Domů     Koupelna bez bariér
Koupelna bez bariér
od 16.1.2023

Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické.

Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě přemluvili.

Praktické výhody přinese každému. Jen vědět, jak na to. Pořídit si bezbariérové zařízení dnes již není problém a nabízejí ho všechna kvalitní koupelnová studia.

Začínáme

V rodinném domku to bude snazší. Ale pokud bydlíte v panelovém domě, je třeba nejprve sáhnout po stavebních úpravách. Informujte se, kdy je třeba stavební povolení a kdy stačí jen oznámení. Určitě je nutné sehnat povolení od statika. A co vás čeká?

reklama

* Vhodné je odstranit umakartové jádro. Obvodové zdi můžete obezdít například bílým pórobetonem (samozřejmě, že si na to pozvete šikovného řemeslníka nebo firmu).

Tip Paní domu: Popřemýšlejte, jestli se nevyplatí instalovat do zdi někam pod strop malé okénko. Pokud je za zdí místnost s klasickým oknem, získáte více světla i možnost větrání.

* Při té příležitosti je dobré vyměnit elektroinstalaci a také pořídit nové rozvody vody. K tomu ale potřebujete vědět, jak by vaše koupelna měla dispozičně vypadat po přestavbě.

* Proto je úplně ze všeho nejdříve nutné plánovat. S tužkou a metrem v ruce a šikovným poradcem za zády. Naplánujte si, co by se v koupelně měl změnit, co odeberete a co naopak přidáte, a rozmyslete si, jak vše do prostoru rozmístíte.

reklama

* Konečně se můžete pustit do práce. Tady je 5 tipů, které vnesou do této místnosti pohodu, bezpečí a větší komfort při její údržbě a úklidu.

1. PODLAHA

Když už jste to vzali z gruntu, začněte podlahou. Vyberte rozhodně protiskluzovou, která má povrch zdrsněný, takže neklouže ani v případě, že je mokrý. Nechte si ji položit po celé ploše rovnoměrně. Žádné schůdky, prahy, vyvýšeniny.

Ani žádné koberečky u vany nebo záchodu. Nahradit je můžete protiskluzovými podložkami.

2. SPRCHOVÝ KOUT

Možná milujete vanu. Přesto je sprchový kout praktičtější. Jestli vám to vaše koupelna umožní, sáhněte po sprchovém koutě s odtokovým žlabem.

reklama

Je to perfektní alternativa ke klasické sprchové vaničce, s tím rozdílem, že dno je srovnané s podlahou, takže můžete snadno vstupovat do sprchy i ven.

Odtokový žlab odvede vodu do odpadu stejně tak spolehlivě jako klasický odpad u sprchové vaničky, a tak zabrání tomu, abyste se po každém sprchování museli potýkat s potopou v koupelně.

Při výběru se poraďte s odborníkem, ale dejte důraz mimo jiné na kvalitu jak samotného odtokového žlabu, tak i sifonu, který by měl být přímo uzpůsobený tomuto způsobu použití. Vhodné jsou sprchové dveře s těsnicí spodní lištou, aby voda zůstala tam, kde má.

Tip Paní domu: Toužíte po vaně? Kupte si bezbariérovou, kombinovanou se sprchovým koutem. Je praktická, moderní a navíc estetická. Nezapomeňte pak protiskluzovou podložku dát také přímo do vany.

3. OSTATNÍ SANITA

Při výběru umyvadla se ptejte na ta tzv. tvarovaná, která umožňují snadnější přístup ke kohoutkům. Bývají i širší. Výhodný je upravený spodní sifon. Kohoutkové baterie vyměňte za pákové, které se snáze nastavují. Termostatické baterie zabrání opaření.

Vyplatí se vybírat povrch, který odpuzuje vodu a tím i zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene.

4. TOALETA

I toaleta může být praktická. Volte zvýšený klozet. Tak, aby byly při sezení nohy v kolenou ohnuté do pravého úhlu. Použití závěsné toalety vám usnadní úklid pod ní. Pro snadnou a příjemnou hygienu uvažujte o bidetovém sedátku se třemi druhy sprch.

Nebo si nechte namontovat alespoň bidetovou spršku. A prkénko vybírejte takové, které se při zavírání samo zbrzdí a bezhlučně dovře. Když je půjdete koupit, chtějte to s automatickým pozvolným sklápěním.

5. DALŠÍ VYCHYTÁVKY

* K vaně, umyvadlu, toaletě či do sprchového koutu instalujte madla, o která se můžete opřít, případně slouží jako němí pomocníci při zvedání. Sklopná madla ušetří prostor.

* Do sprchového koutu umístěte pohodlné sedátko. Máte více možností, ale jestli chcete ušetřit prostor, můžete zvolit sklopné.

* Nad umyvadlo se hodí zrcadlo. I to můžete dát sklopné, umožní vidět se v něm i těm, kdo jsou upoutáni na invalidní vozík.

* Nezapomeňte na kvalitní osvětlení.

* Praktický je vysoušeč rukou. Pohodlně usuší ruce, ale také je velmi hygienický a energeticky úsporný.

Úložný prostor moc nepřehánějte. Raději volte méně skříněk a poliček a nepřeplňujte je, aby byly přehledné. Pro snadnou dostupnost je dejte do výšky kolem 100–130 cm, kdy bude všechno na dosah ruky.

Vhodnější jsou otevřené skříňky, odpadá nebezpečí úrazu o hrany dvířek. A samozřejmě jsou lepší závěsné, které šetří místo na podlaze a usnadňují úklid.

Všechna skla v koupelně mějte bezpečnostní. Jsou až 4x pevnější než běžné sklo, odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou i proti úderu. Říká se jim kalená a při rozbití se rozpadnou na malé střípky bez ostrých hran, takže vás vážněji nezraní.

Na co NENÍ zapotřebí stavební povolení?

* Při výměně starého sprchového koutu za nový

* Vybourání vany a výstavba sprchového koutu a obráceně

* Změna rozvodu vody a odpadů v koupelně

* Odsekání starého obkladu a dlažby ze zdi a vybudování nového

* Veškerý přesun zařizovacích předmětů v koupelně na jiné místo

* Výměna oken a dveří, není-li vyžadována dispoziční změna

* Drobné stavební zásahy, které nenarušují pevnostní poměry domu

Na jaké práce JE třeba stavební povolení?

* Stavební povolení je zapotřebí si vyžádat vždy, jedná-li se o změnu dispozice nebo zatížení bytu. Při rekonstrukci koupelny se bude povolení týkat bourání původního bytového jádra a výstavby nového, bourání stropů, příček a podobně.

Samozřejmě existují činnosti, které je třeba z hlediska povolení posuzovat individuálně. Dále se u stavebního povolení posuzuje, jestli je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu.

* Mění-li vlastník bytu při bourání umakartové koupelny umakartové desky za cihly, může narušit pevnostní poměry domu. V takových případech je stavební povolení nutné.

Stavební úřad požaduje statistické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při výstavbě na tuto změnu vybudovány. Stavební úřad požaduje přiložit i projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou.

* U staveb prováděných svépomocí je třeba písemné prohlášení odborně způsobilé osoby o tom, že bude stavbu řídit.

Zdroj: koupelny-ptacek.cz; siko.cz; levna-koupelna.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

reklama
Související články
21.1.2023
Samozřejmě, že chceme, aby se vám líbily, ale to není to hlavní, co od ručníku očekáváme. Je důležité, aby byl kvalitní, dlouho nám vydržel, ale přitom byl hebký a hladil naši kůži jako peříčko. Jak tedy vybírat? Jistě se budete poohlížet po takových, které se barevně či vzorem hodí do koupelny či k plavkám, ale to zdaleka není všechno. Nejdůležitější je, aby správně plnily svou funkci. Musí sn
18.1.2023
4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout? Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
31.12.2022
Zabořit se do pohodlného křesla s pěknou knížkou a šálkem kávy po ruce, to je jedna z radostí dlouhých večerů, kdy se brzy stmívá. Pro příjemnou pohodu pro čtení je ale třeba správné osvětlení. Možností, jak koutek ke čtení osvětlit, je vícero. Záleží na tom, kde čtete. Zda k tomu máte ušák vyhrazený právě k odpočinku nebo se s knihou raději uvelebíte na pohovce či v posteli. Zda je to vaše stálé
29.12.2022
... a je to škoda, protože i tento prostor si pozornost zaslouží. Proměňte odkladiště harampádí na útulný, ale hlavně přehledný úložný prostor. Jinak si svůj sklep zařídíte, když bydlíte v paneláku, a jinak, když je součástí rodinného domu. Ani v jednom případě by to ale neměla být místnost pro odkládání nepotřebného haramburdí, odloženého sem chaoticky bez ladu a skladu na „někdy/nikdy“. Ještě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řeší první problémy?
nasehvezdy.cz
Řeší první problémy?
Herec Václav Matějovský (26) ze seriálu O mě se neboj míří znovu před kamery. Tentokrát do drsné reality show Survivor, ve které ukáže, že není jen věšák na obleky, ale pořádný bojovník. Zanechá tu
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
skutecnepribehy.cz
Rodiče si nikdo nevybírá. Nechci být jako matka!
Dětství se pro mě stalo peklem. Otec byl hodný, ale pevně pod pantoflem, máma mi dělala ze života peklo. Své děti jsem jí nikdy nepůjčila! Ačkoli má dítě spát nejméně osm hodin, já často nespala ani čtyři. Matka mi to nedovolila. Měla utkvělou představu, že mě neporodila pro to, aby se ze mě stala obyčejná
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
21stoleti.cz
V soutěži o největší počet měsíců ve Sluneční soustavě jde Jupiter do trháku
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentov
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
enigmaplus.cz
Legendární iluzionista Home: Uměl mluvit s mrtvými?
Harmonika se zničehonic vznese do vzduchu a pak začne sama od sebe hrát. Stane se tak údajně na pokyn Daniela Dunglase Homea. Věhlasný mág prý ale dokázal mnohem větší divy. Uměl kontaktovat duchy ze
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÉ PLNĚNÉ PAPRIKY S RAJSKOU OMÁČKOU
„Užít si tradiční jídlo plné vůně a chuti ve vege verzi? Ano a je to opravdu snadné. Uvařte si snadno z dostupných ingrediencí toto atraktivní jídlo s vychytanou omáčkou.“ Ingredience Na papriky
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
epochaplus.cz
Zasnoubena v šesti letech: Klenot Mediny budí strach
Texaská spisovatelka a producentka Sherry Jonesová (1948–2022) si může roku 2007 mnout ruce. Od nakladatelství Random House má smlouvu na svou novou knihu Klenot Mediny, za kterou by měla dostat záloh
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
nasehvezdy.cz
Má Mádl dítě s jinou? Je tu několik ale…
Nikdo nedokázal svým fanouškům v poslední době zamotat hlavu více než Jiří Mádl (36). Prasklo na něj totiž, že se mu narodil syn František. Čím více gratulací ale herec přijímá, tím více otazníků k