Domů     Koupelna bez bariér
Koupelna bez bariér
16.1.2023

Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické.

Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě přemluvili.

Praktické výhody přinese každému. Jen vědět, jak na to. Pořídit si bezbariérové zařízení dnes již není problém a nabízejí ho všechna kvalitní koupelnová studia.

Začínáme

V rodinném domku to bude snazší. Ale pokud bydlíte v panelovém domě, je třeba nejprve sáhnout po stavebních úpravách. Informujte se, kdy je třeba stavební povolení a kdy stačí jen oznámení. Určitě je nutné sehnat povolení od statika. A co vás čeká?

* Vhodné je odstranit umakartové jádro. Obvodové zdi můžete obezdít například bílým pórobetonem (samozřejmě, že si na to pozvete šikovného řemeslníka nebo firmu).

Tip Paní domu: Popřemýšlejte, jestli se nevyplatí instalovat do zdi někam pod strop malé okénko. Pokud je za zdí místnost s klasickým oknem, získáte více světla i možnost větrání.

* Při té příležitosti je dobré vyměnit elektroinstalaci a také pořídit nové rozvody vody. K tomu ale potřebujete vědět, jak by vaše koupelna měla dispozičně vypadat po přestavbě.

* Proto je úplně ze všeho nejdříve nutné plánovat. S tužkou a metrem v ruce a šikovným poradcem za zády. Naplánujte si, co by se v koupelně měl změnit, co odeberete a co naopak přidáte, a rozmyslete si, jak vše do prostoru rozmístíte.

* Konečně se můžete pustit do práce. Tady je 5 tipů, které vnesou do této místnosti pohodu, bezpečí a větší komfort při její údržbě a úklidu.

1. PODLAHA

Když už jste to vzali z gruntu, začněte podlahou. Vyberte rozhodně protiskluzovou, která má povrch zdrsněný, takže neklouže ani v případě, že je mokrý. Nechte si ji položit po celé ploše rovnoměrně. Žádné schůdky, prahy, vyvýšeniny.

Ani žádné koberečky u vany nebo záchodu. Nahradit je můžete protiskluzovými podložkami.

2. SPRCHOVÝ KOUT

Možná milujete vanu. Přesto je sprchový kout praktičtější. Jestli vám to vaše koupelna umožní, sáhněte po sprchovém koutě s odtokovým žlabem.

Je to perfektní alternativa ke klasické sprchové vaničce, s tím rozdílem, že dno je srovnané s podlahou, takže můžete snadno vstupovat do sprchy i ven.

Odtokový žlab odvede vodu do odpadu stejně tak spolehlivě jako klasický odpad u sprchové vaničky, a tak zabrání tomu, abyste se po každém sprchování museli potýkat s potopou v koupelně.

Při výběru se poraďte s odborníkem, ale dejte důraz mimo jiné na kvalitu jak samotného odtokového žlabu, tak i sifonu, který by měl být přímo uzpůsobený tomuto způsobu použití. Vhodné jsou sprchové dveře s těsnicí spodní lištou, aby voda zůstala tam, kde má.

Tip Paní domu: Toužíte po vaně? Kupte si bezbariérovou, kombinovanou se sprchovým koutem. Je praktická, moderní a navíc estetická. Nezapomeňte pak protiskluzovou podložku dát také přímo do vany.

3. OSTATNÍ SANITA

Při výběru umyvadla se ptejte na ta tzv. tvarovaná, která umožňují snadnější přístup ke kohoutkům. Bývají i širší. Výhodný je upravený spodní sifon. Kohoutkové baterie vyměňte za pákové, které se snáze nastavují. Termostatické baterie zabrání opaření.

Vyplatí se vybírat povrch, který odpuzuje vodu a tím i zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene.

4. TOALETA

I toaleta může být praktická. Volte zvýšený klozet. Tak, aby byly při sezení nohy v kolenou ohnuté do pravého úhlu. Použití závěsné toalety vám usnadní úklid pod ní. Pro snadnou a příjemnou hygienu uvažujte o bidetovém sedátku se třemi druhy sprch.

Nebo si nechte namontovat alespoň bidetovou spršku. A prkénko vybírejte takové, které se při zavírání samo zbrzdí a bezhlučně dovře. Když je půjdete koupit, chtějte to s automatickým pozvolným sklápěním.

5. DALŠÍ VYCHYTÁVKY

* K vaně, umyvadlu, toaletě či do sprchového koutu instalujte madla, o která se můžete opřít, případně slouží jako němí pomocníci při zvedání. Sklopná madla ušetří prostor.

* Do sprchového koutu umístěte pohodlné sedátko. Máte více možností, ale jestli chcete ušetřit prostor, můžete zvolit sklopné.

* Nad umyvadlo se hodí zrcadlo. I to můžete dát sklopné, umožní vidět se v něm i těm, kdo jsou upoutáni na invalidní vozík.

* Nezapomeňte na kvalitní osvětlení.

* Praktický je vysoušeč rukou. Pohodlně usuší ruce, ale také je velmi hygienický a energeticky úsporný.

Úložný prostor moc nepřehánějte. Raději volte méně skříněk a poliček a nepřeplňujte je, aby byly přehledné. Pro snadnou dostupnost je dejte do výšky kolem 100–130 cm, kdy bude všechno na dosah ruky.

Vhodnější jsou otevřené skříňky, odpadá nebezpečí úrazu o hrany dvířek. A samozřejmě jsou lepší závěsné, které šetří místo na podlaze a usnadňují úklid.

Všechna skla v koupelně mějte bezpečnostní. Jsou až 4x pevnější než běžné sklo, odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou i proti úderu. Říká se jim kalená a při rozbití se rozpadnou na malé střípky bez ostrých hran, takže vás vážněji nezraní.

Na co NENÍ zapotřebí stavební povolení?

* Při výměně starého sprchového koutu za nový

* Vybourání vany a výstavba sprchového koutu a obráceně

* Změna rozvodu vody a odpadů v koupelně

* Odsekání starého obkladu a dlažby ze zdi a vybudování nového

* Veškerý přesun zařizovacích předmětů v koupelně na jiné místo

* Výměna oken a dveří, není-li vyžadována dispoziční změna

* Drobné stavební zásahy, které nenarušují pevnostní poměry domu

Na jaké práce JE třeba stavební povolení?

* Stavební povolení je zapotřebí si vyžádat vždy, jedná-li se o změnu dispozice nebo zatížení bytu. Při rekonstrukci koupelny se bude povolení týkat bourání původního bytového jádra a výstavby nového, bourání stropů, příček a podobně.

Samozřejmě existují činnosti, které je třeba z hlediska povolení posuzovat individuálně. Dále se u stavebního povolení posuzuje, jestli je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu.

* Mění-li vlastník bytu při bourání umakartové koupelny umakartové desky za cihly, může narušit pevnostní poměry domu. V takových případech je stavební povolení nutné.

Stavební úřad požaduje statistické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při výstavbě na tuto změnu vybudovány. Stavební úřad požaduje přiložit i projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou.

* U staveb prováděných svépomocí je třeba písemné prohlášení odborně způsobilé osoby o tom, že bude stavbu řídit.

Zdroj: koupelny-ptacek.cz; siko.cz; levna-koupelna.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí