Domů     Koupelna bez bariér
Koupelna bez bariér
16.1.2023

Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické.

Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě přemluvili.

Praktické výhody přinese každému. Jen vědět, jak na to. Pořídit si bezbariérové zařízení dnes již není problém a nabízejí ho všechna kvalitní koupelnová studia.

Začínáme

V rodinném domku to bude snazší. Ale pokud bydlíte v panelovém domě, je třeba nejprve sáhnout po stavebních úpravách. Informujte se, kdy je třeba stavební povolení a kdy stačí jen oznámení. Určitě je nutné sehnat povolení od statika. A co vás čeká?

* Vhodné je odstranit umakartové jádro. Obvodové zdi můžete obezdít například bílým pórobetonem (samozřejmě, že si na to pozvete šikovného řemeslníka nebo firmu).

Tip Paní domu: Popřemýšlejte, jestli se nevyplatí instalovat do zdi někam pod strop malé okénko. Pokud je za zdí místnost s klasickým oknem, získáte více světla i možnost větrání.

* Při té příležitosti je dobré vyměnit elektroinstalaci a také pořídit nové rozvody vody. K tomu ale potřebujete vědět, jak by vaše koupelna měla dispozičně vypadat po přestavbě.

* Proto je úplně ze všeho nejdříve nutné plánovat. S tužkou a metrem v ruce a šikovným poradcem za zády. Naplánujte si, co by se v koupelně měl změnit, co odeberete a co naopak přidáte, a rozmyslete si, jak vše do prostoru rozmístíte.

* Konečně se můžete pustit do práce. Tady je 5 tipů, které vnesou do této místnosti pohodu, bezpečí a větší komfort při její údržbě a úklidu.

1. PODLAHA

Když už jste to vzali z gruntu, začněte podlahou. Vyberte rozhodně protiskluzovou, která má povrch zdrsněný, takže neklouže ani v případě, že je mokrý. Nechte si ji položit po celé ploše rovnoměrně. Žádné schůdky, prahy, vyvýšeniny.

Ani žádné koberečky u vany nebo záchodu. Nahradit je můžete protiskluzovými podložkami.

2. SPRCHOVÝ KOUT

Možná milujete vanu. Přesto je sprchový kout praktičtější. Jestli vám to vaše koupelna umožní, sáhněte po sprchovém koutě s odtokovým žlabem.

Je to perfektní alternativa ke klasické sprchové vaničce, s tím rozdílem, že dno je srovnané s podlahou, takže můžete snadno vstupovat do sprchy i ven.

Odtokový žlab odvede vodu do odpadu stejně tak spolehlivě jako klasický odpad u sprchové vaničky, a tak zabrání tomu, abyste se po každém sprchování museli potýkat s potopou v koupelně.

Při výběru se poraďte s odborníkem, ale dejte důraz mimo jiné na kvalitu jak samotného odtokového žlabu, tak i sifonu, který by měl být přímo uzpůsobený tomuto způsobu použití. Vhodné jsou sprchové dveře s těsnicí spodní lištou, aby voda zůstala tam, kde má.

Tip Paní domu: Toužíte po vaně? Kupte si bezbariérovou, kombinovanou se sprchovým koutem. Je praktická, moderní a navíc estetická. Nezapomeňte pak protiskluzovou podložku dát také přímo do vany.

3. OSTATNÍ SANITA

Při výběru umyvadla se ptejte na ta tzv. tvarovaná, která umožňují snadnější přístup ke kohoutkům. Bývají i širší. Výhodný je upravený spodní sifon. Kohoutkové baterie vyměňte za pákové, které se snáze nastavují. Termostatické baterie zabrání opaření.

Vyplatí se vybírat povrch, který odpuzuje vodu a tím i zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene.

4. TOALETA

I toaleta může být praktická. Volte zvýšený klozet. Tak, aby byly při sezení nohy v kolenou ohnuté do pravého úhlu. Použití závěsné toalety vám usnadní úklid pod ní. Pro snadnou a příjemnou hygienu uvažujte o bidetovém sedátku se třemi druhy sprch.

Nebo si nechte namontovat alespoň bidetovou spršku. A prkénko vybírejte takové, které se při zavírání samo zbrzdí a bezhlučně dovře. Když je půjdete koupit, chtějte to s automatickým pozvolným sklápěním.

5. DALŠÍ VYCHYTÁVKY

* K vaně, umyvadlu, toaletě či do sprchového koutu instalujte madla, o která se můžete opřít, případně slouží jako němí pomocníci při zvedání. Sklopná madla ušetří prostor.

* Do sprchového koutu umístěte pohodlné sedátko. Máte více možností, ale jestli chcete ušetřit prostor, můžete zvolit sklopné.

* Nad umyvadlo se hodí zrcadlo. I to můžete dát sklopné, umožní vidět se v něm i těm, kdo jsou upoutáni na invalidní vozík.

* Nezapomeňte na kvalitní osvětlení.

* Praktický je vysoušeč rukou. Pohodlně usuší ruce, ale také je velmi hygienický a energeticky úsporný.

Úložný prostor moc nepřehánějte. Raději volte méně skříněk a poliček a nepřeplňujte je, aby byly přehledné. Pro snadnou dostupnost je dejte do výšky kolem 100–130 cm, kdy bude všechno na dosah ruky.

Vhodnější jsou otevřené skříňky, odpadá nebezpečí úrazu o hrany dvířek. A samozřejmě jsou lepší závěsné, které šetří místo na podlaze a usnadňují úklid.

Všechna skla v koupelně mějte bezpečnostní. Jsou až 4x pevnější než běžné sklo, odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou i proti úderu. Říká se jim kalená a při rozbití se rozpadnou na malé střípky bez ostrých hran, takže vás vážněji nezraní.

Na co NENÍ zapotřebí stavební povolení?

* Při výměně starého sprchového koutu za nový

* Vybourání vany a výstavba sprchového koutu a obráceně

* Změna rozvodu vody a odpadů v koupelně

* Odsekání starého obkladu a dlažby ze zdi a vybudování nového

* Veškerý přesun zařizovacích předmětů v koupelně na jiné místo

* Výměna oken a dveří, není-li vyžadována dispoziční změna

* Drobné stavební zásahy, které nenarušují pevnostní poměry domu

Na jaké práce JE třeba stavební povolení?

* Stavební povolení je zapotřebí si vyžádat vždy, jedná-li se o změnu dispozice nebo zatížení bytu. Při rekonstrukci koupelny se bude povolení týkat bourání původního bytového jádra a výstavby nového, bourání stropů, příček a podobně.

Samozřejmě existují činnosti, které je třeba z hlediska povolení posuzovat individuálně. Dále se u stavebního povolení posuzuje, jestli je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu.

* Mění-li vlastník bytu při bourání umakartové koupelny umakartové desky za cihly, může narušit pevnostní poměry domu. V takových případech je stavební povolení nutné.

Stavební úřad požaduje statistické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při výstavbě na tuto změnu vybudovány. Stavební úřad požaduje přiložit i projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou.

* U staveb prováděných svépomocí je třeba písemné prohlášení odborně způsobilé osoby o tom, že bude stavbu řídit.

Zdroj: koupelny-ptacek.cz; siko.cz; levna-koupelna.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

reklama
Související články
8.9.2023
Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán. Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii. Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro p
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Pečicí papír je prima pomocník
Jistě ho máte doma i vy a jako spousta jiných hospodyněk ho používáte k pečení, ale umí toho mnohem víc. Papír se dá použít na vyložení jakékoliv nádoby, když nechcete, aby se její obsah přichytil na stěnu a připálil. Například když pečete v troubě povidla, nebo připravujete zeleninu. Právě tak se na papíru dá sušit. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě