Domů     I bylinkami se můžete předávkovat
I bylinkami se můžete předávkovat
15.1.2023

Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík.

Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky.

U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceutickým přípravkům obsahují často širokou škálu složek s rozmanitým účinkem, některé s léčivým, jiné mohou být dráždivé nebo vysloveně škodlivé. Dlouhodobé užívání takových bylin pak může poškodit zdraví.

Proto je vždy nutné přečíst si podrobně nejen informace o léčivých schopnostech byliny, ale i upozornění na nežádoucí vedlejší účinky a maximální délku uživání a vždy dodržovat doporučené dávkování. Pak není třeba mít obavy.

Šalvěj lékařská

Při vyšších dávkách působí na nervovou soustavu jedovatý thujon a vyvolává omámenost, zmatenost, někdy s křečemi jako falešný epileptický záchvat. Thujon je také toxický pro játra, zvláště v kombinaci s alkoholem, a narušuje působení některých psychofarmak.

Pelyněk pravý

Pelyňkem se dá těžko předávkovat, před tím chrání už jeho mimořádně intenzivní hořkost. Zrádná je ale jeho návykovost. Problematickou látkou je thujon, který obsahuje ve větší koncentraci než šalvěj.

Otravy se projevují obluzením, halucinacemi, křečemi, ztrátou vědomí, a pokud se opakují, mohou vést až k poškození mozku a snížení inteligence. Místo pelyňku je při trávicích, jaterních nebo žlučníkových potížích lepší sáhnout po měsíčku nebo pampelišce.

Řebříček obecný

I tato bylina je velmi užitečná při jaterních a žlučníkových obtížích, její užívání ovšem opět komplikuje thujon, i když v menší koncentraci. Nehodí se tedy k dlouhodobému popíjení, v nadměrném množství vyvolává bolesti hlavy, zmatenost a další nervové potíže.

Kozlík lékařský

Je jednou z nejznámějších bylin pro zklidnění psychického podráždění, ale to platí jen při správném dávkování. Jakmile dávku přeženete, projeví se naopak účinek dráždivých látek v kozlíku. K neklidu se přidají závratě, nevolnost a bolesti hlavy. Kozlík je návykový, nemá se užívat déle než 3 až 4 týdny.

Andělika lékařská

Na zvýšené dávky reaguje nepříznivě na nervový systém. Andělika podporuje odtékání otoků, ale dráždí při tom ledviny. Při močových zánětech nebo onemocnění lednic je tedy nutné se andělice vyhnout.

Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.

Levandule lékařská

Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat zmateností a omámeností. Proto by množství je jednorázové užití mělo být menší než 1 g. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.

Třezalka tečkovaná

Při dlouhodobém užívání může vést k poškození jater a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Zhoršit dokáže i problémy se spánkem.

I při kratším uživání je navíc třeba myslet na to, že třezalka vyvolává citlivost kůže na sluneční záření, což znamená, že se snadno spálíme.

Samostatnou kapitolou je nepříjemná schopnost třezalky urychlovat odbourávání léků. Jejich účinek je pak snížený až nepatrný.

Podběl lékařský

Tato dříve oblíbená léčivka na nachlazení a onemocnění dýchacích cest byla dříve používána také ve farmaceutickém průmyslu k výrobě sirupů proti kašli. Jenže se zjistilo, že je bohatým zdrojem rakovinotvorných látek a že poškozuje játra.

Proto se dnes doporučuje používat ji pouze v čajových směsích, nikoli čistou, pak je riziko nežádoucích účinků minimálních.

Jinan dvoulaločný

Obsahuje látky, které snižují srážlivost krve. Rizikový je proto pro lidi, kteří užívají léky na „ředění krve“. Spojený účinek léků a jinanu by tak mohl způsobit zvýšenou krvácivost. Objevit se může také bušení srdce, slabost nebo nevolnost.

Zázvor lékařský

Zázvor je nejen koření, v poslední době stoupá jeho popularita jakožto léčivky při nachlazení nebo nevolnostech. Má to ale háček. Zázvor obsahuje látky, které výrazně zpomalují odbourávání léků a jejich vylučování z těla.

To znamená, že se v organismu udržují déle a u pravidelně užívaných léků tím stoupá jejich koncentrace, což vede k předávkování.

Ploštičník hroznatý

Tato bylina u nás neroste, ale popularitu si získala díky své schopnosti tlumit potíže přechodu, především návaly horka a pocení. Není však vhodné překračovat doporučené dávkování, místo vyššího efektu by se ke slovu dostaly nežádoucí účinky.

K těm patří trávicí obtíže, otoky obličeje a alergické reakce. Při dlouhodobém užívání zase hrozí poškození jater, které se může projevit žloutnutím kůže, nechutenstvím a bolestivostí v horní části břicha.

Jedovaté léčivky

Jejich účinné látky jsou bohužel ve vyšší dávce toxické, případně obsahují jedovaté složky spolu s účinnými. Tyto rostliny se používají spíše pro výrobu léků, jejich přírodní užívání představuje riziko pro zdraví a život. Z těch nejběžnější u nás rostoucí pozor na:

náprstník červený * rulík zlomocný * ocún jesenní * durman obecný * dymnivka dutá * skočec obecný * břečťan popínavý.

Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
15.2.2024
Vybrat správnou dózu na uskladnění potravin není vůbec jednoduché. Věděli jste, že ta správná prodlouží životnost i čerstvost potravin? A ještě to s ní ve spíži vypadá skvěle. Mouka, cukr, luštěniny… Jak je máte doma uskladněné? Ponecháte je po otevření v původním obalu, nebo je přesypete jinam? A co brambory a čerstvá zelenina? Na trhu je obrovské množství různých krabiček, dóz, přepravek a boxů
13.2.2024
Rajčata kam se podíváš Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit. A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová. Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Nav
11.2.2024
To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři. Mrazák se ale může hodit i nám ostatním. Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla