Domů     8 signálů, že se pokojovkám nedaří
8 signálů, že se pokojovkám nedaří
od 14.1.2023

Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché.

A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů.

1) Rostlina má hnědé listy.

Většinou je to obvyklá součást procesu stárnutí.

Co s tím?

Jediné, co je potřeba udělat, je hnědé či suché mrtvé listy odstranit, aby se rostlina nevyčerpávala.

2) Má hnědé špičky listů.

Bývá to známkou toho, že rostlina neměla dostatek vody, což může mít více důvodů.

Nezaléváte rostliny dostatečně často.

Půda je nekvalitní a nedrží dostatečně vodu.

Kořeny mohou být poškozeny, protože byly předtím přelité nebo protože je květináč příliš malý.

Co s tím?

Pokud jste často pryč, ale přesto chcete, aby vaše rostliny měly dostatek vláhy, existuje několik triků, které mohou vaší rostlině pomoci.

reklama

Na dno květináče dejte při přesazování houbičku na nádobí. Ta absorbuje přebytečnou vodu a uvolní ji, když ji rostlina potřebuje.

U větších rostlin můžete do květináče zčásti zahrabat láhev, do které uděláte malé dírky. Naplníte ji vodou a rostlina si ji bude v případě potřeby odebírat.

Menší květiny zase zalijete hadičkou, která vede z nádoby s vodou postavené vedle.

3) Listy hnědnou uprostřed.

Většinou je to známkou toho, že rostlinu přeléváte. Půda, která je neustále mokrá, vytváří prostředí ideální pro růst různých plísní. To se začne projevovat ve středu listů, odkud se šíří do krajů.

Co s tím?

Rostlinu vyjměte i s hlínou z květináče. Kořeny zabalte do několika vrstev savého papíru. Odneste ji na teplé místo, kam ale nesvítí slunce. Papír, ve kterém je květina zabalena, kontrolujte a měňte vždy, když je vlhký.

reklama

Jakmile papír vlhnout přestane, rostlinu přesaďte do umytého a vysušeného květináče. Zalévejte dále jen velice opatrně.

4) Dolní listy se zbarvují žlutě a opadávají.

Starší rostliny občas shazují listy přirozeně. Časté je to například u fíkusu benjamina. Pokud jich ale rostlina shazuje hodně, je to signál, že něco není v pořádku. A důvodů může být víc.

Příliš stinné místo

Nízká teplota

Suchý vzduch

Průvan

Můžete zkusit najít rostlině jiné, vhodnější místo. S tím ale opatrně, rostliny nemají rády přemisťování. Ideálně by se měly aklimatizovat poměrně pomalu. Pokud ji tedy chcete přesunout jinam, začněte hodinou denně, až se rostlina aklimatizuje. Pak už s ní pokud možno nehýbejte.

5) Tmavé skvrny se žlutými okraji na listech.

Obvykle to znamená plísňové onemocnění. Bledě zbarvené skvrny se ale také mohou objevit, pokud na rostlinu dopadá příliš slunce.

Co s tím?

Pokud objevíte rozvíjející se skvrny, oddělte rostlinu od ostatních, aby se na ně onemocnění nepřeneslo. Odstraňte všechny zasažené listy a rostlinu nepřelévejte.

6) Na konci jsou listy světlejší.

Bledě zelené, nebo dokonce žluté listy spolu se špatným růstem mohou být způsobeny nedostatkem živin.

Co s tím?

Přidejte do půdy rozdrcené vaječné skořápky nebo vodu z vařených vajec. Tím se zvýší hladina vápníku a draslíku v rostlinách.

7) Listy jsou malé a neduživé.

Velmi malé listy mohou znamenat, že vaše rostlina potřebuje více slunečního světla.

Co s tím?

Pokud je rostlina na příliš tmavém místě, zkuste ji přesunout blíže k oknu. Podívejte se také, jestli není třeba listy umýt. Zejména na velkých listech se usazuje prach a jeho vrstva blokuje sluneční světlo. K očištění listů použijte měkký hadřík, abyste je nepoškodili.

8) Konce listů se vlní

Některé z nejoblíbenějších pokojových rostlin pocházejí z tropických nebo subtropických oblastí, kde rostou ve vlhku pod stromy. V prostředí s příliš nízkou vlhkostí vzduchu se listy vlní.

Co s tím?

Rostliny roste a postavte je tak, aby byly mimo dosah průvanu. I když je celková vlhkost v pořádku (kolem 50 %), rostlina bude trpět, pokud bude umístěna příliš blízko topení nebo okna, kterým často větráte.

Nezbývá, než je přesadit

Většina lidí se domnívá, že rostliny se přesazují na jaře. To sice ano, ale existuje spousta dalších důvodů, proč byste to měli udělat, a můžete kdykoliv. Mnohdy ten okamžik poznáte podle toho, že rostlina špatně roste či nekvete.

reklama

Má zažloutlé listy a vůbec nějak neprospívá. Přesazujeme také nově zakoupené rostliny, které se většinou prodávají v kontejnerech z umělé hmoty.

Tam to máte jednodušší o to, že se můžete už v obchodě zeptat, co rostlina potřebuje, jaký druh zeminy a jak velký květináč.

Proč a jak přesazujeme?

Většinou jde o to, aby se rostlinám v nové zemině dobře dařilo a měly všechny živiny, které k růstu či kvetení potřebují. U některých musíte vždycky zvolit asi o 1 centimetr větší nádobu. Ale jsou i takové, které můžete nechat ve stejné nádobě několik let.

Starší a velké rostliny většinou nepřesazujeme každoročně, ale měli bychom svrchu ubrat aspoň třetinu zeminy a doplnit nový substrát. Pak jsou rostliny, které vyžadují zvláštní zacházení. Hojně pěstovaná africká fialka například vyžaduje malou nádobu.

Když jí v dobré víře chcete přilepšit a přesadíte ji do moc velkého květináče, nepokvete vám.

Také orchideje, bramboříky nebo azalky si zpravidla vystačí s jednou velikostí květináče a existují i další druhy, kterým vyhovuje spíš menší, kde kořeny velmi hustě zaplňují celý vnitřek, a přesto krásně a hodně rostou.

Některé rostliny se zase obejdou bez substrátu a rostou třeba jen na kousku kůry.

Kdy přesadit?

* Určitě byste měli rostlinu přesadit, když vidíte, že nedělá žádné pokroky, špatně roste a nekvete tak, jak by měla, nebo jak tomu bylo dřív.

* Jakmile zjistíte, že je otvor k odvádění vody na spodní straně květináče prorostlý kořeny, je čas. Stejně tak byste měli rostlinu přesadit, pokud kořeny začínají nahoře ze substrátu vylézat.

* Často se stane, že nic zvláštního nevidíte, ale když rostlinu vyjmete z květináče, zjistíte, že je jí prostě už dávno malý. Kořeny jsou hustě propletené, rostou u dna a jsou omotané kolem vnitřní strany nádoby.

Rostlina už nemá téměř žádný substrát a nemá se čím živit. Vezměte větší nádobu, kořeny opatrně rozvolněte a přesaďte do nového substrátu. To by mělo pomoci.

* Když jsou nové listy na nových výhonech stále malé a není to umístěním v tmavém koutě, tedy nedostatkem světla, je to také známka, že byste měli přesazovat nebo dodat alespoň substrát.

* Pokud při vyjmutí rostliny zjistíte, že jsou kořeny zčernalé, měkké a zapáchají, je to jasná známka toho, že jste rostlinu dlouhodobě přelévali a kořeny zahnívají. V tom případě je zbavte zeminy, omyjte a důkladně odstraňte všechny zahnívající části.

Rostlinu přesaďte do nového substrátu a při zalévání dávejte pozor, abyste stejnou chybu neopakovali.

* Když uvidíte na keramickém květináči bílé usazeniny, hned přesaďte rostlinu do nového. Většinou se tak děje kvůli přemokření a může to být známka plísně. Často k tomu dochází po dovolené, protože jste dali rostlinu do nádoby s vodou, aby nezvadla.

Z podobných důvodů se stává, že substrát zarůstá mechem, nebo se nádoba potáhne zelenými řasami. Někdy bývá substrát navrchu ztvrdlý a voda se do něj nevsakuje. Pokud tedy tušíte, že za to může dlouhodobé stání ve vodě, je přesazení nejlepším řešením.

* Pokud ještě s přesazováním váháte, můžete zkusit nakypřit povrch zeminy, květinu mírně zalít a listy orosit. Jakmile se za pár dní nic nezmění, pak určitě rostlinu přesaďte.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
16.1.2023
Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické. Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě
31.12.2022
Zabořit se do pohodlného křesla s pěknou knížkou a šálkem kávy po ruce, to je jedna z radostí dlouhých večerů, kdy se brzy stmívá. Pro příjemnou pohodu pro čtení je ale třeba správné osvětlení. Možností, jak koutek ke čtení osvětlit, je vícero. Záleží na tom, kde čtete. Zda k tomu máte ušák vyhrazený právě k odpočinku nebo se s knihou raději uvelebíte na pohovce či v posteli. Zda je to vaše stálé
29.12.2022
... a je to škoda, protože i tento prostor si pozornost zaslouží. Proměňte odkladiště harampádí na útulný, ale hlavně přehledný úložný prostor. Jinak si svůj sklep zařídíte, když bydlíte v paneláku, a jinak, když je součástí rodinného domu. Ani v jednom případě by to ale neměla být místnost pro odkládání nepotřebného haramburdí, odloženého sem chaoticky bez ladu a skladu na „někdy/nikdy“. Ještě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k