Domů     Bylinky a léto: S vůní v kapse
Bylinky a léto: S vůní v kapse
31.8.2022

Běžné potíže z horka a ze sluníčka můžeme často vyřešit sami. Pomocí jemných éterických olejů. Co pomůže při přehřátí, letním nechutenství, bolesti hlavy z horka či přemíry slunce?

Opalování na pláži i na louce, koupání v moři i v rybníku, procházka lesem, posezení na zahradě, jízda na kole, grilování s přáteli… to je léto, jak má být. Nejteplejší měsíce roku přinášejí zábavu a jsou plné radosti a potěšení. Jenže, co když to přeženeme?

Pro takový případ je dobré mít po ruce éterický olej nebo jemnější hydrolát, kterému se také říká květová voda a který většinou vzniká jako vedlejší produkt při výrobě vonného oleje destilací.

Kilometry v nohách

Kolo je pro letní sporty jako stvořené. Kdo však není trénovaný, snadno to s jízdou přežene a jeho svaly o sobě dají vědět nepříjemnou bolestí.

Co s tím?

Vhodné jsou:

* částečná koupel nohou, kterou si připravíte z polévkové lžíce hydrofilního oleje (můžete použít například kosmetický odličovací olej), do kterého nakapejte 3 – 5 kapek éterického oleje. Na unavené nohy jsou vhodné:

rozmarýn lékařský, borovice lesní, pepř černý, eukalypt kulatoplodý nebo zářivý, heřmánek modrý a jalovec obecný. Grep podporuje regeneraci svalů odbouráváním kyseliny mléčné. Z doporučených éterických olejů vybírejte vždy ten, který je vám příjemný a voní vám.

* masáž, při které masírujeme namožené svaly vždy směrem k srdci (tím podpoříme tok krve a lymfy). K automasáži použijeme jako základ mandlový olej a do něj opět kápneme některý z éterických olejů, které jsou uvedené u koupele.

Sluníčko na kůži

Doby, kdy se lidé na slunci „opékali“ s komickou přesností přetáčení těl z jedné strany na druhou, jsou snad už minulostí. Přesto se může stát, že si kůži zapomenete dostatečně ochránit. Když to se sluníčkem přeženete, pokožka je rudá a na dotek bolestivá.

Co s tím?

* Kůži je vhodné chladit. S tím pomůže hydrolát z máty. Hojivé jsou hydroláty z levandule úzkolisté nebo helichrysa (helichrysum je smil italský, známý u nás také jako „kari“ nebo „maggi koření“). Po jejich aplikaci se vám uleví.

Dle potřeby a libosti si kterýkoli z uvedených hydrolátů rozprašovačem stříkejte na rozpálenou pokožku.

* Připravte si mazání z gelu aloe vera, do kterého kápněte éterický olej z levandule úzkolisté. Opatrně zasažená místa potírejte.

* Šetrný přírodní olej na opalování si můžete vyrobit i sami. Smíchejte 45 ml mandlového, meruňkového nebo jojobového oleje a 5 ml oleje z pšeničných klíčků a přidejte 11 kapek levandule úzkolisté a 11 kapek helichrysa.

Horko v hlavě

Když je sluníčka hodně, málo pijete a navíc zapomenete na pokrývku hlavy, může vás hlava pěkně rozbolet. A není to nic příjemného.

Co s tím?

* Vedle toho, že se přesunete do stínu a sáhnete po rehydratačním nápoji, pomůže, když si na obličej a zátylek rozprašovačem nanesete hydrolát. Vhodné jsou z růže, máty, geránia (což je známá pelargonie) nebo levandule.

* Uleví také obklady na čelo, které si připravíte tak, že si klasický obklad namočíte do vody, do níž vlijete směs hydrofilního oleje a éterického oleje z máty peprné nebo máty kadeřavé. Máta peprná není vhodná pro děti do pěti let.

Žaludek na vodě

Je úplně jedno, jestli jste to přehnali s grilováním nebo se přejedli domácí zmrzliny či snad vypili nadmíru vinných střiků. Nevolnost, při které je vám na zvracení, je stavem, který chcete mít rychle za sebou.

Co s tím?

* Vyzkoušejte éterický olej ze sladkého pomeranče nebo z kardamomu obecného. Můžete si ho nakapat do difuséru či do aromalampy, nebo do inhalační tyčinky. FOTO

* Můžete potřít břicho směsí z rostlinného oleje (např. mandlového) a výše zmíněných éterických olejů.

Podrážděná střeva

Ani o infekce není v létě nouze. Nejrůznější mikrobi a paraziti na nás číhají v jídle, ale i na cestách za exotikou.

Co s tím?

Při infekci střev vyzkoušejte z éterických olejů pomeranč, kmín kořenný a tymián obecný (přesný název je tymián obecný cht. linalol) Z metod je vhodná jemná masáž nebo inhalace.

Odřená kolena

Nemusíte být zrovna horolezec nebo fotbalista. Odřená kolena si ulovíte, i když jen špatně šlápnete při výletu do hor nebo při túře po lesní stezce.

Co s tím?

* Ránu očistěte hydrolátem z levandule nebo heřmánku.

* Na hojení použijte aloe vera gel, do kterého kápněte levanduli a helichrysum.

* Nebo použijte mast, kterou si připravíte ze včelího vosku, kakaového másla, bambuckého másla (případně můžete přidat i šípkový olej) a éterického oleje z levandule úzkolisté (můžete kápnout i helichrysum).

Při cestě autem

* Trpíte při jízdě autem nevolností? Na kinetózu je vhodná kombinace pomeranče, kardamomu a máty kadeřavé. Můžete si olejíčky nakapat na vlhký kapesník, nebo do cestovního inhalátoru.

* Ke zlepšení pozornosti a ke koncentraci při jízdě skvěle pomůže, když do difuzéru v autě (vkládá se do zapalovače) nakapete citrusy (grep, citron, pomeranč), jehličnany (smrk nebo borovici) nebo mátu.

Jednotlivé druhy můžete i kombinovat, ale méně je více. Doporučuje se kombinovat 2, maximálně 3 éterické oleje.

Špatné dýchání

V létě je často příčinou nedostatečnosti dechu alergie. Letní rýmu mívá na svědomí klimatizace nebo průvan. Otevřená okna v autě nebo ve vlaku způsobí, že vyschnou sliznice a již nemohou plnit svou funkci „ochranného štítu“.

Náhle jsme méně odolní vůči virům, mimo jiné máme ucpaný nos a špatně se nám dýchá.

Co s tím?

Z éterických olejů sáhněte po eukalyptu, borovici nebo mátě. Používejte je s pomocí nosní inhalační tyčinky.

Co by doma určitě nemělo chybět

Tak… Popsali jsme si jednotlivé potíže, které nás mohou v létě postihnout. Co to ale vzít ještě jednou a z druhé strany? Který olejíček by v domácí lékárničce určitě neměl chybět a na co jej použít?

LEVANDULE ÚZKOLISTÁ

Říká se jí také pravá nebo lékařská a je to jediný éterický olej, který můžete na pokožku na malé plochy nanášet neředěný. Je mezi aromaterapeuty velmi oblíbená, protože je všestranná a pomáhá s mnoha obtížemi. Však také obsahuje více než 150 aktivních látek.

Účinně bojuje se záněty, plísněmi, mikroby, bakteriemi, je vhodná na deprese, a dokonce má účinky analgetické, takže ulevuje od bolesti, a sedativní (uklidňuje, uvolňuje a odbourává strach).

Mimo jiné je výborná na poštípání (od vosy, včely a dalšího hmyzu), na popáleniny, proti nespavosti nebo proti bolesti hlavy.

TEA TREE

Oproti levanduli, která působí spíše na povrchu, umí tento esenciální olej zasáhnout i do hloubky. K čemu tea tree olej využijete? Jeho působení je obrovské, například:

pomáhá proti bolesti svalů a kloubů a proti bolesti v krku a kašli, usnadňuje dýchání především astmatikům a alergikům, ošetří drobné popáleniny, dezinfikuje rány po klíštěti, pomáhá proti krvácení dásní, zánětům dásní a paradentóze, ošetří odřeniny a drobné rány, vyžene plísně, odstraní vši.

EUCALYPTUS

Pomáhá k celkovému uvolnění a k rozdýchání. Existuje několik druhů, pro dospělé zvolte E. kulatoplodý (globulus), pro těhotné a kojící ženy a pro děti pouze E. zářivý (E. Radiata). Australští domorodci považovali tuto rostlinu od pradávna za všelék.

U nás se používá při nosních, ušních a krčních onemocněních. Usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho snižuje horečku, mírní bolesti hlavy.

Rozprašovací emulzí zahubíte nechtěné vetřelce ve svém bytě (například stafylokoky). Působí i protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity.

POMERANČ SLADKÝ

je výborný na zažívání a při nadýmání, působí proti křečím a účinně ulevuje od bolesti. Přitom nijak neublíží. Používejte ho ve směsi s jakýmkoli přírodním olejem.

Při potížích natírejte břicho v oblasti trávicího systému a masírujte ve směru hodinových ručiček. Je výborný i na depresi.

CITRON A MÁTA KADEŘAVÁ

jsou příjemně svěží a probouzejí z letargie.

HEŘMÁNEK MODRÝ

má také jemné všestranné použití. Umí si poradit se všemi druhy zánětů (oční, ušní, krční, zažívací), je analgetický a hojivý, používá se na alergie, ekzémy a dermatitidy.

K široké škále působení také umí zkrotit migrénu a nespavost a uvolní nervozitu a podráždění.

KMÍN

Snad každý ví, že když ho trápí plynatost, kmín zaručeně pomůže. Poradí si celkově se špatným trávením. Uvolní křeče v zažívacím ústrojí, pomůže při nevolnosti. Sáhněte po něm pro posílení činnosti jater, při bolestech hlavy i při nespavosti.

Pamatujte, že éterické oleje jsou velmi koncentrované a kromě levandule se všechny musejí před použitím zředit, aby nepůsobily na pokožku dráždivě. Hodně olejíčků se nedoporučuje těhotným ženám a dětem, nebo není dobré je užívat dlouhodobě.

Než je začnete používat, měli byste znát svůj zdravotní stav a vyhýbat se těm, které jsou pro vás nevhodné. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte se zkušeným aromaterapeutem.

Éterické oleje a hydroláty pro Paní domu vybírala aromaterapeutka Petra Hythová z Asociace českých aromaterapeutů.

Konzultace: Petra Hythová, Asociace českých aromaterapeutů, Foto: Shutterstock

Další článek
Související články
15.1.2025
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak příčinou může být právě nevhodná poloha při spánku. Není to banalit
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč