místo jednoho druhu ořechů používá opražená cizrna, přidávat lze také koření, hodí se skořice, na špičku nože mletého hřebíčku nebo mletého zázvoru. Kuličky můžete ozdobit rozpůlenou mandlí.

Tip: Jednodušší bude použít jáhly. Připravte 1 šálek jáhel, které nejprve opražíte a pak uvaříte. Po vychladnutí je rozmixujte a smíchejte s dalšími ingrediencemi.

Nákyp s rozinkami

V hrnci rozpusťte 1 lžíci másla a přidejte 75 g propláchnutých a osušených jáhel. Krátce je na másle poduste, pak přidejte 250 ml mléka a trochu smetany ke šlehání. Vařte na nižší teplotu asi 20 minut za stálého míchání.

Před dovařením oslaďte podle chuti (nebo podle receptu přidejte 3 lžíce cukru) a vmíchejte šťávu z 1 citronu a žloutky ze 2 vajec.

Nechte trochu vychladnout, pak ještě přidejte 150 g propláchnutých rozinek, 250 g bílého jogurtu, špetku skořice a nakonec sníh ušlehaný ze 2 bílků. Dobře promíchejte a nalijte do vymazané a strouhankou vysypané zapékací formy. Pečte při 200 °C asi 40 minut.

Tip: Nákyp můžete zpestřit ovocem – v tom případě dejte do formy nejdřív jen polovinu těsta, na něj dejte kousky kompotovaného nebo čerstvého ovoce a pak přelijte zbytkem těsta.

Jinou variantou je použít místo rozinek směs sušeného ovoce.

Lilkové kari

Nevíte, k jakému pokrmu by se vařené jáhly ideálně hodily jako příloha? Zkuste třeba toto zeleninové kari.

Na oleji krátce opečte 1 pokrájenou cibuli, 2 prolisované stroužky česneku a malý kousek drobně nakrájeného zázvoru. Nakrájejte na kostky 2 středně velké lilky a 3 masitá rajčata a přidejte je do hrnce.

Podlijte, přidejte konzervu krájených rajčat (nebo 400 g čerstvých nakrájených), kostku bujónu a okořeňte.

Můžete použít hotovou směs na kari nebo alternativně směs koření garam masala, k němuž přidáte špetku římského kmínu, koriandru, kurkumy a kajenského pepře.

Jako přílohu mezitím uvařte sypké jáhly. Na talíři posypejte čerstvým koriandrem nebo jiným zeleným kořením.

Zeleninové burgry

Podle základního receptu uvařte 150 g jáhel. Otevřete 2 konzervy cizrny (po 310 g) a obsah propláchněte v cedníku, pak osušte papírovou utěrkou.

Cizrnu rozmixujte na kaši, pak přidejte 5 lžic dobrého oleje, 1 červenou drobně pokrájenou cibuli, prolisovaný stroužek česneku, podle chuti pepř a sůl a nasekané zelené bylinky. Dobře promíchejte a do těsta zapracujte vařené jáhly.

Těsto by mělo být dostatečně hutné, na zahuštění použijte jemně mleté ovesné vločky. (Pokud chcete experimentovat, pak ještě lépe se hodí pohanková mouka.) Vytvarujte placičky, obalte je ve strouhance a osmažte na pánvi.

Plněné dýně

Dýně omyjte a rozpulte, vydlabejte semínka a zbylou dužinu osolte, pokapejte trochou oleje a dejte péct na 200 °C asi 20 minut, aby dýně změkla.

Mezitím nechte na oleji zesklovatět 1 pokrájenou cibuli a pak přihoďte 200 g hub, pokrájených na malé kousky, a prolisovaný česnek podle chuti, obvykle stačí 2 stroužky.

Houby krátce poduste, pak přisypejte 200 g propláchnutých jáhel, přilijte 400 ml vody, opepřete, osolte a nechte dusit asi 15 minut. Do směsi vmíchejte asi ½ lžičky dýňového oleje a hrst čerstvého tymiánu, dobře promíchejte a plňte předpečené dýně. Zapékejte 10 až 15 minut podle velikosti dýní.

Tip: Povrch pokrmu můžete před zapékáním posypat strouhaným sýrem.

reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
3.6.2023
V obchodech objevíte spoustu druhů, a pokud nemáte svůj oblíbený, můžete najednou být na rozpacích, který vlastně koupit. Asi nejdůležitější je vědět, na co budete olej používat, tedy jestli na teplou nebo studenou kuchyni. A pak je tu ještě několik dalších zásad, které se vyplatí při nákupu dodržet vždycky. Olej potřebuje tmu Dbejte tedy na to, aby olej, který chcete koupit, byl v tmavé skleně
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot