Domů     Bylinky a léto: S vůní v kapse
Bylinky a léto: S vůní v kapse
31.8.2022

Běžné potíže z horka a ze sluníčka můžeme často vyřešit sami. Pomocí jemných éterických olejů. Co pomůže při přehřátí, letním nechutenství, bolesti hlavy z horka či přemíry slunce?

Opalování na pláži i na louce, koupání v moři i v rybníku, procházka lesem, posezení na zahradě, jízda na kole, grilování s přáteli… to je léto, jak má být. Nejteplejší měsíce roku přinášejí zábavu a jsou plné radosti a potěšení. Jenže, co když to přeženeme?

Pro takový případ je dobré mít po ruce éterický olej nebo jemnější hydrolát, kterému se také říká květová voda a který většinou vzniká jako vedlejší produkt při výrobě vonného oleje destilací.

Kilometry v nohách

Kolo je pro letní sporty jako stvořené. Kdo však není trénovaný, snadno to s jízdou přežene a jeho svaly o sobě dají vědět nepříjemnou bolestí.

Co s tím?

Vhodné jsou:

* částečná koupel nohou, kterou si připravíte z polévkové lžíce hydrofilního oleje (můžete použít například kosmetický odličovací olej), do kterého nakapejte 3 – 5 kapek éterického oleje. Na unavené nohy jsou vhodné:

rozmarýn lékařský, borovice lesní, pepř černý, eukalypt kulatoplodý nebo zářivý, heřmánek modrý a jalovec obecný. Grep podporuje regeneraci svalů odbouráváním kyseliny mléčné. Z doporučených éterických olejů vybírejte vždy ten, který je vám příjemný a voní vám.

* masáž, při které masírujeme namožené svaly vždy směrem k srdci (tím podpoříme tok krve a lymfy). K automasáži použijeme jako základ mandlový olej a do něj opět kápneme některý z éterických olejů, které jsou uvedené u koupele.

Sluníčko na kůži

Doby, kdy se lidé na slunci „opékali“ s komickou přesností přetáčení těl z jedné strany na druhou, jsou snad už minulostí. Přesto se může stát, že si kůži zapomenete dostatečně ochránit. Když to se sluníčkem přeženete, pokožka je rudá a na dotek bolestivá.

Co s tím?

* Kůži je vhodné chladit. S tím pomůže hydrolát z máty. Hojivé jsou hydroláty z levandule úzkolisté nebo helichrysa (helichrysum je smil italský, známý u nás také jako „kari“ nebo „maggi koření“). Po jejich aplikaci se vám uleví.

Dle potřeby a libosti si kterýkoli z uvedených hydrolátů rozprašovačem stříkejte na rozpálenou pokožku.

* Připravte si mazání z gelu aloe vera, do kterého kápněte éterický olej z levandule úzkolisté. Opatrně zasažená místa potírejte.

* Šetrný přírodní olej na opalování si můžete vyrobit i sami. Smíchejte 45 ml mandlového, meruňkového nebo jojobového oleje a 5 ml oleje z pšeničných klíčků a přidejte 11 kapek levandule úzkolisté a 11 kapek helichrysa.

Horko v hlavě

Když je sluníčka hodně, málo pijete a navíc zapomenete na pokrývku hlavy, může vás hlava pěkně rozbolet. A není to nic příjemného.

Co s tím?

* Vedle toho, že se přesunete do stínu a sáhnete po rehydratačním nápoji, pomůže, když si na obličej a zátylek rozprašovačem nanesete hydrolát. Vhodné jsou z růže, máty, geránia (což je známá pelargonie) nebo levandule.

* Uleví také obklady na čelo, které si připravíte tak, že si klasický obklad namočíte do vody, do níž vlijete směs hydrofilního oleje a éterického oleje z máty peprné nebo máty kadeřavé. Máta peprná není vhodná pro děti do pěti let.

Žaludek na vodě

Je úplně jedno, jestli jste to přehnali s grilováním nebo se přejedli domácí zmrzliny či snad vypili nadmíru vinných střiků. Nevolnost, při které je vám na zvracení, je stavem, který chcete mít rychle za sebou.

Co s tím?

* Vyzkoušejte éterický olej ze sladkého pomeranče nebo z kardamomu obecného. Můžete si ho nakapat do difuséru či do aromalampy, nebo do inhalační tyčinky. FOTO

* Můžete potřít břicho směsí z rostlinného oleje (např. mandlového) a výše zmíněných éterických olejů.

Podrážděná střeva

Ani o infekce není v létě nouze. Nejrůznější mikrobi a paraziti na nás číhají v jídle, ale i na cestách za exotikou.

Co s tím?

Při infekci střev vyzkoušejte z éterických olejů pomeranč, kmín kořenný a tymián obecný (přesný název je tymián obecný cht. linalol) Z metod je vhodná jemná masáž nebo inhalace.

Odřená kolena

Nemusíte být zrovna horolezec nebo fotbalista. Odřená kolena si ulovíte, i když jen špatně šlápnete při výletu do hor nebo při túře po lesní stezce.

Co s tím?

* Ránu očistěte hydrolátem z levandule nebo heřmánku.

* Na hojení použijte aloe vera gel, do kterého kápněte levanduli a helichrysum.

* Nebo použijte mast, kterou si připravíte ze včelího vosku, kakaového másla, bambuckého másla (případně můžete přidat i šípkový olej) a éterického oleje z levandule úzkolisté (můžete kápnout i helichrysum).

Při cestě autem

* Trpíte při jízdě autem nevolností? Na kinetózu je vhodná kombinace pomeranče, kardamomu a máty kadeřavé. Můžete si olejíčky nakapat na vlhký kapesník, nebo do cestovního inhalátoru.

* Ke zlepšení pozornosti a ke koncentraci při jízdě skvěle pomůže, když do difuzéru v autě (vkládá se do zapalovače) nakapete citrusy (grep, citron, pomeranč), jehličnany (smrk nebo borovici) nebo mátu.

Jednotlivé druhy můžete i kombinovat, ale méně je více. Doporučuje se kombinovat 2, maximálně 3 éterické oleje.

Špatné dýchání

V létě je často příčinou nedostatečnosti dechu alergie. Letní rýmu mívá na svědomí klimatizace nebo průvan. Otevřená okna v autě nebo ve vlaku způsobí, že vyschnou sliznice a již nemohou plnit svou funkci „ochranného štítu“.

Náhle jsme méně odolní vůči virům, mimo jiné máme ucpaný nos a špatně se nám dýchá.

Co s tím?

Z éterických olejů sáhněte po eukalyptu, borovici nebo mátě. Používejte je s pomocí nosní inhalační tyčinky.

Co by doma určitě nemělo chybět

Tak… Popsali jsme si jednotlivé potíže, které nás mohou v létě postihnout. Co to ale vzít ještě jednou a z druhé strany? Který olejíček by v domácí lékárničce určitě neměl chybět a na co jej použít?

LEVANDULE ÚZKOLISTÁ

Říká se jí také pravá nebo lékařská a je to jediný éterický olej, který můžete na pokožku na malé plochy nanášet neředěný. Je mezi aromaterapeuty velmi oblíbená, protože je všestranná a pomáhá s mnoha obtížemi. Však také obsahuje více než 150 aktivních látek.

Účinně bojuje se záněty, plísněmi, mikroby, bakteriemi, je vhodná na deprese, a dokonce má účinky analgetické, takže ulevuje od bolesti, a sedativní (uklidňuje, uvolňuje a odbourává strach).

Mimo jiné je výborná na poštípání (od vosy, včely a dalšího hmyzu), na popáleniny, proti nespavosti nebo proti bolesti hlavy.

TEA TREE

Oproti levanduli, která působí spíše na povrchu, umí tento esenciální olej zasáhnout i do hloubky. K čemu tea tree olej využijete? Jeho působení je obrovské, například:

pomáhá proti bolesti svalů a kloubů a proti bolesti v krku a kašli, usnadňuje dýchání především astmatikům a alergikům, ošetří drobné popáleniny, dezinfikuje rány po klíštěti, pomáhá proti krvácení dásní, zánětům dásní a paradentóze, ošetří odřeniny a drobné rány, vyžene plísně, odstraní vši.

EUCALYPTUS

Pomáhá k celkovému uvolnění a k rozdýchání. Existuje několik druhů, pro dospělé zvolte E. kulatoplodý (globulus), pro těhotné a kojící ženy a pro děti pouze E. zářivý (E. Radiata). Australští domorodci považovali tuto rostlinu od pradávna za všelék.

U nás se používá při nosních, ušních a krčních onemocněních. Usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho snižuje horečku, mírní bolesti hlavy.

Rozprašovací emulzí zahubíte nechtěné vetřelce ve svém bytě (například stafylokoky). Působí i protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity.

POMERANČ SLADKÝ

je výborný na zažívání a při nadýmání, působí proti křečím a účinně ulevuje od bolesti. Přitom nijak neublíží. Používejte ho ve směsi s jakýmkoli přírodním olejem.

Při potížích natírejte břicho v oblasti trávicího systému a masírujte ve směru hodinových ručiček. Je výborný i na depresi.

CITRON A MÁTA KADEŘAVÁ

jsou příjemně svěží a probouzejí z letargie.

HEŘMÁNEK MODRÝ

má také jemné všestranné použití. Umí si poradit se všemi druhy zánětů (oční, ušní, krční, zažívací), je analgetický a hojivý, používá se na alergie, ekzémy a dermatitidy.

K široké škále působení také umí zkrotit migrénu a nespavost a uvolní nervozitu a podráždění.

KMÍN

Snad každý ví, že když ho trápí plynatost, kmín zaručeně pomůže. Poradí si celkově se špatným trávením. Uvolní křeče v zažívacím ústrojí, pomůže při nevolnosti. Sáhněte po něm pro posílení činnosti jater, při bolestech hlavy i při nespavosti.

Pamatujte, že éterické oleje jsou velmi koncentrované a kromě levandule se všechny musejí před použitím zředit, aby nepůsobily na pokožku dráždivě. Hodně olejíčků se nedoporučuje těhotným ženám a dětem, nebo není dobré je užívat dlouhodobě.

Než je začnete používat, měli byste znát svůj zdravotní stav a vyhýbat se těm, které jsou pro vás nevhodné. Pokud si nejste jisti, raději se poraďte se zkušeným aromaterapeutem.

Éterické oleje a hydroláty pro Paní domu vybírala aromaterapeutka Petra Hythová z Asociace českých aromaterapeutů.

Konzultace: Petra Hythová, Asociace českých aromaterapeutů, Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí