Domů     I bylinkami se můžete předávkovat
I bylinkami se můžete předávkovat
od 15.1.2023

Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík.

Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky.

U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceutickým přípravkům obsahují často širokou škálu složek s rozmanitým účinkem, některé s léčivým, jiné mohou být dráždivé nebo vysloveně škodlivé. Dlouhodobé užívání takových bylin pak může poškodit zdraví.

reklama

Proto je vždy nutné přečíst si podrobně nejen informace o léčivých schopnostech byliny, ale i upozornění na nežádoucí vedlejší účinky a maximální délku uživání a vždy dodržovat doporučené dávkování. Pak není třeba mít obavy.

Šalvěj lékařská

Při vyšších dávkách působí na nervovou soustavu jedovatý thujon a vyvolává omámenost, zmatenost, někdy s křečemi jako falešný epileptický záchvat. Thujon je také toxický pro játra, zvláště v kombinaci s alkoholem, a narušuje působení některých psychofarmak.

Pelyněk pravý

Pelyňkem se dá těžko předávkovat, před tím chrání už jeho mimořádně intenzivní hořkost. Zrádná je ale jeho návykovost. Problematickou látkou je thujon, který obsahuje ve větší koncentraci než šalvěj.

reklama

Otravy se projevují obluzením, halucinacemi, křečemi, ztrátou vědomí, a pokud se opakují, mohou vést až k poškození mozku a snížení inteligence. Místo pelyňku je při trávicích, jaterních nebo žlučníkových potížích lepší sáhnout po měsíčku nebo pampelišce.

Řebříček obecný

I tato bylina je velmi užitečná při jaterních a žlučníkových obtížích, její užívání ovšem opět komplikuje thujon, i když v menší koncentraci. Nehodí se tedy k dlouhodobému popíjení, v nadměrném množství vyvolává bolesti hlavy, zmatenost a další nervové potíže.

Kozlík lékařský

Je jednou z nejznámějších bylin pro zklidnění psychického podráždění, ale to platí jen při správném dávkování. Jakmile dávku přeženete, projeví se naopak účinek dráždivých látek v kozlíku. K neklidu se přidají závratě, nevolnost a bolesti hlavy. Kozlík je návykový, nemá se užívat déle než 3 až 4 týdny.

Andělika lékařská

Na zvýšené dávky reaguje nepříznivě na nervový systém. Andělika podporuje odtékání otoků, ale dráždí při tom ledviny. Při močových zánětech nebo onemocnění lednic je tedy nutné se andělice vyhnout.

Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.

Levandule lékařská

Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat zmateností a omámeností. Proto by množství je jednorázové užití mělo být menší než 1 g. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.

Třezalka tečkovaná

Při dlouhodobém užívání může vést k poškození jater a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Zhoršit dokáže i problémy se spánkem.

reklama

I při kratším uživání je navíc třeba myslet na to, že třezalka vyvolává citlivost kůže na sluneční záření, což znamená, že se snadno spálíme.

Samostatnou kapitolou je nepříjemná schopnost třezalky urychlovat odbourávání léků. Jejich účinek je pak snížený až nepatrný.

Podběl lékařský

Tato dříve oblíbená léčivka na nachlazení a onemocnění dýchacích cest byla dříve používána také ve farmaceutickém průmyslu k výrobě sirupů proti kašli. Jenže se zjistilo, že je bohatým zdrojem rakovinotvorných látek a že poškozuje játra.

Proto se dnes doporučuje používat ji pouze v čajových směsích, nikoli čistou, pak je riziko nežádoucích účinků minimálních.

Jinan dvoulaločný

Obsahuje látky, které snižují srážlivost krve. Rizikový je proto pro lidi, kteří užívají léky na „ředění krve“. Spojený účinek léků a jinanu by tak mohl způsobit zvýšenou krvácivost. Objevit se může také bušení srdce, slabost nebo nevolnost.

Zázvor lékařský

Zázvor je nejen koření, v poslední době stoupá jeho popularita jakožto léčivky při nachlazení nebo nevolnostech. Má to ale háček. Zázvor obsahuje látky, které výrazně zpomalují odbourávání léků a jejich vylučování z těla.

To znamená, že se v organismu udržují déle a u pravidelně užívaných léků tím stoupá jejich koncentrace, což vede k předávkování.

Ploštičník hroznatý

Tato bylina u nás neroste, ale popularitu si získala díky své schopnosti tlumit potíže přechodu, především návaly horka a pocení. Není však vhodné překračovat doporučené dávkování, místo vyššího efektu by se ke slovu dostaly nežádoucí účinky.

K těm patří trávicí obtíže, otoky obličeje a alergické reakce. Při dlouhodobém užívání zase hrozí poškození jater, které se může projevit žloutnutím kůže, nechutenstvím a bolestivostí v horní části břicha.

Jedovaté léčivky

Jejich účinné látky jsou bohužel ve vyšší dávce toxické, případně obsahují jedovaté složky spolu s účinnými. Tyto rostliny se používají spíše pro výrobu léků, jejich přírodní užívání představuje riziko pro zdraví a život. Z těch nejběžnější u nás rostoucí pozor na:

náprstník červený * rulík zlomocný * ocún jesenní * durman obecný * dymnivka dutá * skočec obecný * břečťan popínavý.

Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
1.2.2023
Připravte 20–25 kusů vynikajících laskonek. Na korpus: 1 balení na dort Pavlova, 150 ml vody, 100 g strouhaného kokosu Na krém: malinový krém (součást balení), 400–500 ml smetany ke šlehání 1) Na přípravu laskonek v míse pečlivě vyšleháme směs s vodou elektrickým ručním šlehačem podle návodu na obalu. Do těsta krátce zašleháme kokos. Cukrářský sáček naplníme těstem a na plech vyložený papírem n
24.1.2023
Tyto malé chuťovky jsou nejlepší horké, s roztaveným sýrem, ale oceníte je, i když vychladnou.  Ingredience 1 lžíce másla 1 lžíce hladké mouky 250 ml mléka sůl 140 g žampionů 1 lžíce oleje 1 vejce 140g šunky 85 g sýra 1 lžíce nasekaných bylinek 500 g listového těsta hrubá sůl na posypání Postup Troubu rozehřejte na 200 °C a plech vyložte pečicím papírem. V rendlíku nechte ro
22.1.2023
Přinášíme vám řadu tipů, ale i několik receptů, na osvědčené způsoby, jak připravovat drůbež. Drůbež solíme ihned při vkládání do hrnce, maso je tak chutnější. K dušení a k smažení se hodí drůbež mladá a menší kuřátka, porcovaná na čtvrtky. Nejlépe se smaží vykostěná drůbež. Větší a starší kusy před smažením povaříme. Smažíme zprudka na rozpáleném oleji, aby se maso nevysušilo. Drůbež se při p
17.1.2023
Při každém vaření zůstavají zbytky, někdy je jich více, jindy méně. Ale prakticky všechny se dají dále využít. Zeleninový bujón Právě u zeleniny lehce vznikají přebytky, které už se nehodí při vaření. Malé zbytky pórku, stonky z celeru, odkrojené špičky kořenové zeleniny, košťály zelí, kapusty nebo květáku. Omyjte je, krátce oblanšíruje a zchlaďte, pak je uložte na mrazák. Až se nashromáždí větš
10.1.2023
Syrovátka je obrovským výživovým hitem. Že o tom nevíte? To bude dáno tím, že se skrývá jako nosná složka v proteinových tyčinkách. Je totiž levná, přitom mimořádně bohatá na proteiny čili bílkoviny, ale také na vitaminy B1, B2, B6, B12, vitamíny C a E a dále hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek a další. Díky mléčným bílkovinám v syrovátce se navíc omezuje riziko, že tělo bude v nouz
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k