Domů     I bylinkami se můžete předávkovat
I bylinkami se můžete předávkovat
15.1.2023

Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík.

Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky.

U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceutickým přípravkům obsahují často širokou škálu složek s rozmanitým účinkem, některé s léčivým, jiné mohou být dráždivé nebo vysloveně škodlivé. Dlouhodobé užívání takových bylin pak může poškodit zdraví.

Proto je vždy nutné přečíst si podrobně nejen informace o léčivých schopnostech byliny, ale i upozornění na nežádoucí vedlejší účinky a maximální délku uživání a vždy dodržovat doporučené dávkování. Pak není třeba mít obavy.

Šalvěj lékařská

Při vyšších dávkách působí na nervovou soustavu jedovatý thujon a vyvolává omámenost, zmatenost, někdy s křečemi jako falešný epileptický záchvat. Thujon je také toxický pro játra, zvláště v kombinaci s alkoholem, a narušuje působení některých psychofarmak.

Pelyněk pravý

Pelyňkem se dá těžko předávkovat, před tím chrání už jeho mimořádně intenzivní hořkost. Zrádná je ale jeho návykovost. Problematickou látkou je thujon, který obsahuje ve větší koncentraci než šalvěj.

Otravy se projevují obluzením, halucinacemi, křečemi, ztrátou vědomí, a pokud se opakují, mohou vést až k poškození mozku a snížení inteligence. Místo pelyňku je při trávicích, jaterních nebo žlučníkových potížích lepší sáhnout po měsíčku nebo pampelišce.

Řebříček obecný

I tato bylina je velmi užitečná při jaterních a žlučníkových obtížích, její užívání ovšem opět komplikuje thujon, i když v menší koncentraci. Nehodí se tedy k dlouhodobému popíjení, v nadměrném množství vyvolává bolesti hlavy, zmatenost a další nervové potíže.

Kozlík lékařský

Je jednou z nejznámějších bylin pro zklidnění psychického podráždění, ale to platí jen při správném dávkování. Jakmile dávku přeženete, projeví se naopak účinek dráždivých látek v kozlíku. K neklidu se přidají závratě, nevolnost a bolesti hlavy. Kozlík je návykový, nemá se užívat déle než 3 až 4 týdny.

Andělika lékařská

Na zvýšené dávky reaguje nepříznivě na nervový systém. Andělika podporuje odtékání otoků, ale dráždí při tom ledviny. Při močových zánětech nebo onemocnění lednic je tedy nutné se andělice vyhnout.

Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.

Levandule lékařská

Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat zmateností a omámeností. Proto by množství je jednorázové užití mělo být menší než 1 g. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.

Třezalka tečkovaná

Při dlouhodobém užívání může vést k poškození jater a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Zhoršit dokáže i problémy se spánkem.

I při kratším uživání je navíc třeba myslet na to, že třezalka vyvolává citlivost kůže na sluneční záření, což znamená, že se snadno spálíme.

Samostatnou kapitolou je nepříjemná schopnost třezalky urychlovat odbourávání léků. Jejich účinek je pak snížený až nepatrný.

Podběl lékařský

Tato dříve oblíbená léčivka na nachlazení a onemocnění dýchacích cest byla dříve používána také ve farmaceutickém průmyslu k výrobě sirupů proti kašli. Jenže se zjistilo, že je bohatým zdrojem rakovinotvorných látek a že poškozuje játra.

Proto se dnes doporučuje používat ji pouze v čajových směsích, nikoli čistou, pak je riziko nežádoucích účinků minimálních.

Jinan dvoulaločný

Obsahuje látky, které snižují srážlivost krve. Rizikový je proto pro lidi, kteří užívají léky na „ředění krve“. Spojený účinek léků a jinanu by tak mohl způsobit zvýšenou krvácivost. Objevit se může také bušení srdce, slabost nebo nevolnost.

Zázvor lékařský

Zázvor je nejen koření, v poslední době stoupá jeho popularita jakožto léčivky při nachlazení nebo nevolnostech. Má to ale háček. Zázvor obsahuje látky, které výrazně zpomalují odbourávání léků a jejich vylučování z těla.

To znamená, že se v organismu udržují déle a u pravidelně užívaných léků tím stoupá jejich koncentrace, což vede k předávkování.

Ploštičník hroznatý

Tato bylina u nás neroste, ale popularitu si získala díky své schopnosti tlumit potíže přechodu, především návaly horka a pocení. Není však vhodné překračovat doporučené dávkování, místo vyššího efektu by se ke slovu dostaly nežádoucí účinky.

K těm patří trávicí obtíže, otoky obličeje a alergické reakce. Při dlouhodobém užívání zase hrozí poškození jater, které se může projevit žloutnutím kůže, nechutenstvím a bolestivostí v horní části břicha.

Jedovaté léčivky

Jejich účinné látky jsou bohužel ve vyšší dávce toxické, případně obsahují jedovaté složky spolu s účinnými. Tyto rostliny se používají spíše pro výrobu léků, jejich přírodní užívání představuje riziko pro zdraví a život. Z těch nejběžnější u nás rostoucí pozor na:

náprstník červený * rulík zlomocný * ocún jesenní * durman obecný * dymnivka dutá * skočec obecný * břečťan popínavý.

Foto: Shutterstock

Další článek
reklama
Související články
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
10.9.2023
Nerostou? Nevadí, při procházce po lese se dají nasbírat suroviny i na jiné delikatesy než jen na smaženici. Stromové víno „Ochránce“ Chutí připomíná řecké víno retsina, do něhož se přidává borová pryskyřice. Stromové víno se hodí k sýrovým a zeleninovým jídlům a díky obsahu tříslovin také jako aperitiv nebo digestiv. Oživuje při únavě. Budete potřebovat - menší mísu mladých, ale už vzro
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk