Domů     I bylinkami se můžete předávkovat
I bylinkami se můžete předávkovat
15.1.2023

Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík.

Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky.

U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceutickým přípravkům obsahují často širokou škálu složek s rozmanitým účinkem, některé s léčivým, jiné mohou být dráždivé nebo vysloveně škodlivé. Dlouhodobé užívání takových bylin pak může poškodit zdraví.

Proto je vždy nutné přečíst si podrobně nejen informace o léčivých schopnostech byliny, ale i upozornění na nežádoucí vedlejší účinky a maximální délku uživání a vždy dodržovat doporučené dávkování. Pak není třeba mít obavy.

Šalvěj lékařská

Při vyšších dávkách působí na nervovou soustavu jedovatý thujon a vyvolává omámenost, zmatenost, někdy s křečemi jako falešný epileptický záchvat. Thujon je také toxický pro játra, zvláště v kombinaci s alkoholem, a narušuje působení některých psychofarmak.

Pelyněk pravý

Pelyňkem se dá těžko předávkovat, před tím chrání už jeho mimořádně intenzivní hořkost. Zrádná je ale jeho návykovost. Problematickou látkou je thujon, který obsahuje ve větší koncentraci než šalvěj.

Otravy se projevují obluzením, halucinacemi, křečemi, ztrátou vědomí, a pokud se opakují, mohou vést až k poškození mozku a snížení inteligence. Místo pelyňku je při trávicích, jaterních nebo žlučníkových potížích lepší sáhnout po měsíčku nebo pampelišce.

Řebříček obecný

I tato bylina je velmi užitečná při jaterních a žlučníkových obtížích, její užívání ovšem opět komplikuje thujon, i když v menší koncentraci. Nehodí se tedy k dlouhodobému popíjení, v nadměrném množství vyvolává bolesti hlavy, zmatenost a další nervové potíže.

Kozlík lékařský

Je jednou z nejznámějších bylin pro zklidnění psychického podráždění, ale to platí jen při správném dávkování. Jakmile dávku přeženete, projeví se naopak účinek dráždivých látek v kozlíku. K neklidu se přidají závratě, nevolnost a bolesti hlavy. Kozlík je návykový, nemá se užívat déle než 3 až 4 týdny.

Andělika lékařská

Na zvýšené dávky reaguje nepříznivě na nervový systém. Andělika podporuje odtékání otoků, ale dráždí při tom ledviny. Při močových zánětech nebo onemocnění lednic je tedy nutné se andělice vyhnout.

Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.

Levandule lékařská

Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat zmateností a omámeností. Proto by množství je jednorázové užití mělo být menší než 1 g. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.

Třezalka tečkovaná

Při dlouhodobém užívání může vést k poškození jater a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Zhoršit dokáže i problémy se spánkem.

I při kratším uživání je navíc třeba myslet na to, že třezalka vyvolává citlivost kůže na sluneční záření, což znamená, že se snadno spálíme.

Samostatnou kapitolou je nepříjemná schopnost třezalky urychlovat odbourávání léků. Jejich účinek je pak snížený až nepatrný.

Podběl lékařský

Tato dříve oblíbená léčivka na nachlazení a onemocnění dýchacích cest byla dříve používána také ve farmaceutickém průmyslu k výrobě sirupů proti kašli. Jenže se zjistilo, že je bohatým zdrojem rakovinotvorných látek a že poškozuje játra.

Proto se dnes doporučuje používat ji pouze v čajových směsích, nikoli čistou, pak je riziko nežádoucích účinků minimálních.

Jinan dvoulaločný

Obsahuje látky, které snižují srážlivost krve. Rizikový je proto pro lidi, kteří užívají léky na „ředění krve“. Spojený účinek léků a jinanu by tak mohl způsobit zvýšenou krvácivost. Objevit se může také bušení srdce, slabost nebo nevolnost.

Zázvor lékařský

Zázvor je nejen koření, v poslední době stoupá jeho popularita jakožto léčivky při nachlazení nebo nevolnostech. Má to ale háček. Zázvor obsahuje látky, které výrazně zpomalují odbourávání léků a jejich vylučování z těla.

To znamená, že se v organismu udržují déle a u pravidelně užívaných léků tím stoupá jejich koncentrace, což vede k předávkování.

Ploštičník hroznatý

Tato bylina u nás neroste, ale popularitu si získala díky své schopnosti tlumit potíže přechodu, především návaly horka a pocení. Není však vhodné překračovat doporučené dávkování, místo vyššího efektu by se ke slovu dostaly nežádoucí účinky.

K těm patří trávicí obtíže, otoky obličeje a alergické reakce. Při dlouhodobém užívání zase hrozí poškození jater, které se může projevit žloutnutím kůže, nechutenstvím a bolestivostí v horní části břicha.

Jedovaté léčivky

Jejich účinné látky jsou bohužel ve vyšší dávce toxické, případně obsahují jedovaté složky spolu s účinnými. Tyto rostliny se používají spíše pro výrobu léků, jejich přírodní užívání představuje riziko pro zdraví a život. Z těch nejběžnější u nás rostoucí pozor na:

náprstník červený * rulík zlomocný * ocún jesenní * durman obecný * dymnivka dutá * skočec obecný * břečťan popínavý.

Foto: Shutterstock

Další článek
Související články
18.3.2025
Ačkoli základní princip je léta stejný, hrnce jsou modernější než za časů našich maminek. A jejich používání se vyplatí i proto, že při vaření výrazně ušetříte. Přesto se papiňáku někteří lidé vyhýbají, protože z něj mají strach. Obvykle slyšeli o tom, jak někomu hrnec explodoval. Nové a moderní tlakové hrnce ale mají hned několik pojistek, takže nebezpečí nehrozí. V každém případě vždycky vybíre
12.3.2025
Podívat se do téhle země asi zatouží leckdo, ale málokdy je to kvůli místní kuchyni. Možná to bude tím, že ji téměř neznáme. Ale můžeme to zkusit napravit. Pro začátek přinášíme pár receptů. Polévka z mořských plodů (4 porce) 1 větší cibule, 2 až tři stroužky česneku, 3 plátky kvalitní slaniny, 2 střední mrkve, 2 petržele, 5 středních brambor nakrájených na kostičky, 500 ml rybího nebo zelenino
28.2.2025
Navenek jsou křupavé, uvnitř měkké a jemné, prostě neodolatelné. Takové jsou churros con canela tradiční sladkost z Pyrenejského poloostrova. Zkuste si je udělat, určitě si pochutnáte a možná si budete připadat jako na španělské dovolené. Suroviny na cca 25 ks (po 10 cm): 140 g hladké mouky, 250 ml vody, 10 g skořicového cukru (1 lžíce), 1 lžička olivového oleje, ¼ lžičky soli, 1 litr oleje na sm
19.2.2025
Jsou neobyčejně ostré a díky speciální úpravě ostří toho umí nakrájet podstatně víc než nože běžné. Mají ale samozřejmě i své nevýhody. Vyrábějí se z té nejkvalitnější damaškové ocele nebo kvalitní německé ocele. Speciální japonskou metodou tepelného zpracování, kdy je jádro z měkčí oceli obaleno ocelí tvrdou, se dosahuje vynikající kvality ostří. Stejná technologie výroby se přitom v Japonsku po
13.2.2025
Čas od času je dobré do jídelníčku zařadit i sladké jídlo. Využijte navíc sezonu jablek. Zaručeně tím potěšíte celou hladovou rodinu! Ingredience 3–4 jablka 4–5 rohlíků (housek, bagetek) mletá skořice 50 g rozinek 2 vejce 1 tučný tvaroh ve vaničce 1 vanilkový cukr 2 lžíce cukru krupice 1 lžíce másla 500 ml mléka Postup Formu na pečení poctivě vymažte máslem. Rozinky přeberte,
reklama
Šikovné tipy
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mušle na bílém víně
tisicereceptu.cz
Mušle na bílém víně
Delikatesa, která si v přímořských zemích vydobyla svoje nezastupitelné místo. Ingredience na 4 porce 1 kg mušlí 200 ml bílého vína 2 stroužky česneku 1 cibule 2 lžíce olivového oleje petrž
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
nasehvezdy.cz
Má už snad Bernášková za manžela náhradu?
Půvabná herečka Jana Bernášková (44), známá ze seriálu ZOO, budí pozornost nejen na obrazovce, ale i ve svém osobním životě. Na slavnostní premiéru filmu Tichá pošta dorazila sice bez doprovodu, ale
Vášnivá šlechtična svedla kováře
historyplus.cz
Vášnivá šlechtična svedla kováře
Mladý muž se viditelně potí, neustále si mne dlaně, klopí zrak. Kováře Jiříka Wagnera, který působil na zámku Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, právě vyslýchají kvůli jeho vášnivému románku s dcerou zdejšího pána. Nic pěkného ho nečeká… „Eliška Kateřina ke mně směle přistoupila a mý ruce, že jsou i byly černé, mocně mi je
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
nejsemsama.cz
Bali – Ostrov bohů, pláží a exotické krásy
Bali je exotický ráj, kde se snoubí tropická příroda, nádherné pláže a bohatá kultura. Najdete zde mystické chrámy, dechberoucí vodopády i výbornou kuchyni. Bali, nazývané také „ostrov bohů“, je jednou z nejkrásnějších destinací jihovýchodní Asie. Tento indonéský ostrov vás uchvátí nádhernými scenériemi, zelenými rýžovými terasami a rozmanitými plážemi. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci, nebo duchovní probuzení, Bali má co
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
21stoleti.cz
Skenování očí by v budoucnu mohlo odhalit počínající demenci
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k č
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
epochalnisvet.cz
Smaragdová brož Aga Khan zlomila rekord
Úžasný 37karátový smaragd zasazený do diamantové a smaragdové brože Cartier se nedávno stal nejdražším zeleným drahokamem. Šperk v hodnotě téměř devíti milionů dolarů přitom není jen dokonalou ukázkou špičkového řemesla a kvality drahokamů, má také velmi zajímavou historii. Už jen výčet jmen klenotníků, kterým se v průběhu let šperk dostal do rukou, je skutečně výjimečný.
Matylda nám svým tancem zachránila život
skutecnepribehy.cz
Matylda nám svým tancem zachránila život
Hlídali jsme tu fretku neradi, naši sousedé nás ale přemluvili, když jeli na dovolenou. Kousala, škrábala a v noci dělala rámus. Stala se ale nakonec naší hrdinkou! Naši sousedé měli doma fretku. Říkali jí Matylda. Oni sami si ji nepořídili, domů ji tehdy přinesla jejich dcera Zdenička, už ani nevím odkud. Dva roky s ní všude chodila, venku
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
epochaplus.cz
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
iluxus.cz
Přichází jaro. Připravte své tělo na sluneční paprsky
S prevencí slunečního záření, které způsobuje předčasné stárnutí kůže a navíc je karcinogenní, je potřeba začít hned s příchodem jara. Dokonalý přípravek pro toto období vyvinula česká společnost Kosm
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
enigmaplus.cz
Mystický šamanismus: Naučte se povznést svou duši!
Člověk ovládající šamanismus údajně umí komunikovat se světem duchů, léčit nemocné nebo převádět zemřelé do říše mrtvých. Šamanské schopnosti využívají snad všechny známé civilizace. Může tato tajemná
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
epochanacestach.cz
Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě: Sebere vám dech
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky.