Domů     Bylinky a léto: S vůní v kapse
Bylinky a léto: S vůní v kapse
31.8.2022

Běžné potíže z horka a ze sluníčka můžeme často vyřešit sami. Pomocí jemných éterických olejů. Co pomůže při přehřátí, letním nechutenství, bolesti hlavy z horka či přemíry slunce?

Opalování na pláži i na louce, koupání v moři i v rybníku, procházka lesem, posezení na zahradě, jízda na kole, grilování s přáteli… to je léto, jak má být. Nejteplejší měsíce roku přinášejí zábavu a jsou plné radosti a potěšení. Jenže, co když to přeženeme?

Pro takový případ je dobré mít po ruce éterický olej nebo jemnější hydrolát, kterému se také říká květová voda a který většinou vzniká jako vedlejší produkt při výrobě vonného oleje destilací.

Kilometry v nohách

Kolo je pro letní sporty jako stvořené. Kdo však není trénovaný, snadno to s jízdou přežene a jeho svaly o sobě dají vědět nepříjemnou bolestí.

Co s tím?

Vhodné jsou:

* částečná koupel nohou, kterou si připravíte z polévkové lžíce hydrofilního oleje (můžete použít například kosmetický odličovací olej), do kterého nakapejte 3 – 5 kapek éterického oleje. Na unavené nohy jsou vhodné:

rozmarýn lékařský, borovice lesní, pepř černý, eukalypt kulatoplodý nebo zářivý, heřmánek modrý a jalovec obecný. Grep podporuje regeneraci svalů odbouráváním kyseliny mléčné. Z doporučených éterických olejů vybírejte vždy ten, který je vám příjemný a voní vám.

* masáž, při které masírujeme namožené svaly vždy směrem k srdci (tím podpoříme tok krve a lymfy). K automasáži použijeme jako základ mandlový olej a do něj opět kápneme některý z éterických olejů, které jsou uvedené u koupele.

Sluníčko na kůži

Doby, kdy se lidé na slunci „opékali“ s komickou přesností přetáčení těl z jedné strany na druhou, jsou snad už minulostí. Přesto se může stát, že si kůži zapomenete dostatečně ochránit. Když to se sluníčkem přeženete, pokožka je rudá a na dotek bolestivá.

Co s tím?

* Kůži je vhodné chladit. S tím pomůže hydrolát z máty. Hojivé jsou hydroláty z levandule úzkolisté nebo helichrysa (helichrysum je smil italský, známý u nás také jako „kari“ nebo „maggi koření“). Po jejich aplikaci se vám uleví.

Dle potřeby a libosti si kterýkoli z uvedených hydrolátů rozprašovačem stříkejte na rozpálenou pokožku.

* Připravte si mazání z gelu aloe vera, do kterého kápněte éterický olej z levandule úzkolisté. Opatrně zasažená místa potírejte.

* Šetrný přírodní olej na opalování si můžete vyrobit i sami. Smíchejte 45 ml mandlového, meruňkového nebo jojobového oleje a 5 ml oleje z pšeničných klíčků a přidejte 11 kapek levandule úzkolisté a 11 kapek helichrysa.

Horko v hlavě

Když je sluníčka hodně, málo pijete a navíc zapomenete na pokrývku hlavy, může vás hlava pěkně rozbolet. A není to nic příjemného.

Co s tím?

* Vedle toho, že se přesunete do stínu a sáhnete po rehydratačním nápoji, pomůže, když si na obličej a zátylek rozprašovačem nanesete hydrolát. Vhodné jsou z růže, máty, geránia (což je známá pelargonie) nebo levandule.

* Uleví také obklady na čelo, které si připravíte tak, že si klasický obklad namočíte do vody, do níž vlijete směs hydrofilního oleje a éterického oleje z máty peprné nebo máty kadeřavé. Máta peprná není vhodná pro děti do pěti let.

Žaludek na vodě

Je úplně jedno, jestli jste to přehnali s grilováním nebo se přejedli domácí zmrzliny či snad vypili nadmíru vinných střiků. Nevolnost, při které je vám na zvracení, je stavem, který chcete mít rychle za sebou.

Co s tím?

* Vyzkoušejte éterický olej ze sladkého pomeranče nebo z kardamomu obecného. Můžete si ho nakapat do difuséru či do aromalampy, nebo do inhalační tyčinky. FOTO

* Můžete potřít břicho směsí z rostlinného oleje (např. mandlového) a výše zmíněných éterických olejů.

Podrážděná střeva

Ani o infekce není v létě nouze. Nejrůznější mikrobi a paraziti na nás číhají v jídle, ale i na cestách za exotikou.

Co s tím?

Při infekci střev vyzkoušejte z éterických olejů pomeranč, kmín kořenný a tymián obecný (přesný název je tymián obecný cht. linalol) Z metod je vhodná jemná masáž nebo inhalace.

Odřená kolena

Nemusíte být zrovna horolezec nebo fotbalista. Odřená kolena si ulovíte, i když jen špatně šlápnete při výletu do hor nebo při túře po lesní stezce.

Co s tím?

* Ránu očistěte hydrolátem z levandule nebo heřmánku.

* Na hojení použijte aloe vera gel, do kterého kápněte levanduli a helichrysum.

* Nebo použijte mast, kterou si připravíte ze včelího vosku, kakaového másla, bambuckého másla (případně můžete přidat i šípkový olej) a éterického oleje z levandule úzkolisté (můžete kápnout i helichrysum).

Při cestě autem

* Trpíte při jízdě autem nevolností? Na kinetózu je vhodná kombinace pomeranče, kardamomu a máty kadeřavé. Můžete si olejíčky nakapat na vlhký kapesník, nebo do cestovního inhalátoru.

* Ke zlepšení pozornosti a ke koncentraci při jízdě skvěle pomůže, když do difuzéru v autě (vkládá se do zapalovače) nakapete citrusy (grep, citron, pomeranč), jehličnany (smrk nebo borovici) nebo mátu.

Jednotlivé druhy můžete i kombinovat, ale méně je více. Doporučuje se kombinovat 2, maximálně 3 éterické oleje.

Špatné dýchání

V létě je často příčinou nedostatečnosti dechu alergie. Letní rýmu mívá na svědomí klimatizace nebo průvan. Otevřená okna v autě nebo ve vlaku způsobí, že vyschnou sliznice a již nemohou plnit svou funkci „ochranného štítu“.

Náhle jsme méně odolní vůči virům, mimo jiné máme ucpaný nos a špatně se nám dýchá.

Co s tím?

Z éterických olejů sáhněte po eukalyptu, borovici nebo mátě. Používejte je s pomocí nosní inhalační tyčinky.

Co by doma určitě nemělo chybět

Tak… Popsali jsme si jednotlivé potíže, které nás mohou v létě postihnout. Co to ale vzít ještě jednou a z druhé strany? Který olejíček by v domácí lékárničce určitě neměl chybět a na co jej použít?

LEVANDULE ÚZKOLISTÁ

Říká se jí také pravá nebo lékařská a je to jediný éterický olej, který můžete na pokožku na malé plochy nanášet neředěný. Je mezi aromaterapeuty velmi oblíbená, protože je všestranná a pomáhá s mnoha obtížemi. Však také obsahuje více než 150 aktivních látek.

Účinně bojuje se záněty, plísněmi, mikroby, bakteriemi, je vhodná na deprese, a dokonce má účinky analgetické, takže ulevuje od bolesti, a sedativní (uklidňuje, uvolňuje a odbourává strach).

Mimo jiné je výborná na poštípání (od vosy, včely a dalšího hmyzu), na popáleniny, proti nespavosti nebo proti bolesti hlavy.

TEA TREE

Oproti levanduli, která působí spíše na povrchu, umí tento esenciální olej zasáhnout i do hloubky. K čemu tea tree olej využijete? Jeho působení je obrovské, například:

pomáhá proti bolesti svalů a kloubů a proti bolesti v krku a kašli, usnadňuje dýchání především astmatikům a alergikům, ošetří drobné popáleniny, dezinfikuje rány po klíštěti, pomáhá proti krvácení dásní, zánětům dásní a paradentóze, ošetří odřeniny a drobné rány, vyžene plísně, odstraní vši.

EUCALYPTUS

Pomáhá k celkovému uvolnění a k rozdýchání. Existuje několik druhů, pro dospělé zvolte E. kulatoplodý (globulus), pro těhotné a kojící ženy a pro děti pouze E. zářivý (E. Radiata). Australští domorodci považovali tuto rostlinu od pradávna za všelék.

U nás se používá při nosních, ušních a krčních onemocněních. Usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho snižuje horečku, mírní bolesti hlavy.

Rozprašovací emulzí zahubíte nechtěné vetřelce ve svém bytě (například stafylokoky). Působí i protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity.

POMERANČ SLADKÝ

je výborný na zažívání a při nadýmání, působí proti křečím a účinně ulevuje od bolesti. Přitom nijak neublíží. Používejte ho ve směsi s jakýmkoli přírodním olejem.

Při potížích natírejte břicho v oblasti trávicího systému a masírujte ve směru hodinových ručiček. Je výborný i na depresi.

CITRON A MÁTA KADEŘAVÁ

jsou příjemně svěží a probouzejí z letargie.

HEŘMÁNEK MODRÝ

má také jemné všestranné použití. Umí si poradit se všemi druhy zánětů (oční, ušní, krční, zažívací), je analgetický a hojivý, používá se na alergie, ekzémy a dermatitidy.

K široké škále působení také umí zkrotit migrénu a nespavost a uvolní nervozitu a podráždění.

KMÍN

Snad každý ví, že když ho trápí plynatost, kmín zaručeně pomůže. Poradí si celkově se špatným trávením. Uvolní křeče v zažívacím ústrojí, pomůže při nevolnosti. Sáhněte po něm pro posílení činnosti jater, při bolestech hlavy i při nespavosti.

Pamatujte, že éterické oleje jsou velmi koncentrované a kromě levandule se všechny musejí před použitím zředit, aby nepůsobily na pokožku dráždivě. Hodně olejíčků se nedoporučuje těhotným ženám a dětem, nebo není dobré je užívat dlouhodobě.

Než je začnete používat, měli byste znát svůj zdravotní stav a vyhýbat se těm, které jsou pro vás nevhodné. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte se zkušeným aromaterapeutem.

Éterické oleje a hydroláty pro Paní domu vybírala aromaterapeutka Petra Hythová z Asociace českých aromaterapeutů.

Konzultace: Petra Hythová, Asociace českých aromaterapeutů, Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
11.5.2023
Načněme tím z  granátového jablka (viz úvodní foto). Má pověst přírodního anti-aging přípravku. Řeší dva hlavní problémy zralé pokožky: Zmírňuje její suchost a zlepšuje pružnost. Tím dokáže zpomalit postup stárnutí, navíc vyhlazuje už vzniklé jemné vrásky. Můžete ho použít do pleťových masek, jako základ se hodí avokádo nebo banán. Ale dokáže nahradit i denní krém, zvláště prospěšný je za chladn
9.5.2023
Dekorace inspirované mořským pobřežím mají své specifické kouzlo stejně jako dovolená, kterou připomínají. Zvlášť teď, když už se jí nemůžeme dočkat. Jako základ věnce vyřízněte kruh ze silnější lepenky nebo tenčí dřevotřískové desky. Ten polepte pevně stočenou spirálou z přírodního provazu. Na papír si nakreslete vzor pro hvězdice ve třech různých velikostech. Nejmenší by měla zhruba odpovída
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla