Domů     Koupelna bez bariér
Koupelna bez bariér
16.1.2023

Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické.

Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě přemluvili.

Praktické výhody přinese každému. Jen vědět, jak na to. Pořídit si bezbariérové zařízení dnes již není problém a nabízejí ho všechna kvalitní koupelnová studia.

Začínáme

V rodinném domku to bude snazší. Ale pokud bydlíte v panelovém domě, je třeba nejprve sáhnout po stavebních úpravách. Informujte se, kdy je třeba stavební povolení a kdy stačí jen oznámení. Určitě je nutné sehnat povolení od statika. A co vás čeká?

* Vhodné je odstranit umakartové jádro. Obvodové zdi můžete obezdít například bílým pórobetonem (samozřejmě, že si na to pozvete šikovného řemeslníka nebo firmu).

Tip Paní domu: Popřemýšlejte, jestli se nevyplatí instalovat do zdi někam pod strop malé okénko. Pokud je za zdí místnost s klasickým oknem, získáte více světla i možnost větrání.

* Při té příležitosti je dobré vyměnit elektroinstalaci a také pořídit nové rozvody vody. K tomu ale potřebujete vědět, jak by vaše koupelna měla dispozičně vypadat po přestavbě.

* Proto je úplně ze všeho nejdříve nutné plánovat. S tužkou a metrem v ruce a šikovným poradcem za zády. Naplánujte si, co by se v koupelně měl změnit, co odeberete a co naopak přidáte, a rozmyslete si, jak vše do prostoru rozmístíte.

* Konečně se můžete pustit do práce. Tady je 5 tipů, které vnesou do této místnosti pohodu, bezpečí a větší komfort při její údržbě a úklidu.

1. PODLAHA

Když už jste to vzali z gruntu, začněte podlahou. Vyberte rozhodně protiskluzovou, která má povrch zdrsněný, takže neklouže ani v případě, že je mokrý. Nechte si ji položit po celé ploše rovnoměrně. Žádné schůdky, prahy, vyvýšeniny.

Ani žádné koberečky u vany nebo záchodu. Nahradit je můžete protiskluzovými podložkami.

2. SPRCHOVÝ KOUT

Možná milujete vanu. Přesto je sprchový kout praktičtější. Jestli vám to vaše koupelna umožní, sáhněte po sprchovém koutě s odtokovým žlabem.

Je to perfektní alternativa ke klasické sprchové vaničce, s tím rozdílem, že dno je srovnané s podlahou, takže můžete snadno vstupovat do sprchy i ven.

Odtokový žlab odvede vodu do odpadu stejně tak spolehlivě jako klasický odpad u sprchové vaničky, a tak zabrání tomu, abyste se po každém sprchování museli potýkat s potopou v koupelně.

Při výběru se poraďte s odborníkem, ale dejte důraz mimo jiné na kvalitu jak samotného odtokového žlabu, tak i sifonu, který by měl být přímo uzpůsobený tomuto způsobu použití. Vhodné jsou sprchové dveře s těsnicí spodní lištou, aby voda zůstala tam, kde má.

Tip Paní domu: Toužíte po vaně? Kupte si bezbariérovou, kombinovanou se sprchovým koutem. Je praktická, moderní a navíc estetická. Nezapomeňte pak protiskluzovou podložku dát také přímo do vany.

3. OSTATNÍ SANITA

Při výběru umyvadla se ptejte na ta tzv. tvarovaná, která umožňují snadnější přístup ke kohoutkům. Bývají i širší. Výhodný je upravený spodní sifon. Kohoutkové baterie vyměňte za pákové, které se snáze nastavují. Termostatické baterie zabrání opaření.

Vyplatí se vybírat povrch, který odpuzuje vodu a tím i zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene.

4. TOALETA

I toaleta může být praktická. Volte zvýšený klozet. Tak, aby byly při sezení nohy v kolenou ohnuté do pravého úhlu. Použití závěsné toalety vám usnadní úklid pod ní. Pro snadnou a příjemnou hygienu uvažujte o bidetovém sedátku se třemi druhy sprch.

Nebo si nechte namontovat alespoň bidetovou spršku. A prkénko vybírejte takové, které se při zavírání samo zbrzdí a bezhlučně dovře. Když je půjdete koupit, chtějte to s automatickým pozvolným sklápěním.

5. DALŠÍ VYCHYTÁVKY

* K vaně, umyvadlu, toaletě či do sprchového koutu instalujte madla, o která se můžete opřít, případně slouží jako němí pomocníci při zvedání. Sklopná madla ušetří prostor.

* Do sprchového koutu umístěte pohodlné sedátko. Máte více možností, ale jestli chcete ušetřit prostor, můžete zvolit sklopné.

* Nad umyvadlo se hodí zrcadlo. I to můžete dát sklopné, umožní vidět se v něm i těm, kdo jsou upoutáni na invalidní vozík.

* Nezapomeňte na kvalitní osvětlení.

* Praktický je vysoušeč rukou. Pohodlně usuší ruce, ale také je velmi hygienický a energeticky úsporný.

Úložný prostor moc nepřehánějte. Raději volte méně skříněk a poliček a nepřeplňujte je, aby byly přehledné. Pro snadnou dostupnost je dejte do výšky kolem 100–130 cm, kdy bude všechno na dosah ruky.

Vhodnější jsou otevřené skříňky, odpadá nebezpečí úrazu o hrany dvířek. A samozřejmě jsou lepší závěsné, které šetří místo na podlaze a usnadňují úklid.

Všechna skla v koupelně mějte bezpečnostní. Jsou až 4x pevnější než běžné sklo, odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou i proti úderu. Říká se jim kalená a při rozbití se rozpadnou na malé střípky bez ostrých hran, takže vás vážněji nezraní.

Na co NENÍ zapotřebí stavební povolení?

* Při výměně starého sprchového koutu za nový

* Vybourání vany a výstavba sprchového koutu a obráceně

* Změna rozvodu vody a odpadů v koupelně

* Odsekání starého obkladu a dlažby ze zdi a vybudování nového

* Veškerý přesun zařizovacích předmětů v koupelně na jiné místo

* Výměna oken a dveří, není-li vyžadována dispoziční změna

* Drobné stavební zásahy, které nenarušují pevnostní poměry domu

Na jaké práce JE třeba stavební povolení?

* Stavební povolení je zapotřebí si vyžádat vždy, jedná-li se o změnu dispozice nebo zatížení bytu. Při rekonstrukci koupelny se bude povolení týkat bourání původního bytového jádra a výstavby nového, bourání stropů, příček a podobně.

Samozřejmě existují činnosti, které je třeba z hlediska povolení posuzovat individuálně. Dále se u stavebního povolení posuzuje, jestli je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu.

* Mění-li vlastník bytu při bourání umakartové koupelny umakartové desky za cihly, může narušit pevnostní poměry domu. V takových případech je stavební povolení nutné.

Stavební úřad požaduje statistické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při výstavbě na tuto změnu vybudovány. Stavební úřad požaduje přiložit i projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou.

* U staveb prováděných svépomocí je třeba písemné prohlášení odborně způsobilé osoby o tom, že bude stavbu řídit.

Zdroj: koupelny-ptacek.cz; siko.cz; levna-koupelna.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

reklama
Související články
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
26.5.2023
Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky. Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce,
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla