Domů     8 signálů, že se pokojovkám nedaří
8 signálů, že se pokojovkám nedaří
14.1.2023

Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché.

A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů.

1) Rostlina má hnědé listy.

Většinou je to obvyklá součást procesu stárnutí.

Co s tím?

Jediné, co je potřeba udělat, je hnědé či suché mrtvé listy odstranit, aby se rostlina nevyčerpávala.

2) Má hnědé špičky listů.

Bývá to známkou toho, že rostlina neměla dostatek vody, což může mít více důvodů.

Nezaléváte rostliny dostatečně často.

Půda je nekvalitní a nedrží dostatečně vodu.

Kořeny mohou být poškozeny, protože byly předtím přelité nebo protože je květináč příliš malý.

Co s tím?

Pokud jste často pryč, ale přesto chcete, aby vaše rostliny měly dostatek vláhy, existuje několik triků, které mohou vaší rostlině pomoci.

Na dno květináče dejte při přesazování houbičku na nádobí. Ta absorbuje přebytečnou vodu a uvolní ji, když ji rostlina potřebuje.

U větších rostlin můžete do květináče zčásti zahrabat láhev, do které uděláte malé dírky. Naplníte ji vodou a rostlina si ji bude v případě potřeby odebírat.

Menší květiny zase zalijete hadičkou, která vede z nádoby s vodou postavené vedle.

3) Listy hnědnou uprostřed.

Většinou je to známkou toho, že rostlinu přeléváte. Půda, která je neustále mokrá, vytváří prostředí ideální pro růst různých plísní. To se začne projevovat ve středu listů, odkud se šíří do krajů.

Co s tím?

Rostlinu vyjměte i s hlínou z květináče. Kořeny zabalte do několika vrstev savého papíru. Odneste ji na teplé místo, kam ale nesvítí slunce. Papír, ve kterém je květina zabalena, kontrolujte a měňte vždy, když je vlhký.

Jakmile papír vlhnout přestane, rostlinu přesaďte do umytého a vysušeného květináče. Zalévejte dále jen velice opatrně.

4) Dolní listy se zbarvují žlutě a opadávají.

Starší rostliny občas shazují listy přirozeně. Časté je to například u fíkusu benjamina. Pokud jich ale rostlina shazuje hodně, je to signál, že něco není v pořádku. A důvodů může být víc.

Příliš stinné místo

Nízká teplota

Suchý vzduch

Průvan

Můžete zkusit najít rostlině jiné, vhodnější místo. S tím ale opatrně, rostliny nemají rády přemisťování. Ideálně by se měly aklimatizovat poměrně pomalu. Pokud ji tedy chcete přesunout jinam, začněte hodinou denně, až se rostlina aklimatizuje. Pak už s ní pokud možno nehýbejte.

5) Tmavé skvrny se žlutými okraji na listech.

Obvykle to znamená plísňové onemocnění. Bledě zbarvené skvrny se ale také mohou objevit, pokud na rostlinu dopadá příliš slunce.

Co s tím?

Pokud objevíte rozvíjející se skvrny, oddělte rostlinu od ostatních, aby se na ně onemocnění nepřeneslo. Odstraňte všechny zasažené listy a rostlinu nepřelévejte.

6) Na konci jsou listy světlejší.

Bledě zelené, nebo dokonce žluté listy spolu se špatným růstem mohou být způsobeny nedostatkem živin.

Co s tím?

Přidejte do půdy rozdrcené vaječné skořápky nebo vodu z vařených vajec. Tím se zvýší hladina vápníku a draslíku v rostlinách.

7) Listy jsou malé a neduživé.

Velmi malé listy mohou znamenat, že vaše rostlina potřebuje více slunečního světla.

Co s tím?

Pokud je rostlina na příliš tmavém místě, zkuste ji přesunout blíže k oknu. Podívejte se také, jestli není třeba listy umýt. Zejména na velkých listech se usazuje prach a jeho vrstva blokuje sluneční světlo. K očištění listů použijte měkký hadřík, abyste je nepoškodili.

8) Konce listů se vlní

Některé z nejoblíbenějších pokojových rostlin pocházejí z tropických nebo subtropických oblastí, kde rostou ve vlhku pod stromy. V prostředí s příliš nízkou vlhkostí vzduchu se listy vlní.

Co s tím?

Rostliny roste a postavte je tak, aby byly mimo dosah průvanu. I když je celková vlhkost v pořádku (kolem 50 %), rostlina bude trpět, pokud bude umístěna příliš blízko topení nebo okna, kterým často větráte.

Nezbývá, než je přesadit

Většina lidí se domnívá, že rostliny se přesazují na jaře. To sice ano, ale existuje spousta dalších důvodů, proč byste to měli udělat, a můžete kdykoliv. Mnohdy ten okamžik poznáte podle toho, že rostlina špatně roste či nekvete.

Má zažloutlé listy a vůbec nějak neprospívá. Přesazujeme také nově zakoupené rostliny, které se většinou prodávají v kontejnerech z umělé hmoty.

Tam to máte jednodušší o to, že se můžete už v obchodě zeptat, co rostlina potřebuje, jaký druh zeminy a jak velký květináč.

Proč a jak přesazujeme?

Většinou jde o to, aby se rostlinám v nové zemině dobře dařilo a měly všechny živiny, které k růstu či kvetení potřebují. U některých musíte vždycky zvolit asi o 1 centimetr větší nádobu. Ale jsou i takové, které můžete nechat ve stejné nádobě několik let.

Starší a velké rostliny většinou nepřesazujeme každoročně, ale měli bychom svrchu ubrat aspoň třetinu zeminy a doplnit nový substrát. Pak jsou rostliny, které vyžadují zvláštní zacházení. Hojně pěstovaná africká fialka například vyžaduje malou nádobu.

Když jí v dobré víře chcete přilepšit a přesadíte ji do moc velkého květináče, nepokvete vám.

Také orchideje, bramboříky nebo azalky si zpravidla vystačí s jednou velikostí květináče a existují i další druhy, kterým vyhovuje spíš menší, kde kořeny velmi hustě zaplňují celý vnitřek, a přesto krásně a hodně rostou.

Některé rostliny se zase obejdou bez substrátu a rostou třeba jen na kousku kůry.

Kdy přesadit?

* Určitě byste měli rostlinu přesadit, když vidíte, že nedělá žádné pokroky, špatně roste a nekvete tak, jak by měla, nebo jak tomu bylo dřív.

* Jakmile zjistíte, že je otvor k odvádění vody na spodní straně květináče prorostlý kořeny, je čas. Stejně tak byste měli rostlinu přesadit, pokud kořeny začínají nahoře ze substrátu vylézat.

* Často se stane, že nic zvláštního nevidíte, ale když rostlinu vyjmete z květináče, zjistíte, že je jí prostě už dávno malý. Kořeny jsou hustě propletené, rostou u dna a jsou omotané kolem vnitřní strany nádoby.

Rostlina už nemá téměř žádný substrát a nemá se čím živit. Vezměte větší nádobu, kořeny opatrně rozvolněte a přesaďte do nového substrátu. To by mělo pomoci.

* Když jsou nové listy na nových výhonech stále malé a není to umístěním v tmavém koutě, tedy nedostatkem světla, je to také známka, že byste měli přesazovat nebo dodat alespoň substrát.

* Pokud při vyjmutí rostliny zjistíte, že jsou kořeny zčernalé, měkké a zapáchají, je to jasná známka toho, že jste rostlinu dlouhodobě přelévali a kořeny zahnívají. V tom případě je zbavte zeminy, omyjte a důkladně odstraňte všechny zahnívající části.

Rostlinu přesaďte do nového substrátu a při zalévání dávejte pozor, abyste stejnou chybu neopakovali.

* Když uvidíte na keramickém květináči bílé usazeniny, hned přesaďte rostlinu do nového. Většinou se tak děje kvůli přemokření a může to být známka plísně. Často k tomu dochází po dovolené, protože jste dali rostlinu do nádoby s vodou, aby nezvadla.

Z podobných důvodů se stává, že substrát zarůstá mechem, nebo se nádoba potáhne zelenými řasami. Někdy bývá substrát navrchu ztvrdlý a voda se do něj nevsakuje. Pokud tedy tušíte, že za to může dlouhodobé stání ve vodě, je přesazení nejlepším řešením.

* Pokud ještě s přesazováním váháte, můžete zkusit nakypřit povrch zeminy, květinu mírně zalít a listy orosit. Jakmile se za pár dní nic nezmění, pak určitě rostlinu přesaďte.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
10.5.2024
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
reklama
reklama
Šikovné tipy
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
iluxus.cz
Tadej Pogačar uhranul celé Livigno
Vrcholným momentem 107. ročníku prestižního cyklistického závodu Gira d'Italia byla epická etapa, která se odehrála v italském Livignu. Tato sportovní událost, která se zapsala do paměti všech přítomn
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
historyplus.cz
Spojenecká loď unikla Japoncům v převlečení za ostrov
Japonský pilot má ze svého letounu obrovský rozhled. Pokud by se tu v nějaké zátočině schovávala spojenecká loď, není možné, že by ji nespatřil. Alespoň si to myslí. Bez povšimnutí přelétne i podivný malý ostrůvek při pobřeží Jávy. Netuší, že včera tu ještě nebyl. A třebaže se kus pevniny jako přebujelý ostrov jeví, ani zdaleka
Musely letušky na svatbu zapomenout?
epochalnisvet.cz
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport.
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
nasehvezdy.cz
Herečku Kateřinu Brožovou čeká tvrdý soudní spor
Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě Kateřina Brožová (56) přišla zkraje letošního roku o milovaného pejska Jordyho (†9). Když zrovna byla na dovolené na Maledivách, pejska nechala na hlídání v
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
21stoleti.cz
Síla vlivu kultury: Dáváte přednost sobě, nebo ostatním?
Když malé dítě nechce jíst neoblíbené jídlo, rodiče v České republice nejspíše řeknou: „Vzpomeň si na hladovějící děti v Africe a buď vděčný, že máš jiný osud než oni.“ V Japonsku se prý říká spíš
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
nejsemsama.cz
Chlapec se smutnou tváří mě zachránil před nehodou
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
epochanacestach.cz
Hrad Lipý: Vodní hrad, který přišel o vodu
Hrad přímo uprostřed města Česká Lípa býval kdysi od svého vzniku ve 13. století sevřen dvěma rameny řeky Ploučnice, a to ještě k jeho obraně přispívaly i okolní močály a bažiny. Lávka v oněch dobách sahala jen do půli řeky, pak už musela návštěva využít lodičku. Regulace řeky ve 20. století postupně odsoudila hrad k životu na suchu,
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
enigmaplus.cz
Město bylo dějištěm čarodějnického procesu: Je utrpení nevinných příčinou zdejších paranormálních aktivit?|
Idstein je město v okrese Rheingau-Taunus v německé spolkové zemi Hesensko. V sedmnáctém století zde proběhl velký čarodějnický proces, který měl za následek desítky obětí. Až v roce 2014 byli poprave
Toustový dort s okurkou
tisicereceptu.cz
Toustový dort s okurkou
Podávejte jej vychlazený. Třeba jako pohoštění pro milou návštěvu. Suroviny 12 plátků toustového chleba 5 velkých, natvrdo uvařených vajec 2 malá vařená slepičí nebo křepelčí vejce na ozdobu
Doplatila jsem na pomoc otci
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na pomoc otci
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si?